26 najważniejszych wydarzeń 2019 roku

Mijający rok był dużo bogatszy w wydarzenia, o których warto pamiętać niż tylko te omawiane w 31 odcinku DNA Rynków. Oto nasza subiektywna lista najważniejszych wydarzeń minionego 2019 roku w kolejności… losowej 

1. Zmiana szefa EBC

Christine Lagarde jako pierwsza kobieta zasiadła w fotelu prezesa Europejskiego Banku Centralnego i zastąpiła Mario Draghiego po 8 latach jego urzędowania na tym stanowisku. Po raz pierwszy na stanowisku bankiera centralnego Europy zasiadła bardziej polityk niż ekonomista.

2. Wybory w Polsce

Polskie wybory przyniosły dość zaskakujące rozstrzygnięcie polityczne. Sejm decyzją wyborców pozostał z większością Prawa i Sprawiedliwości, a w Senacie większość ma rządowa opozycja. Sytuacja polityczna na kolejne 4 lata jest mniej jednoznaczna niż w latach 2015-2019, a przed jeszcze wybory prezydenckie, które mogą wywrócić sytuację jeszcze bardziej do góry nogami.

3. Wojna handlowa USA – Chiny

Dwie największe gospodarki świata nakładają na siebie cło za cłem. W krótkim terminie jedynie zaognia to stosunki, w długim walka toczy się jednak o pozycję światowego lidera. O obecnym wpływie tych wojen na rynek mówiliśmy więcej w 30 odcinku DNA Rynków z tego roku.

4. Brexit

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE okazuje się większym problemem niż ktokolwiek ze zwolenników Brexitu podczas głosowania w 2016 roku mógł przypuszczać. Po dwóch próbach z marca i października, w końcu, 2020 rok przyniesie rozstrzygnięcie w tej kwestii. O tym, jak różne formy Brexitu wpłyną na rynki i Twoje pieniądze nagraliśmy specjalny webinar: „Konsekwencje Brexitu”.

5. Zmiana polityki stóp procentowych w USA

Po raz pierwszy od 10 lat amerykański FOMC (odpowiednik naszej Rady Polityki Pieniężnej) obniżył stopy procentowe. Co ciekawe, zrobił to 3 razy pod rząd. O ostatniej z tych obniżek oraz naszych przewidywaniach odnosnie dalszej polityki FED możesz posłuchać w specjalnym odcinku DNA Rynków.

6. Powrót luzowania monetarnego

Europejski Bank Centralny wznawił dodruk euro o 20 mld euro miesięcznie zaczynając od 1 listopada 2019. Drukowanie i stymulacja gospodarki nie wyciągnęło wcześniej Strefy Euro z problemów, ale że innego pomysłu na pobudzenie gospodarki nie ma, EBC postanowiło wrócił do ideologii „lepszy rydz niż nic”.

7. Obligacje skarbowe na ujemnych rentownościach

Prawie 17 bilionów dolarów ulokowane zostało już w obligacjach o ujemnej rentowności, czyli takich które… gwarantują straty ich posiadaczom. Takie państwa jak Szwajcaria, Niemcy czy Dania mają całą krzywa dochodowości pod kreską. Więcej pisaliśmy o tym w artykule: 17 bilionów straty – fenomen obligacji o ujemnych rentownościach.

8. Ameryka na kolejnych szczytach

To najdłuższy czas rozwoju i wzrostu rynku w historii USA. Już 126 miesięcy trwa nieprzerwane okres rozwoju amerykańskiej gospodarki (stan na koniec 2019). Poprzedni najdłuższy trwał 120 miesięcy (lata 1990 – 2000). Wtedy zakończyło go pęknięcie Bańki Internetowej. Pytanie, co zakończy obecny?

9. Recesja puka do niemieckich drzwi

Największy partner handlowy Polski i największa gospodarka Strefy Euro w 2019 roku weszła w recesję przemysłową i na razie nic nie wskazuje na to aby miała z niej szybko wyjść. Powoli widać już skutki niemieckich problemów w Polsce. Pewnym jest jedynie, że w 2020 będziemy odczuwać je bardziej.

10. Globalny PMI pikuje w dół

W 2019 padł niechlubny rekord i globalny wskaźnik PMI spadał szesnasty miesiąc z rzędu. (czym jest ten indeks i jak go analizować możesz przeczytać w artykule PMI – zobacz przyszłość gospodarki). Negatywna ocena gospodarki dotyka już nie tylko Europę, ale także cały świat.

11. Katastrofa rynkowa w Argentynie

Argentyńska giełda w jeden dzień spadła o… 50%. Powód? Niespodziewany wynik PRAwyborów prezydenckich, na który giełda argentyńska zareagowała paniczną wyprzedażą. Podobna przecena dotknęła również argentyńskie peso. Ciekawostką pozostaje, że obecnie po tej katastrofie ślad pozostał niewielki.

12. Boom na nieruchomości w Polsce

Wartość nowo podpisanych umów kredytowych przekroczyła w drugim kwartale roku 16 mld złotych. To pułap, który ostatnio udało się uzyskać w 3 kwartale 2008 roku w szczycie boomu na nieruchomości. O możliwym dalszym rozwoju mody na polskie nieruchomości mówiliśmy w odcinku DNA Rynków „Czas na nieruchomości?!” oraz w komentarzu z początku roku „3 scenariusze dla rynku nieruchomości”.

13. Wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej miał wydać wyrok który zakończy sprawy franków, frankowiczów i banków z kredytami frankowymi. Okazał się on jednak na tyle niejednoznaczny, że nie wiadomo kto na nim bardziej skorzysta. Finalnie, banki na giełdzie już straciły, a konsumenci dalej spłacają frankowe kredyty. Każda sprawa i każdy kredyt jest inny i każdy należy rozpatrywać osobno. Tak w skrócie brzmiało orzeczenie TSUE.

14. Wyłączona Ameryka

Przez 35 dni na początku 2019 roku administracja USA była wyłączona (government shutdown) najdłużej w historii amerykańskiego rządu. Dochodzi do niego gdy nie ma porozumienia budżetowego pomiędzy Kongresem, a Prezydentem. W tym roku kością niezgody był obiecany przez Trumpa w kampanii prezydenckiej mur na granicy z Meksykiem.

15. Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków

W drugiej połowie roku Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków pokazał wyraźnie spowolnienie i perspektywę spadku WIG do poziomu 50500 pkt. już w drugim kwartale 2020. Więcej o naszym wskaźniku można przeczytać w osobnym wpisie.

16. Rekordowo niskie bezrobocie

Zarówno lokalnie w Polsce jak i w Stanach Zjednoczonych stopa bezrobocia szoruje po dnie. Wiele danych wskazuje jednak na to, że rynek pracownika dobiega już końca.

17. sWIG80 pokazuje siłę

Po siedmiu nieprzerwanych kwartałach spadków (1Q 2017 – 4Q 2018) sWIG80 zanotował zwyżkę w 1 kwartale 2019. Dodatkowo indeks małych spółek urósł najmocniej ze wszystkich głównych indeksów warszawskiej giełdy.

18. Debiut ETFów na GPW

Po raz pierwszy na warszawskiej giełdzie pojawiły się prawdziwe „z krwi i kości” fundusze ETF. W styczniu zadebiutował fundusz Beta ETF na WIG20, a we wrześniu Beta ETF na mWIG40. O funduszach ETF przygotowaliśmy specjalny osobny cykl DNA Funduszy ETF, dzięki któremu można poznać te instrumenty od zera.

19. Wielki Bank(rut)

IdeaBank ogłosiła blisko 2 mld zł straty. W połączeniu z wciąż słabą kondycją Getin Banku to mocne potencjalne punkty zapalne polskiego sektora bankowego na kolejny rok.

20. Debiut Ubera

Największa na świecie korporacja taxi, która nie posiada ani jednego samochodu zakończyła swój debiut giełdowy solidną przeceną. Po pół roku akcje Ubera są wciąż 30% tańsze niż na debiucie. Chociaż to chyba i tak nieźle jak na firmę, która otwarcie przyznaje, że może nigdy nie osiągnąć zysku. Więcej o wyboistej drodze Ubera na giełdę pisaliśmy w osobnym wpisie.

21. (Prawie )Debiut WeWork

Wyceniany na blisko 50 mld USD debiut innego giganta branży ekonomii współdzielenia ezostał dosłownie rozjechany rynkowym walcem. Pokazywany jako modelowy przykład jednorożca (firmy o kapitalizacji ponad 1 mld dolarów) debiut WeWork nie doszedł do skutku, bo wycena została uznana za absurdalną. Dodatkowo atmosfera wokół firmy i jej założyciela oraz inwestorów instytucjonalnych sprawiła, że była to największa katastrofa jaką widział rynek zanim się na nim firma faktycznie znalazła.

22. Najmniej debiutów na GPW od lat

W 2019 roku na GPW zadebiutowało zaledwie 7 spółek. Tyle co w 2018. Ostatnio taka posucha z debiutami była w 2003 roku.

23. Inflacja wraca do swojego celu

Po dłuższym okresie deflacji inflacja wróciła w Polsce do swojego celu i sięgnęła 2,5%. Okres niskiej inflacji mamy już za sobą, a wzrosty cen zaczęły być aż nadto widoczne.

24. Start Pracowniczych Planów Kapitałowych

Wystartował gigantyczny program emerytalny oparty o wpłaty pracowników, pracodawców i dopłaty rządowe. Na koniec roku partycypacja pracowników dużych firm (powyżej 250 pracowników) wyniosła 39%. Mniej niż się spodziewano, ale więcej niż straszyli pesymiści. O samym programie PPK przygotowaliśmy już kilka odrębnych materiałów: „Inwestycyjny Ring – Czy warto zostać w PPK?”, czy „22 pytania, które zadajesz sobie odnośnie PPK”.

25. Spadek rentowności greckich obligacji

Rentowność 10-letnich obligacji Grecji spadła do 1,15%. Tak, tej samej Grecji, która 8 lat temu zbankrutowała, a teraz za pożyczenie jej gotówki na 10 lat można liczyć na trochę ponad 1% odsetek.

26. Repatriacja polskiego złota

NBP sprowadził blisko 100 ton złota do Polski. To ponad połowa polskich rezerw złota, które sprowadzono do Polski z Banku Anglii. Wydarzenie bez wpływu na rynek, ale symboliczne bo może zwiększyć zainteresowanie obywateli inwestowaniem w złoto (a od AmberGold minęło już prawie 8 lat).

Do zarobienia!
Paweł Cymcyk

21

Powiedz nam czy podobał Ci się ten materiał

21
0


Może Cię zainteresować również:

Ankieta

Gdzie prognozujesz rynek (WIG) na koniec 2020?

  • Ponad 10% w górę
  • Konsolidacja -10 do +10%
  • Ponad 10% w dół

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy: