Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - opis - co czeka polską gospodarkę?

Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków – opis

W cotygodniowym programie DNA Rynków pokazujemy i omawiamy ważne wskaźniki gospodarcze. Do tego dochodzą też dane z rynku czy konkretnych spółek. Te omawiane to zaledwie cząstka masy informacji, które każdego dnia spływają na rynki. Za każdym razem przygotowując odcinek stawiamy sobie za zadanie oddzielić informacje stanowiące szum od tych istotnych i wpływających na rynkową sytuację. Nie chcemy mówić właściwie o wszystkich wskaźnikach, ale wszystko o właściwych danych.

Mnogość informacji to nie jedyny problem dla zainteresowanych sytuacją swoich oszczędności. W miarę upływu czasu konkretne dane gospodarcze zmieniają swoją pozycję w hierarchii ważności. Dodatkowo w każdej fazie cyklu gospodarczego to inne wskaźniki mają największe znaczenie, co dodatkowo utrudnia śledzenie tych najistotniejszych.

Wykorzystując nasze doświadczenie do zestawu ważnych dodaliśmy autorski wskaźnik koniunktury DNA Rynków, który odzwierciedla obecny stan polskiej gosodarki oraz prognozuje jej zachowanie w przyszości.

Zobacz także najnowszy odcinek DNA Rynków

Nasza Szklana Kula

We wskaźniku koniunktury DNA Rynków chcieliśmy zawrzeć trzy najważniejsze elementy:

  • Łatwość interpretacji – aby już po spojrzeniu pozwalał na jasne wskazanie jaki jest obecnie dominujący trend w gospodarce, a w najogólniejszym ujęciu powinien wskazywać jedną z czterech głównych faz cyklu gospodarczego.
  • Użyteczność dla Polski – ponieważ do tej gospodarki jest nam najbliżej i finalnie to jej zachowanie wpływa najmocniej na decyzję dotyczące Twojego portfela.
  • Związek z globalną koniunkturą – z uwagi na to, że Polska jest częścią globalnej sieci powiązań gospodarczych, które w różnym stopniu na nią wpływają.

Bazując na tych trzech głównych założeniach stworzyliśmy autorski Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków, którego najnowszy odczyt można znaleźć poniżej!

Najważniejsze pytania dotyczące Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków:

Jaką gospodarkę opisuje wskaźnik DNA Rynków?

Wskaźnik opisuje co dzieje się w polskiej gospodarce. Skupia się przede wszystkim na procesach, które dotyczą polskiej gospodarki i na aktualnie panującym w niej trendzie. Celem wskaźnika jest pokazanie jakie zmiany zaszły w ostatnim miesiącu w krajowej koniunkturze.

Co oznaczają poszczególne ćwiartki wykresu, na którym jest Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków?

Aby interpretacja Wskaźnika była prosta i intuicyjna umieściliśmy jego odczyty na mapie cyklu koniunkturalnego, który dzieli się na cztery ćwiartki. Na analogicznej mapie prezentowany jest niemiecki wskaźnik koniunktury IFO Indeks obliczany przez Instytut IFO. Każda z ćwiartek reprezentuje inną fazę cyklu gospodarczego.

  • Boom gospodarczy – prawy górny róg
  • Spowolnienie – prawy dolny róg
  • Recesja – lewy dolny róg
  • Ożywienie gospodarcze – lewy górny róg

Granice między tymi fazami należy interpretować umownie. To nie precyzyjnie wyliczone obszary, a obszary przejścia, gdy następuje zmiana w fazie cyklu gospodarczego. Pozioma oś oznacza ocenę bieżącej sytuacji gospodarczej (im lepsza tym wyższy odczyt), a pionowa oś to oczekiwania co do przyszłej koniunktury gospodarczej (im lepsze tym wyższy odczyt). Stąd najgorszym możliwym scenariuszem jest lewy dolny róg (recesja), a najlepszym prawy górny róg (boom gospodarczy).

Co ma robić Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków?

Główny cel to ilustracja jaka jest obecna koniunktura gospodarcza w Polsce oraz w jakim kierunku zmierza. Wyszliśmy z założenia, że przewidzenie koniunktury w przyszłości jest trudne. Jednocześnie duże zmiany gospodarcze są konsekwencją wielu małych zmian, które indywidualnie są niewielkie, ale w swojej masie powodują strukturalne zmiany gospodarcze.

Kiedy będzie publikowany wskaźnik Koniunktury DNA Rynków?

Co do zasady planujemy publikację wskaźnika na początek każdego miesiąca. Powinien być to pierwszy poniedziałek danego miesiąca aby wskazywał jakie zmiany zaszły w ciągu ostatnich 30 dni w gospodarce.

Czy wskaźnik Koniunktury DNA Rynków będzie stały i niezmienny?

Na pewno nie jest to finalna i niezmienna wersja. Aby wskaźnik zachował swoją aktualność i odzwierciedlał zmieniającą się sytuację rynkową sukcesywnie będziemy starali się ująć w nim najważniejsze elementy. A skoro te najważniejsze się zmieniają, to i elementy składające się na wskaźnik koniunktury DNA Rynków mogą się zmieniać. Zdajemy sobie sprawę, że takie zmiany trzeba robić ostrożnie z uwagi na potrzebę porównywalności z historycznymi danymi. Dlatego ewentualne zmiany będziemy komunikowali i opisywali ich uzasadnienie. Dla przykładu w latach 2011-2013 dodatkowym elementem uwzględnianym we wskaźniku byłyby rentowności obligacji europejskich krajów.

Co wchodzi w skład DNA Rynków?

Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków jest wskaźnikiem syntetycznym, czyli składa się z innych wskaźników gospodarczych i rynkowych, które otrzymały różne wagi. Są to częściowo dane lokalne z Polski, a częściowo globalne związane z koniunkturą światową. Zarówno ich skład jak i wagi traktujemy jako wewnętrzny know-how i na razie nie będą one ujawnione.

Czy wskaźnik DNA Rynków jest Świętym Graalem i zagwarantuje mi drogę do bogactwa?

Nie. Zdecydowanie nie. Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków ma pokazywać zmiany koniunktury i informować o tych zmianach z wyprzedzeniem. Chcemy aby był jak najbardziej pomocny dla inwestorów i przedsiębiorców, jednak w żadnym wypadku nie możemy zakładać, że będzie idealnie wskazywał punkty zwrotne i opieranie się tylko na jego odczytach pozwoli uniknąć rynkowych spadków i skorzystać z przyszłych giełdowych zwyżek. Tak jak ponton nie uratuje przed tsunami tak wskaźnik nie uprzedzi przez Flash Crash, zamachami, trzęsieniami ziemi lub podobnymi wydarzeniami, które mają znaczny wpływ na sytuację rynkową.

Do zarobienia!Piotr Cymcyk

Powinno Cię zainteresować również:Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Piotr CymcykNazywam się Piotr Cymcyk. Finansami zajmuję się od 2012 roku. Pomogę Ci zrozumieć wszystko co w giełdach i gospodarkach jest najważniejsze dla Twoich pieniędzy, dowiedz się o mnie więcej...
Slider
Slider

Ankieta

Wybierz jeden z tematów Inwestycyjnego Ringu!

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy

Array ( [0] => 86 [1] => 88 )

Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - grudzień 2019


26 najważniejszych wydarzeń 2019 roku


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - styczeń 2020


Indeks PMI - zobacz przyszłość gospodarki


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - luty 2020


Szklana kula wgłąb amerykańskiej gospodarki. ISM, czyli indeks, który przewiduje przyszłość.


Slider
Slider

Polecane wpisy

Szklana kula wgłąb amerykańskiej gospodarki. ISM, czyli indeks, który przewiduje przyszłość.


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - luty 2020


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - styczeń 2020


26 najważniejszych wydarzeń 2019 roku


Indeks PMI - zobacz przyszłość gospodarki


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - grudzień 2019