2019 rok w pigułce | DNA Rynków 31/2019 - DNA Rynków
Featured Video Play Icon

2019 rok w pigułce | DNA Rynków 31/2019

Czeka nas sporo historii w tym odcinku! Pamiętajmy jednak, że historia nawet jeśli się nie powtarza to zawsze się rymuje 😉 Przyglądamy się najważniejszym wydarzeniom 2019 roku i sprawdzamy czy dalej mogą oddziaływać na Ciebie w nadchodzącym roku. Wybieramy najważniejsze według nas globalne i lokalne wydarzenie przyszłego roku oraz dajemy 3 solidne sugestie jak powinieneś inwestować w przyszłym roku.

W tym odcinku DNA Rynków:

 • Gospodarcze podsumowanie 2019 roku – szybkie podsumowanie tego, co najważniejsze w mijającym już roku. W końcu na pewno dobrze wiesz, że historia może się nie powtarza, ale na pewno się rymuje.

 • Najważniejsze wydarzenia 2020 roku – sprawdzamy jakie wydarzenia lokalne i globalne w nadchodzącym roku będą najważniejsze z perspektywy Twojego portfela i oszczędności.

 • Inwestycyjne sugestie na 2020 rok! – nasze sugestie i wskazówki dla Twojego portfela na początek nowej dekady. Które aktywa mają największą szansę na wzrosty, a które lepiej odpuścić.

Rynkowe podsumowanie 2019 roku

Starcie Tytanów, czyli amerykańsko-chińska wojna handlowa

Dla rynków, giełd i gospodarek ta walka była jednoznaczna. Po fakcie (bo jak mówiliśmy w ostatnim DNA znaczenie tych starć jest już dla rynków drugorzędne) możemy stwierdzić, że wszystkie złe informacje oddziaływały na rynki bardzo krótkoterminowo. Wystarczyły natomiast zaledwie zapowiedzi dobrych informacji i od razu mieliśmy fale wzrostowe. Szczególnie zauważalne było to na giełdzie amerykańskiej, która swoją drogą biła w tym roku swoje rekordy ponad 20 razy. Optymizmu inwestorom więc nie brakowało. Szkoda tylko, że głównie skoncentrował się on właśnie za Atlantykiem.

Pierwsze od 10 lat obniżki stóp procentowych w USA

W czerwcu 2019, po 10 latach, amerykański FED po raz pierwszy dokonał obniżki stóp procentowych. Później zdążył to jeszcze zrobić kolejne dwa razy. Taka stymulacja była dość dużym zaskoczeniem i zdecydowanie nie należy spodziewać się aby była większa w kolejnych 2 latach. Być może Jerome Powell postanowił przerwać z tradycyjną korelacją pomiędzy stopami procentowymi w USA, a wzrostem szefa FED ;). Swoje stymulacje rozpoczęły też ponownie banki centralne. W 2020 roku wielkość ich zakupów powinna się zwiększyć, ale na pewno nie będą to poziomy z 2017 czy 2014 roku. Spodziewać można się jednak, że drukującym liderem pozostanie EBC. Warto pamiętać o tym, że obniżki stóp i centralna stymulacja były dla rynków zaskoczeniem w 2019 roku. Nie polecamy oczekiwać, że w najbliższym czasie pojawi się dodatkowa pomoc tego typu dla rynków.

Korelacja pomiędzy wzrostem szefów FED, a poziomem stóp procentowych

Obecny poziom stóp procentowych w USA

Stopy procentowe w USA

Źródło: tradingeconomics

BREXIT-owa opera mydlana trwa

Gdyby Wielka Brytania tyle razy wychodziła z Unii Europejskiej, co do niej wchodziła to problem by nie istniał. Brytyjczycy postanowili jednak, że wychodzić z UE po angielsku się nie da i cały czas kręcą się jak słoń w składzie porcelany. O tym jakie konsekwencje będzie miał dla Ciebie i Twoich inwestycji BREXIT (jeśli w końcu nadejdzie) nagraliśmy specjalny osobny webinar, który możesz obejrzeć tutaj. Opera mydlana trwa dalej, ale już w 2019 roku znaczenie tego wydarzenia dla Ciebie było praktycznie zerowe, a będzie jeszcze mniejsze.

Niemiecka recesja przemysłowa

Na wykresie poniżej można zobaczyć wielkość produkcji przemysłowej (kolor pomarańczowy) oraz indeks IFO (kolor niebieski). Praktycznie od połowy 2018 roku to jeden wielki dramat. Niestety tak złe informacje z niemieckiej gospodarki nie znikną za pomocą magicznej różdżki, a raczej przełożą się na czekający na nas 2020 rok. W efekcie ten rok będzie dla polskiej gospodarki po prostu słabszy. Gdy w lokomotywie Strefy Euro, a nawet Europy kończy się węgiel, to cały pociąg zwalnia.

Niemiecka produkcja przemysłowa i indeks IFO (2005-2019)

Korelacja pomiędzy Indeksem IFO, a poziomem niemieckiej produkcji przemysłowej

Źródło: Spotdata

Krwistoczerwone odczyty PMI

Indeksy PMI również często omawiane w naszym programie w 2019 roku przyjęły bardzo jednolitą kolorystykę niezależnie od kraju. Niestety w odcieniach czerwieni, co szczególnie dobrze widać w drugiej połowie roku. Nie oznacza to oczywiście, że cały świat jest w kłopotach, ale… że w tym kłopotach zaraz się może znaleźć. Niestety odczyty PMI to zapowiedzi przyszłości, a nie jej opis. Niesie to również konkretną wskazówkę odnośnie tego, jak powinieneś zachować się w 2020 roku. O niej opowiadamy niżej.

Tabela z odczytami PMI za lata 2017 – 2019

Odczyty indeksów PMI dla najważniejszych rynków inwestycyjnych na świecie

Źródło: NobleFunds TFI

Największy dramat roku

Początek sierpnia to dla argentyńskich inwestorów potężna przecena. Główny indeks argentyńskiej giełdy – MERVAL, zaliczył wtedy niemal 50% spadek. Swoją drogą, to drugi największy w historii rynków w ogóle. Tak gigantyczna przecena zawsze związana jest wyłącznie z geopolityką. Co się stało? PRA-wybory prezydenckie wygrał… inny kandydat niż się spodziewano. Co ciekawe, finalnie nic wielkiego się z rynkiem nie stało. Dziś, niecałe 4 miesiące od tej katastrofy MERVAL odrobił dużą część tego spadku. To jednak dobrze pokazuje, że polityczne wybory mają spore znaczenie i oddziaływanie na rynki finansowe, co również będzie wiązało się z 2020 rokiem.

Wykres argentyńskiego indeksu MERVAL od stycznia 2018 roku

Wykres głównego indeksu argentyńskiej giełdy MERVAL

Źródło: opracowanie DNA Rynków

Boom na polskie nieruchomości

Na naszym lokalnym podwórku za najważniejsze wydarzenie uznalibyśmy boom na rynku nieruchomości. Na wykresie poniżej widać liczbę i wartość nowo podpisanych umów kredytowych. Wyraźnie widać, że na tle okresu od 2012 roku, mijający 2019 wyróżnia się wybitnie wzrostowo. Taka inwestycyjna moda również jest konkretną wskazówką dla Twojego portfela na przyszły rok. O niej poniżej.

Wolumen i liczba nowo podpisanych umów kredytowych na nieruchomości

Wartość i liczba nowo podpisanych umów kredytowych na nieruchomości

Źródło: NBP

Wyrok na polskie banki

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dał w tym roku popalić polskiej bankowości, a w szczególności tym którzy mieli mocną ekspozycję na frankowe kredyty walutowe. Widoczny poniżej indeks WIG-Banki pokazuje jak słaby jest to obecnie sektor. Paradoksalnie sam w sobie wyrok TSUE, który miał pokazać czy dalej będziemy żyli w rzeczywistości z kredytwami frankowymi czy też nie, potwierdził jedynie, że w prawniczym świecie nic nie jest czarno-białe. Wyrok TSUE, niestety podobnie jak BREXIT będzie się za nami ciągnął jeszcze sporo czasu, a polski sektor bankowy będzie musiał się z tymi kredytami jeszcze trochę pomęczyć.

Wykres indeksu WIG-Banki od stycznia 2016 roku

Wykres indeksu WIG-Banki od stycznia 2016

Źródło: Opracowanie DNA Rynków

Najważniejsze wydarzenia 2020 roku

Wybory prezydenckie w USA

Każdy prezydent walczy o swoją reelekcję. Z Donaldem Trumpem nie będzie inaczej, a jak widzieliśmy na przykładzie Argentyny, a nawet Polski z 2016 roku, polityka ma dla rynków ogromne znaczenie. Ba! Jeśli ktoś nie wierzy to niech porówna wyniki indeksu WIG20 z wynikami tego samego indeksu po wyłączeniu spółek Skarbu Państwa. W przypadku wyborów w USA na pewno jednym z głównych wątków kampanii będzie spowalniająca gospodarka USA, na którą swój wpływ miały zapoczątkowane przez Trumpa wojny handlowe. To, kto będzie zasiadał na najwyższym urzędniczym stanowisku całego świata – ma i zawsze będzie miało znaczenia dla Twojego portfela!

Start programu PPK na poważnie i regularne napływy gotówki na GPW

O samym PPK napisano i powiedziano już sporo. Jednak komentowanie wpłwu PPK na giełdę przez pryzmat 2019 roku jest delikatnie mówiąc nietrafione. Wpływy na GPW z tego tytułu w tym roku raczej nie będą liczone w miliardach. Jednak już w 2020 roku nawet szacuje się, że napływy na sam tylko polski rynek akcyjny wyniesie prawie 3 mld zł. Niezależnie od tego ile osób finalnie zddecyduje się na pozostanie w programie to każdy dodatkowy napływ kapitału będzie z pozytywnym skutkiem działał na GPW. Jeśli sam nie wiesz czy warto zostać w PPK to koniecznie obejrzyj starcie dwóch skrajnych opinii na Inwestycyjnym Ringu DNA Rynków.

Prognozowane napływy do PPK wraz z ich alokacją w mld PLN

Prognozowane napływy na polską giełdę z Pracowniczych Planów Kapitałowych PPK

Źródło: GPW

Najważniejsze wydarzenia 2020 roku

Biorąc pod uwagę to, co wydarzyło się w 2019 roku i te dwa najważniejsze według nas wydarzenia z perspektywy globalnej i lokalnej, jak powinieneś inwestować? Oto kilka naszych sugestii:

 • Bądź przygotowany, że Eldorado nie trwa wiecznie. Trzymaj około 20% swojego portfela w walutach. Najlepiej w amerykańskim dolarze oraz/lub w szwajcarskim franku. To oczywiście nie muszą być waluty same w sobie. Możesz osiągnąć to przez inwestycje, denominowane w tych walutach lub przez fundusze, które inwestują w te waluty. Ważne aby zmiany kursów tych walut przekładały się na Twój portfel.
 • Przez pierwszą połowę 2020 roku koncentruj się na bezpieczeństwie! Indeksy PMI jasno zapowiadają, że będzie gorzej. Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków dla Polski również zapowiada, że będzie gorzej. Ryzyka związane z pierwszą połową roku są dużo większe niż można by się spodziewać. Zwłaszcza kiedy słyszy się głosy, że wszystko złego co mogło się wydarzyć już się wydarzyło.
 • Uważaj na rosnącą modę inwestowania w nieruchomości. Niedługo powinniśmy zobaczyć świetne wyniki funduszy inwestujących w grunty czy nieruchomości, ale nie daj się temu omamić i bądź ostrożny! Dopiero przy pogorszeniu sięsytuacji gospodarczej okaże się, które z tych inwestycji były naprawdę dobre.
 • Jak zawsze – inwestuj łyżeczką, a nie chochlą i… regularnie odwiedzaj DNA Rynków 🙂
 • W kolejnym DNA Rynków:

  • Pięć najważniejszych danych gospodarczych w 2020 roku
  • Pięć (nie)prawdopodobnych wydarzeń, które mogą w 2020 roku wpłynąć na Twój portfel

  Do zarobienia!
  Paweł CymcykSkomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Paweł CymcykNazywam się Paweł Cymcyk. Finansami zajmuję się od 2007 roku. Pomogę Ci zrozumieć wszystko co w giełdach i gospodarkach jest najważniejsze dla Twoich pieniędzy. Dowiedz się o mnie więcej...
Slider
Slider

Ankieta

Wybierz jeden nowy projekt DNA

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy

Array ( [0] => 8 [1] => 81 )

Pracownicze Plany Kapitałowe - wszystko co musisz wiedzieć o PPK (darmowy ebook)


Slider
Slider

Polecane wpisy

Czy surowce dadzą zarobić w czasie kryzysu? | DNA Rynków #292


Reakcje rynków na kryzys 2020 | DNA Rynków #291


Najgorsze dane gospodarcze w historii! | DNA Rynków #290


Jak inwestować w czasie kryzysu? | DNA Rynków #288


Czego naprawdę boją się rynki i inwestorzy?! | DNA Rynków #287


Czy na rynkach mamy krach?! | DNA Rynków #286