DNA Funduszy ETF - cykl 6 artykułów, po których będziesz wiedział wszystko o funduszach ETF - DNA Rynków

DNA Funduszy ETF – cykl 6 artykułów, po których będziesz wiedział wszystko o funduszach ETF

Każda branża ma swoje małe rewolucje przemysłowe. W przypadku finansów i inwestycji jest to aż nadto widoczne. Nowe rozwiązania potrafią pojawić się niezwykle szybko, a potem szturmem zdobyć portfele inwestorów. Jak myślisz, jakie jest obecnie najszybciej rosnące rozwiązanie inwestycyjne na świecie? W skali całego globu aktywa funduszy ETF sięgnęły już prawie 5,5 biliona (!) dolarów! Robi to większe wrażenie, gdy dołoży się do tego kilka faktów:

  • Branża powstała tak naprawdę dopiero we wczesnych latach 2000.
  • Jeszcze w 2013 roku aktywa te wynosiły trochę ponad 2,4 biliona dolarów.
  • Dla porównania globalne aktywa funduszy hedgingowych to dziś około 3,5 biliona dolarów, a branża istnieje o wiele dłużej…

Co takiego sprawiło, że fundusze ETF tak szybko zyskały na popularności wśród inwestorów? Jakie są najważniejsze cechy tego rozwiązania i czy to faktycznie inwestycyjna róża bez kolców? Na te i inne pytania odpowiemy w specjalnym cyklu DNA Funduszy ETF.

Do merytorycznej współpracy przy nim zaprosiliśmy firmę Beta Securities Poland, która będzie Partnerem cyklu. Firma odpowiedzialna jest za wprowadzenie pierwszego polskiego funduszu ETF „Beta ETF WIG20TR Portfelowy Fundusz Inwestycyjny Zamknięty”, który notowany jest na GPW. Ciężko byłoby więc znaleźć na naszym rynku bardziej kompetentne osoby do współpracy przy tych materiałach😉.

Nasza współpraca z Beta Securities w tym zakresie jest oparta wyłącznie o wymianę wiedzy. Nie jest ona komercyjna. Uważamy, że ETF-y to jedna z możliwości inwestycyjnych, którą każdy powinien poznać i wpleść na stałe do swojego portfela.

W całym cyklu DNA Funduszy ETF przygotujemy dla Ciebie takie tematy:

  1. O funduszach ETF słów kilka. Czy „nic nierobienie” faktycznie może być w cenie? Dowiesz się z niego m.in.: czym są i jak działają fundusze ETF, jaka była historia ich powstania oraz w jakie fundusze ETF możesz zainwestować jako polski inwestor i jak to zrobić?

  2. Dekalog inwestowania w fundusze ETF, w którym przedstawimy 10 głównych przewag funduszy ETF nad innymi rozwiązaniami inwestycyjnymi i sprawdzimy czy nie są one naciągane.

  3. Zrób to sam, czyli jak stworzyć własny ETF i ile to kosztuje? W końcu, dlaczego by nie zrobić sobie swojego własnego ETF’a? Analizujemy możliwości samodzielnego stworzenia ETF z akcji WIG20, pokazujemy jaki jest niezbędny kapitał i koszt takiego procesu, a na końcu odpowiadamy na najważniejsze pytanie – czy to w ogóle się opłaca?!

  4. DNA Funduszu Beta ETF WIG20TR, gdzie rozłożymy na czynniki pierwsze i przeanalizujemy pierwszy polski fundusz ETF.

  5. DNA Funduszu Beta ETF mWIG40TR, czyli młodszy brat bliźniak poprzedniego który już we wrześniu będzie miał swój debiut. Tutaj również dokładnie sprawdzimy, co kryje się za tym produktem i sprawdzimy wszystkie jego wady i zalety.

  6. Gra o tron w świecie funduszy indeksowych. Inwestowanie pasywne to nie tylko ETF. Fundusze indeksowe to solidni rywale w grze o portfel inwestora. Omawiamy sposoby różnych replikacji w funduszach dzięki czemu dowiesz się, dlaczego niektóre z nich nie wyglądają dokładnie tak samo jak indeks oraz porównujemy trzy najpopularniejsze fundusze indeksowe w Polsce: ING BSK Indeks (ING Bank) / IPOPEMA m-Indeks (Ipopema) / inPZU (PZU).

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego z nich i zyskać dostęp do artykułów przed innymi wystarczy, że zapiszesz się do poniższego formularza!


Zainteresowanym polecam poniższe wystąpienie Roberta Sochackiego z Beta Securities, w którym tłumaczy, jak działają stworzone przez Beta Securities fundusze.


Do zarobienia!
Piotr Cymcyk


Komentarze


Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Piotr CymcykNazywam się Piotr Cymcyk. Finansami zajmuję się od 2012 roku. Pomogę Ci zrozumieć wszystko co w giełdach i gospodarkach jest najważniejsze dla Twoich pieniędzy, dowiedz się o mnie więcej...
Slider
Slider

Ankieta

Historię jakiej waluty chcesz poznać w kolejnym odcinku "Krótko mówiąc..."?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy

Array ( [0] => 92 [1] => 90 )

O funduszach ETF słów kilka. Czy "nic nierobienie" faktycznie może być w cenie?


10 powodów, dlaczego warto inwestować w fundusze ETF.


Historia amerykańskiego dolara


Jak stworzyć własny ETF i ile to kosztuje?


Gra o tron w świecie funduszy indeksowych


Milion złotych na ramieniu - jak inwestować w torebki?


Slider
Slider

Polecane wpisy

Historia amerykańskiego dolara


Gra o tron w świecie funduszy indeksowych


DNA Funduszu Beta ETF mWIG40TR


Milion złotych na ramieniu - jak inwestować w torebki?


DNA Funduszu Beta ETFWIG20TR


Jak stworzyć własny ETF i ile to kosztuje?