Paweł Cymcyk

CZEŚĆ! NAZYWAM SIĘ PAWEŁ I TWORZĘ TEN PORTAL DLA CIEBIE

Dlaczego to robię?

Człowiek rozsądny dostosowuje się do otoczenia, nierozsądny próbuje zmieniać otoczenie do swoich potrzeb. Postęp zawdzięczamy zatem ludziom nierozsądnym.

George Bernard Shaw

Interesując się matematyką i studiując informatykę zdobywałem pierwsze doświadczenia na giełdzie. Początki były burzliwe. Raz zyski, raz straty (z przewagą tych drugich). Wtedy byłem przekonany, że wystarczy znaleźć i zaprogramować odpowiedni pomysł, a inwestowanie stanie się proste i zyskowne. Poszukując tego „złotego Graala” inwestycji w literaturze, w Internecie, w biografiach znanych inwestorów stwierdziłem, że giełdy i finanse to niestety nie matematyka i algorytmy. To ludzie – tysiące, miliony codziennych małych decyzji, które razem tworzą giełdowe trendy. Chciałem zrozumieć te zachowania poznając opinie i narzędzia, dzięki którym ułatwią interpretację informacji, a przez to pozwolą mi dokonywać lepszych decyzji. Nie znalazłem niczego, co by mnie satysfakcjonowało, więc idąc za sugestią Bernarda Shawa stworzyłem DNA Rynków.

Najpierw były to krótkie komentarze do sytuacji giełdowej i gospodarczej, który rozwinęły się w przegląd wydarzeń gospodarczych z najbliższego tygodnia, a w końcu zgodnie z sugestiami widzów i czytelników pojawiły się również wykresy i video. Kolejne elementy to tylko kwestia zapotrzebowania i kreatywności. Teraz DNA Rynków to miejsce, które chciałbym znaleźć wtedy w 2005 roku, aby zaoszczędzić kilka lat i sporo pieniędzy. Wspólnie z bratem Piotrem tworzymy portal, gdzie tłumaczymy w jasnych, precyzyjnych i zrozumiałych słowach, co dzieje się na rynkach i które z tych wydarzeń są dla Ciebie oraz Twoich pieniędzy najważniejsze. Oczywiście bazując na swoich doświadczeniach mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że możesz sobie poradzić z oszczędzaniem i inwestowaniem bez DNA Rynków. Pamiętaj wtedy jednak, o słowach Georg Hegela: „Historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła”. DNA Rynków to możliwość skorzystania z naszej historii, aby w swoich inwestycjach nie popełnić tych samych kosztownych i niepotrzebnych błędów. Chcemy abyś dzięki DNA Rynków mógł odpowiedzialnie pomnażać swoje oszczędności.

Jeśli lubisz notki biograficzne to parę słów znajdziesz poniżej

Od 2007 roku jestem zawodowo związany z rynkami finansowymi, a od 2008 roku regularnie opisuję sytuację giełdową i gospodarczą w mediach ogólnopolskich i zagranicznych. Poza branżowymi programami w TOK FM oraz TVN 24 BiS jestem ekspertem ekonomicznym w lżejszej kategorii programów jak „Dzień Dobry TVN”, „Pytanie na śniadanie” w TVP2, a wcześniej „Kawa czy Herbata” w TVP1. W 2007 roku uzyskałem licencję Maklera Papierów Wartościowych z uprawnieniami do wykonywania czynności doradztwa inwestycyjnego, w 2013 roku międzynarodowy tytuł Chartered Financial Analyst (CFA). Natomiast w 2016 roku zdałem egzamin na licencję Doradcy Inwestycyjnego. Pracując w branży finansowej w 2014 zostałem wybrany na Prezesa Zarządu Związku Maklerów i Doradców, którą to funkcję z przyjemnością pełnię do dziś. Przez 4 lata w NN Investment Partners TFI (wcześniej ING TFI) pełniłem funkcję Managera Komunikacji Inwestycyjnej, gdzie odpowiadałem za zewnętrzną i wewnętrzną komunikację strategii inwestycyjnych dla sieci sprzedaży, doradców i klientów. Wcześniej byłem głównym analitykiem w A-Z Finanse, a poprzednio pracowałem w grupie UniCredit, na stanowisku analityka produktów inwestycyjnych w Xelion Doradcy Inwestycyjni.W 2011 stworzyłem DNA Rynków, które otrzymało później tytuł Ekonomicznego Bloga Roku 2014. O moim podejściu do biznesu możesz posłuchać w tym krótkim wystąpieniu (20 min.)

Występuję na wielu konferencjach poświęconych inwestowaniu, a także prowadzę szkolenia z zarządzania portfelem inwestycyjnym, rynków kapitałowych, papierów wartościowych, makroekonomii, matematyki finansowej oraz aspektów psychologicznych inwestycji. Skończyłem studia na kierunku Informatyka na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki w 2007 roku, jako jeden z najlepszych studentów Wydziału. A od 2017 roku jestem szczęśliwym mężem Eweliny. 

Do zarobienia!
Poniżej znajdziesz listę moich artykułów

Czas uklepywania dna na GPW

Czas uklepywania dna na GPW

Majowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków („Wskaźnik”) przybliżył się do poziomu neutralnego, jednak trend wskazuje, ...
Certyfikaty Turbo – docenisz, gdy zrozumiesz. Czym różnią się od innych instrumentów?

Certyfikaty Turbo – docenisz, gdy zrozumiesz. Czym różnią się od innych instrumentów?

Kontynuując naszą serię wpisów o certyfikatach Turbo, tym razem chcieliśmy skupić się na tym, czym ...
Co dalej z cenami mieszkań? Czy w 2022 roku będzie taniej?

Co dalej z cenami mieszkań? Czy w 2022 roku będzie taniej?

Prognozy rynku nieruchomości zdecydowanie należą do jednych najchętniej przez was czytanych. Przygotowywaliśmy podobne analizy w ...
Dlaczego jesteś tak niechętny do zmiany inwestycji?

Dlaczego jesteś tak niechętny do zmiany inwestycji?

W niektórych krajach aż 90% obywateli wyraża zgodę, aby w przypadku śmierci ich organy zostały ...
Przestań mylić przypadek z korelacją!

Przestań mylić przypadek z korelacją!

Wstajesz i jest dzień, jak codzień. Patrzysz na zegarek, jest 8:16. Idziesz na autobus. Czekając ...
Nie uciekniesz od księgowania mentalnego swoich pieniędzy

Nie uciekniesz od księgowania mentalnego swoich pieniędzy

Wyobraź sobie sytuacje, gdy siedzisz sobie w kasynie i grasz w jednorękiego bandytę. Udaje Ci ...
Zawyżasz wartość swoich inwestycji! To efekt posiadania.

Zawyżasz wartość swoich inwestycji! To efekt posiadania.

Gdy kupujesz bułki, czy spodnie, to bez większego entuzjazmu płacisz za towar, a sprzedawca bez ...
Zapomnij o kosztach utopionych, gdy inwestujesz!

Zapomnij o kosztach utopionych, gdy inwestujesz!

Każdy z nas był w sytuacji, gdy na przykład czeka na windę, a ta nie ...
Unikaj myślenia wstecznego podczas inwestowania.

Unikaj myślenia wstecznego podczas inwestowania.

Czy pandemię koronawirusa z 2020 roku dało się przewidzieć? Dziś wielu powie, że jak najbardziej ...