Lubisz inwestowanie pasywne? Te pięć funduszy ETF musisz mieć w swoim portfelu!

Inwestowanie pasywne zdobywa coraz większą popularność. Tylko, że dzisiejszy świat funduszy ETF jest na tyle rozbudowany, że w sumie nie wiadomo od czego w ogóle zacząć? Wiele osób, gdy w końcu decyduje się jednak zacząć inwestowanie na własny rachunek, staje przed problemem zbyt dużego wyboru. Który fundusz ETF będzie dobry? Jaki mam wybrać dla siebie? Poniżej znajdziesz pięć funduszy ETF, które według mnie są na tyle uniwersalne, że nadają się dla każdego inwestora!

Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Dlaczego inwestowanie pasywne ma senshttps://dnarynkow.pl/inwestowanie-pasywne-darmowy-gotowy-plan-dla-kazdego-inwestora/
Pięć funduszy ETF odpowiednich dla każdegohttps://dnarynkow.pl/jak-dzialaja-fundusze-etf-dostepne-na-gpw/

Od tego ZACZNIJ inwestowanie! PIĘĆ ETF dla KAŻDEGO!

Chcesz zyskać nawet 20 darmowych akcji o wartości 700 USD każda?! My inwestujemy za pomocą Freedom24, dzięki któremu inwestujemy przez pierwsze 3 dni całkowcie bez prowizji, a nasze wolne środki są oprocentowane na ponad 6.1%! Zakładając konto za pomocą tego linka do otwarcia konta do końca 31.12.2023, możesz dodatkowo zyskać nawet 20 darmowych akcji! Naszą recenzję brokera Freedom24 znajdziesz w tym wpisie.

Czy inwestowanie pasywne jest dobre?

Chęć „pokonania rynku” przez wybranie kilku zwycięskich akcji jest od pewnego czasu mocno przyćmiewana przez trend kupowania całego. Podstawowa idea jest tutaj bardzo prosta. Zamiast wybierać kilka akcji i mieć nadzieję, że ich ceny pójdą w górę, inwestor kupuje mały udział w funduszu, którego zarządzający ślepo odzwierciedlają cały rynek. 

Oznacza to, że mogą mieć ekspozycje na większość akcji na całym świecie. Kupując instrument, który śledzi cały indeks S&P 500, nie trzeba martwić się o to, że spółka, w którą zainwestowałeś zbankrutuje. Mając fundusz ETF, masz od razu setki, a nawet tysiące akcji. 

Inwestor kupuje więc wszystkie przyszłe nowe „Google” oraz „Amazony”. Jednocześnie kupuje jednak również przyszłe „Nokie” i „Kodaki”. Tylko, że wszystkie Nokie i Kodaki ciągle tracąc na wartości, w końcu opuszczą wybrane indeksy. Inwestor więc pozostaje w długim terminie wyłącznie z najlepszymi spółkami.

Posiadanie tak zdywersyfikowanego portfela zapewnia bardzo dobry stosunek zysku, do ewentualnego ryzyka. Czy więcej da się zarobić inwestując w pojedynczą spółkę, która okaże się nowym Apple? Oczywiście! To jednak o wiele bardziej ryzykowne, a dla wielu osób, takie ryzyko jest nieakceptowalne.

Ten wykres pokazuje, ile procent spółek pokonało indeks S&P500 stopą zwrotu przez ostatnie 16 lat. Mediana przez te lata wynosi 48% czyli mniej niż połowa). Rok 2023 był pod tym względem najbardziej skrajny – jedynie 28% firm wygenerowało zysk większy, niż cały indeks od początku roku.

Ile procent spółek z indeksu S&P500 jest w stanie pokonać indeks S&P500 w danym roku?

Ile procent spółek z indeksu S&P500 jest w stanie pokonać indeks S&P500 w danym roku?

Z tego też powodu – inwestowanie pasywne dla wielu osób jak najbardziej ma sens i powinno być stosowane. Jeśli na inwestowanie nie chcesz poświęcać wiele czasu, a szansa na to, że losowo wybrana spółka pobije indeks, jest mniejsza niż 50%, to inwestowanie pasywne powinno być dla Ciebie naturalnym wyborem.

 

Fundusz ETF dobry dla każdego inwestora

Każdy inwestor jest jednak inny. Różnią nas takie aspekty, jak horyzont inwestycyjny, wiedza, psychologia, awersja/skłonność do ryzyka, czy prywatna sytuacja finansowa, a świat funduszy ETF jest niebywale rozbudowany. Jakie więc wybrać dla siebie?! Istnieją poszczególne fundusze, które są na tyle według mnie uniwersalne, że mogą znaleźć miejsce w portfelu każdego inwestora. Poniżej znajdziesz pięć z nich.

Fundusz iShares Core MSCI World UCITS ETF (SWDA)

Fundusz ten skupia w sobie dokładnie 1483 firmy. Nazwa może wprowadzać w błąd, bowiem nie posiada on spółek z „całego świata” (world) a jedynie te z krajów rozwiniętych. Niemniej jednak szeroka dywersyfikacja oraz ilość aktywów pod zarządzaniem (ponad 65miliardów dolarów) robią wrażenie. Jest on również mniej zmienny od funduszy dających ekspozycję tylko na rynek amerykański (na przykład na indeks S&P 500).

Aktualny wskaźnik P/E dla funduszy wynosi ~ 20. Około 70% podmiotów pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Drugie miejsce zajmuje Japonia (5,85%), trzecie Wielka Brytania (3,9%) a czwarte Francja (3,23%).

Fundusz nie posiada żadnej opłaty zmiennej uzależnionej od zysków. Pobiera jedynie 0,2% rocznie od całości kwoty.

Kod ISIN funduszu, dzięki któremu znajdziesz dokładnie ten, o którym piszemy to IE00B4L5Y983

Dobry fundusz ETF dla każdego - ishares MSCI World

Fundusz LifeStrategy® 80% Equity UCITS ETF – (EUR) Accumulating (V80A)

Fundusz Vanguard LifeStrategy 80% Equity to globalna inwestycja, która alokuje 80% swoich aktywów w różnorodne fundusze ETF na światowym rynku. Przeważająca część, czyli 80%, jest inwestowana w akcje z rynków rozwiniętych i wschodzących, podczas gdy pozostałe 20% jest dedykowane obligacjom. Te obligacje, chociaż emitowane przez podmioty z rynków rozwiniętych i wschodzących, są denominowane w euro lub zabezpieczone walutą.

Całkowity koszt operacyjny funduszu, czyli tzw. TER, wynosi 0,25% rocznie. Fundusz rozpoczął swoją działalność 8 grudnia 2020 roku i jest zarejestrowany w Irlandii. Obecnie jego aktywa wynoszą 305 milionów euro. Wszystkie dywidendy oraz kupony są akumulowane w funduszu, co zwiększa efektywność i obniża koszty podatkowe.

Dzięki obecności obligacji, fundusz docelowo ma stać się bardziej elastyczny i odporny na zmienne warunki rynkowe, co może przyciągać inwestorów poszukujących równowagi pomiędzy potencjalnymi zyskami a kontrolą nad ryzykiem. Wprowadzenie obligacji do portfela może również przyczynić się do stabilizacji wartości aktywów funduszu w okresach, gdy rynek akcji może być poddany większym wstrząsom. Przynajmniej tak jest z reguły. Bardzo rzadko zdarzają się okresy, gdy na rynku tracą zarówno akcje, jak i obligacje. Ostatnim takim rokiem był rok 2022, ale wcześniej zdarzył się on zaledwie kilka razy w historii.

Kod ISIN funduszu, dzięki któremu znajdziesz dokładnie ten, o którym piszemy to IE00BMVB5R75

Dobry fundusz ETF dla każdego - Vanguard LifeStrategy 80

Fundusz iShares Core MSCI EM IMI UCITS ETF (EMIM)

Fundusz „EMIM” stanowi niezwykle stabilną i najobszerniejszą ekspozycję na różnorodne przedsiębiorstwa z rynków wschodzących. Dominujące kraje obejmują Chiny, Indie, Taiwan i Brazylię. Portfel ETF-a składa się z imponującej liczby 3190 firm. Największymi z nich są Taiwan Semiconductor Manufacturing, Samsung, Tencent oraz Alibaba.

Opłata za zarządzanie wynosi w tym wypadku zaledwie 0,18% rocznie, co wydaje się niewielką kwotą, biorąc pod uwagę trudny dostęp do wielu giełd z krajów wschodzących oraz znaczną ilość akcji w portfelu. Również działa on jako wersja akumulująca, czyli fundusz gromadzi wszystkie wypłacane dywidendy, co stanowi dodatkową korzyść dla inwestorów.

W składzie znajduje się również rynek polski, stanowiąc 1% udział, co czyni nas jedynym europejskim przedstawicielem. Posiadanie ekspozycji na rynki wschodzące to dobre zabezpieczenie wobec różnych faz cyklu koniunkturalnego na świecie. Raz lepiej radzą sobie rynki rozwinięte, a raz rozwijające się. Inwestor budujący ekspozycję na oba te segmenty w pasywnej formie, jest zabezpieczony na różne etapy globalnej koniunktury.

Kod ISIN funduszu, dzięki któremu znajdziesz dokładnie ten, o którym piszemy to IE00BKM4GZ66.

Dobry fundusz ETF dla każdego - ishares MSCI Emerging Market

Fundusz Xtrackers MSCI World Quality UCITS ETF 1C (XDEQ)

Fundusz „XDEQ” na pierwszy rzut oka może wydawać się podobny do „iShares Core MSCI World UCITS ETF (SWDA)”. Wyróżnia go jednak „faktor”, czyli specyficzny filtr znacząco zmniejszający ilość spółek wchodzących w jego skład. Jest to filtr „jakościowy”. Sprawia on, że XDEQ posiada „jedynie” 301 spółek (vs 1483 w „SWDA”).

Na czym polega ten filtr jakościowy? XDEQ śledzi indeks, który filtruje z SWDA jedynie te spółki, które charakteryzują się wysoką stopą zwrotu z kapitału własnego (tzw. ROE), silnym bilansem, stabilnymi przychodami i mocnymi pozycjami na rynku.

Pobierana opłata w wysokości zaledwie 0,25% rocznie, za taką selekcję, to naprawdę dobra oferta. Gdybym w zasadzie miał wybrać jeden fundusz ETF na rynek akcji, to wybrałbym właśnie ten.

Kod ISIN funduszu, dzięki któremu znajdziesz dokładnie ten, o którym piszemy to IE00BL25JL35.

Dobry fundusz ETF dla każdego - Xtrackers World Quality

Fundusz Xtrackers II Global Government Bond 

Fundusz naśladuje indeks FTSE World Government Bond – Developed Markets (EUR Hedged) index. Pobiera 0,25% rocznej opłaty, ale jest w formie akumulacyjnej, która w przypadku funduszy na rynek obligacji nie jest tak popularna. Dla inwestora jednak o wiele wygodniejsza niż wersja dystrybucyjna, ze względu na brak konieczności rozliczania podatków. Fundusz inwestuje w obligacje rządowe takich krajów, jak USA, Japonia, Francja, czy Włochy.

Posiadanie w swoim portfelu ekspozycji na rynek obligacji, to dobry sposób na ograniczenie jego zmienności. Faktycznie w latach 2022-2023, obligacje charakteryzowały się wielką zmiennością i spadkami czasem nawet większymi, niż akcje, ale tak nie wygląda norma. W długim terminie obligacje zmniejszają wahania całego portfela i naszych inwestycji. Oczywiście zmniejsza to stopę zwrotu, ale jednocześnie pomoże Ci wytrwać w swoich inwestycjach. 

Kod ISIN funduszu, dzięki któremu znajdziesz dokładnie ten, o którym piszemy to LU0378818131

Dobry fundusz ETF dla każdego - Xtrackers Global Government Bond

Te pięć funduszy ETF traktuj jako podstawę i bazę do wyjścia do dalszej własnej analizy i przemyśleń. Jeśli masz jakieś swoje fundusze warte polecenia, albo chciałbyś dopytać o szczegóły, któregoś z nich, to oczywiście pisz śmiało w komentarzu. 

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Chcesz zyskać nawet 20 darmowych akcji o wartości 700 USD każda?! My inwestujemy za pomocą Freedom24, dzięki któremu inwestujemy przez pierwsze 3 dni całkowcie bez prowizji, a nasze wolne środki są oprocentowane na ponad 6.1%! Zakładając konto za pomocą tego linka do otwarcia konta do końca 31.12.2023, możesz dodatkowo zyskać nawet 20 darmowych akcji! Naszą recenzję brokera Freedom24 znajdziesz w tym wpisie.

Pamiętaj, że przy inwestowaniu twój kapitał zawsze jest zagrożony. Prognozy i wyniki osiągane w przeszłości nie są wiarygodnymi wskaźnikami dla przyszłych wyników. Niezbędne jest przeprowadzenie własnej

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  2 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Marek
  Marek
  3 miesięcy temu

  Polecam atlasetf.pl – tam można nie tylko sprawdzić wyniki w PLN, ale też dostępność funduszy u brokerów.

  S.M
  S.M
  2 miesięcy temu

  IShares MSCI World w EUR czy USD? Czy to to samo? Gdyz na XTB pokazuja sie dwa?
  Chcąc inwestować w Euro wybieram ten pierwszy tak? Sorry, pytanie początkującej 😅