Dobry zagraniczny broker dla każdego? Testujemy platformę Freedom24 – recenzja
Często dostaję pytania o polecanego zagranicznego brokera. Korzystałem już z naprawdę wielu. Otwarcie przyznaję się, że do niedawna o Freedom24 nie słyszałem, ale po głębszym zbadaniu i przetestowaniu wysunął się on wysoko na liście moich top dostawców takich usług.
Konta u brokerów zagranicznych otwiera się w zasadzie wyłącznie z jednego powodu – szerokości oferty. Oczywiście każdy broker będzie miał trochę inną i często jedno konto dla naprawdę aktywnego gracza giełdowego to dalej za mało, ale faktem jest, że polskie domy maklerskie często nie mają nawet możliwości w oferowaniu np. opcji czy innych instrumentów pochodnych na zagraniczne rynki.
Jednocześnie konta u zagranicznych brokerów zawsze budzą u klienta jedno główne potencjalne ryzyko – bezpieczeństwo. Wszystko inne jest w zasadzie wtórne. Jeśli broker jest bezpieczny i ma szeroką ofertę, to powinien plasować się wysoko na liście najlepszych brokerów zagranicznych. W kontekście Freedom24 skupię się wiec dokładnie na tych dwóch aspektach: bezpieczeństwie i ofercie.
Materiał powstał we współpracy z Freedom24, ale gdybym naprawdę nie uważał, że to dobre rozwiązanie, to nigdy by nie powstał.
Firma nie miała wpływu na to, co tutaj przeczytasz ani nie ingerowała w materiał.
Recenzja Freedom24 – czy to dobry zagraniczny broker?
Freedom24 to bezpieczna platforma
Na dziś nic nie wskazuje na to, że klienci Freedom24 mają jakiekolwiek powody do obaw. Freedom24 to część Freedom Holding, spółki notowanej na Nasdaq. Cały holding jest więc w pełni regulowany przez SEC (amerykański odpowiednik KNF). Drabinka korporacyjna jest oczywiście bardziej rozbudowana. Polak będąc klientem Freedom24 jest de facto klientem Freedom Finance Europe, który posiada licencje CySEC (cypryjską) oraz BaFin (niemiecką).
Cypryjska licencja budzi u wielu na początku sporo znaków zapytania. Licencje na Cyprze to faktycznie domena wielu brokerów „krzaków”, ale nie tylko. Od momentu, jak Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, to Cypr w zasadzie jest jedynym miejscem, gdzie również poważne firmy mogą szybko utworzyć filie działalności żeby oferować usługi w UE.
Cypr powinien budzić wątpliwości w sytuacji, gdybyśmy dyskutowali o małym i nieznanym podmiocie. Tymczasem z usług Freedom24 korzysta na dziś blisko 400 tysięcy użytkowników z całej Europy, a firma posiada biura w 13 krajach. W tym również w Polsce wraz z polskojęzyczną obsługą.
Dla porządku dodam, że spółka jest oczywiście audytowana, ale akurat do tego nie przykładałbym większej wagi 😉. O większych problemach nawet w gigantycznych podmiotach audytorzy często dowiadują się jako jedni z ostatnich razem z resztą rynku.
Tak czy inaczej, na dziś regulacyjnie całość wygląda w porządku. Osobiście również założyłem anonimowe konto w podmiocie, wpłaciłem gotówkę, poobracałem chwilę i zleciłem wypłatę środków. Wszystko dotarło bez problemów. Nie spotkałem się również z żadną wiarygodną opinią na zewnątrz dotyczącą tego, że ktoś miałby problem z wycofaniem środków.
Notowania akcji FREEDOM HOLDING – spółki matki Freedom24
Szeroka oferta Freedom24
Broker jest więc bezpieczny. Przejdźmy w takim razie do oferty. Ta jest naprawdę imponująca. Obejmuje blisko 40 000 różnych akcji, tysiące funduszy ETF, a do tego setki tysięcy instrumentów pochodnych (głównie opcji). Łącznie ponad milion różnych instrumentów finansowych.
Akcje
Akcje w ofercie pochodzą z różnych rynków. Głównie to oczywiście rynek USA, ale dostępne są także takie jak rynek niemiecki, grecki, czy giełda w HongKongu.
Dostępne są tu zarówno największe spółki technologiczne z Nasdaq jak Amazon, Apple czy Alphabet, ale również znacznie mniejsze firmy, w tym spółki o bardzo niskiej kapitalizacji. Nie kupimy niestety walorów z GPW, zatem akcyjna oferta Freedom24 skierowana jest tylko do inwestorów kupujących akcje spółek zagranicznych.
Przykład spółek, których akcje możemy kupić za pośrednictwem Freedom24
Fundusze ETF
Jeżeli należysz do inwestorów, którzy wolą inwestować w całe sektory lub rynki i niespecjalnie lubisz pojedyncze spółki, to do dyspozycji jest masa funduszy ETF. Do wyboru mamy ponad 3 000 różnych funduszy. W ofercie również takie, które pozwalają zarabiać na spadkach danych indeksów. Tak szerokiej oferty nie ma żadne z polskich Domów Maklerskich.
Przykładowa lista ETF-ów na Freedom24
Możliwość inwestycji w zagraniczne spółki po cenie z IPO
Freedom24 ma również w swojej ofercie ciekawą opcję kupowania debiutujących na amerykańskim rynku spółek po cenie z IPO. Dla polskiego inwestora to ewenement, który nie jest dostępny nigdzie indziej.
Ostatnio akurat ta usługa nie miała żadnych nowych ofert do zaprezentowania. Rynkowa bessa mocno ograniczyła duże debiuty w USA. W końcu jednak (jak zawsze), IPO powrócą. Już dziś mówi się o potencjalnym debiucie na amerykańskim rynku takich spółek jak Reddit, Klarna, czy Boston Dynamics. Czy wszystkie dojdą do skutku? Pewnie nie, ale sama możliwość zakupu spółki po cenie z IPO to dla polskiego inwestora nowość. Niestandardowym warunkiem, o którym warto pamiętać jest w tym wypadku 93-dniowy lockup na akcjach. Zapisując się na IPO, które ma miejsce np. 6 stycznia 2023 roku nie będziemy mogli sprzedać naszych akcji do 9 kwietnia 2023 roku. Dla inwestora długoterminowego nie jest to wielki problem. Krótkoterminowej IPO spekulacji nie da się jednak przeprowadzić.
Opcje
Freedom24 umożliwia również handel setkami tysięcy opcji i masą kontraktów terminowych. To jedna z najszerszych tego typu ofert dla polskiego inwestora. Broker pobiera jedynie 0,65 dolara za opcję. To najniższa tego typu stawka w całej Europie (zdaniem Freedom24, ale nie mam jak tego zweryfikować).
Żeby było jasne, handlu opcjami i innymi instrumentami pochodnymi kompletnie nie polecam dla niewykształconych i niedoświadczonych inwestorów. Zapomnij o tych instrumentach i skup się na innych.
Opcje dają faktycznie masę możliwości inwestycyjnych i spekulacyjnych, ale powinni zbliżać się do nich jedynie naprawdę doświadczeni inwestorzy. Zwłaszcza jeśli mówimy o wystawianiu opcji. Jeśli już chcesz spróbować handlu opcjami, to zajmij się w pierwszej kolejności tymi typu Call. Najlepiej jednak odpuść. Dla inwestorów z dużą wiedzą i doświadczeniem jednak to naprawdę dobra oferta na poszerzenie arsenału swoich narzędzi inwestycyjnych. Więcej o tym jak inwestować w instrumenty pochodne przeczytasz w osobnym wpisie.
Analizy inwestycyjne
W kontekście aktywnego inwestowania, warto jeszcze wspomnieć o innej ciekawej funkcjonalności Freedom24 – publikacji własnych analiz inwestycyjnych. Logując się na konto w Freedom24, pozytywnie zaskoczyło mnie, że broker oferuje sporządzone przez analityków analizy.
Mogę się z nimi zgadzać albo nie zgadzać, ale to nie ma znaczenia. Każda analiza to źródło danych, które można wykorzystać do podejmowania decyzji inwestycyjnych. W każdej takiej analizie znajdziemy opis spółki, dane finansowe, subiektywną prognozę dalszego potencjału oraz argumentację. Nie brakuje wykresów i wniosków. Każdy taki materiał może stanowić dodatkową wartość do skonfrontowania własnych poglądów.
Strona z jednego z raportów inwestycyjnych analityka Freedom24
Konto oszczędnościowe D-account
Platforma oferuje również oprocentowanie depozytów, które akurat nie są wykorzystane do inwestycji. Wolna gotówka w euro będzie oprocentowana 2,5% w skali roku. Wolna gotówka w USD będzie oprocentowana na 3% w skali roku. Dochody w tym wypadku inwestor będzie otrzymywał codziennie.
Nie ma również limitu maksymalnej wielkości rachunku. Obowiązuje jedynie limit minimalny, który wynosi 150 dolarów lub 150 euro.
Aby uzyskać dochód z tytułu posiadania środków, należy przelewać środki pieniężne ze swojego konta handlowego na specjalne konto oszczędnościowe D. To jednak operacja, która zajmuje tylko chwilę. Masz wolne środki i akurat brak pomysłów na inwestycje? Przelewasz na konto D i zarabiasz przynajmniej te 2.5 / 3% rocznie.
Jak założyć konto?
Zakładając konto, w pierwszej kolejności musisz wybrać jego rodzaj. Różnice dotyczą tutaj głównie opłat, jakie ponosi inwestor.
Jeżeli zamierzasz wykonywać bardzo dużo transakcji, to lepiej zdecydować się na płatne konto Fix. Wówczas za 10 euro miesięcznie będziesz płacić jedynie 0,012 euro prowizji za zakup akcji.
Jeśli jednak daytrading nie leży w twojej naturze, to równie dobrze możesz nie płacić żadnych stałych opłat. Konto za zero euro miesięcznie będzie po prostu oznaczało wyższe prowizje brokerskie od każdej transakcji. O Jedyna dodatkowa istotna opłata, o której warto pamiętać, to 7 euro za każdą wypłatę środków na własne konto.
Ponadto po założeniu konta przez pierwsze 30 dni możesz handlować całkowicie bez opłat. Jeśli więc jesteś inwestorem typowo długoterminowym, to świetny okres do stworzenia sobie takiego długoterminowego portfela bez opłat.
Rodzaje kont we Freedom24
Sama rejestracja konta jest naprawdę prosta i nie powinna zająć więcej niż kwadrans.
Jak to zrobić? Przede wszystkim zacznij od kliknięcia w link do otwarcia konta. Następnie wybierasz „otwórz konto” i podajesz serię niezbędnych danych. Będzie to adres email i telefon. W późniejszym kroku będziesz poproszony o pobranie aplikacji Freedom24, gdzie następnie wypełniasz dane o swojej rezydencji podatkowej oraz przesyłasz standardowe pliki przy zakładaniu konta w każdej instytucji finansowej w UE.
Jest to zdjęcie dokumentu tożsamości, selfie oraz dowód adresu zamieszkania. Nie da się uciec od procedury znanej jako „Know Your Client” wymaganej dla wszystkich brokerów zarejestrowanych w Unii Europejskiej. Następnie wystarczy trochę poczekać i konto jest gotowe do użytku.
Na pewnym etapie zostaniesz poproszony o ściągnięcie aplikacji
Czy warto założyć konto we Freedom24?
Każdy aktywny inwestor poza rachunkami w polskich DM powinien również mieć jakieś rachunki zagraniczne. Dlaczego „powinien”? Dlatego, że dają możliwości, których żaden polski Dom Maklerski na dziś nie jest w stanie dać.
Rachunek o brokera zagranicznego to po prostu poszerzenie swoich własnych możliwości. Nie powinien on w żadnym stopniu zastępować naszych rachunków standardowych, ale powinien stanowić dla nich dobre uzupełnienie.
Wybierając brokera każdy kieruje się przede wszystkim bezpieczeństwem i właśnie wspomnianą „obszernością” oferty. W wypadku Freedom24 na dziś wszystko wygląda bezpiecznie, a oferta należy do jednych z najszerszych na rynku.
Osobiście przetestowałem ten system (anonimowym kontem) i nie natknąłem się na żadne problemy. Sam planuję korzystać z ich usług i czekam z niecierpliwością na jakieś zagraniczne IPO.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania o Freedom24, to pytaj w komentarzach, albo pisz bezpośrednio do mnie. Sporo tego klikałem, więc na pewno odpowiem na wiele pytań od ręki. Gdybyś zdecydował się założyć konto, to będzie mi też bardzo miło, jesli zrobisz to z naszego linka do otwarcia konta. Dzięki temu dodatkowo wesprzesz nasz portal.
Do zarobienia,
Piotr Cymcyk
Pamiętaj, że przy inwestowaniu twój kapitał zawsze jest zagrożony. Prognozy i wyniki osiągane w przeszłości nie są wiarygodnymi wskaźnikami dla przyszłych wyników. Niezbędne jest przeprowadzenie własnej analizy przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji. W razie potrzeby możesz zawsze zasięgnąć niezależnej opinii od certyfikowanych specjalistów.
Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.
Zdecydowania nie warto korzystać z tej platformy, i dziwę się ze dnarynków ją poleca, najpierw sprawdźcie co to jest a potem promujcie za pieniądze – główne minusy:
Odradzam, ja przetestowałem 🙁
Hej, ale adresujesz mocno tematy adekwatne w zasadzie dla wszystkich brokerów. Przewalutowanie jest zawsze i wszędzie słabe. Dlatego wpłaca się od razu eur / usd.
Żaden broker zagraniczny nie wystawi Ci też PIT i trzeba rozliczać się samemu. Nikt na to nic nie poradzi.
Anonimowe konto robiłem i na żaden problem z wypłatą nie trafiłem. Zlecenie, kilka dni, 7 euro opłaty i kasa była.
Dla mnie broker zagraniczny przy aktywnym handlu to must have dla zwiększenia możliwości.
Ale tam nie ma anonimowych kont, trzeba się formalnie zarejestrować i potwierdzić konto. O PIT też nic nie pisałem, tylko o braku możliwości pobrania zestawienia kosztów.
A ile ci pobrał bank transferowy, bo to 7 euro to opata na platformie?
Oj, chyba nie testowałeś!
No przecież wiadomo, że nie założyłem jako „Jurek Ogórek” tylko przez dane realnego znajomego 🙂
To może ” anonimowy” znajomy napisze jak mu się podobało. Bądźmy poważni 🙂
Co rozumiesz przez „bank transferowy”? nie możesz wypłacić kasy na zwykłe konto walutowe?
Co do PIT, to moim dzisiejszym odkryciem jest że SAXO podaje gotowe dane do wpisania samodzielnie na PIT. Czy są inni zagraniczni którzy tak robią?
Cześć, mam pewnie głupie pytanie ale proszę o pomoc co należy wpisać w rubrykę Podaj dane banku korespondenta?. Czyli transferowego dzwoniłem do millennium i nic o tym nie wiedzą. Proszę o informację.
Czyli nie ma górnego limitu wypłaty środków?
Jakie konto najlepiej nadaje się na długotrwałą inwestycję?
Jak się to rozlicza z US?
Czy przy przelewaniu środków na i z tej platformy inwestycyjnej trzeba użyć jakiegoś konta pośredniego np. paypal czy można ze swojego rachunku bankowego? Jeśli można na obydwa sposoby to która opcja jest tańsza?
Podbijam pytanie, jak rozliczyć np. długoterminowe oszczędności w USD?
Szkoda że wątek się urwał ciekawa jestem tych wypłat środków czy naprawdę jest prowizja 2-3% bo to sporo
Podbijam, bo też mnie ten wątek ciekawi (waluta: USD). Czy te 2-3% „prowizji banku” to taka sama ukryta opłata jak w XTB dla przelewów w dolarach? Innymi słowami, jesteśmy stratni nawet jak przelewamy bezpośrednio w USD (pomijam jakieś wygibasy typu konto w konkretnym banku, przelane z PayPala etc.).
Jest to o tyle interesujące, że XTB też o tym oficjalnie nie informuje.
Jaki koszt wypłaty?
Jak z rozliczeniem?
Zysk od wzrostu kursu walut również trzeba rozliczyć?
Podbijam. Jak z rozliczeniem konta oszczędnościowego? Jak to wygląda?
Czy coś się zmieniło w Pana opinii po 6 miesiącach? Czy korzysta Pan dalej? Bardziej/mniej intensywnie? Jakieś zaskoczenia?
Korzystam bez zmian, a do tego miałem okazje poznać osobiście osoby z zagranicy odpowiedzialne za ten projekt 🙂
Cieszę się z owocnej współpracy z F24, ale jak widzisz po komentarzach, jest wiele pytań i wątpliwości.
Cześć. Jak wygląda sprawa podatku dochodowego od dywidendy z REIT? Z tego co slyszalem, kupujac u polskiego brokera, podatek w USA i w Polsce razem może osiągnąć 34% Inaczej ma to wyglądać u brokera z USA gdzie łączna wysokość podatku ma wynieść 19%. Jak to wygląda?
Dla inwestora liczy się jedynie, czy są uczciwi i czy kiedykolwiek mieli problemy z wypłatą pieniędzy.
Ktoś kto inwestuje tam inwestuje powinien się czuć pewny, że pieniądze wpłacone nie przepadną w magiczny sposób.
Najważniejsze pytania to:
– czy wpłacone środki można wypłacić?
– czy jest limit wypłaty?
– czy pieniądze trzymane na koncie są bezpieczne?
– czy oferowane oprocentowanie jest GWARANTOWANE na lokacie? Czy może się okazać, że oferowane 3% nie zostanie nam DOPISANE do konta?
Panie Piotrze jeśli tak jak pisze „sam korzysta” to proszę nauczyć Nas jak rozlicza Pan podatki od zagranicznego brokera takiego jak Freedom24 i w pit 8c i 38 . W zakresie np eft z różnymi krajami rezydencji podatkowej.
Panie Piotrze, przyłączam się do prośby o instrukcję rozliczania podatków od Freedom24 za rok 2023 (zyski uzyskane w EUR – opłaty transakcyjne zapłacone w EUR + dochody (kupony i dywidendy) uzyskane z papierów wartościowych w EUR). Tak Pan zachęcał do Freedom24 więc się skusiłem, a teraz trzeba to rozliczyć i dla kogoś początkującego w inwestowaniu w zagranicznym podmiocie nie jest takie oczywiste.
Dalej brak odpowiedzi
Jak Pan pisze, poobracał Pan chwilę i zlecił wypłatę środków i na tej podstawie Pan uważa, że broker jest bezpieczny? A co w przypadku inwestorów, którzy inwestują w perspektywnie 5,10,15 lat?
Wg brokerchooser.com, Freedom24 nie jest regulowany przez regulatorów na poziomie „top-tier”. Również fakt rejestracji na Cyprze jest pierwszą czerwoną lampką i wyjaśnienie, że nie tylko brokerzy typu krzak się tam rejestrują zabardzo do mnie nie przemawia – w Fawelach w Brazylii też mieszkają uczciwi ludzie a mimo wszystko na spacer bym się nie wybrał 😉