Dobre dane z polskiej gospodarki! | debiut Reddit | Trybunał dla Glapińskiego! #Finweek

Finweek gospodarka

Najważniejsze informacje ze gospodarki, finansów i światowych giełd. Wszystkie one mają znaczenie dla Twoich pieniędzy i nie usłyszysz o nich głównych mediach. FinWeek to cotygodniowa seria informacyjno-analityczna, gdzie podaję najważniejsze informacje ze świata gospodarek, finansów i światowych giełd. Zobacz, co było najważniejsze w tym ostatnim czasie i jak możesz na tym zarobić!

Najważniejsze wydarzenia tygodnia dla giełd i gospodarekPowiązane wpisy
Ożywienie w polskim przemyślehttps://dnarynkow.pl/kolejna-najwieksza-spolka-swiata-czy-nvidia-przescignie-apple/
Debiut Reddit na giełdziehttps://dnarynkow.pl/jak-apple-stalo-sie-najwieksza-firma-swiata-historia-sukcesu-amerykanskiego-giganta/
Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiegohttps://dnarynkow.pl/kolejna-najwieksza-spolka-swiata-czy-nvidia-przescignie-apple/
Słabe wyniki Dino Polskahttps://dnarynkow.pl/tesla-i-apple-oglaszaja-splity-swoich-akcji-czy-na-tym-mozna-zarobic/
MrBeast wchodzi na Amazonahttps://dnarynkow.pl/czy-sztuczna-inteligencja-trwale-wplynie-na-swiatowa-gospodarke/

Załóż konto we Freedom24 i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 8,76% rocznie (bez limitu wpłat!)

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/freedom-dna-lp

Zaskakujące Dane z Polski! | Debiut Reddit na Giełdzie | Trybunał Dla Glapińskiego! #Finweek

Ożywienie w polskim przemyśle

Po serii słabych danych z polskiego przemysłu, w końcu widoczne są bardziej trwałe pozytywne zmiany! Produkcja przemysłowa w ujęciu r/r wzrosła w lutym o 3,3% oraz 0,7% w ujęciu miesiąc do miesiąca. Dane zaskoczyły pozytywnie i w końcu przerwały serię spadków produkcji, która zaczęła się od lutego 2023.

Jednak to w dużym stopniu efekt rewizji poprzedniego miesiąca. GUS podał, że w styczniu produkcja wzrosła o 2,9% r/r, a miesiąc temu raportował, że było to 1,6% r/r. W praktyce nadal kontynuujemy dwuletnią stagnację w polskim przemyśle.

Produkcja sprzedana przemysłu vs szczyt sprzed pandemii indeks dane odsezonowane luty 2020

Tak czy inaczej jednak wzrost jest lepszy niż spadek. Po prostu jeszcze nie ma się czym ekscytować. Dane z przemysłu zgrały się też z pozytywnym zaskoczeniem w sprzedaży detalicznej, która r/r wzrosła o 6,7% w lutym 2024 również mocno przebijając oczekiwania, które mówiły o wzroście na poziomie 4,6%.

Również w tym przypadku dane są słodko-gorzkie. W porównaniu do wzrostu realnych dochodów gospodarstw domowych, odbicie sprzedaży detalicznej pozostaje… co najwyżej mierne. Realna dynamika wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw sięgnęła już prawie 9,9%. Jest więc lepiej niż było, ale wciąż może być jeszcze lepiej. Dalszej poprawy można się spodziewać. Trzeba jednak na nią trochę poczekać.

Odbicie sprzedaży jest znacznie słabsze niż wynagrodzeń sprzedaż detaliczna fundusz płac w przedsiębiorstwach

Aktualizacja publicznego portfela Freedom24

Publiczny portfel Freedom24 to pomysł na pokazywanie wam, jak w prosty sposób można zarabiać na inwestowaniu w zagraniczne spółki robiąc to w sposób odpowiedzialny i przemyślany, ale także, skuteczny.

Każdego miesiąca wpłacam do niego 600 euro. Uzbierało się już 2400 euro kapitału, ale sam portfel wart jest już prawie 2650 euro. Stopa zwrotu ponad 13% w zaledwie 3,5 miesiąca bije jak na razie szeroki indeks S&P500, polski WIG, czy Nasdaq. Zaledwie jedna inwestycja generuje jak na razie straty w portfelu (na moment kiedy to publikuję). To Pinterest z 7% minusem. Portfel możesz w każdej chwili podejrzeć pod linkiem: https://myfund.pl/index.php?raport=pokazPortfelPubliczny&portfel=122968

Świetnie radzi sobie za to kupiony zaledwie dwa tygodnie temu Cipher Mining, który pozwolił zarobić już prawie 38%. O zakupie tej pozycji informowałem was w Finweek z 10 marca. Ponieważ była to inwestycja wybitnie spekulacyjna, to zdecydowałem się zamknąć ją realizując wspomniane ponad 35% zysku. Wróciło to do portfela około 200 euro wolnej gotówki, które na razie postanowiłem zostawić w spokoju.

W inwestowaniu czasem trzeba po prostu nic nie robić, a największa trudnością nic nie robienia jest poczucie marnowania kapitału. Pieniądze niezainwestowane w końcu nie pracują. Nie musi tak jednak być. To również, dlatego korzystam z Freedom24, który swoją drogą od czasu swojego debiutu na Nasdaq w 2019 roku dał zysk ponad 400%.

Jeśli też chcesz zarabiać na wolnych środkach na rachunku, albo po prostu sądzisz, że inwestowanie w akcje nie jest jeszcze dla Ciebie, Freedom przygotował ofertę planów oszczędnościowych, gdzie zarabiasz do nawet 8% rocznie! Link do szczegółów tej oferty i szybkiego założenia konta znajdziesz tutaj: https://bit.ly/freedom-dna-lp. A i naprawdę możesz być spokojny. Freedom to broker zarejestrowany w Unii Europejskiej, a to znaczy, że do kwoty 20 tysięcy euro twój depozyt podlega gwarancjom funduszu kompensacyjnego dla inwestorów!

Reddit debiutuje giełdzie. Kurs rośnie prawie 50%!

Akcje amerykańskiego forum społecznościowego Reddit urosły o niemal 50% w dzień debiutu na giełdzie 21 marca. Spółka zadebiutowała z wyceną około 6,4 miliarda dolarów. Sporo, jak na forum internetowe nie? To prawie tyle, co mBank. Wejście Reddita na giełdę w Nowym Jorku to kolejny wyraźny sygnał wzrostu zainteresowania do rynku IPO po ponad dwóch latach dużego spowolnienia.

Agencja Reuters poinformowała, że oferta zyskała ponad pięciokrotnie więcej zapisów niż dostępnych akcji, co z łatwością umożliwiło Redditowi zebranie ponad 748 milionów dolarów z rynku publicznego. Żeby dotrzeć do inwestorów detalicznych, Reddit zarezerwował 8% wszystkich oferowanych akcji dla użytkowników i moderatorów na swojej platformie oraz niektórych członków zarządu i rodzin swoich pracowników.

Spółka chciała już wejść na giełdę w 2021 roku w szczycie technologicznej hossy. Zarząd liczył wtedy na 2,5 razy wyższą wycenę na poziomie 15 miliardów dolarów. Skończyło się jednak na pozyskaniu środków z rynku prywatnego, gdzie inwestorzy wycenili wtedy spółkę na 10 miliardów dolarów. Jednym z inwestorów w Reddita jest CEO OpenAI, Sam Altman, który posiada 7,6% udziałów w spółce.

Reddit w 2023 osiągnął marże brutto równą 86% i przychody na poziomie 804 milionów dolarów. Było to o 21% więcej niż w 2022, ale firma nigdy nie zanotowała jeszcze zysku netto w całej swojej prawie 20-letniej historii.

Inwestorzy mają na pewno nadzieję, że to się zmieni. Reddit dąży do wykorzystania ogromnych ilości danych na platformie do szkolenia modeli sztucznej inteligencji. Firma niedawno podpisała umowę o wartości 60 milionów dolarów rocznie na udostępnianie danych dla Google. Nie jest ona też na wyłączność. Reddit może podpisywać podobne umowy z innymi wielkimi firmami i zarabiać setki milionów dolarów za trochę „nic nierobienie’.

Czy zarzuty dla Adama Glapińskiego są sensowne?

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego ma sformułowanych 8 zarzutów. Tutaj odniesiemy się wyłącznie do głównego zarzutu ekonomicznego, który jest pierwszym na liście. Dotyczy on „inicjowania i uczestniczenia w podejmowaniu przez Zarząd NBP decyzji o skupie skarbowych papierów wartościowych”. Zarzut odnosi się więc innymi słowy do tzw. QE, które w okresie pandemii i w czasie po pandemii było realizowane przez praktycznie wszystkie zachodnie banki centralne świata i realnie uchroniło Polskę oraz te kraje przed sporą gospodarczą recesją.

Stawianie jako zarzut realizacji QE jest lekko mówiąc – absurdalne. Artykuł 220 Konstytucji, który podają wnioskodawcy w tym wypadku mówi, że:

Zwiększenie wydatków lub ograniczenie dochodów planowanych przez Radę Ministrów nie może powodować ustalenia przez Sejm większego deficytu budżetowego niż przewidziany w projekcie ustawy budżetowej.

Ustawa budżetowa nie może przewidywać pokrywania deficytu budżetowego przez zaciąganie zobowiązania w centralnym banku państwa.

W skrócie – w ogóle nie dotyczy on banku centralnego. To nie szef NBP pisze w Polsce projekt budżetu. Ponadto NBP kupował wówczas obligacje z rynku wtórnego, co samo w sobie już nie ma, jak zwiększać deficytu. To tak jakby twierdzić, że kupowanie Toyoty Yaris od kolegi Mietka miało powiększać przychody Toyoty. QE jest standardem działania banków centralnych i stawianie akurat Glapińskiemu zarzutu o jego stosowanie jest kuriozalne.

Dino Polska z problemami w sprzedaży

Wojna cenowa supermarketów trwa w najlepsze. Akcje Dino zaliczyły w dniu publikacji wyników spadek o ponad 9% i znajdują się już prawie 20% poniżej ceny z początku roku.

Akcje spółki Dino zaliczyły drugi już spadek o prawie 10% na skutek opublikowania słabych wyników finansowych za czwarty kwartał. Pierwszy spadek miał miejsce po przeciętnych wynikach Biedronki, który jak widać były dość dobrym prognostykiem na wyniki Dino.

Przychody oraz zyski okazały się wyraźnie mniejsze, niż oczekiwali analitycy. Ponadto spadek zaliczyły również, marże Dino, które ewidentnie i są pod presją wojny cenowej supermarketów. Mimo, że toczy się ona głównie między Lidlem a Biedronką, to jednak, jak widać wpływa wyraźnie na działalność Dino.

Sprzedaż w sklepach funkcjonujących co najmniej rok, czyli tak zwana sprzedaż LFL urosła jak w 2023 roku o 17,2%, co jest znacznie powyżej tempa wzrostu Biedronki czy inflacji żywności ALE w ujęciu kwartalnym widać wyraźny spadek tempa wzrostu do zaledwie 8,7%.

Ponad połowa Polaków nadal czeka na ostrzejszą wojnę cenową pomiędzy dyskontami, żeby zrobić tańsze zakupy wielkanocne. Tak przynajmniej wynika z najnowszego badania nastrojów konsumenckich. Nawet jeśli to jeszcze nie koniec problemów spółki, to nadal pozostaje ona jedną z najlepszych inwestycji na warszawskiej giełdzie.

MrBeast nawiązuje współpracę z Amazonem.

Najpopularniejszy youtuber na świecie MrBeast podjął współpracę z technologicznym gigantem, Amazonem. Influencer ma stworzyć autorskie telewizyjne show dla Amazon Prime Video. 

Produkcja będzie oparta na istniejącym już programie na YouTube i ma się stać największym programem reality show w historii. 1000 uczestników będzie rywalizować o nagrodę pieniężną w wysokości 5 milionów dolarów. 

Ta największa pojedyncza nagroda w historii telewizji i całego streamingu. Program zostanie nazwany Beast Games i będzie można go zobaczyć wyłącznie na Prime Video w ponad 240 krajach na całym świecie. 

W tej chwili nie wiadomo jeszcze, na czym będą polegać zmagania uczestników teleturnieju, ale MrBeast organizował podobne przedsięwzięcia w przeszłości na swoim kanale YouTube.  

W jednym z nich pod tytułem “Every Country On Earth Fights For $250,000!” zawodnicy z niemal wszystkich krajów świata zjechali się, by wziąć udział w zawodach sportowych na wzór igrzysk olimpijskich. 

Ta współpraca to kolejny krok w stronę, gdzie Internet i telewizja coraz bardziej się przenikają.  Amazon dostrzega ten trend i zamierza go wykorzystać do zdobycia lepszej pozycji konkurencyjnej dla swojej platformy streamingowej – Prime Video.

Nvidia prezentuje nowy chip Blackwell

18 marca 2024 roku odbyła się konferencja GPU Tech. Prezes spółki Nvidia, Jensen Huang przedstawił tam perspektywy rozwoju sztucznej inteligencji i swojej firmy. Huang przedstawił na niej nowy chip Blackwell, który opisał jako „najpotężniejszy chip na świecie”. 

Blackwell to najnowsza wersja technologii napędzającej sztuczną inteligencję, która zgodnie ze słowami przedstawicieli Nvidi ma zapoczątkować “nową erę obliczeń”. Nowy GPU ma być około 30 razy wydajniejszy od obecnej technologii – chipa Hopper. 

Kiedy cofniemy się o 8 lat do chipa o nazwie Pascal, który dominował rynek w 2016 roku okaże się, że wydajność procesorów Nvidia wzrosła już tysiąc razy! Wszystko to w zaledwie 8 lat.

Ponadto Blackwell ma zużywać około 25 razy mniej energii od Hoppera, a część największych gigantów technologicznych jak Amazon, Microsoft czy Alphabet znajdujących się wśród partnerów spółki, chce korzystać z nowego chipa jeszcze przed jego oficjalną premierą. Dodatkowo Platforma Omniverse od Nvidia zostaje wprowadzona do VisionPro od Apple. Dzięki temu urządzenie Apple stanie się bardziej intuicyjne i usprawni proces generowania wrażeń 3D. 

Spółka pochwaliła się również projektem GR00T, czyli humanoidalnymi robotami, które mają być napędzane sztuczną inteligencją. Roboty zostaną zaprojektowane tak, żeby rozumiały język i uczyły się naśladować ruchy poprzez obserwację człowieka. Mam szczerą nadzieję, że za kilkadziesiąt, a może kilkanaście lat taki robot, będzie za mnie gotował obiad.

Chipotle Mexican Grill ogłasza podział akcji.

Chipotle Mexican Grill ogłosiło plan pierwszego w swojej historii podziału akcji w stosunku 50 do 1, na skutek czego cena nominalna spadnie z 3000 dolarów do zaledwie 60 dolarów.

Jeśli masz jedną akcje Chipotle wartą 3000$, to zamieni się ona w 50 akcji wartych 60$. Decyzja ta została podjęta w nadziei na przyciągnięcie większej grupy inwestorów, którzy mogą być zniechęceni wysoką ceną za akcję.

Chipotle przechodzi aktualnie przez fantastyczny okres napędzany bardzo mocnymi wynikami finansowymi. Spółka odbiera udziały w rynku innym restauracjom, co widać na kursie akcji, który przez ostatnie 5 lat wzrósł o ponad 330%.

Split akcji Chipotle ma na celu obniżenie ceny nominalnej bez wpływu na wycenę firmy, czyniąc je bardziej przystępną dla inwestorów. Teoretycznie więc nie ma to wpływu na wartość spółki. Mimo to jednak informacje o splitach z reguły spotykane są z pozytywną reakcją inwestorów, co może wydawać się zaskakujące. W końcu na poziomie fundamentalnym nie zachodzi w firmie żadna zmiana.

Jednak historie takich firm jak Amazon, Tesla, czy Apple pokazują, że sama zapowiedź splitu akcji znacząco wpływa na kurs, mimo że jest to zmiana „czysto kosmetyczna”.

Ciekawym aspektem jest też wpływ splitu na płynność akcji i postrzeganą przez rynki „dostępność” dla szerszego grona inwestorów. W przeszłości bowiem, kiedy inwestorzy mieli ograniczony dostęp do akcji ułamkowych, wysoka nominalna cena akcji stanowiła barierę dla wielu inwestorów dysponujących mniejszym kapitałem. Pomimo że obecnie sytuacja ta uległa zmianie dzięki możliwości kupowania akcji ułamkowych, to rynki nadal pozytywnie reagują na splity.

Apple łączy siły z Google i planuje wdrożyć model językowy Gemini do najnowszej wersji iPhone’a

Apple negocjuje z Google integrację modelu językowego Gemini z IPhone’ami nowej generacji. Jeśli współpraca dojdzie do skutku, to Apple nabędzie od Google licencje na pakiet modeli generatywnych sztucznych inteligencji – Gemini. 

Cała sytuacja pozwala spekulować, że producent IPhone’ów ma problem z rozwojem własnego modelu sztucznej inteligencji, który dorównywałby obecnym liderom na rynku. W konsekwencji prowadzi to do sytuacji, że firma musi wspomagać się modelem innego technologicznego giganta. 

Współpraca pomiędzy dwoma gigantami technologicznymi już jest mocno rozbudowana. Google płaci producentowi IPhone’ów potężne pieniądze za ustawianie swojej wyszukiwarki internetowej jako domyślnej na urządzeniach Apple.  

Negatywnym aspektem całej sprawy jest fakt, że obecna współpraca obu firm, oparta na wyszukiwaniu internetowym, jest przedmiotem pozwu antymonopolowego Departamentu Sprawiedliwości USA.  

Obie spółki bronią swojego partnerstwa, ale robienie kolejnego kroku w kierunku zacieśnienia współpracy raczej nie pomoże przed sądem. 

Jakich nowych funkcji możemy się spodziewać po najnowszej generacji smartfonów uzbrojonych w zaawansowane modele AI? Na przykład sterowania urządzeniami na odległość za pomocą gestów, co może na przykład przydać w trakcie gotowania, ćwiczeń albo leżenia na kanapie. 

Innym przykładem może być zdecydowanie lepsza pomoc głosowa, która będzie w stanie na podstawie poleceń głosowych odpalać i obsługiwać aplikacje. Może przydać się podczas prowadzenia samochodu.

Na te doniesienia pozytywnie zareagował jednak głównie kurs Google, co nie powinno zaskakiwać. Inwestorzy liczący na to, że Apple ma w rękawie jakieś nowe wspaniałe rozwiązanie AI dostali właśnie kubeł zimnej wody na głowę.

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Załóż konto we Freedom24 i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 8,76% rocznie (bez limitu wpłat!)

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/freedom-dna-lp

Pamiętaj, że przy inwestowaniu twój kapitał zawsze jest zagrożony. Prognozy i wyniki osiągane w przeszłości nie są wiarygodnymi wskaźnikami dla przyszłych wyników. Niezbędne jest przeprowadzenie własnej analizy przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji.

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments