Kolejna największa spółka świata? Czy Nvidia prześcignie Apple?

Nvidia stała się rynkowym symbolem sektora sztucznej inteligencji. Jej produkty i usługi są dziś niezbędne dla dalszego rozwoju technologicznego. Firma założona w 1993 roku w Kalifornii jako jedna z nielicznych przekroczyła niedawno kapitalizację przekraczającą bilion dolarów. Według wielu to zbyt wiele, a wycena jest mocno przesadzona. Według innych sztuczna inteligencja to rewolucja porównywalna z rozwojem Internetu i szansa dla Nvidii na zostanie największą spółką świata.

Jak niewielka firma założona przez Tajwańczyka Huanga Jenxuna weszła do piątki największych spółek świata oraz czy faktycznie ma przed sobą wielką przyszłość? Na czym naprawdę jednak zarabia Nvidia i gdzie są jej przewagi? Między innymi na te pytania będę szukał odpowiedzi w tym wpisie.

Kolejna największa spółka świata? Czy Nvidia prześcignie Apple?

Inwestować w Nvidia i sektor sztucznej inteligencji możesz za pomocą brokera Freedom24, którego recenzję znajdziesz na naszym portalu. Zyskujesz zarówno niskie prowizje, jak i oprocentowanie niezainwestowanych środków do nawet 3% w skali roku. Załóż konto we Freedom24 za pomocą tego linka do otwarcia konta i wspieraj nasz portal!

Krótka historia Nvidia

Firmę Nvidia w 1993 roku założyło trzech inżynierów. Początkowo wszystkie pliki twórcy nazywali skrótem NV od Next Version. Potrzeba znalezienia nazwy doprowadziła do poszukiwania słowa zaczynającego się od liter NV.

Stanęło na skrócenia łacińskiego Invidia oznaczającego zazdrość. Stąd też zazdrośnie patrzące oko w logo firmy. Tworząc firmę, zauważyli, że przyszłością komputerów jest tzw. hardware acceleration computing, czyli wykonywanie pewnych elementów obliczeniowych za pomocą wybranych komponentów całego systemu, dzięki czemu praca samego komputera przyspiesza.

Logo Nvidia

Logo Nvidia

Bez tego nie byłoby realne np. tworzenie gier trójwymiarowych, które dziś są standardem świata gamingu. Nvidia jako biznes jest głównie przedsiębiorstwem typu fabless manufacturing, co oznacza, że zajmuje się głównie projektowaniem i sprzedażą. Samo tworzenie zleca innym wyspecjalizowanym podmiotom, np. dla tajwańskiego Taiwan Semiconductor Manufacturing. Następnie innym firmom zleca montaż i testowanie.

Skupienie się na projektowaniu i sprzedaży mocno obniża koszty funkcjonowania i wprost podbija rentowność całej firmy, a te są naprawdę imponujące i od lat rosną. Marża operacyjna pomimo gigantycznego wzrostu skali działalności biznesu trwale przekracza 30%. Niejedna firma mogłaby takiej pozazdrościć.

Marża operacyjna i przychody Nvidia

Marża operacyjna i przychody Nvidia

Mistrz wyłapywania trendów w technologii

Jeszcze do 2020 roku najważniejszym segmentem działalności Nvidia był gaming. Komputery, laptopy, konsole, każdy z tych sprzętów żeby działać, potrzebuje procesora graficznego. Często jest to procesor graficzny od Nvidia. Były one również masowo wykorzystywane do kopania kryptowalut.

Jeśli chodzi o cały rynek indywidualnych procesorów graficznych (nie takich od razu zintegrowanych z całym sprzętem, jak np. w laptopach), to Nvidia od lat bije konkurencję na głowę. W zasadzie jedynym jej rywalem w tym zakresie jest spółka AMD, ale patrząc pod kątem udziałów w rynku, to i tak ciężko nazwać to prawdziwą rywalizacją. Nvidia od lat utrzymuje swój udział na poziomie około 80%.

Udział w rynku niezintegrowanych procesorów graficznych

Udział w rynku niezintegrowanych procesorów graficznych

Gaming i krypto to jednak dziś dla Nvidia przeszłość. Od 2021 roku gigantycznie na znaczeniu zyskuje segment Data Center, który wprost powiązany jest ze sztuczną inteligencją. Cała oferta Data Center jest skierowana do wszystkich, którzy chcą wykonywać zadania związane właśnie ze sztuczną inteligencją oraz niezwykle wydajnymi obliczeniami znacznie przekraczającymi potrzeby klasycznego gamingu.

Nvidia to rzadki przypadek spółki, która od dekad łapie się swoimi produktami na najbardziej modne tematy w świecie technologicznym. Najpierw na dynamiczny rozwój świata gamingu, potem na dynamiczny rozwój świata krypto, a teraz na dynamiczny rozwój świata AI. Nie znam innej spółki, która tak celnie trafiałaby w każdy najbardziej modny segment technologiczny w historii.

Nvidia brała udział w każdym ważnym trendzie technologicznym

Nvidia brała udział w każdym ważnym trendzie technologicznym

Długa droga do biliona kapitalizacji

Efekty są jednoznacznie widoczne na kursie. Nvidia debiutowała 22 stycznia 1999 roku po 12 dolarów za akcje. Po drodze dokonano pięć splitów akcji, żeby cena pojedynczej pozostała dostępna dla inwestorów. Dziś jednak cena zbliża się do 500 dolarów za akcje, co oznacza ponad 120 tysięcy procent stopy zwrotu od debiutu  na giełdzie w 1999 roku. Inwestor, który zainwestowałby tysiąc dolarów 25 lat temu, dziś miałby ponad 1.2 miliona USD.

Kurs Nvidia od IPO

Droga Nvidia do biliona dolarów kapitalizacji nie była krótka. To siódma spółka w historii amerykańskiego rynku, której się to udało. Żeby to osiągnąć potrzebowała 24 lata, 4 miesiące i 8 dni. Stosunkowo długo w porównaniu z Meta, Teslą czy Google. Meta zrobiła ten wynik w lekko ponad 9 lat.

Czas w jakim spółki przekroczyły wycenę biliona dolarów

Czas w jakim spółki przekroczyły wycenę biliona dolarów

Nvidia liderem najszybszego rynku świata

Tyle że to jednak Nvidia operuje dziś na praktycznie najszybciej rosnącym rynku świata. Światowy segment półprzewodników w 2022 roku wart był około 600 mld dolarów. Jednak do 2030 roku prognozuje się jego wzrost do około 1.5 biliona dolarów. Daje to prawie 12.5% rocznego tempa wzrostu wartości rynku. Szacunki te były ponadto tworzone jeszcze przed dynamicznym rozwojem sektora sztucznej inteligencji, który zaczął się na przełomie 2022 i 2023 roku.

Prognoza wzrostu rynku półprzewodników w mld USD

Prognoza wzrostu rynku półprzewodników w mld USD

Wartość światowego sektora sztucznej inteligencji w 2022 roku szacowana była na około 135 mld dolarów. Jednak już w 2030 roku prognozowana jest na ponad 1.7 biliona dolarów. Daje to szacowane tempo wzrostu na poziomie ponad 37% rocznie. Nie znam szybciej rosnącej dziś branży na świecie, a spora część tej branży będzie potrzebowała usług Data Center. Tych samych, które dziś dają kursowi Nvidia piąty bieg. Nie powinno więc dziwić, że wzrost wartości rynku Data Center szacowany jest również na abstrakcyjne 34% rocznie do 2030 roku. Z 33 mld dolarów do ponad 350 mld dolarów.

Prognoza wzrostu rynku Data Center

Prognoza wzrostu rynku Data Center

Gigantyczny potencjał wzrostu

To właśnie Data Center i sztuczna inteligencja będzie głównym silnikiem wzrostu dla Nvidia w ciągu najbliższej dekady. Nvidia jest dziś liderem rynku Data Center i nie widzę powodu, dla którego miała by nie utrzymać silnego ponad 50% udziału w całym torcie. Gdyby tak się stało, to mówimy o potencjale wzrostu przychodów tylko z tego tytułu do poziomu ponad 150 miliardów dolarów, a do tego dochodzą przecież wciąż segmentu gamingu, czy rozwijający się automotive, który na dziś jest tylko kroplą w morzu przychodów.

Podział przychodów Nvidia

Podział przychodów Nvidia

Mówimy więc o spółce, która ma realny potencjał do zwiększania swoich przychodów przez najbliższą dekadę o ponad 35% rocznie. Do tego utrzymuje wysokie marże i jest praktycznie wolna od zadłużenia.

Nvidia to spółka praktycznie bez zadłużenia

Nvidia to spółka praktycznie bez zadłużenia

W połowie 2023 roku Nvidia może wydawać się inwestorom droga, ale rynek wycenia tu nie wyniki za 2023 czy nawet 2024 rok, ale szansę na nowego lidera dalszej rewolucji technologicznej. Biorąc to pod uwagę, Nvidia wcale już taka droga nie jest.

Inwestować w Nvidia i sektor sztucznej inteligencji możesz za pomocą brokera Freedom24, którego recenzję znajdziesz na naszym portalu. Zyskujesz zarówno niskie prowizje, jak i oprocentowanie niezainwestowanych środków do nawet 3% w skali roku. Załóż konto we Freedom24 za pomocą tego linka do otwarcia konta i wspieraj nasz portal!

Półprzewodniki w dalszym ciągu uważam za czarnego konia tej dekady, o czym pisałem już niemal dwa lata temu w 2021 roku. Obecnie do tego konia dołącza sztuczna inteligencja. Wszędzie swoje macki ma dziś Nvidia. Nie będę więc wcale zaskoczony, jeśli za kilka lat to właśnie firma Huanga Jenxuna będzie największą spółką na świecie. Daj mi znać w komentarzu, co Ty sądzisz o Nvidia i czy uważasz, że ma szansę zostać największą spółką świata.

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Pamiętaj, że przy inwestowaniu twój kapitał zawsze jest zagrożony. Prognozy i wyniki osiągane w przeszłości nie są wiarygodnymi wskaźnikami dla przyszłych wyników. Niezbędne jest przeprowadzenie własnej analizy przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji. W razie potrzeby możesz zawsze zasięgnąć niezależnej opinii od certyfikowanych specjalistów.

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments