Polska w ruinie! Czy jest szansa na odbicie? | DNA Rynków #299

opublikowano: 24 maja 2020

Politycy mówili kiedyś o Polsce w ruinie. Dziś, byłoby to bliższe prawy niż kiedykolwiek wcześniej w okresie naszego kapitalizmu. Przegląd sytuacji gospodarczej w naszym kraju wskazuje dość jednoznacznie na to, że obecnie jest źle, a nawet… fatalnie. Jeszcze nigdy dane gospodarcze z Polski nie były tak tragiczne. Czy to sytuacja, która utrzyma się na długo, czy może już widać jakieś niewielkie odbicie? O tym opowiemy w tym odcinku DNA Rynków!

Najważniejsze w tym odcinku DNA Rynków:

  • Odczyty PKB jeszcze nad kreską – zmiana PKB za pierwszy kwartał 20202 to +1,9% i jest ostatni tak dobry wynik w tym roku.
  • Rynek pracy na dnie – co najmniej 153 tysiące osób straciło już pracę, jednak te dane są bardzo mocno niedoszacowane.
  • Zapaść produkcji i sprzedaży – spadki od 25 do 50% to skala bez precedensu w historii polskiej gospodarki. Najgorsze już za nami, ale to nie oznacza końca problemów.
  • Nieruchomości ostatnie na polu walki – to ostatni segment gospodarki, który w pierwszym kwartale trzyma wzrosty. Czy to sytuacja się powtórzy?
  • Odbicie V-kształtne? Nie daj się nabrać!

Obejrzyj odcinek DNA Rynków #299

Odczyty PKB jeszcze nad kreską

Pierwsze podsumowanie obecnej sytuacji w Polsce widać po odczytach PKB (zobacz również: PKB – czym jest produkt krajowy brutto). Osiągnięty w pierwszym kwartale wynik 1,9% wzrostu to dopiero początek spadków. Pamiętajmy, że początek lock-downu to tak naprawdę dopiero początek marca. Optymista powie, że przecież wynik 1,9% wciąż oznacza, że porównując pierwszy kwartał 2019 z pierwszym kwartałem 2020 – rozwinęliśmy się! Niestety stopień tego rozwoju mocno odbiega od tego, czego potrzebuje polska gospodarka, a mogę Ci zagwarantować, że to ostatnie tak dobre dane. Odczyty zarówno za drugi, jak i trzeci kwartał 2020 będą już na solidnych minusach.

Wspomniane 1,9% to i tak najniższy możliwy wymiar kary. Na wykresach poniżej zobaczysz polski wynik w porównaniu z innymi wybranymi krajami. Francja, Włochy, Hiszpania czy Belgia za analogiczny okres odnotowały spadki już po około 4%. Polska zieloną wyspą po raz kolejny?! Niestety tym razem tak nie będzie, o czym przekonasz się już niedługo.

Zmiana PKB w 1Q2020 – kwartał do kwartału dla wybranych krajów

Zarejestruj się, aby przeczytać ten i pozostałe materiały premium!


Premium

Rejestracja w serwisie jest całkowicie bezpłatna

Zyskasz dostęp do niedostępnych materiałów!

Kliknij i zarejestruj się

Do zarobienia!
Paweł Cymcyk

Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym serwis DNA Rynków oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

20
1

Powiedz nam czy podobał Ci się ten materiał

20
1


Może Cię zainteresować również:

Ankieta

Czy sądzisz, że Allegro przebije do końca 2020 cenę 100 zł?

  • Tak
  • Nie

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy: