Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - grudzień 2019 - DNA Rynków

Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków – grudzień 2019

Gospodarka w regularnym spowolnieniu

Grudniowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków pozostał praktycznie bez zmian w stosunku do listopada. Różnica pomiędzy oboma miesiącami jest pomijalna i pozwala stwierdzić, że polska gospodarka doświadcza regularnego spowolnienia. Bieżąca ocena sytuacji minimalnie się poprawiła (oś pozioma), a perspektywy na kolejne dwa kwartały pozostała bez zmian (oś pionowa).

Za w gruncie zerową zmianą całego wskaźnika stoi wzajemne zbilansowanie się poszczególnych elementów składowych wskaźnika. Połowa odnotowała poprawą, natomiast druga połowa pogorszenie. Uczulamy jednak, że brak zmian w całym odczycie w tym przypadku nie oznacza stabilizacji gospodarki czy też uklepywania dna. To bardziej walka buldogów pod dywanem.

Bazując na poszczególnych elementach wnioskujemy, że część inwestorów, przedsiębiorców i konsumentów postawiła na pozytywny scenariusz gospodarczy i lekkie spowolnienie w najbliższej perspektywie. Jeżeli dalsze zmiany gospodarcze będą wspierać ten scenariusz to będą oni największymi wygranymi. Jeżeli natomiast spowolnienie okaże się dłuższe (lub większe) niż spadek dynamiki PKB do 3% w 2020 roku to ich powrót na bezpieczne pozycje spowoduje gwałtowne pogorszenie zarówno w gospodarce jak i na giełdzie.

Obecnie Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków wskazuje na klasyczne spowolnienie gospodarcze bez większych perturbacji.

Ułatwiając analizę wskaźnika inwestorom naniesiono odczyty wskaźnika od listopada 2005 roku na indeks WIG. Poniższy wykres jednoznacznie wskazuje, że w przeciągu najbliższych 6 miesięcy powinniśmy spodziewać się na naszym rynku spadków, których zakres może sięgnąć nawet 14%.

Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków nałożony na indeks WIG, potencjalny zakres spadku WIG w okresie grudzień 2019 - maj 2020 = spadek 14%

Podsumowanie Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków: „Dla Inwestorów wskaźnik Koniunktury DNA Rynków prognozuje w ciągu 6 miesięcy na GPW korektę o skali ok. 14%, a więc mniejszej niż miesiąc temu. Pamiętajmy jednak, że od ostatniego odczytu główny indeks spadł już o 0,6%. To dalej zapowiedź utrzymania trendu spadkowego, więc poza krótkoterminowymi spekulantami, inwestorzy w tym okresie nie powinni liczyć na zyski. Jednocześnie podkreślamy, że dla inwestorów długoterminowych taki stan giełdy i gospodarki to idealny czas na regularnie powiększanie swojego portfela o tanie (lub tańsze) akcje, jednak wymaga to cierpliwego przynajmniej 3-letniego horyzontu inwestycyjnego.”

Sprawdź założenia i dowiedz się czym jest Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków?

Obecny odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków, stałe spowolnienie polskiej gospodarki, grudzień 2019
Do zarobienia,
Piotr CymcykSkomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Piotr CymcykNazywam się Piotr Cymcyk. Finansami zajmuję się od 2012 roku. Pomogę Ci zrozumieć wszystko co w giełdach i gospodarkach jest najważniejsze dla Twoich pieniędzy, dowiedz się o mnie więcej...
Slider
Slider

Ankieta

Wybierz jeden nowy projekt DNA

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy

Array ( [0] => 86 [1] => 88 )

Tego jeszcze nie było, NBP luzuje monetarnego pasa. Co to oznacza?


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - marzec 2020


Szklana kula wgłąb amerykańskiej gospodarki. ISM, czyli indeks, który przewiduje przyszłość.


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - styczeń 2020


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - luty 2020


Slider
Slider

Polecane wpisy

Tego jeszcze nie było, NBP luzuje monetarnego pasa. Co to oznacza?


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - marzec 2020


Szklana kula wgłąb amerykańskiej gospodarki. ISM, czyli indeks, który przewiduje przyszłość.


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - luty 2020


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - styczeń 2020


26 najważniejszych wydarzeń 2019 roku