Gospodarka w regularnym spowolnieniu od roku

opublikowano: 02 grudnia 2019

Grudniowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków pozostał praktycznie bez zmian w stosunku do listopada. Różnica pomiędzy oboma miesiącami jest pomijalna i pozwala stwierdzić, że polska gospodarka doświadcza regularnego spowolnienia. Bieżąca ocena sytuacji minimalnie się poprawiła (oś pozioma), a perspektywy na kolejne dwa kwartały pozostała bez zmian (oś pionowa).

Za w gruncie zerową zmianą całego wskaźnika stoi wzajemne zbilansowanie się poszczególnych elementów składowych wskaźnika. Połowa odnotowała poprawą, natomiast druga połowa pogorszenie. Uczulamy jednak, że brak zmian w całym odczycie w tym przypadku nie oznacza stabilizacji gospodarki czy też uklepywania dna. To bardziej walka buldogów pod dywanem.

Bazując na poszczególnych elementach, wnioskujemy, że część inwestorów, przedsiębiorców i konsumentów postawiła na pozytywny scenariusz gospodarczy i lekkie spowolnienie w najbliższej perspektywie. Jeżeli dalsze zmiany gospodarcze będą wspierać ten scenariusz, to będą oni największymi wygranymi. Jeżeli natomiast spowolnienie okaże się dłuższe (lub większe) niż spadek dynamiki PKB do 3% w 2020 roku to ich powrót na bezpieczne pozycje spowoduje gwałtowne pogorszenie zarówno w gospodarce, jak i na giełdzie.

Obecnie Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków wskazuje na klasyczne spowolnienie gospodarcze bez większych perturbacji.

Ułatwiając analizę wskaźnika inwestorom, naniesiono odczyty wskaźnika od listopada 2005 roku na indeks WIG. Poniższy wykres jednoznacznie wskazuje, że w przeciągu najbliższych 6 miesięcy powinniśmy spodziewać się na naszym rynku spadków, których zakres może sięgnąć nawet 14%.

Wskaźnik Koniunktury DNA, grudzień 2019 w porównaniu z indeksem WIG
Źródło: DNA Rynków

Podsumowanie Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków: 

„Dla Inwestorów wskaźnik Koniunktury DNA Rynków prognozuje w ciągu 6 miesięcy na GPW korektę o skali ok. 14%, a więc mniejszej niż miesiąc temu. Pamiętajmy jednak, że od ostatniego odczytu główny indeks spadł już o 0,6%. To dalej zapowiedź utrzymania trendu spadkowego, więc poza krótkoterminowymi spekulantami, inwestorzy w tym okresie nie powinni liczyć na zyski. Jednocześnie podkreślamy, że dla inwestorów długoterminowych taki stan giełdy i gospodarki to idealny czas na regularnie powiększanie swojego portfela o tanie (lub tańsze) akcje, jednak wymaga to cierpliwego przynajmniej 3-letniego horyzontu inwestycyjnego.” .

Odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków, grudzień 2019

Wskaźnik Koniunktury DNA, grudzień 2019
Źródło: DNA Rynków

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Dowiedz się więcej!

> Poznaj szczegóły Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków! <

Najnowszy odczyt Wskaźnika znajdziesz poniżej!
  • Ożywienie słabsze od oczekiwań
    Październikowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków wskazuje na postępującą poprawę nastrojów w polskiej gospodarce. Nastąpiła zauważalna poprawa bieżącej oceny sytuacji gospodarczej (oś pozioma) oraz po […]
20

Powiedz nam czy podobał Ci się ten materiał

20
0


Może Cię zainteresować również:

Ankieta

Czy sądzisz, że Allegro przebije do końca 2020 cenę 100 zł?

  • Tak
  • Nie

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy: