Rekordowe Zyski Banków | Google Ma Konkurencję | Prezes Spółki W Areszcie #Finweek

FinWeek

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze tygodnia. Wszystkie one mają znaczenie dla Twoich pieniędzy i nie usłyszysz o nich głównych mediach. FinWeek to cotygodniowa seria informacyjno-analityczna, gdzie podaję najważniejsze informacje ze świata gospodarek, finansów i światowych giełd. Zobacz, co było najważniejsze w tym ostatnim czasie i jak możesz na tym zarobić!

Najważniejsze wydarzenia tygodnia dla giełd i gospodarekPowiązane wpisy
Rekordowe zyski sektora bankowego w Polsce.https://dnarynkow.pl/dobry-zagraniczny-broker-dla-kazdego-testujemy-platforme-freedom24-recenzja/
Kuriozalny błąd w wynikach spółki Lyft!https://dnarynkow.pl/szokujace-prognozy-amd-o-rozwoju-rynku-sztucznej-inteligencji-finweek-dna/
Skandal w polskiej spółce HubTech.https://dnarynkow.pl/inwestuj-w-spolki-ktore-realizuja-skup-akcji-wlasnych/
Wielkie skupy akcji własnych od Ubera i Airbnb.https://dnarynkow.pl/uber-to-dzis-bardzo-ciekawa-okazja-inwestycyjna/
Dynamiczna hossa spółek konopnych na polskiej giełdzie!
OpenAI zapowiada własną wyszukiwarkę

Rekordowe Zyski Banków | Google Ma Konkurencję | Prezes Spółki W Areszcie #finweek

Załóż konto we Freedom24 i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 8,76% rocznie (bez limitu wpłat!)

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/freedom-dna-lp

Najważniejsze dane gospodarcze tygodnia

Inflacja w Polsce za styczeń 2024 roku wyniosła 3,9% i jest już o krok od pasma wahań celu inflacyjnego który wynosi 2,5% +- 1%. Nawet 4% inflacja wciąż oznacza wzrost cen. W ciągu trzech lat od stycznia 2022 ceny w Polsce wzrosły o około 32%, czyli 1/3.

Jeśli obecny trend pozostanie bez zmian, to w okolicach kwietnia inflacja w Polsce wyniesie około 2,5% i trafi w cel inflacyjny NBP. Efekt wysokiej bazy się jednak wyczerpuje i w drugiej połowie roku powinniśmy zobaczyć ponowny wzrost inflacji. Trudno dziś przewidzieć jego skalę, bo w dużym stopniu będzie uzależniony od tego, co rząd zrobi z cenami administrowanymi, czyli np. stawką VAT na żywność, która dalej wynosi 0% oraz cenami energii, które są dziś utrzymywane na poziomach poniżej rynkowych stawek.

W skrajnym wypadku przy całkowitym odmrożeniu tych elementów inflacja może na koniec roku z powrotem wrócić do poziomu 7-8%. Na dziś większość prognoz mówi o odczytach rzędu około 5%.

Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego

Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego

Dane o w miarę opanowanej inflacji zbiegły się z końcowymi danymi o PKB Polski za IV kwartał 2023 roku. Nie było tu dużo zaskoczeń. W końcówce zeszłego roku polska gospodarka urosła o 1% r/r, a w stosunku do poprzedniego kwartału PKB się nie zmieniło. Po kolejnym od sezonowaniu danych okazało się, że gospodarczy dołek z końca 2022 r. był płytszy niż się spodziewano, a późniejsze ożywienie trochę wolniejsze. Polska gospodarka nie wpadła ostatecznie ani razu w recesję, ale ostatnie dwa lata to mocna stagnacja i sporo utraconego potencjału. Niestety.

Indeks realnego PKB Polski

Indeks realnego PKB Polski

Na minus zaskoczyła jednak inflacja z USA, która w styczniu okazała się wyższa od oczekiwań o 0,2 punktu procentowego. Obraz inflacyjny w Stanach mimo to nie wygląda źle. Dziś inflacja w USA to jedynie usługi. To spora zmiana, wobec tego, co widzieliśmy w 2022 roku. Na razie ostatnie odczyty nie powinny więc budzić większych obaw.

Dynamika inflacji CPI w USA

Dynamika inflacji CPI w USA

Aktualizacja portfela Freedom24

Publiczny portfel Freedom24 możesz w każdej chwili podejrzeć pod linkiem https://myfund.pl/index.php?raport=pokazPortfelPubliczny&portfel=122968, który znajdziesz w opisie tego nagrania znajdują się dziś akcje Pinterest, Spotify, Taiwan Semiconductor Manufacturing oraz BYD, a także fundusze ETF na sektor ochrony zdrowia w USA oraz chińskie spółki internetowe.

Do portfela dopłaciłem ostatnio kolejne 600 euro, a całość radzi sobie bardzo dobrze. W ciągu dwóch miesięcy, cały portfel zyskał ponad 6%. Ostatnio zdecydowałem się zamknąć pozycję na akcjach Spotify. O zakupie tych akcji informowałem w Finweeku z 10 grudnia 2023 roku. Po około dwóch miesiącach zysk wyniósł około 25%. Nie widzę na razie dodatkowych katalizatorów do wzrostu Spotify w średnim horyzoncie, więc postanowiłem sprzedać akcje i poszukać ciekawszych alternatyw.

Po sprzedaży w moim portfelu pozostało około 600 euro. Zdecydowałem się na dokupienie ETF na chiński sektor spółek internetowych za około 150 euro oraz na zakup akcji PayPal za 250 euro. Moje przekonanie odnośnie do dobrego czasu na chińskie akcje rośnie z każdym dniem. Ostatnio coraz więcej zagranicznych funduszy inwestycyjnych pokazuje, że zwiększyło swoje pozycje w spółce Alibaba, która jest głównym składnikiem kupowanego przeze mnie ETF KraneShares CSI China Internet. Więcej o samej Alibabie i chińskim rynku mówiłem w osobnych dwóch materiałach.

Jeśli chodzi o PayPal, to kupno patrząc na wykres może wydawać się szalone, bo ten dawny gigant świata fintech w ciągu dwóch lat stracił ponad 50% kapitalizacji. PayPal faktycznie przespał sporo rewolucji fintechowej, ale widzę spore zmiany w komunikacji firmy i jej planach po pojawieniu się nowego CEO Alexa Chrissa pod koniec września 2023. Wyniki opublikowane przez spółkę 7 lutego okazały się lepsze od oczekiwań, a spółka ogłosiła niedawno swoje nowe plany implementacji rozwiązań AI. Nie liczę tutaj na powrót PayPala do wyceny z 2021 roku, ale sądzę, że 100 dolarów za akcje jest jak najbardziej realne do zobaczenia w tym roku.

Po tych zakupach pozostało mi w portfelu około 200 euro, które dalej będzie dla mnie zarabiać. Portfel jest prowadzony u brokera Freedom24, który płaci mi nawet 8,8% rocznie odsetek na swoich planach oszczędnościowych. Jeśli więc nic nie robię ze swoimi pieniędzmi, to i tak zarabiam. Jak to możliwe, że stawki wynoszą aż 8%?

Oprocentowanie jest uzależnione od stóp procentowych zachodnich banków centralnych i stawek EURIBOR oraz SOFR. Gdy stopy procentowe spadną, to oferta się pogorszy, ale do tego czasu warto skorzystać z tych ponadprzeciętnie wysokich odsetek, jeśli akurat nie wiem w co zainwestować pozostałe środki. Jeśli interesuje was taki zysk, to konto we Freedom24 można otworzyć korzystając z tego linka: https://bit.ly/freedom-dna-lp

Rekordowe zyski sektora bankowego w Polsce.

Rekordowe zyski sektora bankowego! W 2023 roku cały sektor bankowy w Polsce osiągnął zysk netto na poziomie 27,6 miliarda złotych. W porównaniu z rokiem 2022, gdy zyski wyniosły 10,6 miliarda złotych, to wzrost o niemal 160%!

Dynamika zysków banków w Polsce w latach 2010-2023

Dynamika zysków banków w Polsce w latach 2010-2023

Taki dobry wynik, banki zawdzięczają między innymi utrzymującym się wysokim stopom procentowym. Korelacja pomiędzy zyskami sektora bankowego a wysokością stóp procentowych od zawsze utrzymuje się na wysokim poziomie. Zjawisko to, staje się jeszcze bardziej zauważalne, kiedy stopy procentowe są zmieniane dynamicznie, czyli tak jak miało to miejsce w ostatnich latach.

Średnia roczna stopa referencyjna NBP

Średnia roczna stopa referencyjna NBP

Giełdowy indeks WIG-BANKI znajduje się obecnie na swoich najwyższych poziomach wszechczasów. Od dołka w październiku 2022 roku zyskał już prawie 170%, a w listopadzie 2023 roku pierwszy raz pokonał symboliczny poziom 10 000 punktów. Jeśli faktycznie, jak mówi stare przysłowie giełdowe „nie ma hossy bez banków”, to o hossę można na razie być spokojnym.

Kuriozalny błąd w wynikach spółki Lyft!

Absurdalna historia błędu w wynikach spółki Lyft! We wtorek po zamknięciu sesji w Stanach Zjednoczonych, firma Lyft konkurująca z Uberem na rynku aplikacji do przewozu osób opublikowała wyniki, którymi początkowo zaszokowała cały świat!

Wydawały się one zbyt dobre, żeby były prawdziwe i… faktycznie nie były prawdziwe. Inwestorów zaskoczyła optymistyczna prognoza dotycząca wzrostu marży EBTIDA aż 5 punktów procentowych.

Kurs w reakcji poszybował w handlu posesyjnym o ponad 60% w górę. Szał trwał jednak tylko chwilę. Spółka sprostowała niedługo swój komunikat dokonując sporej korekty. Okazało się, że prognoza marży EBITDA miała o jedno zero za dużo.

Szybka korekta cofnęła kurs w handlu posesyjnym z +60%, na +11%. Ta „mała” zmiana sprawiła, że ze spodziewanego przed sekundą miliarda dolarów EBITDA w 2024 roku zrobiło się… 300 milionów. Spora różnica, jak na firmę o łącznej kapitalizacji około 7,5 miliardów dolarów, prawda?

Skandal w polskiej spółce HubTech.

Polska spółka z branży biotechnologicznej HubTech notowana na NewConnect walczy ze sporymi problemami wizerunkowymi. Jej prezes i jedyny członek zarządu Artur B. został zatrzymany i aresztowany 17 stycznia 2024 roku pod zarzutem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która miała zajmować się wyłudzaniem dotacji od skarbu państwa i unii europejskiej.

Zastępca prokuratora regionalnego w Białymstoku Paweł Sawoń opisuje, że „jednym z wątków postepowania jest działalność podmiotu HubTech”. Spółka miała być rzekomo jednym z podmiotów zaangażowanych w wyłudzanie dotacji na badania z zakresu biotechnologii i produkcji kosmetyków. Wartość dofinansowań sięgała 167 milionów złotych!

Wyłudzanie dotacji miało się odbywać przez przedstawianie zawyżonych kosztorysów i nierzetelnych faktur VAT, które prezentowały zawyżone koszty prowadzonych badań.

Mimo że do aresztowania doszło już miesiąc temu, to spółka nie poinformowała o tym rynku i inwestorów tłumacząc, że „W Polsce obowiązuje zasada domniemania niewinności, zgodnie z którą osoby uważa się za niewinne, dopóki wina nie zostanie udowodniona i stwierdzona prawomocnym wyrokiem. Spółka podejmie stosowne kroki prawne w odpowiednim czasie, albowiem na dziś postanowienie o tymczasowym aresztowaniu nie jest prawomocne.”. Mimo wszystko wydaje mi się, że jakbym inwestował w HubTech, to uważałbym informację o nawet nieprawomocnym areszcie za… dość istotną.

Wielkie skupy akcji własnych od Ubera i Airbnb.

Uber oraz Airbnb publikują bardzo dobre wyniki finansowe i ogłosiły gigantyczne programy skupów akcji własnych. Uber oraz Airbnb kojarzone są przez wielu z tak zwaną „nową ekonomią”. Zasłynęły z innowacyjnych modeli biznesowych, które kompletnie zrewolucjonizowały branże przewozu osób i hotelarską.

Inwestorzy długo musieli czekać na moment, w którym te firmy zaczną zarabiać pieniądze. Wielu pesymistów wierzyło nawet, że ten momenty nigdy nie nastąpi. Od kilku kwartałów wszystko się zmieniło. Obie spółki nie tylko zaczęły pokazywać zyski, ale stały się maszynami do generowania gotówki. Pieniędzy jest dziś na tyle dużo, że obie spółki zdecydowały o zwróceniu części akcjonariuszom poprzez skupy akcji własnych.

Uber ogłosił skup za 7 miliardów dolarów, co stanowi ponad 4% kapitalizacji firmy. Airbnb za 6 miliardów dolarów, co w ich przypadku odpowiada za aż 6% kapitalizacji całej spółki.

Oba biznesy nie wymagają i nie będą wymagać dużej ilości nakładów inwestycyjnych, aby dalej rosnąć. Sprawia to, że świetnie nadają się na kandydatów do tzw. akcyjnych kanibali, czyli grona spółek, które regularnie skupują swoje akcje z rynku i wspomagają tym sposobem dalszy wzrost kursu.

Dynamiczna hossa spółek konopnych na polskiej giełdzie!

Od pierwszego kwietnia 2024 roku, konopie staną się legalne w Niemczech. W Czechach już są legalne. Zachodzą spore zmiany w społecznym postrzeganiu tej używki i wydaje się, że jedynie kwestią czasu pozostaje również przynajmniej częściowa legalizacja w Polsce. W reakcji na te doniesienia polskie spółki z branży konopii, takie jak Hemp, Labocanna czy Cannabis w kilka dni urosły po kilkadziesiąt procent.

Każdy powinien jednak podchodzić do takich zwyżek bardzo zachowawczo. Na różnych rynkach okresowo pojawiają się bańki spekulacyjne łączone z potencjalną legalizacją konopii. Pomimo że w długim okresie wiele wskazuje na dalszą światową liberalizację w tym zakresie, to jednak jest o wiele za wcześnie, żeby wskazać potencjalnych liderów tego sektora.

OpenAI zapowiada własną wyszukiwarkę

OpenAI zapowiedziało, że pracuje nas własną konkurencyjną wyszukiwarką internetową. Twórca Chata GPT to ostatnimi czasy prawdziwy koszmar dla Google. Po raz pierwszy od dawna Google zyskał naprawdę poważną konkurencję.

Co tydzień ponad 100 milionów osób korzysta z ChatGPT, co w jakimś stopniu zmniejsza liczbę wykorzystanie wyszukiwarki Google. Teraz OpenAI zmierza pójść krok dalej i bezpośrednio zawalczyć o rynek wyszukiwania. Przez ostatnie dwie dekady wyszukiwarka Google dominowała w Internecie i była postrzegana, jako nietykalny lider. Dziś wiele osób zaczyna kwestionować ten stan.

W ostatnich wynikach kwartalnych Google, przychody z wyszukiwarki już były niższe, niż oczekiwano. Dyrektor generalny Sundar Pichai uniknął z kolei odpowiedzi na pytanie, czy dzieje się tak dlatego, że mniej osób korzysta z wyszukiwarki.

Sztuczna inteligencja to nowy i skuteczniejszy sposób na wyszukiwanie informacji z Internetu. Do walki z Google staje też Perplexity, mały start-up zajmujący się wyszukiwaniem AI, wspierany przez Jeffa Bezosa, szefa Amazona.

Firma Perplexity zatrudnia niecałe 40 pracowników, ale z jej usług korzysta już co miesiąc 10 milionów osób. Jeśli tak mały zespół może ukraść Google’owi 10 milionów osób, to OpenAI i Microsoft stoją przed wielką szansą.

Z drugiej strony, już rok temu, na początku euforii wokół chata GPT, inwestorzy wieścili koniec Google. Ten jednak nie nastąpił i szybko nie nadejdzie. Wyguglować zakorzeniło się w nas tak głęboko, że ciężko będzie przestawić się na wyołpenejajować czy wyperpleksować

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Załóż konto we Freedom24 i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 8,76% rocznie (bez limitu wpłat!)

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/freedom-dna-lp

Pamiętaj, że przy inwestowaniu twój kapitał zawsze jest zagrożony. Prognozy i wyniki osiągane w przeszłości nie są wiarygodnymi wskaźnikami dla przyszłych wyników. Niezbędne jest przeprowadzenie własnej analizy przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji.

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments