Szokujące prognozy AMD o rozwoju rynku sztucznej inteligencji! FinWeek DNA

Wszystkie poniższe wydarzenia mają duże znaczenie dla Twoich pieniędzy, ale nie usłyszysz o nich w głównych mediach!

 • Google pokazuje swój nowy model sztucznej inteligencji Gemini. Kurs reaguje euforią. Czy to nowy lider świat Sztucznej Inteligencji?
 • Spotify zwalnia prawie 1/5  pracowników. Jaka przyszłość czeka firmę?
 • Wielka afera na polskiej kolei. Co dalej może spotkać spółkę Newag?
 • Spółka AMD, główny konkurent Nvidia, szacuje, że rynek acekleratorów pod AI będzie rosnąć w tempie 70% rocznie! Co to znaczy dla inwestorów?
 • Nowe limity wpłat na konta IKE i IKZE od 2024 roku. Ile pieniędzy możesz uchronić przed podatkiem Belki?

Jak to wpłynie na Twój portfel i pieniądze? Sprawdź sam!

Szokujące prognozy AMD | Duże zwolnienia w Spotify | Nowe limity IKE oraz IKZE #FinWeek

Chcesz zyskać nawet 20 darmowych akcji o wartości 700 USD każda?! My inwestujemy za pomocą Freedom24, dzięki któremu inwestujemy przez pierwsze 3 dni całkowcie bez prowizji, a nasze wolne środki są oprocentowane na ponad 6.1%! Zakładając konto za pomocą tego linka do otwarcia konta do końca 31.12.2023, możesz dodatkowo zyskać nawet 20 darmowych akcji! Naszą recenzję brokera Freedom24 znajdziesz w tym wpisie.

Google prezentuje Gemini

Od listopada 2022, gdy miała miejsce premiera ChataGPT, zaczęła się wielka walka o dominację w świecie sztucznej inteligencji. Po prezentacji Gemini wydaje się, że ten świat zyska nowego nowego lidera. Gemini ma być “największym i najbardziej wydajnym modelem AI”, jaki firma kiedykolwiek zbudowała, tak twierdzi szefostwo Google. Testy porównawcze wskazują, że Gemini był lepszy od najnowszej wersji GPT-4 w siedmiu z ośmiu testów przeprowadzonych pod kątem ogólnego rozumienia języka, rozumowania, matematyki i kodowania.

Możliwości Gemini przedstawione na prezentacji robią wrażenie. Model był w stanie chociażby na podstawie zdjęcia ksera zadań z matematyki powiedzieć, czy zostały zrobione dobrze. Potrafił wczuć się w rolę, odnieść do zagadnień kulturowych, czy odpowiadać na zasadzie skojarzeń.

Film promocyjny prezentowany przez Google jest oczywiście lekko podkręcony. Głos został dodany, a czas czekania na odpowiedzi skrócony. Nie zmienia to jednak tego, że tempo rozwoju AI robi dziś wrażenie.

Kurs Google

Kurs Google

Sztuczna inteligencja staje się inwestycyjnym hitem tej dekady. Akcje wszystkich spółek powiązanych z AI w ciągu ostatnich 12 miesięcy pokazują stopy zwrotu rzędu kilkuset procent. Kurs Google tylko po prezentacji podskoczył o 6%. Jeśli interesuje Cię, jak możesz zarabiać na innych spółkach związanych ze sztuczną inteligencją, sprawdź koniecznie moje inne wideo.

Spotify zwalnia kolejnych pracowników!

Spotify zwalnia 17% swoich pracowników, żeby zmniejszyć koszty firmy. To już trzecia runda zwolnień w tej spółce. W styczniu 2023 zwolniono 6% załogi, następnie w czerwcu 2023 zwolniono 2%. Najnowsza runda obejmuje nawet 1500 pracowników. Po wszystkim Spotify wejdzie w 2024 rok z łącznie 25% pracownikami mniej.

Na te doniesienia kurs zareagował dalszymi wzrostami. Spotify od dawna jako spółka miał problem z rentownością swojego biznesu. Jednak po wynikach za trzeci kwartał 2023 roku, które opublikowano 24 października, sytuacja spółki zaczyna wyglądać coraz lepiej. 

Wzrost przychodów przyspieszył, liczba płacących użytkowników przekroczyła oczekiwania, a Spotify osiągnął niespodziewany zysk netto! Szczegółowy opis wyników Spotify za trzeci kwartał przeczytasz na naszym Twitterze. Kolejna runda zwolnień jednoznacznie oznacza, że spółka dąży do pokazania, że potrafi osiągać zyski, a jej sytuacja jest coraz lepsza. Tylko w tym roku, kurs Spotify wzrósł już prawie 150%. Jednocześnie wciąż jest niemal 50% poniżej swoich szczytów, gdy sytuacja firmy była o wiele gorsza.

Rok 2023 to dla spółek technologicznych kolejny po 2022 rok większych zwolnień pracowników. Firmy albo zmniejszały liczbę etatów, albo zamrażały nowe rekrutacje. Trend ten zaczyna jednak zwalniać. Szacuje się, że może odwrócić się w drugiej połowie 2024 roku.

Zwolnienia w spółach tech w 2023 roku

Zwolnienia w spółach tech w 2023 roku

Afera na polskiej kolei!

Kurs polskiej spółki Newag w środę 6 grudnia zaliczył krótko po starcie sesji spadek o 20%. Newag to jeden z czołowych producentów taboru kolejowego w Polsce. We wtorek portale onet.pl oraz zaufanatrzeciastrona opublikowały materiał o rzekomym odkryciu przez hakerów, że Newag miał w swoich pociągach instalować oprogramowanie, które sprawiało, że pociągi odmawiały działania, pomimo, że były w pełni sprawne. 

Według oskarżeń, pociągi, które według koordynatów GPW znajdowały się nieruchome na terenach w pobliżu serwisów prowadzonych przez konkurencję, np. spółkę PESA, pociągu były odgórnie unieruchamiane. Według doniesień medialnych wszystko po to, żeby Newag mógł samodzielnie przejąć zlecenia na serwisowanie własnych pociągów. 

Ile w tym prawdy, a ile prowokacji ze strony konkurentów Newagu? To wyjaśni dopiero odpowiednie dochodzenie. Inwestorzy w pierwszym odruchu w środę wpadli w panikę, ale trzy dni później kurs odrobił już praktycznie cały ten spadek.

Kurs Newag w reakcji na oskarżenia

Kurs Newag w reakcji na oskarżenia

Sprawa nie wydaje się jednoznaczna. Przychody spółki Newag z tytułu serwisowania pociągów od dawna oscylowały wokół 5%. Nie jest to dla spółki być albo nie być. Po co więc mieliby to robić? Newag twierdzi, że to nieuczciwe działanie konkurencji i próba manipulacji kursem oraz planuje dochodzić swoich praw w sądzie. Inwestorów wydaje się to na razie średnio obchodzić, bo po spadku o 20%, kurs szybko wrócił do góry

Szokujące prognozy AMD o rynku AI

Spółka AMD, jeden z głównych konkurentów Nvidia na wydarzeniu AI Event pokazał aktualizacje swoich własnych prognoz, co do wielkości rynku akceleratorów pod AI. Prognoza dotyczy skali całego rynku na rok 2027 i wynosi… 400 miliardów dolarów! 

Żeby lepiej oddać skalę tej kwoty, trzeba dodać, że zaledwie rok temu, spółka szacowała potencjalną wielkość tego samego rynku w 2027 roku na… 150 miliardów dolarów. 

To kolejna dana, która potwierdza gigantyczny wzrost zainteresowania wykorzystaniem sztucznej inteligencji przez najróżniejsze biznesy. To właśnie wspomniane akceleratory zapewniają niezbędną dla funkcjonowania AI moc obliczeniową. 

Segment Data Center, to idealny przykład tzw. pick & shovel strategy przy inwestowaniu w akcje. Czasem nie warto szukać pojedynczych spółek, które na fali sztucznej inteligencji dadzą zarobić miliony. Takich będzie niewiele. Jednak wszystkie, które będą próbować, będą potrzebowały narzędzi. Takie narzędzia dostarcza dziś między innymi AMD oraz Nvidia, które będą zarabiać niezależnie od tego, która spółka osiągnie sukces.

Podobnie jak przy dawnej gorączce złota, najlepiej zarabiali sprzedawcy picks & shovels, czyli kilofów i łopat, tak na gorączce AI najlepiej zarabiają na razie Nvidia, AMD i podobne spółki. 

Data Center i AI to już niemale cały biznes Nvidia

Data Center i AI to już niemale cały biznes Nvidia

Nowe limity IKE oraz IKZE

Poznaliśmy nowe limity wpłat na konta IKE oraz IKZE. Każdego roku ustanawiane są nowe limity wpłat na produkty emerytalne w trzecim filarze. W przypadku IKE kwota limitu wyniesie wzrośnie z 20 805 w 2023 roku do 23 472 zł w 2024. 

W przypadku IKZE limit wpłat został podniesiony z 8 322 zł w 2023 roku do 9 388,80 zł w 2024 roku, a dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą z 12 483 zł do 14 083,20 zł.

Pamiętaj, że jeśli jeszcze nie wykorzystałeś tegorocznego limitu wpłaty na IKZE oraz IKE. Najlepiej w takiej kolejności! To czas masz wyłącznie do końca roku.

Zainteresowanie produktami IKE oraz IKZE w Polsce wciąż nie jest duże. Tymczasem Jeśli nie korzystasz z IKE czy IKZE – popełniasz duży błąd. Te konta, to najłatwiejszy sposób na podniesienie efektywności swoich inwestycji i wzrost oszczędności. Z każdym rokiem opóźnienia bezpowrotnie tracisz swoje limity obniżające podatek. Innymi słowy – rezygnujesz z pieniędzy, które mógłbyś mieć Ty, a ma Urząd Skarbowy. Dzięki samemu IKZE na twoje konto może co roku wpływać nawet 2663 złote!

Nowe limity IKE oraz IKZE

Nowe limity IKE oraz IKZE

Jeśli zastanawiasz się dziś, gdzie warto otworzyć IKE lub IKZE oraz w jakiej kolejności, to już w przyszłym tygodniu na naszym kanale znajdziesz na ten temat szczegółowy poradnik. 

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Chcesz zyskać nawet 20 darmowych akcji o wartości 700 USD każda?! My inwestujemy za pomocą Freedom24, dzięki któremu inwestujemy przez pierwsze 3 dni całkowcie bez prowizji, a nasze wolne środki są oprocentowane na ponad 6.1%! Zakładając konto za pomocą tego linka do otwarcia konta do końca 31.12.2023, możesz dodatkowo zyskać nawet 20 darmowych akcji! Naszą recenzję brokera Freedom24 znajdziesz w tym wpisie.

Pamiętaj, że przy inwestowaniu twój kapitał zawsze jest zagrożony. Prognozy i wyniki osiągane w przeszłości nie są wiarygodnymi wskaźnikami dla przyszłych wyników. Niezbędne jest przeprowadzenie własnej analizy przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji.

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments