Najdziwniejsze Fundusze ETF na Świecie – Niezwykłe Pomysły Inwestycyjne!
Świat funduszy ETF pełen jest niezwykłych i nietypowych propozycji, które zaskakują swoją oryginalnością i specyficznymi strategami inwestycyjnymi. Od funduszy koncentrujących się na producentach whisky, przez ETF-y śledzące indeksy firm zajmujących się nowymi technologiami kosmicznymi, aż po fundusze inwestujące w spółki związane z tematyką zwierząt domowych – możliwości są praktycznie nieograniczone. Te najdziwniejsze fundusze ETF mogą być ciekawą opcją dla inwestorów szukających unikalnych sposobów na dywersyfikację portfela. Jakie niezwykłe pomysły kryją się za tymi funduszami i czy rzeczywiście mogą przynieść zyski?
Na świecie jest dostępne prawie 10 tysięcy funduszy ETF, które pozwalają na pasywne i łatwe inwestowanie. Sporo. Nic więc dziwnego, że ciężko się na jakiś czasem zdecydować. Było już sporo materiałów o tym, jakie fundusze ETF są dobre na początek, jakie są dobre do kupienia i zapomnienia, więc tym razem pójdźmy głębiej. Jakie najbardziej szalone pomysły mogły przyjść do głowy twórcom różnych ETF? Wybrałem dla was 5 totalnie odjechanych pomysłów inwestycyjnych, które są dostępne jako fundusze ETF.
Czego dowiesz się z materiału? | Powiązane wpisy |
---|---|
Ciekawe fundusze ETF do inwestowania | https://dnarynkow.pl/najwieksze-bledy-w-inwestowaniu-w-etf-moga-cie-kosztowac-fortune/ |
Szalone pomysły inwestycyjne | https://dnarynkow.pl/inwestycyjne-bledy-przez-ktore-tracisz-pieniadze/ |
Załóż konto na Freedom24 i odbierz od 3 do 20 darmowych akcji o wartości nawet 800 USD każda!
Szczegółowy opis promocji znajdziesz na: https://bit.ly/darmowe-akcje-freedom
Najdziwniejsze ETF na Świecie – Szalone Pomysły Inwestycyjne!
WHAT WOULD JESUS DO? – Chrześcijańskie inwestowanie z ETF WWJD
Inspire International ESG ETF, czyli w skrócie WHAT WOULD JESUS DO o tickerze WWJD, który zebrał już prawie 300 milionów dolarów aktywów, a jego roczne utrzymanie kosztuje 0,73%. Sporo jak na ETF. Nie wiem, czy Jezus zaakceptowałby taki koszt.
Fundusz powstał we wrześniu 2019 roku i został uruchomiony przez Inspire Investing, firmę, która specjalizującą się w tworzeniu produktów inwestycyjnych dla Chrześcijan. Ciekawa nisza. Koncepcja inwestycji, to duże spółki notowane poza USA (o minimum 5 mld USD kapitalizacji), których działanie pozostaje w zgodzie z chrześcijańską etyką i których biznes ma pozytywne oddziaływać na świat i społeczeństwo.
W portfelu What Would Jesus Do nie znajdziesz więc spółek produkujących alkohol, papierosy, mających związki z porno, zatruwających środowisko naturalne itd. Od startu dał inwestorom stopę zwrotu około 50%.
- Delta Electronics od energii odnawialnej
- Chugai Pharma, japoński concern farmaceutyczny
- Gulf Energy od fotowoltaiki w Tajlandii
- Bank Mandiri, indonezyjski bank działający w Azji
- B3, czyli… brazylijska giełda
Przyznaj, że sam nie wpadłbyś na inwestowanie w taki dziwactwa 😀 Poza wersją międzynarodową jest też taka, które inwestuje wyłącznie w spółki z USA. Inspire Global Hope ETF o tickerze BLES. Ta druga jest dostępna np. w ofercie Freedom24.
Amerykański patriotyzm w portfelu – GOD BLESS AMERICA ETF (YALL)
Zostańmy w klimacie błogosławieństw. ETF o dźwięcznym tickerze YALL, czyli… GOD BLESS AMERICA ETF. Prawdziwa gratka dla najbardziej zatwardziałego Republikanina. Fundusz chwali się, że inwestuje jedynie w spółki anty-woke i unika inwestycji w spółki, które składają „lewicowe oświadczenia” . No a poza tym podobno bierze pod uwagę jakieś tam wskaźniki finansowe, jak rentowność, Cena / Zysk itp., ale kogo to obchodzi!
Najważniejsze to totalne odcięcie się od lewactwa w rozumieniu autora funduszu. W swoim prospekcie fundusz podkreślił, że aby ustalić, czy firma kładzie nacisk na lewicowy i/lub liberalny aktywizm polityczny fundusz analizuje artykuły, strony internetowe, reklamy w gazetach, komunikaty prasowe, czy wystąpienia telewizyjne.
YALL nie ogranicza się do żadnej branży ani sektora. Może inwestować we wszystko, co uzna za wystarczająco anty-lewicowe.
Całość wystartowała w październiku 2022 i na razie zarządza około 35 milionami dolarów za co pobiera 0,65% rocznie. Top 5 obecnego portfela to Nvidia, Tesla, Boeing, Broadcom i HCA Healthcare. Jak można się było spodziewać… nie ma tu Disneya. Przy takim pakiecie i starcie w 2022 roku, to w sumie nie powinno dziwić, że jak na razie YALL… swoją drogą to chyba jest od FUCK Y’ALL?… pobił S&P500 o dobre prawie 30 punktów procentowych. Jeśli więc czujesz się ostrym Republikaninem, to… fundusz również znajdziesz we Freedom24.
K-Pop w kryzysie – JAKOTA K-Pop and Korean Entertainment ETF (KPOP)
To może teraz coś z kompletnie przeciwnego bieguna? JAKOTA K-Pop and Korean Entertainment ETF o tickerze KPOP! Tak jest, to ETF który zarabia na wzroście popularności koreańskiej muzyki pop. Czujesz się fanem K-popu? Musisz być prawdziwym, jeśli trzymasz ten ETF od jego debiutu w połowie 2022 roku. Od pierwszej wyceny zaliczył obsunięcie o prawie 40%, a nie dawno dotknął swojego najniższego poziomu w historii.
Chyba jednak wiele tych fanów nie ma, bo fundusz posiada około 3 miliony dolarów w aktywach pod zarządzaniem. To już mocno inwestycyjny underground. Benchmarkiem, do którego porównuje się fundusz jest indeks JAKOTA K-Pop Index, 30-akcyjny indeks akcji, który zapewnia ekspozycję na spółki notowane na giełdzie w Korei, które działają w branży rozrywkowej i mediów.
Za swoje wątpliwe wyniki pobiera od inwestorów 0,75% rocznie. Chociaż trzeba mu przyznać, że fatalne wyniki spółek z koreańskiej branży rozrywkowej, to nie bardzo wina funduszu. K-pop szybko zdobył ogromną popularność na świecie, której szczyt o ironio zbiegł się z debiutem funduszu. Od ponad 2 lat jednak cały K-Pop przeżywa kryzys, na którego temat powstała już masa artykułów.
Sprzedaż i popularność K-Popu spada nawet w samej Korei, a nowe zespoły nie potrafią wywołać takiego szału jak poprzednicy. No cóż… może to z kolei szczyt pesymizmu i niedługo wrócą do branży zyski, ale… ja nie odważyłbym się na to postawić.
Inwestowanie na fali trendów – VanEck Social Sentiment ETF (BUZZ)
Trudno faktycznie wyłapać jest to, co akurat trenduje i staje się coraz bardziej popularne, a przecież wiemy, że to na tzw. HYPE można zarobić najwięcej i najszybciej. Z takim pomysłem wyszli też twórcy ETF BUZZ, czyli VanEck Social Sentiment.
Celem BUZZ jest śledzić wyniki 75 dużych spółek z USA i inwestować w takie, które wykazują najwyższy stopień pozytywnych nastrojów wśród inwestorów indywidualnych. Działa to trochę jak tracker sentymentu. Gdy wokół spółki tworzy się internetowy hype nakręcany przez inwestorów indywidualnych, czyi mamy ponadprzeciętnie dużo byczego nastawienia w mediach społecznościowych, artykułach prasowych, czy na blogach albo YT, to wtedy BUZZ stara się podłapać pod ten tworzący się trend i wyłapać moment inwestycji zanim na rynku pojawi się pełnoprawny i prawdziwy hype.
Akurat w tym wypadku mówienie o tym, co znajduje się w portfelu tego ETF ma mały sens, bo jak nigdzie indziej może się to zmieniać z dnia na dzień, ale gdy tworzę ten materiał ostatnie dostępne publicznie dane mówiły o tym, że w TOP 5 inwestycji dało się znaleźć: Microstrategy, Sofi Technologies, Marathon Digital Holdings, Nike oraz Rivian Automotive.
Fundusz pobiera za ten rynkowy screening 0,75% rocznie, ale raczej swoimi wynikami udowadnia, że wyłapuje hype na daną spółkę bardziej „za poźno”, niż „za wcześnie”. Od połowy 2021 roku, gdy powstał wykręcił wynik na poziomie minus 11%, podczas gdy S&P500 na poziomie +40%.
W sumie nie powinno to za bardzo dziwić, bo w mediach społecznościowych przeważają narracje katastrofy i skrajnych emocji. Ludzie ekscytują się tym, co akurat spadło i jest na dnie tylko dlatego, że spadło i jest na dnie, albo tym, że wzrosło i akurat jest na szczycie tylko dlatego, że jest na szczycie. JA nie odważyłbym się tylko na bazie takich grupowych emocji w inwestycje w indywidualną spółkę, ale jeśli Ty masz ochotę, to BUZZ jest dostępny oczywiście również we Freedom24.
Dla zwolenników różnorodności – MSCI USA Gender Diversity ETF (SHE)
A skoro mieliśmy God Bless America, którego celem jest kompletne odcięcie się od „lewactwa” na rzecz prawactwa, to teraz coś dla drugiego obozu! MSCI USA Gender Diversity ETF o tickerze SHE, który ma zapewnić ekspozycję na takie amerykańskie firmy, które wykazują zaangażowanie w promowanie i wspieranie różnorodności płci na wszystkich szczeblach swoich organizacji.
Innymi słowy, jednym z ważniejszych czynników decydujących o inwestycji w spółkę nie będzie nic związanego z jej wynikami finansowymi, czy modelem biznesowym, ale ocena pod kątem obecny w organizacji programów różnorodności oraz miarą reprezentacji kobiet w firmie.
Brzmi bardzo doniośle, ale niestety to za mało, żeby pobić szeroki indeks w długim terminie, a tutaj mamy już co porównywać, bo SHE działa od 2016 roku i od 2016 roku dał inwestorom zarobić prawie 120%. Wynik niezły, ale zwykły iShares Core @&P500 dałby prawie 170%.
No ale niektórzy powiedzą pewnie, że dla idei czasem warto poświęcić trochę zysku. Swoją drogą, to nie bardzo wiem, jak ten ETF nie pobił szerokiego rynku, skoro TOP 5 posiadanych przez niego spółek to: Nvidia, Apple, Amazon, Microsoft i Meta. Dosłownie każda z tych spółek pobiła szeroki rynek za ostatnie 5 lat….
Załóż konto na Freedom24 i odbierz od 3 do 20 darmowych akcji o wartości nawet 800 USD każda!
Szczegółowy opis promocji znajdziesz na: https://bit.ly/darmowe-akcje-freedom
Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.