Jak inwestować w drugim kwartale 2024 roku? Zmiany w publicznym portfelu DNA!

Jak inwestować w drugim kwartale 2024 roku? Czas na podsumowanie wyników publicznego portfela kwartalnego i omówienie pomysłów na najbliższe trzy miesiące. Wynik całego portfela w minionym kwartale to blisko 9,5% zysku, a łączny wynik od startu to prawie 95%. Chcesz wiedzieć, jak go powtórzyć? W takim razie koniecznie przeczytaj całość!

Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Ile zarobił publiczny portfel w ostatnim kwartalehttps://dnarynkow.pl/jak-inwestowac-w-pierwszym-kwartale-2024-roku-zmiany-w-publicznym-portfelu-dna/
Jaki jest wynik portfela od początku działania?https://dnarynkow.pl/dolar-bedzie-po-3-zlote-oto-co-czeka-dalej-polska-walute-nasze-prognozy-dla-zlotego/
Dlaczego i jak inwestujemy na drugi kwartał 2024 rokuhttps://dnarynkow.pl/przyszlosc-dolara-amerykanskiego-analizujemy-potencjalny-koniec-tej-dominujacej-waluty/

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z publicznym portfelem DNA, to na końcu tego wpisu znajdziesz szerszy opis projektu oraz jego założenia. Koniecznie się z nim zapoznaj!

Jak inwestować w drugim kwartale 2024? Nasz publiczny portfel!

Wszystkie instrumenty zagraniczne wykorzystane do budowy portfela publicznego znajdziesz we Freedom24!
Załóż konto i odbierz od 3 do 20 darmowych akcji o wartości nawet 800 dolarów każda!

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/freedom-dna-free-stocks

Wyniki publicznego portfela za pierwszy kwartał 2024

Jak poradził sobie publiczny portfel w pierwszym kwartale 2024 roku? Świetnie! Zysk sięgnął 9,5%! Przypomnę, że ostatnia aktualizacja miała miejsce w sobotę 6 stycznia. Mówimy więc o zysku od cen otwarcia 8 stycznia w poniedziałek do cen zamknięcia 5 kwietnia w piątek.

Portfel na pierwszy kwartał 2023 wyglądał następująco:

Modelowy portfel DNA Rynków na pierwszy kwartał 2024

Bardzo mocno postawiłem na rynek akcji polskich przenosząc się w całości na indeksy sWIG80TR oraz mWIG40TR. W obu przypadkach indeksy dalej rosły i zapewniły solidne stopy zwrotu. 

Nie wystraszyłem się również wcześniej spadków w Chinach czy ciągle rosnących indeksów technologicznych. Jeden i drugi pomysł zaliczył solidne około 7% stopy zwrotu. Dobrze poradziła sobie też inwestycja w uran, chociaż jej wpływ na portfel był minimalny.

Postawienie na ETF z zakresu sektora ochrony zdrowia też przyniosła zyski, ale były zdecydowanie niższe niż oczekiwałem. Słuszną decyzją było też zmniejszenie ekspozycji na segment obligacji, które ponownie wygenerowały stratę. Minimalną, ale to jednak to jedyna czerwona pozycja w portfelu. 

Również zrezygnowanie z zabezpieczenia walutowego było strzałem w dziesiątkę. Na początku kwartału 60% ekspozycji portfela było na obce waluty. Gdyby okazało się, że złoty dalej silnie się umacnia, to sporo zysków mogłoby zostać zjedzone przez walutę. Moja prognoza dotycząca zachowania się złotego w ciągu najbliższych miesięcy z początku grudnia 2023 również okazała się bardzo trafna i po 4 miesiącach, mamy kursy walutowe na tym samym poziomie. Hedging okazał się więc niepotrzebny i nie blokował gotówki, która mogła pracować.

Król portfela w tym kwartale był jednak tylko jeden. Kryptowaluty. Pomimo bardzo niewielkiej alokacji, bo zaledwie 3% w Bitcoin i 3% w Etherum, obie te inwestycje wygenerowały zysk po 50%, co efektywnie dodało aż 3 punkty procentowe dla stopy zwrotu całego portfela w tym kwartale! To świetnie dowodzi, że dla każdej klasy aktywów jest miejsce w portfelu. Nie należy bać się ekstremalnie zmiennych aktywów. Trzeba jedynie odpowiednio dopasować ich udział w portfelu. W całym swoim szerokim portfelu staram się utrzymywać udział kryptowalut około 10%, w portfelu publicznym nie przekraczamy 7%. 

Wynik portfela publicznego w pierwszym kwartale 2024 roku

Wynik portfela publicznego w pierwszym kwartale 2024 roku

Kolejny kwartał na plusie

Łączny wynik publicznego portfela za ostatnie 4 lata, to prawie 95%, a na 16 kwartałów funkcjonowania, zaliczyliśmy w zasadzie tylko dwa spadkowe. 

Podkreślam tu jeszcze raz. To jest wynik, który KAŻDY Z WAS mógł bez problemu osiągnąć. Jednocześnie portfel był o wiele mniej zmienny niż szerokie rynki akcji. O wiele łatwiej byłoby więc inwestorowi przetrwać rynkowe zawirowania, które miały miejsce chociażby w 2022 roku. 

Maksymalne obsunięcie przez cały ten okres czterech lat wyniosło niecałe 20%, a dla porównania, maksymalne obsunięcie się indeksu WIG w tym okresie sięgnęło nawet 40%. Kwartał uważam więc za naprawdę duży sukces. Powstaje więc pytanie, co można zrobić dalej?!

Stopa zwrotu publicznego portfela od początku

Stopa zwrotu publicznego portfela od początku

Perspektywy dla inwestora na drugi kwartał 2024 – jak inwestować?

Od ponad półtora roku główna idea, jaką kierowałem się przy budowie publicznego portfela, to „brak recesji gospodarczej”, co dziś jest ogólnym konsensusem, ale jeszcze kilka kwartałów temu było twierdzeniem, które stało w mocnej kontrze do rynku. 

Recesji w 2023 roku jednak nie było i recesji w 2024 roku również nie będzie. O tym nagrywałem zresztą osobny materiał (https://youtu.be/fpPFbDiSFZ8). Pomimo że niektóre dotychczas opublikowane dane gospodarcze z 2024 są gorsze niż pierwotnie spodziewane, to naprawdę daleko nam do mówienia o gospodarczych problemach.

Od marca 2024 jestem silnym zwolennikiem hipotezy tzw. „rotacji liderów” hossy. Zakłada ona, że w przypadku polskiej giełdy dalej będziemy widzieć wzrosty na szerokich indeksach, ale będą one napędzane przez inne typy spółek. W przypadku giełdy amerykańskiej z kolei będziemy widzieć w miarę płaskie szerokie indeksy, a większość zysków będzie generowana przez mniejsze podmioty, które do tej pory nie brały aż tak szerokiego udziału we wzrostach i mocno odstają swoją wyceną od największych spółek technologicznych.

Wchodzimy w okres globalnego luzowania polityki monetarnej, czyli obniżek stóp procentowych, które historycznie dość dobrze wyprzedzają przemysłowe ożywienie. Jeśli spojrzymy na światowy indeks PMI dla sektora przemysłowego, to widać, że ma on tendencje do poprawiania się po tym, jak banki centralne świata rozpoczynają luzowanie polityki monetarnej.

Globalne ożywienie gospodarcze nadchodzi

Globalne ożywienie gospodarcze nadchodzi

Gdy połączymy to z ostatnimi nadzwyczaj pozytywnymi (w końcu) danymi gospodarczymi z chińskiej gospodarki, gdzie wskaźniki wyprzedzające pokazały największe miesięczne wzrosty od niemal 20 lat, to składa nam się bardzo ciekawy zestaw na najbliższe miesiące. Potencjalnie długo wyczekiwane ożywienie w Chinach w połączeniu z potencjalnym globalnym ożywieniem przemysłowym. W portfelu na drugi kwartał trzeba ten trend uwzględnić.

Chińskie ożywienie gospodarcze nadchodzi

Chińskie ożywienie gospodarcze nadchodzi

Żaden z tych scenariuszy nie polega jednak na zakładaniu końca ogólnej rynkowej hossy. Wymiana liderów, to nie zakończenie hossy. To po prostu wymiana liderów. W czwartek, 4 kwietnia 2024, amerykańskie indeksy zaliczyły nagły odwrót i w zaledwie 2 godziny spadły o dobre ponad 2% od swoich szczytów z danego dnia. 

W kontekście wzrostowego trendu utrzymywanego od października, taki spadek jest… w zasadzie niczym, a mimo to wystarczył, żeby mocno ostudzić nastroje inwestorów. Tak nie działa rynek, który jest „przegrzany”. 

Indeks strachu i chciwości

Indeks strachu i chciwości

Rynkowa siła rodzi dalszą siłę

Rynkowa siła rodzi dalszą siłę. Gdy spojrzymy na wszystkie dotychczasowe sytuacje, gdy w ciągu pierwszego kwartału indeks S&P500 podrósł o ponad 10%, to zobaczymy, że statystyka dotycząca reszty roku jest po stronie byków. Na 13 takich przypadków wcześniej tylko jeden generował spadki do w okresie marzec – grudzień, a i tak cały rok skończył się wówczas na plusie. Siła rynku, rodzi dalszą siłę. 

Jak radził sobie indeks S&P500 w dalszej części roku, jeśli do marca wzrastał

Jak radził sobie indeks S&P500 w dalszej części roku, jeśli do marca wzrastał

Wszystko to dzieje się w sytuacji, gdy cały amerykański rynek ciężko mimo wszystko uznać za „przesadnie drogi”. Wskaźnik C/Z nie jest według mnie adekwatny do mierzenia realnej wartości indywidualnych spółek, ale już jak najbardziej odpowiedni to pomiaru realnej wartości całego indeksu. Wskaźnik Przyszłego C/Z dla indeks S&P500, czyli zestawiający prognozowane zyski „za rok” z obecną ceną akcji wskazuje wartość około 20. Czy to więcej niż było? Tak, ale czy to jest poziom, który można klasyfikować niczym spekulacyjną bańkę? Zdecydowanie nie. 

Czy amerykański rynek jest dziś drogi?

Czy amerykański rynek jest dziś drogi?

Gdzie szukać okazji inwestycyjnej na początku 2024 roku

W takim szerokim ujęciu amerykański rynek nie jest już więc tani, ale nie jest też przesadnie drogi. Da się jednak znaleźć okazje. Te jednak dotyczą głównie mniejszych spółek, które wciąż pozostają realnie naprawdę tanie. Niezależnie od tego, na jaki segment małych spółek z USA spojrzymy, to ich wyceny mocno odbiegają od S&P500. Tutaj będę się ponownie starał szukać okazji. Ostatnie takie poszukiwania w czwartym kwartale 2023 skończyły się naprawdę dobrze.

Małe spółki ze Stanów są dziś tanie

Małe spółki ze Stanów są dziś tanie

Stopy procentowe nie są problemem

Czy obawiam się tego, że wyższe stopy procentowe pozostaną z nami na dłużej i nie wrócimy szybko do tych, które pamiętamy jeszcze sprzed kilku lat? W ogóle nie. Straszenie tzw. „higher for longer” jest dobre tylko dla mediów. W rzeczywistości były już liczne okresy tzw. higher for longer. Na przykład w latach 1986 – 1989 oraz w latach 1994-1998. Co takieo strasznego wydarzyło się wówczas na głównych indeksach? Nic, kontynuowały one swoją hossę. 

Higher for longer Fed to problem?

Higher for longer Fed to problem?

Tak naprawdę sama w sobie decyzja Fed i banków centralnych o zmianie polityki monetarnej nie ma zero-jedynkowego przełożenia na rynek. Niezależnie od tego, czy Fed realizował pierwszą obniżkę w cyklu czy pierwszą podwyżkę w cyklu, to indeks S&P500 podążał dalej swoją ścieżką w trendzie. Sama zmiana polityki Fed to zdecydowanie za mało, żeby w pełni zmienić obraz rynku.

Nie ma wiele znaczenie, czy Fed obniży stopy

Nie ma wiele znaczenie, czy Fed obniży stopy

Polski rynek zostaje w moim portfelu

Nie zamierzam również rezygnować z polskiego rynku. Czy tanio już było? Tak. Czy obecnie jest drogo? Nie. Polski rynek ma jeszcze potencjał do tego, żeby nadgonić swoimi wskaźnikami do własnej średniej i sądzę, że w najbliższy czasie będą w tym pomagać spółki przemysłowe.

Polski rynek nie jest już tani, ale nie jest drogi

Polski rynek nie jest już tani, ale nie jest drogi

Podobne wnioski płyną również z najnowszego odczytu Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków dla polskiej gospodarki, który niezmiennie pokazuje, że to dalej jest dobry czas na kupowanie polskich spółek. Nie zawiódł nas pod koniec 2019 roku, gdy mówił, że czas sprzedawać, nie zawiódł pod koniec 2022, gdy mówił, że czas kupować. Nie sądzę, że zawiedzie mnie tym razem.

Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków mówi, że to dalej dobry czas na polskie akcje

Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków mówi, że to dalej dobry czas na polskie akcje

Jak inwestować na drugi kwartał 2024?

Każdy z zagranicznych instrumentów, które pokażę można bez problemu kupić za pomocą platformy Freedom24! Zakładając konto z tego linka: https://bit.ly/freedom-dna-free-stocks możesz odebrać od 3 do nawet 20 darmowych akcji o wartości od 3 do nawet 800 dolarów każda! Ta promocja trwa do końca kwietnia.

Freedom24, to część międzynarodowej grupy Freedom Holding, która jest notowana na giełdzie Nasdaq, gdzie od 2019 roku radzi sobie naprawdę dobrze dając inwestorom stopę zwrotu blisko 400%! Warto swoje środki trzymać w różnych miejscach, co też znacznie podnosi nam możliwości inwestycyjne. Freedom to duża firma z silnymi fundamentami, a twoje środki są chronione przez specjalne fundusze do kwoty nawet 20 tysięcy euro. Możesz więc spać spokojnie w trakcie inspirowania się publicznym portfelem, gdzie zdecydowanie nie ma na co według mnie narzekać!

Czas jednak na konkrety, w co i jak inwestować?! Pamiętaj, że założenia publicznego portfela to zmiany dokonywane raz na kwartał niezależnie od sytuacji na rynku oraz odpowiednia dywersyfikacja.

Pamiętaj również, że portfel publiczny, to tylko jeden z pokazywanych przeze mnie portfeli. Jeśli interesuje Cię podejście bardziej długoterminowe albo szukasz sposobu na bezpieczniejsze inwestowanie własnej poduszki finansowej, to o wiele więcej portfeli, które prowadzę znajdziesz w zamkniętej wersji premium serwisu na premium.dnarynkow.plPortfel spekulacyjny, który tam pokazuję w 2024 pozwolił zyskać ponad 50%, a portfel kryptowalut ponad 80%! Znajdziesz tam też jednak także o wiele bardziej stabilne portfele. Łącznie pokazuję, jak inwestuję na rynkach ponad 2 miliony złotych, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak jednak może wyglądać modelowy portfel na drugi kwartał 2024 roku i jak inwestować według mnie?

Jak inwestować na drugi kwartał 2024 roku?

Utrzymuję ekspozycję na polski rynek, ale ponownie migruję z SWIG80 na WIG20. Dlaczego? Szukam szans na zyski spółek bardziej uprzemysłowionych, a to pozostawia mi realnie bardziej WIG20 niż sWIG80. Gdyby był ETF na WIG-Przemysł, to bym taki wybrał, ale nie można mieć wszystkiego.  

W myśl poszukiwania zysków na małych spółkach przenoszę się na małe podmioty z USA oraz dodaję alokację na „czysty” sektor AI. Czysty w cudzysłowie, bo realnie „czysta” ekspozycja na AI nic jeszcze nie znaczy. Sądzę jednak, że daleko nam tutaj do prawdziwej bańki.

Dodatkowo zaczynam budowę ekspozycji pod globalne ożywienie przemysłowe. Powiększam pozycję na Chiny oraz inwestuję stricte w metale przemysłowe, takie jak miedź, nikiel czy lit.

Cały portfel uzupełniam klasyczną ekspozycją na kryptowaluty, ALE dorzucam pierwszego od dawna altcoina, którym będzie Polygon Matic. To alokacja mocno symboliczna, ale daleko jeszcze altocinom do prawdziwej hossy, którą już widać na głównych kryptowalutach.

Całość dopełniam podtrzymaniem ekspozycji na uran. Poniżej zobaczysz, jak wyglądałoby to w podziale procentowym i na konkretnych instrumentach.

Rynek akcji – Polska, mWIG40TR (20%)

Ekspozycję na indeks MWIG40TR daje dziś fundusz Beta ETF mWIG40TR, ISIN: PLBETF400025

Rynek akcji – sektor małe spółki z USA (20%)

Ekspozycję na ten rynek osiągnąć można np. za pomocą funduszu iShares Edge MSCI USA Size Factor UCITS ETF, ISIN: IE00BD1F4K20

Rynek akcji – Chiny (17.5%)

Ekspozycję na chiński rynek osiągnąć można np. za pomocą funduszu ETF iShares MSCI China A UCITS ETF, ISIN: IE00BQT3WG13

Rynek akcji – Polska, WIG20TR (15%)

Ekspozycję na indeks WIG20TR daje dziś fundusz Beta ETF WIG20TR, ISIN: PLBTETF00015

Rynek akcji – sektor AI (10%)

Ekspozycję na ten rynek osiągnąć można np. za pomocą funduszu Wisdomtree Artificial Intelligence ETF, ISIN: IE00BDVPNG13

Rynek surowców – metale przemysłowe (7.5%)

Ekspozycję na ten sektor osiągnąć można np. za pomocą funduszu WisdomTree Industrial Metals, ISIN: GB00B15KYG56

Etherum (3%), Bitcoin (3%), Polygon Matic (1%)

Pozostawiam ekspozycję na rynek kryptowalut z głównym rozdziałem pomiędzy dwa wiodące projekty – Etherum oraz Bitcoina.

Sektor uranu (3%)

Ekspozycję na sektor uranu można osiągnąć np. za pomocą Sprott Uranium Miners UCITS ETF. ISIN: IE0005YK6564

Pamiętaj też, że powyższe nie jest żadną poradą inwestycyjną. Nie znam Twojej sytuacji finansowej i nie wiem, jakie masz fundusze czy skłonność do ryzyka. Nie znam Twojego doświadczenia inwestycyjnego, a tym bardziej nie wiem jakie instrumenty finansowe mogą być dla Ciebie właściwe. Publikuję ten wpis, aby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Wszystkie instrumenty zagraniczne wykorzystane do budowy portfela publicznego znajdziesz we Freedom24!
Załóż konto i odbierz od 3 do 20 darmowych akcji o wartości nawet 800 dolarów każda!

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/freedom-dna-free-stocks

Czym jest portfel publiczny DNA Rynków?

Pomysł publicznego portfela wystartował na koniec marca 2020 roku. Moim celem jest tutaj pokazać wszystkim, że da się na rynkach zarabiać regularnie i konsekwentnie dokonując tylko jednej transakcji na początku każdego kwartału. Ten cykl trwa nieprzerwanie już od czterech lat.

Jego zasady są naprawdę proste. Mniej więcej na początku każdego kwartału podsumowuję cały poprzedni okres i dokonuję zmian. W czasie, gdy kwartał trwa, nie dokonuję już żadnych zmian w tym portfelu i nie ma wyjątków od tego reguły! 

To podejście, dzięki któremu eliminujemy wszystkie emocje. Portfel jest tworzony tak, że można raz na początku kwartału dokonać transakcji i o wszystkim zapomnieć. 

Ten materiał publikowany jest w niedzielę 7 kwietnia. Kwartał jest więc rozliczany po cenach zamknięcia wszystkich instrumentów na 6 kwietnia, a nowe pozycje liczymy tak, jakbyśmy otwierali je po CENACH OTWARCIA z dnia 8 kwietnia.

Oznacza to, że absolutnie KAŻDY z was mógł osiągnąć dokładnie taki sam wynik na tym portfelu, jak ja. Portfel w żadnym stopniu nie wpływa na ceny rynkowego, bo WSZYSTKIE wybierane przeze mnie instrumenty są bardzo płynne. Nie znajdziesz tutaj indywidualnych spółek, żeby nagłe zainteresowanie nie wpłynęło sztucznie na wycenę portfela. 

Masowe kupowanie lub sprzedawanie takiej inwestycji przez osoby naśladujące prowadziłoby do sztucznego zawyżenia lub zaniżania ceny. Ja dzięki temu pokazałbym świetny wynik, ale byłby to wynik niemożliwy do powtórki. Mówię stanowcze NIE, dla takich praktyk, które…. regularnie stosują inni.

W publicznym portfelu koncentrujemy się więc bardziej na tematach i obszarach inwestycyjnych, na które można uzyskać ekspozycję za pomocą funduszy ETF. Nazywam takie inwestowanie pasywnym, ale z aktywną alokacją.

Pamiętaj jeszcze tylko, że w żadnym stopniu nie znam Twojej indywidualnej sytuacji finansowej, czy skłonności do ryzyka. WSZYSTKIE decyzje, jakie podejmiesz na bazie tego wideo są wyłącznie twoje i Ty sam będziesz za nie odpowiedzialny. Ja jedynie dzielę się swoim doświadczeniem i staram się popularyzować w ten sposób inwestowanie.  

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    248
    8
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Przeczytaj również: