Największe spółki z USA urosły o ponad 100%. Czy to czas na sprzedawanie Big Tech?

Największe spółki technologiczne zdominowały giełdę w 2023 roku. Kurs Apple podrósł o prawie 50% od początku roku, kurs Tesli o ponad 100%, a Nvidia o ponad 200%! Tak dynamiczne wzrosty kursu największych spółek świata nie zdarzają się często. Gdy na początku 2023 roku w styczniu publikowałem ostatni materiał o Big Tech, to sytuacja była dużo bardziej jednoznaczna (zobacz więcej na: „Inwestowanie w gigantów technologii. Czy spółki FAANGM to dziś dobry pomysł?„). Technologiczni giganci byli wówczas po prostu tani. Czy warto więc było mieć spółki FAANG w portfelu? Jednoznacznie odpowiedziałem wtedy, że tak. Czy dzisiaj powtórzyłbym tę prognozę? Może ostatnie wzrosty były jednak zbyt wysokie i lepiej byłoby dziś obstawiać spadki?

Wielkie wzrosty na spółkach Big Tech! Czas na sprzedawanie?

Od czerwca 2023 roku dzięki nowym Certyfikatom Turbo możesz obstawiać w prosty sposób zarówno wzrosty, jak i spadki największych spółek technologicznych.

Dowiedz się więcej na: https://dnarynkow.pl/najwieksze-spolki-technologiczne-dostepne-na-gpw-przez-nowe-certyfikaty-turbo/

Rynek akcji w USA kreowały tylko największe spółki

Pierwsza połowa 2023 roku należała do największych spółek technologicznych. To w zasadzie jedynie one zrobiły wynik amerykańskich indeksów. Największa dysproprocja pomiędzy wynikiem całego rynku, a największymi firmami widoczna była w maju. Wtedy to tzw. „Wielka siódemka”, czyli Apple, Amazon, Meta, Microsoft, Google, Nvidia i Tesla gdyby tworzyły osobny indeks to łącznie dałby on 44% stopy zwrotu. W tym samym czasie cały indeks S&P500 z pominięciem tych spółek notowałby zaledwie plus 1% stopy zwrotu.

Do maja 2023 roku to największe spółki technologiczne kreowały rynek

Do maja 2023 roku to największe spółki technologiczne kreowały rynek

Gdy za wzrost całego rynku odpowiada tylko niewielka liczba spółek, to mówimy o tzw. małej „szerokości rynku”. W 2023 roku doprowadziła ona nawet do tego, że trzeba było przeprowadzić nadzwyczajną rewizję indeksu Nasdaq-100. Duzi urośli zbyt mocno i zaczęli za mocno wpływać na cały indeks. Stąd też zdecydowano się na taki krok. Pisaliśmy o szczegółach tych zmian na portalu.

Nie jest to jednak aż tak ekscytujący wątek. Ot po prostu lekko zmieniono zasady obliczania indeksu. W długim terminie okaże się to dla Nasdaq-100 zbawienne, bo duże spółki zawsze mają ogółem mniejsze możliwości wzrostu cen akcji niż małe.

Niewielka szerokość rynku jest częstym argumentem niedźwiedzi o tym, że za rogiem czają się wielkie spadki. Jeśli jednak spojrzy się na faktyczne mierniki szerokości rynku, to okazuje się, że sytuacja wcale nie jest i nie była przez ten rok taka zła. Popularną miarą szerokości rynku jest indeks A/D (Advance / Decline). Liczy on różnicę pomiędzy spółkami, które rosną danego dnia i tymi, które spadają, a następnie otrzymany wynik dodaje do wyniku z dnia poprzedniego.

W efekcie poznajemy faktyczny obraz tego, czy sytuacja na szerokim rynku się poprawia, czy pogarsza. Ścieżka przebiegu tej miary szerokości rynku wcale nie odbiega istotnie od średniego jej przebiegu, jaki miał z reguły miejsce w pierwszym roku istotnych zwyżek na rynku.

Indeks NYSE A/D pokazujący prawdziwą szerokość rynku z 2023 roku na tle innych lat

Indeks NYSE A/D pokazujący prawdziwą szerokość rynku z 2023 roku na tle innych lat

Czy rynek akcji jest dziś drogi?

Nie jest więc tak, że szerokość rynku jest dziś dużym problemem. Sam indeks i rynek akcji kierowany przez największe spółki również dalej nie jest przesadnie drogi. Obecnie wskaźnik przyszłego Cena / Zysk sięga około 19. Mniej więcej dokładnie tyle, ile wynosi średnia z ostatnich 5 lat. Średnia z ostatnich 10 lat dla S&P500 w tym wypadku to niewiele mniej, bo około 17.5. Po najbliższym sezonie wynikowym może się jednak okazać, że wzrost zysków (E) jest na tyle duży, że i bez rynkowych spadków się do niej cofniemy.

Wskaźnik Przyszłego Cena / Zysk dla indeksu S&P500 oraz jego wieloletnie średnie. Rynek akcji w USA nie wygląda na przesadnie drogi

Wskaźnik Przyszłego Cena / Zysk dla indeksu S&P500 oraz jego wieloletnie średnie. Rynek akcji w USA nie wygląda na przesadnie drogi

Jeszcze niedawno konsensus na całym rynku zakładał, że wyniki spółek za drugi kwartał 2023 będą istotnie gorsze. W ujęciu r/r zyski dla całego indeksu S&P500 miały spaść o 8%. Drugi kwartał miał być wynikowo najgors z całego 2023 roku. Mało tego, to właśnie od tego kwartału większość analityków ekonomicznych przewidywała recesję.

Oczekiwania zysku na akcje dla rynku akcji w USA

Oczekiwania zysku na akcje dla rynku akcji w USA

Rzeczywistość jednak okazuje się kompletnie inna. Pozytywne zaskoczenia wynikowe spośród dotychczas opublikowanych wyników przez amerykańskie spółki są na najwyższym poziomie od trzeciego kwartału 2021 roku! Rynek ponownie wyprzedził rzeczywistość. W sytuacji poprawiających się wyników finansowych, poprawa absurdalnie niskich wycen z początku roku nie powinna aż tak dzisiaj zaskakiwać.

Poziom pozytywnych zaskoczeń wynikowych dla spółek z USA największy od wielu kwartałów

Poziom pozytywnych zaskoczeń wynikowych dla spółek z USA największy od wielu kwartałów

Wzrosty na największych obstawiają dziś prawie wszyscy

Mimo wszystko jednak ja dzisiaj niespecjalnie jestem zainteresowany większością największych spółek technologicznych! Uważam, że w najbliższym okresie czeka nas raczej ożywienie w drugiej i trzeciej linii spółek technologicznych. Tych, które podczas bessy wywołanej oczekiwaniem wielkiej recesji, która nie nadeszła, zostały poturbowane o wiele bardziej. Tych, które nawet po wzrostach rzędu 50% – 60% od początku roku dalej są niesamowicie tanio wycenione.

Giganci technologii, podobnie jak cały rynek niezwykle tani na początku 2023 roku. Przy obecnych wycenach nie są jeszcze przesadnie drodzy, ale zdecydowanie nie nazwałbym ich tanimi. W związku z tym okazji wolę szukać gdzie indziej.

Od dalszego obstawiania silnych zwyżek w krótkim terminie wśród największych spółek technologicznych, odstrasza mnie też trochę skala ostatniej ekscytacji obstawia wzrostów na Big Tech. Ankieta prowadzona przez Bank od America pośród profesjonalnych zarządzających kapitałem już w czerwcu pokazywała, że „long Big Tech” jest najbardziej „zatłoczonym” pomysłem inwestycyjnym. Uzyskał on wtedy 55% pozytywnych odpowiedzi o ekspozycji.

Najbardziej zatłoczone inwestycje w czerwcu 2023

Dużo? Okazuje się, że ta sama ankieta przeprowadzona w lipcu pokazuje jeszcze większe zatłoczenie. Wynik zbliżony do 60% nie zdarza się często i jest pewną lampką ostrzegawczą. Czy to jest lampka, która krzyczy „Wielka Katastrofa Się Zbliża!”? Nie. To lampka, która w połączeniu ze wszystkimi danymi mówi „Rynkowa przewaga w tym segmencie tymczasowo jest bliska wyczerpania. Poszukaj okazji gdzie indziej”. Sądzę, że tych okazji na rynku technologicznym w USA należy dziś szukać wśród mniejszych podmiotów. Oczywiście słowo „mniejszy” jest tutaj dość umowne. Nawet „małe” spółki z USA potrafią być większe od największych z GPW.

Najbardziej zatłoczone inwestycje w lipcu 2023

Rynek akcji w USA zaczyna się wyrównywać

Większą „równość” na rynku akcji od wspomnianego wcześniej maja 2023 daje się zauważyć również po indeksach. Gdy chcę odfiltrować sobie wpływ gigantów na indeks, to patrzę na indeks S&P 500 Equal Weight. Zakłada on, że każda spółka ma taki sam udział w indeksie.

Patrząc po sile względnej S&P500 Equal Weight, a normalnym S&P500 widać, że od maja rynek zaczął powoli przenosić się z wielkich spółek na mniejsze. Uważam, że ten trend będzie podtrzymywany w dalszej części roku.

Siła względna rynku akcji mierzonego S&P500 Equal Weight vs S&P500

Nie zamierzałbym więc w żadnym stopniu wychodzić z rynku akcji ogółem, a po prostu lekko zmienić swoją pozycję. Swoją drogą lata, w których to największe spółki zachowywały się lepiej od szerokiego rynku, w prawie 75% przypadków kończyły się dalszymi zwyżkami indeksu w kolejnym roku. W tym wypadku byłby to 2024. Nie pokuszę się tutaj jeszcze o prognozę, co będzie w 2024. To jednak kolejny kamyczek do ogródka podtrzymania dalszej ekspozycji na akcje. Po prostu tym razem na trochę inne akcje niż wielkie spółki technologiczne.

Jak zachowuje się rynek akcji w USa w rok po tym, jak największe spółki go pokonują

Nowe możliwości inwestownaia na rynku akcji w USA

Ciekawą opcją na obstawianie wzrostów lub spadków największych spółek technologicznych są nowe certyfikaty Turbo, które wprowadzono na GPW pod koniec czerwca 2023 roku. Po raz pierwszy na rynku GPW można w łatwy sposób skorzystać z dźwigni finansowej do inwestowania w takie spółki jak Apple, Alphabet (Google), Amazon, Nvidia, Tesla. Zarówno po stronie Long jak i Short.

Niezależnie więc od tego, czy wierzysz w dalsze wzrosty gigantów technologicznych, czy podobnie, jak ja sądzisz, że najbliższe miesiące to raczej czas drugiej linii spółek, a Big Tech powinien trochę odpocząć, to wspomniane Certyfikaty Turbo są instrumentem, który możesz wykorzystać w swoim przyborniku inwestora. 

Certyfikaty Turbo to jednak wciąż instrumenty z dźwignią finansową i nie są przeznaczone dla każdego inwestora. Powinieneś najpierw w pełni zrozumieć ich funkcjonowanie i bliżej poznać wady i zalety, którymi się charakteryzują.  Polecam do tego serię wpisów, jaką znajdziesz na portalu DNA Rynków, gdzie dokładnie tłumaczyliśmy, jak korzystać z Certyfikatów Turbo w swoim portfelu inwestycyjnym. Jest to jednak narzędzie dające zupełnie nowe możliwości w przypadku inwestycji w rynku zagraniczne za pośrednictwem GPW.

Po której stronie Ty jesteś skłonny dziś stanąć, jeśli chodzi o gigantów technologii? Sądzisz, że dalej będą rosły, czy to raczej czas na inne spółki?

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Od czerwca 2023 roku dzięki nowym Certyfikatom Turbo możesz obstawiać w prosty sposób zarówno wzrosty, jak i spadki największych spółek technologicznych.

Dowiedz się więcej na: https://dnarynkow.pl/najwieksze-spolki-technologiczne-dostepne-na-gpw-przez-nowe-certyfikaty-turbo/

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    55
    3
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments