Czas inwestować w spółki technologiczne z USA!

Mniejsze amerykańskie spółki technologiczne mają za sobą naprawdę ciężkie dwa lata. Poturbowane zmianą otoczenia makroekonomicznego zostały (często niesłusznie) przecenione w skrajnych wypadkach o nawet 80% od swoich szczytów. Sam jestem fanem tego sektora, a obecne wyceny uważam za jedną lepszych okazji inwestycyjnych najbliższy lat.

Czas inwestować w spółki technologiczne z USA!

Inwestować w zagraniczne spółki możesz za pomocą brokera Freedom24, którego recenzję znajdziesz na naszym portalu. Zyskujesz zarówno niskie prowizje, jak i oprocentowanie niezainwestowanych środków do nawet 3% w skali roku. Załóż konto we Freedom24 za pomocą tego linka do otwarcia konta i wspieraj nasz portal!

Spółki technologiczne były modne

Tak zwane „growth stocks” jeszcze trzy lata temu były najbardziej ekscytującym inwestorów tematem. Dynamiczna internetowa hossa covidowa, gdzie każdy rzucał się na kupowanie akcji spółek jakkolwiek powiązanych z trendem „żyj i pracuj z domu” trwała około 9 miesięcy od kwietnia 2020 do stycznia 2021. Później większość wycen była już tylko niżej.

To prawda, że na przełomie 2020 i 2021 sporo z tych spółek było skrajnie przewartościowanych, ale już na przełomie 2021 i 2022 to skrajne przewartościowanie zaczęło znikać. Wyceny trochę spadły, a wiele ze spółek dalej mocno poprawiało swoje wyniki finansowe. Rynek był jednak nieugięty i przez cały 2022 rok kontynuował przecenę.

Fundusz ARKK Innovation prowadzony przez Cathie Wood nie jest co prawda idealnym wyznacznikiem tego, jak zachowuje się sektor growth stocks, bo jest zbyt aktywnie zarządzany, ale szybkie spojrzenie na jego notowania mniej więcej odda graficznie historię, którą przed chwilą opowiedziałem.

Wyniki ARKK Innovation ETF za ostatatnie 3 lata

Spółki technologiczne wzrostowe od lat radziły sobie lepiej od szerokiego rynku, ale radziły sobie lepiej falami. Potrafiły mieć okresy, w których przewaga nad spółkami kategoryzowanymi jako „value” malała. Od ponad 15 lat jednak trend ten jest niezachwiany. Gdy ten wykres opada, to znaczy, że spółki wzrostowe osiągały relatywną przewagę nad spółkami value i odwrotnie. Relatywna przewaga nie musi oznaczać że jedno rośnie a drugie spada. Czasem po prostu jedno może rosnąć szybciej od drugiego i tak też było przez ostatnie lata. Głównie dlatego, że spółki wzrostowe generują stopy zwrotu nie tylko z rozwoju własnego biznesu, ale również w dużej mierze ze wzrostu mnożników wyceny.

Spółki wzrostowe od lat wygrywały z value

Spółki wzrostowe od lat wygrywały z value

Wycena mocno uzależniona od mnożnika

Ponad połowa wyceny Amazona pochodziła swojego czasu z dynamicznego wzrostu wskaźników wyceny, a więc po prostu ze zwykłego FOMO.  Dobrze widać to po spojrzeniu na to, jak wyglądałby wykres Amazona, gdyby przez cały czas zachowywał on ten sam mnożnik wyceny Cena do Przepływów Pieniężnych równy 20.2 w styczniu 2009 roku. Do 2020 roku premia mnożnikowa była, ale nie była horrendalna. Potem się to zmieniło.

Ponad połowa wyceny Amazona była związana z mnożnikami

W przypadku mniejszych spółek technologicznych tzw. „multiple expansion” w hossie covidowej potrafił być jeszcze bardziej ekstremalny. Niektóre spółki potrafiły zmienić swoją wycenę tylko na bazie rozwoju wskaźników trzy, a nawet czterokrotnie. Czy tak dynamiczny wzrost był uzasadniony? Nie, ale podobnie nie był uzasadniony tak dynamiczny spadek, jaki miał miejsce w 2022 roku.

Po spadkach z 2022 roku wiele z jakościowych spółek technologicznych znalazło się wycenianych najniżej w całej swojej historii notowań. W przypadku, gdy dotyczy to podmiotów, które nie posiadają operacyjnego biznesu, są zadłużone i nie potrafią generować gotówki, taka rotacja jest uzasadniona. Bessa jednak uderzyła we wszystkich solidarnie. Nawet dobre spółki, które w ciągu ostatnich trzech lat konsekwentnie pomimo wyzwań z otoczenia gospodarczego poprawiały swoje wyniki, są dziś na poziomach wyceny bliskich najniższych w historii.

Spółki technologiczne hitem początku 2023 roku

Sektor technologiczny pozostaje dziś jednym z bardziej nielubianych przez inwestorów w USA, ale na przekór wszystkiemu, to on ciągnął indeksy amerykańskie w marcu do góry. Kapitał w pierwszej kolejności zawsze masowo wraca w największe spółki. Tak samo było u nas przy pierwszym większym odbiciu indeksów.

Od początku 2023 roku to spółki technologiczne radzą sobie najlepiej

Od początku 2023 roku to spółki technologiczne radzą sobie najlepiej

Dopiero w drugiej kolejności inwestorzy dostrzegają drugą linię podmiotów i w sumie ciężko, żeby było inaczej skoro w globalnych portfelach akcyjnych, słowo globalny oznacza głównie USA, a słowo „akcyjnych” oznacza największe i najbardziej płynne podmioty.

Udział poszczególnych krajów w MSCI World

Globalne inwestowanie to w sumie inwestowanie w USA

Nie powinno więc za bardzo dziwić, że to właśnie Big Techy w pierwszej kolejności zaliczyły wzrosty, a te wzrosty mają miejsce w sytuacji, gdy kapitał na rynek w USA jeszcze nawet nie zaczął istotnie napływać.

Stopa zwrotu jaką największe spółki technologiczne zrobiły od początku 2023 roku

Rotacja kapitału pomaga technologii

Jeśli spojrzeć na skumulowane przepływy kapitału na rynku akcji w Europie, Chinach i w USA, to widać, że od początku tego roku z rynku amerykańskiego gotówka uciekała. Wzrosty spółek technologicznych są więc w dużym stopniu na razie pokłosiem czystej rotacji kapitału. Głównie kapitału z zysków realizowanych w sektorach, które brylowały w 2022 roku.

Skumulowane napływy kapitału do rynku akcji dla poszczególnych krajów

Skumulowane napływy kapitału do rynku akcji dla poszczególnych krajów

Na początku stycznia 2023 publikowałem zresztą materiał „W co nie inwestować w 2023 roku? Jeden sektor może mieć kłopoty”, gdzie wprost ostrzegałem przed inwestowaniem w amerykański sektor Energy. Minął kwartał i sektor Energy jest jednym z najgorszych na całej amerykańskiej giełdzie.

Wzrosty technologii, które widzimy są więc na razie czystą rotacją kapitału od zwycięzców 2022 roku, do największych przegranych 2023 roku. Gdy w pełni rozkręci się sezon wynikowy, który już ma obniżone oczekiwania, bo analitycy spodziewają się ogólnego spadku zysków na indeksie S&P500 od 7 do nawet 10%, to wraz z konferencjami wynikowymi może zniknąć ostatnia blokada przed wzrostami na amerykańskim rynku.

Oczekiwania dotyczące zmiany zysków na akcje na spółek z indeksu S&P500

Oczekiwania dotyczące zmiany zysków na akcje na spółek z indeksu S&P500

Niskie oczekiwania nakręcą wzrosty

Co zresztą byłoby również spójne z poglądami przedstawianymi w materiale „Czy to już nowa hossa?”. Cytując „W Stanach potrzeba z kolei według mnie sezonu wynikowego za pierwszy kwartał 2023 roku, żeby uruchomić apetyt na ryzyko tamtejszych zarządzających.”

Gdy inwestorzy zobaczą, że sezon wynikowy, o mocno obniżonych oczekiwaniach nie okaże się istotnie gorszy od tych oczekiwań, to zrozumieją, że operacyjne biznesowo, generujące gotówkę i nisko zadłużone podmioty technologiczne ze Stanów, których notowania niefortunnie trafiły na bessę są dziś abstrakcyjnie tanie.

Według mnie to zarówno wzmocni to rotację ze spółek dziś w USA przewartościowanych, do których zaliczam te koszykowo traktowane jako spółki „value”, jak i sprawi, że kapitał zagraniczny zacznie do USA wracać. Naprawdę ze świecą szukać sytuacji, gdy spółki rosnące po 30% biznesowo można na rynku kupić po cenach EV / Przychody poniżej 2, a takich okazji jest dziś w USA cała masa.

Inwestować w zagraniczne spółki możesz za pomocą brokera Freedom24, którego recenzję znajdziesz na naszym portalu. Zyskujesz zarówno niskie prowizje, jak i oprocentowanie niezainwestowanych środków do nawet 3% w skali roku. Załóż konto we Freedom24 za pomocą tego linka do otwarcia konta i wspieraj nasz portal!

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Pamiętaj, że przy inwestowaniu twój kapitał zawsze jest zagrożony. Prognozy i wyniki osiągane w przeszłości nie są wiarygodnymi wskaźnikami dla przyszłych wyników. Niezbędne jest przeprowadzenie własnej analizy przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji. W razie potrzeby możesz zawsze zasięgnąć niezależnej opinii od certyfikowanych specjalistów.

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  83
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  4 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  alvaro
  alvaro
  1 rok temu

  Jakiś etf by pan polecił na ten sektor?

  Marta
  Marta
  1 rok temu

  Cała masa? Jakieś konkrety?