Szokujące ciekawostki o walutach! 10 rzeczy, które Cię zaskoczą!

10 Szokujących Ciekawostek o Walutach! Zaskoczą Cię!

Ponad 180 walut jest uznawanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Za każdą z nich stoi jakaś tradycja, historia i masa ciekawostek. W tym tekście opowiem Ci o dziesięciu ciekawostkach dotyczących różnych walut, którymi będziesz mógł błysnąć na towarzyskim spotkaniu!

Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Skąd wzięła się nazwa dolar?https://dnarynkow.pl/w-jakiej-walucie-warto-oszczedzac-w-czym-trzymac-pieniadze-euro-dolar-a-moze-cos-innego/
Gdzie można zapłacić monetą w kształcie światahttps://dnarynkow.pl/jaki-bedzie-kurs-dolara-euro-czy-franka-trzy-proste-triki-na-przewidzenie-waluty/
Jaki narkotyk jest na prawie każdym banknocie?https://dnarynkow.pl/czy-czeka-nas-upadek-amerykanskiego-dolara/

Załóż konto w Walutomacie i skorzystaj z 50% niższej prowizji przez 30 dni na wymianę walut!

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/dna-walutomat

10 Szokujących Ciekawostek o Walutach! Zaskoczą Cię!

Dlaczego na banknotach euro nie ma postaci?

Na banknotach wielu krajów często znajdziemy słynne historyczne postaci pokazujące bogactwo kultury. Polski złoty ma wizerunki królów. Na amerykańskich dolarach wizerunki Prezydentów. Na brytyjskich funtach można zobaczyć Winstona Churchilla, Karola Darwina, Adama Smitha czy Jamesa Watta. W przypadku europejskiej waluty euro na banknotach nie ma jednak żadnej postaci.

Żeby uniknąć sporów o to, kto jest ważniejszy i faworyzowania któregoś z krajów, zdecydowano, że na banknotach umieszczone zostaną wyłącznie fikcyjne mosty i bramy prezentujące różne style architektoniczne z wybranych okresów historycznych. Mosty i bramy zostały wybrane jako metafora łączenia społeczeństw i żaden z nich nie istnieje naprawdę, a przynajmniej nie istniał, dopóki na przedmieściach holenderskiego miasta Spijkenisser, powstała seria specjalnych instalacji imitujących mosty z banknotów.

Obecnie banknoty mają przydzielone następujące style:

  • 5 euro – styl klasyczny,
  • 10 euro – styl romański,
  • 20 euro – styl gotycki,
  • 50 euro – styl renesansowy,
  • 100 euro – barok i rokoko,
  • 200 euro – secesja (a w serii poprzedniej – modernizm).

Jeśli kiedyś wejdziemy do Strefy Euro, przynajmniej nie będziemy musieli walczyć o to, co umieścić na swoich euro banknotach. Swoją drogą, to jeśli chcesz poznać wszystkie za i przeciw wprowadzeniu euro w Polsce, koniecznie zajrzyj tutaj: Euro w Polsce? Czy Warto Zmienić Złotego?

Afrykańskie euro

W Polsce zamiłowanie do wspólnej waluty nie jest powszechne, ale już w Afryce patrzą na to bardziej przychylnie. Na wzór euro niektóre kraje Afryki planują stworzyć wspólną walutę dla całego kontynentu. Miałaby nazywać się ona „eco” i w pierwszej fazie zastąpić zachodnioafrykańskiego franka, używanego przez 9 krajów Afryki Zachodniej.

Eco jest proponowane dla nawet 15 krajów Afryki i uwolniłoby Afrykę od powiązań walutowych z Francją. Gwarantem wymienialności eco miałoby bowiem zostać euro, a nie jak do tej pory Francja. W Afryce jednak życie toczy się raczej powoli, bo waluta miała być wprowadzana już w 2005, 2010, 2014, 2020 i 2023. Może tak bardzo szanują swojego franka, że tak naprawdę nie chcą go zmieniać?

Nie gnieć tajskiego bahta!

Sam pewnie też od małego słyszałeś, że pieniądze trzeba szanować. Ten szacunek jest zakorzeniony w wielu kulturach, ale czasem przybiera ekstremalną wersję. Nieważne jak bardzo szanujesz pieniądz, to pewnie nieraz zdarzyło Ci się go pognieść, np. po wsadzeniu do kieszeni. W niektórych krajach możesz mieć z tym spory problem.

W przypadku tajskiego bahta na wszystkich banknotach widnieje podobizna króla, którego wizerunek jest ściśle chroniony przez prawo. Jakakolwiek forma jego zniesławienia może skończyć się przykrymi konsekwencjami. Za formę obrazy króla może zostać uznane porwanie banknotu, przydepnięcie go na ziemi, pogniecenie, a nawet podpisanie. Kara? Grzywna lub nawet więzienie!

Na szczęście w Tajlandii przyjmują również w wielu miejscach amerykańskie dolary, jeśli więc jesteś z natury trochę niezdarny, to może pomyśl o tym, żeby przed wyjazdem do bardziej egzotycznych krajów kupić trochę amerykańskiej waluty. W wielu miejscach świata stosunkowo łatwo będziesz mógł wymienić ją na lokalną.

Lepiej używaj nowych dolarów

Jeśli jednak naprawdę planujesz wycieczkę do egzotycznego miejsca i będziesz potrzebować ze sobą trochę żywej gotówki, to pamiętaj, że warto jednak sprawdzić, jakie banknoty posiadasz. W USA akceptowane są wszystkie wersje dolarów. Sporo osób zapomina jednak, że w wielu miejscach na świecie przyjmowane są wyłącznie te wyprodukowane po 2013 roku.

Jak je rozróżnić? Nowsze banknoty zawierają zdecydowanie większy wizerunek prezydentów Stanów Zjednoczonych. Mają też odświeżoną kolorystykę. Starsze są natomiast bardziej zielone, a wizerunki znanych osób znacznie mniejsze. W krajach takich jak Tajlandia, Maroko, czy Kirgistan możesz spotkać się z odmową przyjęcia starszych wersji banknotów.

Czeskie korzenie dolara

Skoro jesteśmy już przy amerykańskim dolarze. Nazwa tej najpopularniejszej waluty świata narodziła się o wiele bliżej Polski niż Stanów Zjednoczonych, bo w… Czechach! To właśnie na terenie czeskiego Sankt Joachimsthal zaczęto bić Joachimsthaler Guldeny, Ze względu na zbyt długą nazwę, szybko przemianowano je na Thalery, a następnie na talary, które zangielszczono później na dolary.

Pomimo że geneza nazwy dolar jest nam znana, to już w przypadku symbolu $ sprawa nie jest taka oczywista. Jedne tłumaczenia mówią, że to zmienione na przestrzeni lat 8, które pochodzić miało od łamanych na 8 części hiszpańskich monet, a inne, że to element złożenia na siebie liter US jako skrótu od United States.

Kokaina na prawie każdym banknocie

Niezależnie od tego, jak było naprawdę, to dolar pozostaje najważniejszą walutą świata i nie powinieneś obawiać się, że zaraz upadnie. Znajdziesz zresztą o tym osobny materiał Czy to KONIEC Dolara? Jaka Przyszłość Czeka Walutę USA?

Waluta uznawana za globalny środek płatniczy nie upada z dnia na dzień. Zwłaszcza jeśli jest tak silnie powiązana z absolutnie KAŻDYM sektorem gospodarki. Badania na próbkach wykazały, że najprawdopodobniej ponad 90% wszystkich banknotów dolarów amerykańskich i kanadyjskich.

Analogiczne badania wykazały ślady kokainy również na większości funtów brytyjskich oraz hiszpańskich euro. Spokojnie, raczej żaden pies policyjny nie wywącha tego na lotnisku.

Monety w kształcie serca, trójkąta i kwiata!

Przenieśmy się trochę dalej. Na Wyspy Cooka, samorządne terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii na południowym Oceanie Spokojnym w Polinezji. Też mają swoje dolary. Niezbyt popularne w obiegu, ale bardzo poszukiwane przez kolekcjonerów, zwłaszcza w przypadku monet.

Te wyłamują się ze znanego na całym świecie schematu i są bite w przeróżnych kształtach. Są takie w kształcie prostokąta. Takie w kształcie serca. Nawet takie w kształcie kwiatka czy wachlarza.

Są takie z dziurami i są takie bez dziur. Są też takie w kształcie trójkąta. Na pewno jest to jakiś pomysł na podniesienie popytu na swoją walutę! Może nie użyjesz znalezionej monety do odblokowania wózka w sklepie, ale możesz na przykład pograć nią na gitarze albo ponosić zamiast pierścionków!

Największy nominał świata? 100 trylionów!

Skoro już jesteśmy przy kolekcjonerach, to warto wspomnieć o węgierskim banknocie pengő, który uznawany jest za najwyższy w historii emitowany nominał. Jeden z najgorszych przypadków hiperninflacji na świecie miał miejsce w powojennych Węgrzech. W rekordowym okresie inflacja wynosiła 400% dziennie, co miesięcznie dawałoby jakieś 42 biliardy procent. W tamtym czasie wyemitowano banknot pengő o wartości 100 milionów miliardów lub inaczej 100 trylionów (1×10^20, 1 i 20 zer).

Skąd wzięła się nazwa złoty?

Inflacji w Polsce na szczęście daleko do takiego szaleństwa i bardzo dobrze, bo jeszcze bylibyśmy zmuszeni do zmiany waluty, która jest w nami już od średniowiecza! Nazwa, „złoty”, oznacza dosłownie „złoty” i pochodzi od złotych monet, które były używane w Polsce wieki temu. Pomimo wielu zmian w systemie monetarnym, nazwa pozostała niezmieniona przez wieki.

Hymn umieszczony na banknocie

Jeśli chcielibyśmy pójść jeszcze krok dalej w stronę uhonorowania złotego, to może spróbujemy wcisnąć na któryś wzór banknotu cały Mazurek Dąbrowskiego? Singapur zmieścił cały hymn mikrodrukiem na swoim banknocie 1000-dolarowym! Jeśli kiedykolwiek zapomnisz słów hymnu wystarczy sięgnąć do kieszeni i po problemie. Pytanie tylko czemu nie wydrukowano tego na jakimś bardziej dostępnym banknocie niż 1000 dolarów, które warte są kilka tysięcy złotych.

Wymieniaj waluty w Walutomacie!

Wymienić złote na dolary możesz na przykład korzystając z Walutomatu, którego sam również używam z trzech powodów.

  1. Po pierwsze jest dostępny 24/7, czyli nigdy nie ma problemu z wymianą i dostępnością waluty.
  2. Po drugie w zasadzie każdą kwotę, którą operują indywidualna osoba można bez problemu wymienić. Nie spotkasz tu problemu płynności.
  3. Po trzecie – ma naprawdę niskie prowizje! Standardowa prowizja to 0,2% wartości wymiany, a może być jeszcze niższa!

Walutomat jest partnerem tego materiału i przygotował dla wszystkich naprawdę świetną promocję. Jeśli skorzystasz z linku do założenia konta https://bit.ly/dna-walutomat, to obniżysz 0,2% standardowej prowizji o połowę! Na rynku walutowym trudno o lepszą ofertę i naprawdę nie ma sensu wymieniać gotówki gdzie indziej.

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments