Jak inwestować w pierwszym kwartale 2024 roku? Zmiany w publicznym portfelu DNA!

Jak inwestować w pierwszym kwartale 2024 roku? Czas na podsumowanie wyników publicznego portfela kwartalnego i omówienie pomysłów na najbliższe trzy miesiące. Wynik całego portfela w minionym kwartale to ponad 7,5% zysku, a łączny wynik od startu to niemal 78%. Chcesz wiedzieć, jak go powtórzyć? W takim razie koniecznie przeczytaj całość!

Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Ile zarobił publiczny portfel w ostatnim kwartalehttps://dnarynkow.pl/jak-inwestowac-w-2024-roku-czeka-nas-dalsza-hossa-czy-przyjdzie-nowa-bessa/
Jaki jest wynik portfela od początku działaniahttps://dnarynkow.pl/jak-inwestowac-w-czwartym-kwartale-2023-roku-zmiany-w-publicznym-portfelu-dna/
Dlaczego i jak inwestujemy na pierwszy kwartał 2024 rokuhttps://dnarynkow.pl/uran-inwestycyjna-okazja-dekady-dlaczego-to-dobry-pomysl/
https://dnarynkow.pl/bitcoin-i-nowa-hossa-kryptowalut-wiemy-dlaczego-krypto-znowu-rosnie/

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z publicznym portfelem DNA, to na końcu tego wpisu znajdziesz szerszy opis projektu oraz jego założenia. Koniecznie się z nim zapoznaj!

Jak inwestować w pierwszym kwartale 2024? Nasz publiczny portfel!

Wszystkie instrumenty zagraniczne wykorzystane do budowy portfela publicznego znajdziesz we Freedom24!
Załóż konto i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 6,16% rocznie (bez limitu wpłat!)

Link do otwarcia konta: http://bit.ly/freedom-dna-plany-www

Wyniki publicznego portfela za czwarty kwartał 2023

Jak poradził sobie publiczny portfel w ostatnim kwartale 2023 roku? Całkiem nieźle, bo osiągnął 7% zysku! Przypomnę, że ostatnia aktualizacja miała miejsce 10 października 2023, więc mówimy o okresie od cen otwarcia 11 października, do cen zamknięcia 5 stycznia. Dla przypomnienia, portfel na ostatni kwartał 2023 wyglądał następująco.

Modelowy portfel na czwarty kwartał 2023 roku

Mocno postawiłem na rynek akcji polskich, obligacje oraz rynek spółek technologicznych z USA. Sporo z tych ruchów dokonanych na początku października okazało się trafnych. Do najlepszych należało mocne postawienie na największe spółki z Polski. Fundusze ETF na indeks WIG20 oraz mWIG40 pokazały stopy zwrotu po kilkanaście procent. 

Silnie na plus dla portfela zadziałały też kryptowaluty ze wzrostami po kilkadziesiąt procent oraz rynek obligacji. Największy istotny przegrany tego kwartału, to rynek chiński z wynikiem minus 12%, co przełożyło się na ponad 1% spadku całego portfela. Warto zauważyć, że wynik portfela w walucie byłby o wiele lepszy. Ostatnie trzy miesiące, to jednak mocne umocnienie złotego do dolara o niemal 9%. Naturalnie obniżyło to wynik z inwestycji zagranicznych o właśnie te 9%.

Może wydawać się, że to w sumie nie tak wiele, ale skoro ponad 60% portfela publicznego opartego było o dolara lub euro, to tylko zmiana waluty obniżyła nasz wynik o ponad 5%. 

Wynik portfela publicznego w czwartym kwartale 2023 roku

Wynik portfela publicznego w czwartym kwartale 2023 roku

Kolejny kwartał na plusie

Tak czy inaczej, ciężko się smucić i narzekać, bo łączny wynik publicznego portfela za ostatnie 15 kwartałów, czyli prawie 4 lata, to prawie 77% zysku. Zwłaszcza, że w tym wszystkim po drodze zaliczyliśmy tylko dwa spadkowe kwartały. Podkreślam więc jeszcze raz, że to jest wynik, który każdy jeden z was mógł bez problemu osiągnąć.

Jednocześnie portfel był o wiele mniej zmienny niż szeroki rynek akcji. O wiele łatwiej byłoby Ci psychicznie przetrwać rynkowe wahania. Maksymalne obsunięcie przez cały ten okres czterech lat wyniosło 19.2%. Dla porównania, maksymalne obsunięcie się indeksu WIG w tym okresie sięgnęło nawet 40%. Kwartał uważam więc za sukces, tylko co dalej?!

Stopa zwrotu publicznego portfela od początku

Stopa zwrotu publicznego portfela od początku

Perspektywy dla inwestora na pierwszy kwartał 2024 – jak inwestować?

Myśląc o początku 2024 roku na rynkach, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Wielkiej recesji, na którą większość czekała jeszcze kilka miesięcy temu, dalej nie ma i nie będzie. Dziś oczekują jej już tylko nieliczni i to dobrze, bo niezmiennie nic na nią nie wskazuje. 

Pomimo, że szczyt swojego wzrostu gospodarczego, USA ma już za sobą, to kolejne kwartały ciężko będzie uznać za słabe. Według oddziału amerykańskiego banku centralnego z Atlanty, PKB dla USA za czwarty kwartał pokaże wzrost rzędu około 2,5%. Są to oczywiście dane zannualizowane (pomnożone przez 4), bo Amerykanie wszystko lubią annualizować.

Prognozy wzrostu gospodarczego dla USA mówią o 2,5% w 4Q’23

Prognozy wzrostu gospodarczego dla USA mówią o 2,5% w 4Q'23

Świat gospodarczy mocno się rozregulował od czasu pandemii i wojny. Może się wydawać, że te dwa wydarzenia były już na tyle dawno temu, że nie mają wpływu na obecną gospodarkę. To jednak błędne myślenie. Do kompletnego zniknięcia wpływu takich zaburzeń na gospodarki potrzeba średnio nawet 4-5 lat. Efektem jest kompletnie inne miejsce w cyklu gospodarczym dla USA, Europy czy Polski. W USA mają najlepsze wskaźniki wzrostu gospodarczego za sobą. Polska i Europa mają je jednak sporo przed sobą. 

Kwartalny wzrost PKB dla USA

Kwartalny wzrost PKB dla USA

Rok 2024 dla Polski będzie lepszy niż 2023

Cała polska gospodarka wzrosła w 2023 roku o zaledwie 0,3%. To co prawda dopiero szacunki, ale nawet jeśli końcowy wynik okazałby się dwukrotnie większy, to niewiele on zmieni. Recesji w gospodarce nie było, ale spowolnienie gospodarcze to fakt.

Tymczasem prognozy na rok 2024 to już prognozowany wzrost rzędu około 2,5%. Do tego prognozowany jest ponad 10% wzrost wynagrodzeń i dalej spadająca inflacja. 

Tak zwane dezinflacyjne ożywienie gospodarcze, to jeden z najlepszych okresów dla akcji. Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków, to nasz autorski miernik kondycji polskiej gospodarki. W dalszym ciągu jest on jednoznacznie w ćwiartce ożywienia gospodarczego. Gdy wskaźnik pokazuje, że gospodarka jest w fazie boomu lub spowolnienia, to MOŻNA kupować akcje do swojego portfela. Jednak, gdy ten sam zegar jest w ćwiartce ożywienia lub recesji, to TRZEBA kupować akcje. Dlatego z polskich akcji nie zamierzam w żadnym stopniu rezygnować. 

Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków – odczyt styczniowy

W artykule jak inwestować w 2024 roku, gdzie przestawiałem swój ogólny pogląd na rynki na cały rok, za jeden z potencjalnie najlepszych sektorów uznawałem ten powiązany z konsumentem. Nie mamy niestety żadnego funduszu ETF na polski rynek na sektor konsumencki. Pozostaje więc jedynie zmienić tym razem lekko balans z indeksu WIG20 na mniejsze spółki.

Jak inwestować poza Polską?

Również wśród tych mniejszych spółek wolę szukać okazji, jeśli chodzi o rynek amerykański. Najlepiej również, żeby były one powiązane z światem technologii. Często trafiam na głosy, że spółki technologiczne w USA są przewartościowane i zaraz czeka nas drugi wybuch bańki. Niczym za czasów bańki dotcom z 2000 roku. Nie zgadzam się z takimi poglądami. 

Obecny świat spółek technologicznych diametralnie różni się od tego, który miał miejsce ponad 20 lat temu. Podczas bańki dotcom wiele ze spółek nie miało nawet stałych przychodów, a na giełdę pchał się każdy, kto tylko mógł. Mediana wieku spółek debiutujących w najbardziej gorącym wówczas okresie na rynku wynosiła około 4-5 lat. Dziś to 12-15 lat. Dopóki takie spółki, jak Pepco albo Orlen nie zaczną rosnąć, bo wspomnieli o sztucznej inteligencji, to jestem spokojny. 

Mediana wieku spółek technologicznych debiutujących w czasie poprzedniej bańki na rynku oraz obecnie

Zredukuję jednak udział obligacji w portfelu. Spora część zysków została niestety zjedzona przez umocnienie się złotego i chociaż dalej uważam, że to dobry moment na trzymanie obligacji w portfelu, a złoty nie ulegnie już tak silnemu umocnieniu, to największy potencjał krótkoterminowej zwyżki już miał miejsce.

Podtrzymuję zakład na Chiny!

W portfelu chcę jednak pozostawić Chiny. W różnym stopniu stawiam na nie od około dwóch kwartałów. Niestety jak na razie ten zakład okazał się zbyt wczesny. Przez cały ten czas nie spadły za mocno, ale blokowały część kapitału do inwestowania Niezmiennie uważam jednak, że przy obecnych cenach, po prostu aż głupio nie spróbować. Chińskie akcje, a w zasadzie akcje rynków wschodzących ogółem są w odniesieniu do akcji amerykańskich na poziomach najniższych od 1999 roku.

Rynki wschodzące są najtańsze są najtańsze względem USA od dekad

Rynki wschodzące są najtańsze są najtańsze względem USA od dekad

Nie odważę się na mówienie o tym, jak to zaraz Stany upadną, a ich miejsce zajmą Chiny, bo tak nie będzie. Skoro jednak stawiam otwarcie na większe wzrosty pod powierzchnią głównego indeksu w USA na mniejszych spółkach, to pod kątem relatywnym, wynik Chińskich indeksów powinien być przynajmniej w krótkim terminie lepszy. Patrząc na wszystko z góry, to będzie jedna z bardziej agresywnych ekspozycji publicznego portfela, ale skoro jesteśmy w ćwiartce akcyjnej cyklu, to w zasadzie, czemu nie?

Jak inwestować na pierwszy kwartał 2024?

Czas na konkrety, w co i jak inwestować. Jeszcze jednak jedno ważne zastrzeżenie. Pamiętaj, że założenia publicznego portfela to zmiany dokonywane raz na kwartał niezależnie od sytuacji na rynku oraz odpowiednia dywersyfikacja. Oznacza to, że w portfelu tym NIE znajdziesz złotych strzałów, które zarobią po 300% w chwilę, bo zwyczajnie takie instrumenty mają zbyt dużą zmienność, na którą przy zmianach raz na kwartał NIE można sobie pozwolić. Czy więc w ciągu ostatnich miesięcy można było zarobić na rynku więcej niż te ok. 65%, jakie osiągnął ten portfel? Oczywiście, że tak, ale jeszcze raz podkreślam – aktywność w tym portfelu jest bliska zeru.

I pamiętaj po raz kolejny – każdą większą inwestycję ZAWSZE rozkładaj na transze zakupowe, stosując zasadę – łyżeczką, a nie chochlą!

Jak zatem wyglądać mógłby modelowy portfel na czwarty kwartał 2023 roku i jak inwestować według mnie?

Pamiętaj, że jedyną informacją w 100% dobrze identyfikującą fundusz ETF jest kod ISIN! Wszystkie zagraniczne instrumenty, które podaje poniżej są dostępne na platformie Freedom24, której sam również używam do inwestowania (nasza recenzja Freedom24).

Jak inwestować na pierwszy kwartał 2024 roku?

Jak inwestować na pierwszy kwartał 2024 roku?

Największe dwie pozycje to małe i średnie spółki z GPW. Po 20% trafia do ETF na indeksy sWIG80TR oraz mWIG40TR. Uwaga, to jedyne ETF, których nie znajdziesz w ofercie Freedom24, ale można je częściowo zastąpić przez iShares MSCI Poland ETF, jeśli chciałbyś wszystko trzymać w jednym miejscu.

Zwiększam również ekspozycję na rynek chiński i na rynek małych spółek z USA. Daję im po 15% alokacji, a do tego dokładam ETF na sektor zdrowotny w USA z udziałem 10%. W formie minimalnego bezpiecznika pozostawiam ekspozycję na rynek obligacji USA z udziałem 10%. Na samym końcu niezmiennie pozostaję na rynku krypto oraz uranu.

O swojej długoterminowej pozycji na rynku uranu opowiadałem wielokrotnie. Jak inwestować i dlaczego warto to robić na rynku kryptowalut również powtarzałem wielokrotniet. W przypadku kryptowalut, jeśli nie jesteś zainteresowany ich posiadaniem bezpośrednim, to jest sporo możliwości na pośrednią ekspozycję, np. za pośrednictwem funduszy ETF lub spółek, których kondycja wprost zależy od kondycji rynku krypto, np. Coinbase Global, czy Riot Platforms. 

Rynek akcji – Polska, sWIG20TR (20%)

Ekspozycję na indeks sWIG80TR daje dziś tylko jeden fundusz ETF:

 • Beta ETF sWIG80TR (o ten) – kupisz go poprzez każdy rachunek maklerski.

Rynek akcji – Polska, mWIG40TR (20%)

Ekspozycję na indeks mWIG40TR daje dziś tylko jeden fundusz ETF:

 • Beta ETF mWIG40TR (o ten) – kupisz go poprzez każdy rachunek maklerski.

Rynek akcji – Chiny (15%)

Ekspozycję na chiński rynek osiągnąć można np. za pomocą funduszu ETF:

 • iShares MSCI China A UCITS ETF, ISIN: IE00BQT3WG13 (o ten)

Rynek akcji – sektor tech z USA (15%)

Ekspozycję na ten rynek osiągnąć można np. za pomocą funduszy ETF:

 • iShares Digitalisation UCITS ETF, ISIN: IE00BYZK4883 (o ten)

Rynek akcji – sektor healthcare (10%)

Ekspozycję na ten rynek osiągnąć można np. za pomocą funduszu ETF:

 • SPDR S&P US Health Care Select Sector UCITS ETF, ISIN: IE00BWBXM617 (o ten)

Rynek obligacji USA (10%)

Ekspozycję na ten rynek osiągnąć można np. za pomocą funduszu ETF:

 • iShares USD Treasury Bond 20+yr UCITS ETF, ISIN: IE00BFM6TC58 (o ten)

Etherum (3%), Bitcoin (3%)

Pozostawiam ekspozycję na rynek kryptowalut z równym rozdziałem pomiędzy dwa wiodące projekty – Etherum oraz Bitcoina. Na ten kwartał dalej rezygnuję z altcoinów. Sądzę, że w pierwszej kolejności w przypadku rynku krypto kapitał będzie kierował się na dwie wiodące kryptowaluty. Ekspozycję na rynek kryptowalut można również uzyskać pośrednio na bazie spółek działających na tym rynku, np. Coinbase Global.

Sektor uranu (3%)

Ekspozycję na sektor uranu można osiągnąć np. za pomocą Sprott Uranium Miners UCITS ETF

Pamiętaj też, że powyższe nie jest żadną poradą inwestycyjną. Nie znam Twojej sytuacji finansowej i nie wiem, jakie masz fundusze czy skłonność do ryzyka. Nie znam Twojego doświadczenia inwestycyjnego, a tym bardziej nie wiem jakie instrumenty finansowe mogą być dla Ciebie właściwe. Publikuję ten wpis, aby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Wszystkie instrumenty zagraniczne wykorzystane do budowy portfela publicznego znajdziesz we Freedom24!
Załóż konto i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 6,16% rocznie (bez limitu wpłat!)

Link do otwarcia konta: http://bit.ly/freedom-dna-plany-www

Czym jest portfel publiczny DNA Rynków?

Portfel publiczny to cykl, który został zapoczątkowany pod koniec marca 2020 roku. Jego celem jest pokazanie wszystkim, że da się zarabiać na rynkach regularnie i konsekwentnie dokonując tylko jednej serii transakcji na początku każdego kwartału. Raz ten zysk będzie większy, a raz mniejszy, ale portfel konsekwentnie będzie zyskiwał na wartości.

Cykl ten trwa więc nieprzerwanie już od trzech lat, a jego zasady są naprawdę proste. Mniej więcej na początku każdego kwartału, rozliczam poprzednią alokację i dokonuję nowej. Ten wpis publikowany jest w sobotę 6 stycznia. Kwartał jest więc rozliczany po cenach zamknięcia wszystkich instrumentów na 5 stycznia, a nowe instrumenty liczymy tak, jakbyśmy zainwestowali w nie po CENACH OTWARCIA z dnia 8 stycznia.

W czasie, gdy kwartał trwa, nie dokonujemy ŻADNYCH zmian w portfelu. Nie ma wyjątków od tego reguły. To podejście, które pozwala na wyeliminowanie wszelkich emocji i pozwala na wykorzystanie portfela jako kierunkowskazu dla osób, które chcą dokonać transakcji raz i zapomnieć o wszystkim.

Zero tolerancji dla sztucznych wyników

Wybierane przeze mnie do portfela publicznego instrumenty charakteryzują się bardzo wysoką płynnością. Dzięki temu każdy inwestor jest w stanie powtórzyć pokazywany tutaj wynik bez sztucznego wpływania na wyceny aktywów. Dlatego też w portfelu publicznym nigdy nie znajdziesz akcji indywidualnych spółek z GPW, a tym bardziej spółek z rynku NewConnect.

Jestem świadomy tego, że w miarę, jak popularność publicznego portfela rośnie, coraz więcej osób stara się go naśladować. Masowe wchodzenie lub wychodzenie z takiej inwestycji przez osoby naśladujące prowadziłoby z kolei do sztucznego zawyżania, lub zaniżania ceny rynkowej wybranych instrumentów w krótkim terminie.

Z perspektywy pokazywania wyniku przez portfel publiczny byłoby to wspaniałe rozwiązanie. Dzięki temu prezentowana stopa zwrotu byłaby jeszcze większa, a ja mógłbym trąbić sukcesy. Problem w tym, że byłby to jednocześnie wynik, którego nikt z czytelników nie byłby w stanie powtórzyć. Tak lubią działać inne publiczne portfele, które możesz znaleźć w Internecie. W swoim podejściu jednak przyjąłem twardą zasadę – ZERO tolerancji dla sztucznego zawyżania stopy zwrotu. Dlatego też w portfelu publicznym koncentrujemy się na tematach inwestycyjnych, w które można uzyskać ekspozycję za pomocą funduszy ETF. Nazywam taką formę inwestowania, inwestowaniem pasywnym, ale z aktywną alokacją.

Publiczny portfel to według mnie idealne rozwiązanie dla każdego, kto nie jest zainteresowany regularnym handlowaniem na rynku i poszukiwaniem rynkowych jednorożców, a więc takich spółek, które same w sobie są w stanie zapewnić nam świetną emeryturę. Wymaga on również o wiele mniejszej aktywności, niż portfele, które starają się odnaleźć takie jednorożce. Jest jednak masa osób, która akceptuje niższą średnioroczną stopę zwrotu w zamian za taki komfort.

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  248
  8
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Przeczytaj również: