Jak rozpoznać oszustwa finansowe i podejrzane oferty?

Jak zadbać o przyszłość dzieci? Sposoby na inwestowanie na dziecko

Świat inwestycji jest pełen pułapek i podejrzanych ofert. Schemat jest zawsze taki sam. Im bardziej rośnie zainteresowanie rynkiem finansowym, tym więcej pojawia się podejrzanych ofert od nieuczciwych firm. Ich jedynym celem jest wyciągnąć od Ciebie kasę.

Niestety wielu inwestorów, zwłaszcza takich, którzy dopiero zaczynają nie są świadomi, jak rozpoznać takich oszustów i często wpada w ich pułapki. Inwestowanie jest świetnym sposobem na pomnażanie pieniędzy i osiągnięcie celów finansowych. Zawsze jednak powinieneś zachować ostrożność zanim powierzysz komuś swoje pieniądze i koniecznie zwracać uwagę na znaki ostrzegawcze. W tym materiale omówię kilka takich znaków ostrzegawczych, po których powinieneś się dwa razy zastanowić, zanim przelejesz gdzieś swoje pieniądze.

Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Jak rozpoznać oszustwo finansowe?https://dnarynkow.pl/inwestowanie-pasywne-o-najwiekszych-mozliwosciach-testujemy-robodoradce-portu-recenzja/
Skąd mam wiedzieć, czy oferta jest wiarygodna?https://dnarynkow.pl/najwieksze-bledy-w-inwestowaniu-w-etf-moga-cie-kosztowac-fortune/

Otwórz konto w Portu i wykorzystaj możliwości, jakie daje inwestowania z robo-doradcą! Możesz zacząć już od 100 złotych!

Link do otwarcia konta: https://www.portu.pl/?reference=dnarynkow&a_box=hkr5k5wn

Jak Rozpoznać Oszustwo Finansowe?

Gwarancje wysokich zysków bez ryzyka

Pierwszy i absolutnie najważniejszy sygnał ostrzegawczy dla inwestora, to zapewnienia i gwarancje o wysokich zyskach. Jeśli ktoś obok frazy wysoki zysk stawia blisko frazę „bez ryzyka” albo „niskie ryzyko”, to od razu zapomnij o tej ofercie.

W zasadzie już sama obietnica albo zapewnienia wysokiego zysku powinny już wzbudzać podejrzliwość. Każda inwestycja niesie ryzyko, a im więcej jesteś w stanie na danej inwestycji zarobić, tym ryzyko będzie większe. Nie ma wyjątków od tej reguły. Nigdy nie było i nigdy nie będzie.

Jeśli ktoś obiecuje Ci podejrzanie wysoki zysk na wyciągnięcie ręki, to masz w zasadzie pewność, oszustwa. Co znaczy podejrzanie wysoki? Ciężko ustawić tutaj jednoznaczną wielkość. Nie ma jeszcze nic jednoznacznie podejrzanego w ofertach rzędu 7/8 % ROCZNIE w przypadku depozytów czy obligacji korporacyjnych zwłaszcza w świecie wysokich stóp procentowych.

Oszuści najczęściej jednak rzadko kiedy odnoszą się do rocznych stóp zwrotu. Częściej usłyszysz od nich, ile możesz zyskać za miesiąc, tydzień, albo nawet ZARAZ, a nie ile możesz zyskać za rok. Im krótszy termin, tym więcej emocji, a to właśnie o to nakręcenie twoich emocji chodzi im najbardziej.

Jeśli czujesz, że coś jest zbyt piękne, żeby było prawdziwe, to raczej masz rację.

Próby wywołania presji czasu

Oszuści będą też często starali się wywrzeć na Tobie presję, że decyzję trzeba podjąć jak najszybciej. Inaczej „jedyna” w twoim życiu okazja przejdzie Ci koło nosa. Jeśli usłyszysz albo przeczytasz coś takiego – rezygnuj natychmiast.

Wszelkie super ograniczone w czasie oferty, gdzie już za moment zamyka się okienko i okazje, które już się nie powtórzą, to prawie zawsze ściema. Tak, to prawda, że przy prawdziwym inwestowaniu warto zaczynać, jak najwcześniej. Nie jest jednak tak, że „jedyna okazja w życiu zaraz odjedzie”.

Nigdzie nie odjedzie, a okazje na rynku są jak autobusy na przystanku. Co chwilę przyjeżdża nowa. Takie agresywne techniki to jedynie element kolejnego wywołania w Tobie emocji i nacisku na szybką decyzję. Tymczasem każda twoja decyzja inwestycyjna powinna być przemyślana. Nie rozumiesz, jak coś działa? Nie inwestujesz – to naprawdę takie proste.

Zdziwiłbyś się, jak łatwo taki prosty filtr może nakierować Cię na wykrycie oszustwa. Gwarantuję, że w 99.9% przypadków nie dowiesz się jakim cudem twoja inwestycja ma generować Ci 10% każdego miesiąca albo jakim cudem twoja życiowa okazja do kupienia akcji Visa jest tylko dziś, a jutro będzie już nieaktualna.

Brak transparentności i skomplikowane wyjaśnienia

Ktoś oferuje Ci „inwestycję” i nie jest w stanie jasno i zrozumiale wyjaśnić Ci na czym ona polega? Zrezygnuj z niej i odpuść.

Wiarygodne firmy mają naprawdę dobrze udokumentowane informacje o swoich ofertach, metodach inwestycyjnych i tym na czym zarabiają one, a na czym możesz zarobić Ty. Oszuści tymczasem będzie mgliście krążyć unikając odpowiedzi na naprawdę proste pytania.

Podejrzane metody płatności

Częstą praktyką jest również proszenie o dokonywanie samych wpłat przez mało znane albo nieprzejrzyste metody płatności. Kiedy przelewasz pieniądze do firmy inwestycyjnej, to naprawdę nigdy nie będziesz poproszony o wpłatę kryptowaluty lub dokonanie płatności np. przez jakąś zagraniczną nieznaną bramkę płatności.

To już takie najbardziej „tępe” formy oszustwa, a mimo to dalej niektórzy się na nie łapią. Nie, oficjalne konto nie jest „w toku zakładania”, albo „dłużej się księguje”, albo coś tam innego. Korzystaj ze znanych i zaufanych sposobów płatności. Wykorzystanie tych z kosmosu ma służyć tylko temu, żeby potencjalnie trudniej było kiedyś namierzyć oszusta.

Sprawdź opinie i zweryfikuj firmę

Wielu inwestorów zapomina też o naprawdę prostej formie weryfikacji, czyli skorzystaniu z KNF i prostym sprawdzeniu licencji posiadanych przez rzekomą firmę. Sprawdź, czy firma albo osoba, która oferuje Ci inwestycję ma do tego w ogóle uprawnienia. Nie muszą one być nadane przez polskiego regulatora. Jest masa wiarygodnych firm, które operują w Polsce na bazie zagranicznych licencji.

Sprawdź, czy firma nie znajduje się przypadkiem na liście publicznych ostrzeżeń KNF. Zawsze możesz też zadzwonić na infolinię Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego i zapytać ofertę jaką dostałeś. Oczywiście nikt tam nie powie Ci, czy to dobra inwestycja, czy słaba, ale na pewno pomogą w odpowiedzi na pytanie, czy coś jest potencjalnie ryzykowne.

Poza szukaniem informacji o pomocy w KNF, zawsze możesz po prostu poszukać informacji o firmie lub osobie w Internecie. W dzisiejszym świecie naprawdę trudno jest zataić wszystkie negatywne historyczne informacje o sobie. Zwłaszcza na jakichś internetowych forach lub grupach społecznościowych.

Czasem wystarczy nawet po prostu zapytać. Do mnie też kilka razy pisały osoby z pytaniem, czy oferta jaką dostali nie wygląda przypadkiem na zbyt dobrą. Za każdym razem okazywała się oszustwem. Często już nawet jeśli musisz zadać sobie to pytanie, to w zupełności wystarczająca lampka ostrzegawcza.

Inwestuj z rozwagą i nie daj się oszukać

Moim celem nie jest straszyć Cię ani odrzucać od inwestowania. Giełda i rynek kapitałowy, to nie jest szulernia ani wylęgarnia oszustw. To miejsce, gdzie masa ludzi buduje swój majątek na przyszłość, ale nie zwalnia to z konieczności zachowania ostrożności. Zwłaszcza jeśli swoją gotówkę chcesz przelać do mało znanego miejsca.

Sam wszystkie firmy, z którymi współpracuję sprawdzam i weryfikuję na własne sposoby zanim zacznę je wam polecać. Najpierw przechodzę cały proces rejestracji, wpłaty i wypłaty z konta zanim usłyszycie ode mnie jakieś polecenie.

Jest naprawdę cała masa sprawdzonych firm, gdzie nie trzeba obawiać się wpłacić swoją gotówkę. Jedną z takich jest np. robo doradca Portu. Zanim w ogóle Portu zostało naszym partnerem, to również zostało przeze mnie dokładnie prześwietlone. Ich pełną recenzję możesz znaleźć tutaj. Zawsze sprawdzając jakąś firmę pierwsze pytanie, które sobie zadaję to „czy pieniądze są bezpieczne”. To bezwzględny punkt numer 1. Dopiero, gdy mam pewność, że tak, to interesują mnie inne rzeczy.

W przypadku Portu – będą bezpieczne. Wiele osób w pierwszym odruchu usztywnia się trochę na słowo robodoradca, bo co to w zasadzie znaczy, że automat podejmuje za Ciebie decyzje? Wbrew pozorom, większość osób tylko na tym zyska, bo w efekcie będzie mniej podatna na emocjonalne decyzje, kiedy coś kupić albo kiedy sprzedać.

Robodoradca sam przygotowuje propozycję portfela składającego się z funduszy ETF, a potem jest odpowiedzialny za utrzymanie w nim odpowiednich proporcji. Nie musisz więc martwić się o nic ani sam realizować transakcji. Odpada też czas na poszukiwanie dobrych funduszy ETF. Może i nikt nie obieca Ci tam, że zaczniesz zarabiać po 20% w miesiąc, ale naprawdę lepiej zarabiać po 7/8% w rok przez wiele lat, niż po 20% w miesiąc przez 3 miesiące, a potem wszystko stracić.

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Otwórz konto w Portu i wykorzystaj możliwości, jakie daje inwestowania z robo-doradcą! Możesz zacząć już od 100 złotych!

Link do otwarcia konta: https://www.portu.pl/?reference=dnarynkow&a_box=hkr5k5wn

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments