Pięć świetnych spółek do inwestowania, o których nigdy nie słyszałeś!

5 Świetnych Pomysłów Do Inwestowania! Spółki, o Których Nigdy Nie Słyszałeś!

Na świecie notowanych jest około 60 tysięcy różnych spółek, a Ty ciągle kręcisz się dookoła tych samych. Tymczasem na rynku jest masa niezwykle ciekawych firm dostępnych dla każdego i tylko czekających na to aż ktoś się nimi zainteresuje. W tym materiale opowiem Ci o 5 zagranicznych spółkach. Najprawdopodobniej nigdy o nich nie słyszałeś, a mogą stanowić bardzo wartościowy dodatek do Twojego inwestycyjnego portfela.

Zapomnij o tym, co kupują wszyscy i otwórz się bardziej na inwestycyjny świat. Tylko nieliczni z polskich inwestorów w ogóle decydują się na inwestowanie w jakiekolwiek spółki zagraniczne. Średnio zaledwie 14% portfela przeciętnego polskiego inwestora jest ulokowana za granicą.

Większość siedzi na polskim rynku i nieustannie mieli to samo. Nie powtarzaj tego błędu. „Home bias”, czyli silna przewaga inwestycji krajowych nad międzynarodowymi jest ryzykowna i niepotrzebnie ograniczająca.

Giełdowe Inwestycje Polaków akcje notowane ogółem a udział akcji spółek zagranicznych
Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Czy czeka nas recesja w 2024 roku?https://dnarynkow.pl/rok-2023-bedzie-dla-polski-gorszy-niz-2022/
Jak będzie wyglądał gospodarczo 2024 rok?https://dnarynkow.pl/recesja-czeka-nas-w-2023-roku-zapomnij-o-tym-w-koncu/

Załóż konto we Freedom24 i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 8,76% rocznie (bez limitu wpłat!)

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/freedom-dna-lp

5 Świetnych Pomysłów Do Inwestowania! Spółki, o Których Nigdy Nie Słyszałeś!

Universal Music Group – nieoczywisty gigant muzyczny

Gigant rynku muzycznego, czyli Universal Music Group! Istnieje taka firma, która zarabia pieniądze za każdym razem, gdy słuchasz muzyki! Universal Music Group to potężny gracz branży muzycznej, który ma znaczny wpływ na to, co leci w twoich głośnikach, a jego kurs nie zdążył jeszcze za bardzo urosnąć.

Universal Music Group: Kurs akcji i podsumowanie rynku

Universal Music Group: Kurs akcji i podsumowanie rynku

Universal Music nie jest zwykłą wytwórnią muzyczną. To kolos, który zrzesza ponad 20% światowych artystów i dysponuje prawami autorskimi do przeszło 30% utworów, jakie w ogóle istnieją i towarzyszą Ci przy porannej kawie, podczas filmu, na siłownie… wszędzie!  Jedynymi konkurentami UMG na rynku są Warner Music Group, Sony Music Entertainment oraz Independent Labels. Jednak jedynie UMG jest notowane na rynku w Holandii.

Udział Universal Music Group w globalnym rynku muzycznym (2017-2020)

Udział Universal Music Group w globalnym rynku muzycznym (2017-2020)

W portfolio muzycznym znajdują się takie nazwiska jak Taylor Swift, Drake, czy Adele, a także nieśmiertelne legendy jak Bob Dylan czy The Beatles. Żebyś to dobrze zrozumiał. Za każdym razem gdy, gdziekolwiek na świecie, ktokolwiek i jakkolwiek posłucha którąś z ich piosenek to UMG zarabia trochę pieniędzy. Wzrost popularności streamingu, który już dziś odpowiada za prawie 85% wszystkich przychodów generowanych w branży muzycznej w Stanach to wiatr w żagle dla takiej firmy jak Universal. Gdy odtwarzana jest muzyka z katalogu, do którego posiadane są przez UMG prawa autorskie – pieniądze idą do firmy.

Streaming nakręca UMG

Platformy takie jak Spotify czy Apple Music przekazują znaczące tantiemy za prawa do streamowania muzyki, co stanowi solidne i główne źródło przychodów dla wytwórni takich jak Universal.

Wzrost dominacji Universal Music Group na rynku muzycznym

Wzrost dominacji Universal Music Group na rynku muzycznym

Debiut giełdowy w Amsterdamie w 2021 roku z kapitalizacją około 50 miliardów euro był efektem spin-offu z grupy Vivendi. Spin-offy to generalnie same w sobie często świetne okazje inwestycyjne. Więcej na ten temat pisał Jurek na przykładzie dwóch innych ciekawych firm z Kanady: Topicus i Lumine Group. Jest nawet specjalny indeks Bloomberg US Spin-off Index, który regularnie radzi sobie lepiej niż szeroki indeks S&P500 w praktycznie dowolnym horyzoncie.

Wyniki inwestycyjne U.S. Spin-offs vs. S&P 500 (2019-2024)

Wyniki inwestycyjne U.S. Spin-offs vs. S&P 500 (2019-2024)

Wracając do Universal Music, od 2014, czyli od momentu, w którym branża muzyczna zaliczyła swój dołek, Universal ani razu nie odnotowało spadku przychodów w ujęciu rok do roku. Przez ostatnie 5 lat przychody rosły w średniorocznym tempie aż 11,6%. Wolne przepływy pieniężne z kolei rosły o aż 31% średniorocznie.

Wzrost udziału Universal Music Group na rynku muzycznym

Wzrost udziału Universal Music Group na rynku muzycznym

O większych szczegółach biznesu Universal Music realizowaliśmy specjalny webinar, który znajdziesz tutaj. Jak działa ten model biznesowy? Jakie są jego przewagi konkurencyjne i perspektywy wzrostu? Wszystko tam znajdziesz. Cała spółka i jej biznes wydają się jednak niezwykle odporne na ewentualne rynkowe zawieruchy. W końcu nie przestaniesz raptem słuchać muzyki.

Mercadolibre – potencjał na drugiego Amazona

Spóźniłeś się z inwestycją w Amazona i dalej plujesz sobie w brodę? Nadal pozostaje Ci jeszcze Mercadolibre. Spółka, która znajduje się na znacznie wcześniejszym etapie rozwoju od swojego amerykańskiego konkurenta. Jednocześnie ma dużo większą rentowność i szybciej rośnie. Od momentu debiutu w 2007 roku Mercadolibre średniorocznie rosło powyżej 26%, a nadal jest niemal 25-krotnie mniejsze niż Amazon.

Mercadolibre: Imponujący wzrost, ale nadal daleko do Amazona

Mercadolibre: Imponujący wzrost, ale nadal daleko do Amazona

Mercadolibre to technologiczny gigant rynków wschodzących, który ma szansę powtórzyć sukces spółki Bezosa. W obliczu dynamicznego postępu technologicznego, cyfryzacja gospodarek krajów wschodzących nabiera coraz większego tempa. Ta spółka tylko na tym korzysta i działa na najszybciej rozwijających się rynkach e-commerce na świecie, a więc tych zlokalizowanych w Ameryce Południowej. Światowy e-commerce ma rozwijać się w tempie około 10% rocznie. Tymczasem w regionie Ameryki Południowej, ten wzrost ma wynosić ponad 15%.

Wzrost e-commerce i reklamy cyfrowej w Ameryce Łacińskiej wyprzedza globalny wzrost

Wzrost e-commerce i reklamy cyfrowej w Ameryce Łacińskiej wyprzedza globalny wzrost

Imponujące tempo wzrostu w krajach, takich jak Brazylia, Argentyna, Meksyk czy Kolumbia napędzane jest przez wiele czynników. Makroekonomiczne, polityczne, społeczne, aż po demograficzne. W tym regionie żyje 660 milionów ludzi odpowiadających za produkcję 6 bilionów dolarów PKB. Gdyby ten obszar stanowił jedno państwo, jego potencjał ekonomiczny sklasyfikowałby go na trzecim miejscu w rankingu największych światowych gospodarek.

Rewolucyjne dla regionu innowacje od Mercadolibre są wykorzystywane przez 148 milionów aktywnych użytkowników. To więcej niż cała populacja Meksyku. Gdyby istniało państwo złożone tylko z klientów spółki, byłoby drugie największe w Ameryce Południowej.

Potęga e-commerce, która mogłaby być drugim krajem Ameryki Łacińskiej!

Potęga e-commerce, która mogłaby być drugim krajem Ameryki Łacińskiej!

Technologiczny lider Ameryki Południowej

W kontekście tych zmian Meli wyróżnia się na tle konkurencji i kreuje na lidera internetowej rewolucji w tym regionie. Spółka oferuje zintegrowany zestaw usług, produktów i platform, które współdziałają ze sobą. Główne segmenty biznesu można podzielić na e-commerce odpowiadający za ponad 55% udziału w przychodach oraz Fintech generujący ponad 40% przychodów. Cały ekosystem obejmuje też branżę logistyczną czy reklamową.

 Szeroki wybór produktów i usług w jednym miejscu

 Szeroki wybór produktów i usług mercado libre w jednym miejscu

Spółka rośnie jak na drożdżach. Momentami widząc te fenomenalne liczby Mercadolibre myślę sobie, czy to nie jest przypadkiem jedna wielka maszynka do prania pieniędzy karteli narkotykowych. Ostatnie 5 lat to średnioroczny wzrost i segmentu e-commerce i segmentu fintech o aż 58% rocznie! Od niedawna firma zaczęła generować już gigantyczne ilości gotówki i odnotowuje, mimo nadal bardzo wczesnej fazy wzrostowej wysokie marże.

W 2019 roku Mercadolibre generowało 314 milionów dolarów gotówki rocznie – aktualnie generuje ponad 4 miliardy rocznie. O wiele szerzej o Mercadolibre również pisaliśmy w długiej analizie o tutaj.

Wzrost przychodów MercadoLibre z segmentu fintech w latach 2019-2023

Wzrost przychodów MercadoLibre z segmentu fintech w latach 2019-2023

Nu Holdings – fintech, który pokochał Buffett

Ameryka Południowa to mocno niedoceniany rynek i można tam znaleźć sporo inwestycyjnych perełek. Jedną z ostatnich, która trafiła również do portfela publicznego Freedom24, który możesz w każdej chwili podejrzeć z aktualną wyceną na portalu myfund jest Nu Holdings.

Prawdziwy pionier rewolucji finansowej w Brazylii. NU HOLDINGS, a dokładniej Nubank, to brazylijski cyfrowy bank, który w ciągu zaledwie 11 lat od powstania w 2013 roku osiągnął nieprawdopodobny wręcz sukces.

Przez zaledwie dekadę zdobył lojalność ponad 46% dorosłych mieszkańców Brazylii. Aktualnie podbija rynek meksykański i kolumbijski. Strategia wzrostu firmy koncentruje się na biedniejszych grupach społecznych, które były i nadal są nadal dyskryminowane przez stary brazylijski system finansowy.

Dynamiczny rozwój Nubank uwieńczył debiutem na giełdzie w 2021 roku, pozyskując finansowanie na poziomie 2,6 miliarda dolarów od inwestorów, w tym od takich jak Warren Buffett.

W ciągu dekady Nubank rozszerzył działalność i obsługuje dziś ponad 80 milionów aktywnych użytkowników w aktualnie trzech krajach Ameryki Łacińskiej, z naciskiem na Brazylię. Spółka ma nawet więcej klientów niż największy amerykański bank JP Morgan. Rozwija się prężnie, a jej wskaźniki rentowności mimo wczesnego etapu rozwoju, już są imponujące i o wiele wyższe, niż te u konkurencji.

Nubank kompletnie wywrócił brazylijską branżę finansową rosnąc praktycznie bez żadnego kosztu pozyskania klienta. Jak to możliwe? Ponad 90% wszystkich klientów Nubank trafiło do firmy z polecenia innych. Jakość obsługi klienta w spółce jest na tyle spektakularna, że Nubank reklamuje się sam. Posiada do tego jeden z najwyższych na świecie Net-promoter Score (NPS) w branży finansowej (powyżej 80!).

Znacie drugą firmę, która byłaby w stanie zwiększać średnie przychody na klienta o 50% rocznie przy stały koszcie jego obsługi? Ja też nie. Historia Nubank jest czymś nieprawdopodobnym i nie ma drugiej firmy fintech na świecie, która mogłaby się im równać w tym aspekcie. Bardzo obszerną analizę Nu Holdgins również znajdziesz u nas na stronie.

NuBank: Analiza rentowności klienta – NRU vs. CTAC

NuBank: Analiza rentowności klienta - NRU vs. CTAC

Adyen – niezrozumiały gracz sektora finansowego

Skoro już jesteśmy w obszarze fintechów, to nie można zapomnieć o Adyen. Holenderska firma, z której rozwiązań korzystają miliony osób na całym świecie i nawet tego nie wiedzą. Adyen stoi za przetwarzaniem płatności dla wielu największych światowych korporacji. Zakup usług i produktów, z których być może regularnie korzystasz, mógł zostać dokonany właśnie przez platformę Adyen. Jeśli zdarzyło Ci się kiedykolwiek:

📺 Obejrzeć serial na Netflixie
🚍 Zamówić przejazd w aplikacji Uber
🍔 Zjeść burgera z frytkami w McDonaldzie
⛱️ Zaplanować wyjazd na wymarzone wakacje przez Booking.com
🎵 Słuchać muzyki na Spotify

To twoje pieniądze zostały za drobną prowizją przetworzone przez tego tajemniczego gracza w świecie fintechów. Choć Adyen działa w cieniu, to jest bardzo istotną częścią naszego codziennego życia. Spółka umożliwia płynne i bezpieczne transakcje w wielu popularnych aplikacjach, sklepach czy platformach e-commerce. Ułatwia on sklepom internetowym operowanie i skalowanie biznesu na cały świat.

Porównanie jak Adyen ułatwia zakupy

Nawet nie wiesz, że korzystasz z Adyen

Głównym celem Adyen jest umożliwianie firmom przyjmowania płatności od klientów, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w tych internetowych. Spółka oferuje kompleksową platformę, która upraszcza cały cykl życia płatności, w tym jej przetwarzanie, zarządzanie ryzykiem, uwierzytelnianie i wydawanie.

Rozwiązuje to problem firm, które muszą integrować wiele opcji płatniczych, współpracować z różnymi bankami i sprawia, że mogą obsługiwać płatności od klientów z różnych części świata, a to ułatwia ekspansję na nowe rynki i zarządzanie transakcjami.

Spółka regularnie zdobywa udziały w rynku i jest jednym z najsilniejszych fundamentalnie biznesów w świecie fintech na całym świecie. Nie wierzysz? Wartość przetwarzanych transakcji przez Adyen rosła przez ostatnie 5 lat po 53% rocznie a przychody 32% rocznie. Wszystko przy kosmicznych marżach EBITDA równych aktualnie około 45%.

Całkowity wolumen Aydena: Analiza rocznej wartości (w milionach)

Całkowity wolumen Aydena: Analiza rocznej wartości przetworzonej (w milionach)

27 września 2023 napisaliśmy, a 14 października 2023 nagraliśmy, że Adyen spadający o 60% w reakcji na wyniki, to najgłupsza reakcja świata i trzeba ładować się w akcje. Spółka wróciła niedawno do ceny sprzed spadku na stałe, ale to wcale nie czyni jej jeszcze przewartościowaną.

Rynek procesowania płatności będzie się rozwijał i jest według mnie jednym z najbezpieczniejszych pomysłów inwestycyjnych, jaki można dziś wymyśleć. W Stanach Zjednoczonych prognozowany jest jego średnioroczny wzrost o prawie 13%.

Rynek rozwiązań do przetwarzania płatności w Stanach Zjednoczonych

Rynek rozwiązań do przetwarzania płatności w Stanach Zjednoczonych

Chyba nikt o zdrowych zmysłach nie zakłada dziś, że będziemy za 10 lat realizować mniejsze wolumeny transakcji w sieci i wrócimy do płacenia sobie częściej fizyczną gotówką.

Evolution Gaming – spółka, która zawsze zarabia

Procesowanie płatności przydaje się również w przypadku ostatniej spółki działającej na dość niszowym rynku. Evolution Gaming to szwedzka firma i lider rozwiązań dla kasyn online, który działa w modelu B2B. Trzon ich oferty stanowią tradycyjne gry stołowe, takie jak poker, ruletka, blackjack i bakarat.

Od debiutu na giełdzie kurs Evolution rósł średniorocznie o 60,5%! Oznacza to, że od 2015 roku urósł o ponad 7000% a nadal się prężnie rozwija i jest jednocześnie notowany po prawie najniższych wskaźnikach wyceny w swojej historii, co widzicie na poniższym wykresie przedstawiającym historyczne poziomy wskaźnika P/FCF. Niezwykle ciekawa spółka dla inwestorów lubiących i inwestowanie we wzrost, inwestowanie w jakość i inwestowanie dywidendowe. Evolution łączy w sobie cechy tych wszystkich styli.

Płaci regularnie dywidendę, która wynosi ponad 2%, a do tego bardzo szybko rośnie. Od 2016 roku ten wzrost sięga ponad… 60% rocznie. Stale zwraca 50% wygenerowanego zysku akcjonariuszom. Firma jest globalna, ale podział geograficzny przychodów jest mocno zdywersyfikowany.

Jak zarabia Evolution?

Otóż operatorzy kasyn korzystają z ich gier na zasadzie licencji i płacą im prowizję od swoich wygranych. Evolution oferując gry operatorom zapewnia słynne przysłowiowe kilofy i łopaty! Jak powiedział Peter Lynch: „W czasie gorączki złota większość potencjalnych górników straciła pieniądze, ale ludzie, którzy sprzedawali im kilofy, łopaty, namioty i dżinsy, zarobili niezły zysk”.

Nie trzeba w tym wypadku stawiać na jednego konkretnego operatora kasyn online, aby zyskać na wzroście rynku. Wystarczy postawić na tego, kto rośnie razem całym rynkiem. Hazard to ogromny rynek, w którym szacunkowe wygrane brutto wynoszą 307 miliardów euro. Hazard online do tego w znacznie szybszym tempie (12% CAGR od 2016 do 2019) niż hazard stacjonarny (2% CAGR od 2016 do 2019), a tzw. kasyno na żywo, na którym dotychczas skupiało się Evolution, rośnie na całym rynku najszybciej (32% CAGR od 2016 do 2019 r.).

Rynek hazardu online i zakładów bukmacherskich: Prognoza wzrostu do 2030 roku

Rynek hazardu online i zakładów bukmacherskich: Prognoza wzrostu do 2030 roku

Finanse Evolution są niesamowite. Spółka notuje 27,7% zwrotu na zainwestowanym kapitale, reinwestuje polowe zysków w biznes, w przeszłości zwiększała przychody o 50% rocznie a wolne przepływy pieniężne o 65%.

Finanse Evolution Gaming

Finanse Evolution Gaming

Dobrze widać różnice w marżach między operatorami kasyn a samym Evolution. Jest tam przepaść. Evolution wykorzystuje korzyści ze skali w swoich operacjach, osiągając marżę EBITDA na poziomie uwaga uwaga 70%! Co ciekawe, zaledwie 20% światowych przychodów z gier pochodzi od dostawców online, a około 80% nadal pochodzi z kasyn naziemnych. Podczas gdy kasyna stacjonarne będą pewnie nadal działać, a niektóre nawet będą się pewnie świetnie rozwijać, to wielu graczy będzie wolało raczej pozostać we własnym domu. Spodziewam się, że trend wzrostu gier hazardowych online utrzyma w tempie dwucyfrowym.

Globalny rynek hazardu online ma osiągnąć wartość 145 miliarda dolarów do 2030 roku, co oznacza wzrost o 12% rocznie. Zarząd Evolution stawia sobie za cel, aby rosnąć jeszcze szybciej niż rynek i dalej zdobywać w nim udziały. Niezwykle ciekawy biznes, który również w szczegółach omawialiśmy w osobnym webinarze o tutaj.

Załóż konto we Freedom24 i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 8,76% rocznie (bez limitu wpłat!)

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/freedom-dna-lp

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments