Dolar będzie po 3 złote? Oto co czeka dalej polską walutę! Nasze prognozy dla złotego.

Jeden dolar kosztuje już poniżej 4 złotych, a jedno euro poniżej 4.40! Czy ten trend silnego złotego może się utrzymać?! Polska waluta umacnia się ostatnio w zaskakującym i rekordowym tempie! Może to już świetny czas, żeby dla bezpieczeństwa kupić trochę dolarów? W tym materiale pokażę Ci co stoi za ostatnią siłą złotego i co może nas czekać na rynku walutowym już niedługo!

DOLAR BĘDZIE ZA 3 PLN? Co dalej czeka polską walutę?

Otwórz konto w XTB i oszczędzaj w obcych walutach nawet 5% w skali roku!
Załóż konto za pomocą linka: https://link-pso.xtb.com/pso/RUtcP

Ogromne wahania i umocnienie złotego

Niemal idealnie rok temu, 27 listopada 2022 roku przygotowałem dla was materiał, w którym pokazywałem szereg argumentów za tym, że dolar będzie taniał, a złoty będzie się dalej umacniać. W tym samym momencie, gdy większość krzyczała, że już niedługo czeka nas dolar po 6 złotych, warto było stanąć do tych pomysłów w kontrze. Dziś dolar kosztuje już nawet mniej niż 4 złote.

Taka skala wahań na rynku walutowym w ciągu zaledwie dwunastu miesięcy nie zdarza się często. Gdy waluty drożeją lub tanieją po kilka procent w rok, to już można mówić o sporych zmianach. Tymczasem ostatnie dwa lata to prawdziwa jazda bez trzymanki W 2022 jako odpowiedź na wybuch wojny za wschodnią granicą złoty bardzo szybko tracił na wartości. Od końcówki października 2022 wszystko się jednak zmieniło. W niecały rok waluta umocniła się do dolara o ponad 25%! Wszystko po to, żeby od lipca do września osłabić się o ponad 10%, a od października do listopada umocnić ponownie o ponad 10%.

Jak zmieniał się kurs złotego do dolara w ciągu ostatnich lat

Skąd wzięło się tak silne umocnienie złotego w ostatnim czasie? Odpowiada za nie kilka elementów, które akurat nałożyły się na siebie w czasie.

Wybory parlamentarne dały walucie paliwo

Część sukcesu złotego trzeba przypisać wyborom do parlamentu. O wiele lepiej widać to patrząc na kurs EUR/PLN, gdzie 16 października, gdy znane były już wyniki late-poll kurs EUR/PLN runął o prawie 2% w jeden dzień i do dziś nie powrócił do poprzednich poziomów.

Wpływ wyborów na kurs EUR/PLN

Oczywiście to nie jest bezpośrednia zasługa któregoś z polityków. Zwycięstwo opozycji sprawiło jednak, że wzrosły szanse na otrzymanie pieniędzy z KPO i na wzrost zainteresowania się naszym krajem przez inwestorów zagranicznych. Czy faktycznie tak będzie nie ma w tej chwili żadnego znaczenia. W takim okresie na rynku, liczy się jedynie wrażenie. Potencjalny napływ większych środków z zagranicy (w tym tych z KPO) zawsze będzie przekładał się na umocnienie waluty. Napływające pieniądze z zagranicy trzeba wymienić na złote, czyli popyt na złotego rośnie, a to powoduje umocnienie.

Zmiana nastawienia do stóp przez RPP

Wybory wpłynęły również na zmianę retoryki prowadzonej przez Radę Polityki Pieniężnej. NBP na chwilę przed wyborami rozpoczął agresywne cięcia stóp procentowych. We wrześniu obniżył stopy o 75 punktów bazowych, a w październiku o kolejne 25 punktów. Wrześniowa decyzja była dość dobrze widoczna na kursie złotego, bo ten w zaledwie kilka dni osłabił się do euro o prawie 5%.

Jak na kurs złotego wpłynęła obniżka stóp przez NBP we wrześniu

Jak na kurs złotego wpłynęła obniżka stóp przez NBP we wrześniu

Po wyborach narracja RPP o potrzebach obniżek stóp mocno osłabła. W listopadzie, na zakończonym już po wyborach posiedzeniu, Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie i dała do zrozumienia, że  tak prawdopodobnie pozostanie co najmniej do marca 2024 r., gdy RPP zapozna się z kolejną projekcją inflacji Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP. Gdy stopy procentowe są podnoszone, to opłacalność trzymania oszczędności w danej walucie rośnie, gdy są obniżane to spada. Skoro co najmniej do marca 2024 zniknęła wizja dalszych obniżek stóp, to i opłacalność trzymania gotówki w złotym wzrosła, a to również przekłada się na wzmocnienie kursu.

Stopy procentowe w Polsce

Stopy procentowe w Polsce

Amerykański dolar osłabił się na całym świecie

Przypisywanie całego sukcesu złotego z ostatnich dwóch miesięcy do zmiany władzy byłoby mocno naciągane. Zmiana władzy w Polsce nie ma takiej siły, żeby wywołać ogólną globalną korektę na amerykańskim dolarze, a taka ma miejsce od listopada. Siłę dolara w ujęciu globalnym możesz w każdej chwili sprawdzić patrząc na tzw. „indeks dolara”.  

Pokazuje on, jak amerykańska waluta radzi sobie w odniesieniu do całego koszyka sześciu innych walut: euro, jena japońskiego, funta brytyjskiego, dolara kanadyjskiego, korony szwedzkiej oraz franka szwajcarskiego.

Indeks dolara za ostatnie 12 miesięcy

Gdy rośnie, to dolar się umacnia, gdy spada, to dolar się osłabia. Powyborcza szarża złotego dostała więc dodatkowego kopa przez globalne osłabienie się dolara. Skąd takie globalne osłabienie amerykańskiej waluty? Odwrotnie niż przy okazji naszego NBP, gdzie szanse na dalsze obniżki stóp w najbliższej przyszłości zmalały, w przypadku USA szanse na obniżki stóp… wzrosły

Jeszcze zaledwie dwa miesiące temu, oczekiwano, że amerykański bank centralny obniży stopy procentowe maksymalnie dwa razy w ciągu całego 2024 roku i zacznie dopiero w czerwcu. Dziś jednak oczekuje się już… pięciu obniżek stóp w 2024 roku oraz ich początku już w marcu!

Prawdopodobieństwo obniżek stóp na kolejnych posiedzeniach Fed w 2024 roku

Prawdopodobieństwo obniżek stóp na kolejnych posiedzeniach Fed w 2024 roku. Dolar będzie pod presją

Jak faktycznie będzie, nie ma obecnie dużego znaczenia. Ponownie rynkowi walutowemu wystarczy zmiana w oczekiwaniach na jakieś wydarzenie. Złoty dostał więc podwójnego dopalacza. Jednym były czynniki globalne, a drugim czynniki lokalne. Tylko co dalej? Czy to już koniec umacniania i niedługo znowu będziemy słuchać w mediach straszenia, że dolar zaraz po 6 złotych? Wątpię.

Kiedy dolar się osłabia?

Każdy z nas powinien spróbować zrozumieć, że cykl umacniania i osłabiania się amerykańskiej waluty jest naprawdę prosty i pozostanie takim, dopóki to dolar będzie najważniejszą walutą na świecie.  Gdy światowa gospodarka znajduje się w stanie gospodarczego spowolnienia, to dolar króluje. Gdy światowa gospodarka wchodzi w stan gospodarczego ożywienia, to lepiej radzą sobie pozostałe waluty, w tym oczywiście polski złoty.

Spróbowałem to historycznie przedstawić na prostym wykresie. Pokazuje on wspomniany już przeze mnie indeks dolara (niebieska linia, prawa oś) za ostatnie prawie 10 lat oraz odczyty amerykańskiego indeksu ISM (żółta linia, lewa oś). Indeks ISM w założeniu prognozuje jak, kształtować będzie się kondycja amerykańskiej gospodarki. Nie ma tutaj znaczenia, czy będzie ona w recesji, czy nie. Chodzi tylko o to, czy będzie lepiej, czy gorzej. Jeśli żółta linia spada, to gospodarka spowalnia i będzie gorzej. Wtedy też dolar zyskuje na sile. Jeśli rośnie, to gospodarka będzie przyspieszać i radzić sobie coraz lepiej. Wówczas to dolar radzi sobie słabiej.

Co wpływa na kurs dolara w skali globalnej

Co wpływa na kurs dolara w skali globalnej

Okres od przełomu 2021 i 2022, to realne gospodarcze spowolnienie. Mam na myśli gospodarkę globalną. Oczywiście były takie, które przeszły przez te lata suchą stopą, ale ogólnie rok 2023 okazał się gorszy niż 2022. Zresztą uprzedzałem w grudniu 2022, że tak będzie.

Rok 2024 jednak zapowiada się już dużo lepiej. Spodziewany jest większy wzrost gospodarczy w całej Europie i krajach rozwijających się, a przesadnie wysoka i przerażająca niektórych inflacja powoli będzie dalej zanikać. Jest taki wskaźnik, na który lubię patrzeć raz na kwartał, żeby wiedzieć, gdzie jesteśmy w gospodarczym świecie. Nazywa się OECD CLI. Pokazuje on z grubsza, punkty zwrotne w światowym cyklu gospodarczym. Poniżej 100? Kiepsko. Powyżej 100? Ok. Zamiast jednak faktycznej cyferki, ważniejszy jest dla mnie kierunek i trend. Ten na razie jest jednoznacznie pozytywny.

Wskaźnik OECD CLI

Po ile będzie dolar?

Wizje i marzenia o dolarze po nawet 5 złotych można dziś schować do szuflady. Nic takiego w najbliższym czasie nie będzie mieć miejsca. Polska gospodarka po ostatnich szalonych latach również wraca do stabilizacji i potwierdzają to praktycznie wszystkie dane. Przemysł? Najgorsze ma już za sobą. Konsumpcja? Przez pierwszą połowę 2024 będzie odbijać jak szalona. Ten trend już widać po danych o ostatniej sprzedaży detalicznej.

Konsumpcja w Polsce mocno odbija

Konsumpcja w Polsce mocno odbija

Dziś, to już po prostu nie jest moment w cyklu ani na kupowanie dolarów, ani kupowanie euro. Światowa gospodarka nie wspiera nagłego odbicia na dolarze. Obstawianie dziś gigantycznych wzrostów na obcych walutach, to wprost obstawianie wielkiej recesji za rogiem. Na taką recesję, szanse są dziś bliskie zeru.

Nie spodziewaj się jednak, że na fali ostatniego umocnienia złotego, raptem za kilka miesięcy zobaczysz dolara po 3 złote. To również się nie wydarzy. Największa fala i potencjał do umocnienia polskiej waluty już miał miejsce. Gospodarcza stabilizacja jest w stanie jeszcze trochę pomóc złotemu, ale różnice w poziomach stóp procentowych i poziomach inflacji dla gospodarek to bariera niemożliwa do dalszego pokonania.

Nie zdziw się więc, jeśli za pół roku zobaczysz co najwyżej, że i euro i dolar wciąż są na podobnych poziomach, co dziś. Może co najwyżej zahaczając w międzyczasie o przedwojenne w przypadku dolara poziomy, czyli okolice 3.75 – 3.80. Ciekawi mnie, co o tym sądzisz i czego Ty spodziewasz się dalej po walutach? Daj znać w komentarzu!

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Zarabiaj na oszczędzaniu w dolarze!

Niezależnie od notowań złotego, w pełni popieram utrzymywanie przynajmniej części swoich oszczędności w obcych walutach i jest za tym naprawdę sporo argumentów, ale trzeba to robić z głową. Trzymanie części gotówki w obcej walucie, to nic, czego należałoby się obawiać. Zwłaszcza że na obcych walutach również można zarabiać. Czasem, gdy nie mam akurat pomysłu, w co zainwestować, to moja gotówka może co najwyżej leżeć na koncie i czekać. Długo mnie to denerwowało, ale mając konto w XTB za takie „czekanie” można nawet dodatkowo zarobić do nawet 5% w skali roku. Od razu mniej mnie to czekanie boli i denerwuje. Odsetki od niezainwestowanych środków, to nowa usługa XTB. Warto ją sprawdzić, bo nikt nie lubi jak leżące pieniądze tracą na wartości. Konto założyć możesz za pośredncitwem linka: https://link-pso.xtb.com/pso/RUtcP

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  2 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  jacek
  jacek
  2 miesięcy temu

  fajnie prosto i przekonująco