10 cytatów wielkich inwestorów, które warto znać
Warto czytać i słuchać ludzi, którzy odnieśli sukces w życiu z dwóch powodów. Pierwszy z nich to tak zwany „błysk”. Czasem myślisz nad rozwiązaniem swojego problemu przez kilka dni, a nagle przeczytasz jedno zdanie i następuje iluminacja. Drugi powód jest bardziej pragmatyczny. Opłaca się uczyć na błędach, a jeśli nie muszą być Twoje, tym lepiej dla Twoich pieniędzy.
„Historia uczy, że ludzie nie wyciągają z niej wniosków”- Warren Buffett
Bez wątpienia ikona giełdy, nie jest typowym traderem, ale długoterminowym inwestorem. Jego firma – Berkshire Hathaway zdobyła fortunę na wyszukiwaniu wycenianych nisko przedsiębiorstw i inwestowaniu w wartość. Buffet mówi o tym, że warto wyciągać wnioski z przeszłości. W inwestycjach historia ma ogromne znaczenie. Nie ważne czy sugerujesz się analizą fundamentalną, czy techniczną, to bazujesz na historycznych danych. Mówi się, że historia lubi się powtarzać i choć nie zawsze kropka w kropkę, to jednak warto ją znać. Wiara w to, że tym razem będzie inaczej może się źle skończyć dla Twojego portfela.
„Są chwile, kiedy należy być całkowicie poza rynkiem, zarówno ze względów emocjonalnych jak i ekonomicznych” – Jesse Livermore
Nie można odizolować zupełnie życia prywatnego od inwestycji. Doskonale wiedział o tym amerykański gracz giełdowy, który kilkukrotnie zdobywał i przegrywał milionowe fortuny. Livermore zarabiał miliony na krótkiej sprzedaży podczas krachów, a potem nie trzymał się swoich zasad i je tracił. Inwestycje o dużym ryzyku na dłuższą metę odbijają się na psychice każdego inwestora. Nie jest łatwo chodzić pod prąd, jak twierdził. Ważne jest zatem, aby znaleźć balans. Livermore fantastycznie opisuje, jak go szukać w swoich książkach. Polecam!
„Czasami twoja najlepsza inwestycje to ta, do której nie doszło” – Donald Trump
Można tego Pana lubić bądź nie, ale nie można odmówić mu, że osiągnął sukces. Każdy inwestor ma na swoim koncie inwestycję, której będzie żałował do końca życia. Tak, to ta, o której właśnie pomyślałeś. Nic dodać i nic ująć.
„Rynki mogą pozostać irracjonalne dłużej, niż ty możesz pozostać wypłacalny” – John Maynard Keynes
Wybitny ekonomista i zwolennik strategii inwestowania skoncentrowanego. Ten cytat jest przestrogą dla początkujących inwestorów, którzy nie liczą się ze stratami. Giełda to takie miejsce, gdzie pieniądze przepływają w bardzo szybkim tempie od tych co racji nie mają, do tych co mają ją w danej chwili. A Forex? Tutaj określiłabym ten przepływ szybszym od światła. Czasem nim zdążysz je zapalić, już nie masz kapitału. Wiara w siebie i swoje strategie jest cennym atutem, ale polecam sprawdzić je najpierw na wirtualnych platformach, zanim stracisz wszystkie oszczędności.
„Ten kto nie analizuje dawnych błędów, prędzej czy później je powtórzy” – Jordan Belfort
Wilk z Wall Street może nie jest najlepszą postacią do naśladowania, ale dał jedną cenną radę. Wnikliwa analiza zarówno swoich decyzji ekonomicznych, jak i emocji przy inwestowaniu pozwala być lepszym inwestorem. Jeśli raz straciłeś gotówkę i nie zidentyfikowałeś swojego błędu, to zrobisz go po raz kolejny i kolejny… aż ujrzysz okrągłe zero na rachunku. Jeśli Twoja strategia fundamentalnie jest bez sensu, nie spina się ekonomicznie albo bazuje na szczęściu i o tym nie wiesz, będąc przekonanym, że przecież masz racje, stanie się dokładnie tak samo. Rynek niczego nas nie nauczy, musimy zrobić to sami. To tak samo, jak z podróżami. One kształcą, ale tylko ludzi, którzy chcą się uczyć.
„Najlepszy czas na sprzedaż akcji to prawie nigdy” – Philip Fisher
Wielu początkujących inwestorów stale zadaje pytanie, kiedy wyjść z inwestycji albo kiedy ją rozpocząć. Amerykański inwestor giełdowy w swojej książce „Zwykłe akcje, niezwykłe zyski”, odpowiada na te pytania w fenomenalny sposób. Powyższy cytat to niezły spojler, więc przewrotnie zdradzę, że każdy czas jest dobry. Wszystko zależy od celu inwestycyjnego, jaki sobie postawisz i jakie dopuszczalne straty jesteś w stanie zaakceptować. Taki przedział inwestycyjny warto nakreślić sobie od razu. Wtedy każdy moment na inwestycje staje się dobry.
„Największym problemem, a wręcz wrogiem inwestora jest zazwyczaj on sam” – Benjamin Graham
Ten, kto nie przeczytał pozycji „Inteligentny inwestor”, nigdy nie powinien zabierać się za inwestowanie. Autor nazywany jest „dziekanem Wall Street” lub ojcem analizy fundamentalnej. Jego uczniem był sam Warren Buffett. Powyższy cytat doskonale ujawnia naturę człowieka. Aspekty psychologiczne na giełdzie są niejednokrotnie ważniejsze niż posiadane wiedzy, kapitału czy informacji. Dobrzy traderzy, długoletni inwestorzy, czy nawet przedsiębiorcy stale powtarzają, że zarabianie pieniędzy wymaga ogromnej pracy także nad sobą.
„Doznasz recesji i upadków na giełdzie. Jeśli nie rozumiesz, że to się wydarzy to znaczy, że nie jesteś gotowy, nie poradzisz sobie dobrze na rynkach” – Peter Lynch
Ten amerykański inwestor to niemal synonim Wall Street. Profesjonalny gracz, który bił rynkowe wyniki przez całe dekady, zarządzając aktywami w funduszu Magellan. Legendy głoszą, że podniósł miliardy z ulicy. Polecam zastosować się do jego rady, bo nie ma inwestorów, którzy na giełdzie tylko zarabiają. Choćby byli tak zwaną alfą. Jeśli wierzysz w swoją nieomylność, to możesz się srogo zawieść. Lynch wraz z John’em Rothschildem napisali bardzo ciekawą książkę: „Pokonać Giełdę”. Warto spojrzeć na ich sposób pojmowania rynku. Można się od nich nauczyć wiele pokory.
„Inwestowanie powinno być raczej jak oglądanie schnącej farby lub rosnącej trawy. Jeśli chcesz emocji, weź 800 dolarów i ruszaj do Las Vegas” – Paul Samuelson
Ekonomista, który doradzał samym prezydentom USA: Kennedy’iemu i Johnsonowi. Kogo rady czytać jak nie jego. Noblista między wierszami wskazuje na ogromne różnice pomiędzy spekulacją a inwestowaniem. Między tymi sposobami nigdy nie będzie znaku równości pomimo tego, że mają ten sam cel – zarabiać pieniądze.
„Pamiętaj, że twój cel to handlować dobrze, a nie często” – Alexander Elder
Elder napisał książkę: „Zawód: inwestor giełdowy”. Wspomnienia, strategie i odczucia, o których tam przeczytamy, pewnie niejednego pracownika korporacji popchnęły do tego, żeby rzucić wszystko i z Internetem jechać w Bieszczady. Jednak zawód, o którym pisze autor, ma też swoje wady. Trzeba naprawdę niebiańskiej cierpliwości, żeby tak żyć.
Giełda jest jak kobieta, obie reagują gwałtownie. Wskazanym jest mieć, podobnie jak podczas kłótni z żoną, przygotowaną odpowiedź. Zaplanowany scenariusz pomaga. Warto wyciągnąć swoją filozofię z tych wszystkich rad słynnych inwestorów. Wdrożyć ją w życie i zarabiać. W końcu zawsze i od każdego można się czegoś nauczyć. A na końcu i tak liczą się tylko wyniki.
Do zarobienia!
Agata Paluch
Nota prawna: Powyższy materiał, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Podsumowania Tygodnia, Analizy spółek oraz Portfel DNA Rynków jest jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie. Powyższy materiał nie odzwierciedla poglądów instytucji, w której autor pracuje.
Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.