Inwestycje Alternatywne vs S&P 500: Stopy Zwrotu z Ostatnich 10 Lat

inwestycje alternatywne

W obliczu fluktuacji rynkowych i niepewności ekonomicznej, inwestorzy często poszukują różnorodnych sposobów na dywersyfikację swoich portfeli. W naszym najnowszym artykule przyglądamy się, jak inwestycje alternatywne porównują się z tradycyjnym indeksem S&P 500 w zakresie stopy zwrotu za ostatnie 10 lat.

Inwestycje alternatywne mogą przynosić naprawdę wysokie stopy zwrotu. W ciągu ostatnich 10 lat to whisky była najlepiej radzącym sobie aktywem luksusowym, zyskując 280%. Z łatwością pokonała tym samym amerykański indeks giełdowy S&P 500, którego wzrost za ostatnią dekadę nie przekroczył 200%. Spośród innych inwestycji alternatywnych bardzo dobrze radziły sobie również wino inwestycyjne, zegarki i sztuka. Całkiem dobrą inwestycją okazał się również zakup samochodów kolekcjonerskich. Średnio ich zakup przyniósł w ciągu ostatnich 10 lat zysk na poziomie 82%.

Zmiana cen danej klasy aktywów za ostatnie 10 lat

Inwestowanie w wino najbardziej perspektywiczne

O wysokim potencjale inwestycyjnym whisky pisaliśmy już wam 2 lata temu. 280% zysku z nawiązką potwierdziło naszą tezę. Jednak z alkoholi o bardzo wysokim potencjałem inwestycyjnym charakteryzuje się wino. Mowa tutaj przede wszystkim o markach produkowanych we francuskim regionie – Burgundia.

Na cenę win przeznaczonych pod inwestycję wpływ ma wiele czynników. Nawet butelki tej samej marki mogą mieć zupełnie różne ceny. Kluczowy jest również rocznik produkcji. Bowiem nie w każdym roku warunki do produkcji win są najlepsze. Jako ciekawostkę można powiedzieć, iż istnieje wzór, na podstawie którego, możemy z naprawdę dużą dokładnością przewidywać ceny win inwestycyjnych.

Jakość wina = 12,145 + 0,00117 * liczba opadów w zimie + 0,0614  * średnia temperatura w okresie dojrzewania – 0,00386 * opady w czasie zbiorów

Profesor Orley Ashenfelter i jego korelacja z cenami win z poszczególnych roczników.

Foto : Profesor Orley Ashenfelter i jego korelacja z cenami win z poszczególnych roczników.

Klocki LEGO sposobem na inwestycje alternatywne

Obecnie oprócz tradycyjnych inwestycji alternatywnych coraz większą popularność zyskują mniej popularne dotychczas aktywa. Jednym z takich przykładów są klocki LEGO. W artykule „Klocki LEGO lepszą inwestycją niż złoto?” pokazaliśmy, że średnioroczny zwrot z takiej inwestycji oscyluje wokół 11%. Tak wynika z pracy naukowej Wiktorii Dobryńskiej, profesor nadzwyczajnej na Wydziale Nauk Ekonomicznych HSE. Ustaliła go na podstawie próby 2322 zestawów LEGO w okresie od 1987 do 2015 roku. Imponujący zwrot, który w danym okresie okazał się nawet lepszy nie tylko od złota, ale również od indeksu Nasdaq.

Średnioroczna stopa zwrotu z LEGO na tle indeksów giełdowych, złota i surowców

Najgorzej radziły sobie diamenty

Spośród wszystkich inwestycji alternatywnych najgorzej w ciągu ostatniej dekady radziły sobie diamenty. Okazuje się, że niestety nie są one wieczne. Z miesiąca na miesiąc stają się są coraz mniej luksusowe. Obecna technologia pozwala je produkować w laboratorium. Cena takich „laboratoryjnych” diamentów jest już nawet o 80% niższa niż tych „naturalnych”, wydobywanych w kopalniach.

Produkcja diamentów syntetycznych jest z roku na rok jest coraz tańsza. W związku z tym, że ich wygląd jest taki sam jak naturalnych, to konsumenci powoli przestawiają się na zamienniki. Zmniejszony popyt obniża naturalnie ceny na rynku. Według jednego z indeksów cen diamentów Global Rough Diamond tylko w ciągu ostatniego roku potaniały o 18%. Więcej o temacie spadku cen diamentów pisaliśmy w artykule „Wielkie spadki cen diamentów! Wszystko przez laboratoryjne odpowiedniki.”

Global Rough Diamond Price Index –  Indeks śledzi wyłącznie ceny diamentów naturalnych i dlatego nie uwzględnia danych o cenach diamentów sztucznych

Na polskim podwórko żyłą złota okazały się również … garaże

W specyficznych polskich warunkach fenomenalną i bardzo specyficzną świetną inwestycją alternatywną okazały się być … garaże. Garaże to u nas jedna z najlepszych inwestycji ostatnich lat.  Jeszcze w roku 2012 średnie ceny garaży w centrum Poznania oscylowały wokół 30 tys. zł. W Gdańsku około 28 tys. zł, a w Radomiu 20 tys. zł. Teraz ciężko znaleźć w największych miastach cokolwiek poniżej 100 tys. zł (mowa o centrach metropolii).

W sumie dla dużych miast tempo wzrostu cen po roku 2012 wyniosło 9% rocznie. Niezły wynik. Nawet mieszkania nie drożały tak szybko jak garaże. W Polsce fenomenalne stopy zwrotu w ostatnich latach można było zrobić również na inwestycji w ziemię rolną. Jak widać wartościowych pomysłów inwestycyjnych jest cała masa. Trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać.

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments