5 Interesujących Spółek z USA, Które Warto Śledzić

spółki amerykańskie

Rynek akcji w USA jest domem dla wielu innowacyjnych i dynamicznie rozwijających się spółek, które przyciągają uwagę inwestorów z całego świata. Wśród tysięcy notowanych firm, niektóre wyróżniają się swoim potencjałem wzrostu, innowacyjnością oraz silnymi fundamentami finansowymi. W tym artykule przedstawiamy pięć interesujących spółek z USA, które zasługują na szczególną uwagę. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym inwestorem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z rynkiem akcji, te spółki mogą stanowić cenne uzupełnienie Twojego portfela inwestycyjnego.

Często jedna czy dwie spółki z portfela są w stanie uczynić z inwestorów ludzi niezwykle majętnych. Wzrosty kursów akcji na rynkach kapitałowych po 10 000% i więcej są rzadkie, ale się zdarzają. Wszystko co potrzebujemy, aby móc je osiągać to wybór najlepszych firm świata i cierpliwość. Procent składany w końcu pokaże swoją moc. 

Chociaż oczywiście nikt nie ma szklanej kuli, to wybraliśmy dla was niezwykle perspektywiczne spółki zza oceanu. W sumie jest ich 5. Są to firmy najwyższej klasy, których tempo wzrostu kursu za ostatnie lata było znacznie wyższe niż dla szerokiego rynku.

Heico

Pierwszą spółką z naszego zestawienia jest Heico. HEICO Corporation jest dostawcą kluczowych części dla przemysłu lotniczego i kosmicznego. Kurs akcji spółki w ciągu ostatniej dekady urósł o prawie 700%.

HEICO Corporation produkuje części elektroniczne znajdujące się w samolotach, rakietach, sprzęcie obronnym, sprzęcie medycznym i systemach telekomunikacyjnych . Od połowy lat 90-tych firma HEICO została podzielona na dwa działy zajmujące się tymi różnymi rynkami: Flight Support Group i Electronic Technologies Group.

Flight Support Group („FSG”) to dział generujący większość przychodów. Dział odpowiada za projektowanie, produkcję i dystrybucję części zamiennych do silników odrzutowych i podzespołów samolotów. Segment ten świadczy także usługi naprawcze, remontowe i dystrybucyjne na rzecz krajowych i zagranicznych komercyjnych przewoźników lotniczych, operatorów statków powietrznych wojskowych i biznesowych.

Electronic Technologies Group („ETG”): segment ten projektuje, produkuje i sprzedaje różne produkty elektroniczne, produkty do transmisji danych, przyrządy do transmisji sygnału i przyrządy optoelektroniczne. Baza klientów obejmuje amerykańskie i zagraniczne agencje wojskowe, głównych wykonawców z branży obronnej, producentów satelitów komercyjnych i obronnych oraz producentów statków kosmicznych.

Heico ma dużą fosę

Jeżeli chodzi o geograficzny podział przychodów to aż 2/3 pochodzi z rynku amerykańskiego. Heico ma dosyć dużą „fosę” czyli przewagę konkurencyjną. Firma działa bowiem na rynkach mocno regulowanych. Produkcja komponentów do produkcji samolotów, rakiet czy wojskowych systemów obronnych wymaga szeregu zezwoleń. Proces ich zdobywania jest kosztowny i czasochłonny.

Heico w ciągu ostatniej dekady zwiększało swoje przychody w tempie 10% rocznie. Natomiast zysków o 13%. Naprawdę dobry wynik jak na tak dużą spółkę, o kapitalizacji ponad 26 miliardów dolarów. Ten wynik nie byłby możliwy do osiągnięcia, gdyby nie bardzo duża liczba przejęć, jaką spółka dokonuje.  W ciągu ostatnich 30 lat firma dokonała prawie 100 przejęć, ulepszając swoją ofertę produktów, technologie i bazę klientów.

10 tys. dolarów zainwestowane w akcje Heico w 1990 roku do roku 202 dzisiaj zamieniłoby się w 6,2 miliony dolarów (22% średniorocznej stopy zwrotu)

Kinsale Capital Group

Jako, że w tym zestawieniu znajdują się same spółki najwyższej klasy, to na kolejnym miejscu nie mogło zabraknąć Kinsale Capital Group. Kinsale koncentruje się na dostarczaniu dostosowanych do indywidualnych potrzeb tzw. ubezpieczeń nadwyżkowych. Firma ubezpiecza rodzaj ubezpieczenia zwanego nadwyżką, czyli najprościej mówiąc ryzyko niestandardowe. Kinsale ubezpiecza ryzyko, z którym większość firm ubezpieczeniowych nie chce mieć nic wspólnego. 

Pomyśl o ubezpieczeniu producenta broni lub firmy uprawiającej konopie indyjskie. Niektórych typów biznesu inni ubezpieczyciele nie chcą obsługiwać, gdyż są to specyficzne biznesy, których biznes jest niszowy. Ciężko im znaleźć wystarczającą grupę podobnych podmiotów, aby oferować wystandaryzowany produkt. Kinsale natomiast nie ma z tym problemu. Polisy naszej omawianej firmy są szyte na miarę.  

Na rynku ubezpieczeń nadwyżkowych Kinsale szybko wyrobiła sobie mocną pozycję, często oferując najniższą składkę podstawową i szybko (często w ciągu 24 godzin) wyceniając ryzyko, którego niewielu innych ubezpieczycieli chce podjąć. Mają niskie ceny i używają naprawdę rygorystycznego języka, który pozwala im uniknąć płacenia w przypadku wielu roszczeń. W obliczu rosnących strat w następstwie kryzysu finansowego standardowi ubezpieczyciele w coraz większym stopniu rezygnują z pewnych ryzyk, wypychając więcej polis na nieuregulowany rynek nadwyżkowy.

Kinsale w permanentnej hossie od swojego debiutu giełdowego

Ta dynamika pomogła zapoczątkować twardą hossę, która tak naprawdę zaczęła się umacniać w 2016 r., idealnie zbiegając się z wejściem spółki na giełdę. Pandemia jeszcze wzmogła ten trend. Firmy ubezpieczeniowe bardzo zaniepokoiły się możliwością spirali strat, szczególnie w związku z niepewnością polityczną związaną z pandemią (co będzie objęte ubezpieczeniem od przerw w działalności itp.).

Co spowodowało wypchnięcie jeszcze większej liczby transakcji z rynku standardowego na rynek E&S. Ten zwiększony popyt pobudził rynek E&S, który w ciągu ostatnich kilku lat doświadczył ogromnego wzrostu wartości.

Kinsale planuje w dalszym ciągu koncentrować się wyłącznie na polisach z rynku nadwyżkowego. Spółka planuje w szczególności skoncentrować się na mniejszych i średnich ryzykach, gdzie konkurencja jest mniejsza, a ryzyko niewielkie. W szczególności nakierowując się na firmy z roczną składką poniżej 15 000 USD, co stanowi 75% ich obecnej działalności.

Kinsale wciąż ma zaledwie 1% udziału w całym rynku, na jakim działa. Największy konkurent Lloyd’s, ma imponujące 17%. Niewielki rozmiar i strategiczna pozycja Kinsale umożliwiała jej w ciągu ostatniej dekady rosnąć na przychodach w imponującym tempie 38%. Zyski również 38%. Wszystko to pozwoliło urosnąć kursowi akcji firmy od momentu debiutu w roku 2016 o fenomenalne 2000%.

Najwięksi ubezpieczyciele nadwyżkowi z rynku amerykańskiego – dane za 2022 rok

Hermes

Kolejną bardzo ciekawą spółką amerykańską jest Hermes. Hermes to producent dóbr luksusowych, założony w 1837 roku w Paryżu we Francji. Specjalizuje się w produktach klasy premium. Marka znana jest z przywiązania do jakości i tradycji, a wiele produktów wytwarzanych jest ręcznie.

Firma działa w dwóch obszarach: produkcyjnym i detalicznym. Produkują i dystrybuują towary w swoich warsztatach za pośrednictwem rozległej sieci butików Hermes, często znajdujących się w ekskluzywnych dzielnicach handlowych w dużych miastach na całym świecie. Sprzedają również swoje produkty za pośrednictwem zewnętrznych sprzedawców detalicznych i ich sklepu internetowego.

Hermes ma silną pozycję na całym świecie, ze sklepami w Azji, Europie i obu Amerykach na czele. Azja jest znaczącym rynkiem ze względu na rosnące bogacenie się tamtejszych społeczeństw. Chociaż Hermes jest najbardziej znany ze swoich wyrobów skórzanych, z powodzeniem zdywersyfikował swoje portfolio produktów, które obejmuje biżuterię, zegarki, wyposażenie domu, perfumy i ubrania. Ta dywersyfikacja zmniejsza zależność od jednej kategorii produktów.

Hermes posiada gigantyczną fosę głównie ze względu na siłę swojej marki. Klienci  kupują produkty firmy nie ze względu na lepszą cenę, ale ze względu na przywiązanie do marki. Wiedzą, że dostaną produkt najwyższej klasy. Nie szczędzą więc zbytnio grosza. Tę siłę marki doskonale widać w wynikach finansowych. W ciągu ostatniej dekady wzrost przychodów firmy wyniósł 12,5% rocznie, Zysków natomiast o 19%. Co pozwoliło kursowi w ciągu ostatniej dekady urosnąć o ponad 800%.

Przychody Hermes za 1 kwartał 2024 według kategorii produktowej i regionu geograficznego

Przychody Hermes za 1 kwartał 2024 według kategorii produktowej i regionu geograficznego
Strona relacji inwestorskich spółki

Medpace

Czwartą bardzo wartościową spółką jest Medpace. Medpace to ten rodzaj biznesu, który charakteryzuje się minimalną cyklicznością. Przychody i zyski rosną niemal jak po sznurku. Firma koncentruje się na świadczeniu zewnętrznych usług w zakresie rozwoju klinicznego dla branży biotechnologicznej, farmaceutycznej i wyrobów medycznych.

Zanim nowy lek będzie mógł zostać wprowadzony na rynek, często musi przejść szeroko zakrojone badania przedkliniczne i kliniczne, a także przegląd regulatora, aby zweryfikować bezpieczeństwo i skuteczność leku. Jak można się domyślić, nie jest to tanie; w rzeczywistości szacuje się, że koszt uzyskania zatwierdzenia nowego leku wynosi około 2,5 miliarda dolarów, a proces jego uzyskania zajmuje średnio około 10 lat.

Z tego powodu małe i średnie przedsiębiorstwa często stają przed dużymi wyzwaniami podczas opracowywania swoich leków. W tym miejscu do gry wkraczają firmy takie jak Medpace, ponieważ mogą skutecznie wykonywać te zadania i kierować pomyślnym postępem w procesie rozwoju, od fazy I do fazy IV procesu akceptacji leku(czyli na całej jego ścieżce).

Medpace podpisuje na ogół wieloletnie umowy

Medpace podpisuje na ogół wieloletnie umowy ze swoimi klientami. To właśnie ten czynnik pozwala jej być spółką antycykliczną. W rezultacie dochody są na ogół stabilne i przewidywalne. Dodatkowo znaczenie tych usług dla klientów Medpace sprawia, że ​​nagłe wstrzymanie realizacji zamówień jest dla nich wyzwaniem, niezależnie od panujących warunków makroekonomicznych. W praktyce zdarza się to tylko w ostateczności.

Jeśli chodzi o segmenty rynku, większość sprzedaży Medpace pochodzi z onkologii, dziedziny skupiającej się na badaniu i leczeniu nowotworów, ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów złośliwych. W 2022 roku Onkologia odpowiadała za 32% całkowitej sprzedaży. Spółka skupia się na niewielkich klientach. Około 80% przychodów pochodzi właśnie od nich. 5 największych klientów odpowiada jedynie za 23% całkowitej sprzedaży.

Medpace posiada obecnie zaledwie 3% udziału w całym rynku. Co oznacza, że wciąż jest tutaj duży potencjał rozwojowy. Jeżeli spojrzeć na liczby to przychody za ostatnią dekadę rosły corocznie w tempie 19%, a zyski w tempie 28%. Od momentu debiutu w 2016 roku kurs akcji Medpace urósł o 1300%.

Najnowsze dane finansowe z prezentacji inwestorskiej medpace za 1 kwartał 2024

Brown & Brown

Piątą ciekawą propozycją z rynku amerykańskiego jest Brown & Brown. Założona jako firma rodzinna w 1939 roku firma Brown & Brown jest wiodącym światowym pośrednikiem ubezpieczeniowym, zatrudniającym ponad 15 000 pracowników na całym świecie. Jej roczne przychody przekraczają 4 miliardy dolarów.

Brown & Brown wprowadza na rynek polisy, głównie w obszarze majątkowym, wypadkowym i świadczeń pracowniczych. W marcu 2022 roku ogłoszono, że firma Brown & Brown sfinalizowała przejęcie dwóch firm ubezpieczeniowych zajmujących się nieruchomościami – Orchid Underwriters Agency z siedzibą na Florydzie i CrossCover Insurance Services z siedzibą w Teksasie.

Spółka ma bardzo długą i ciekawą historię. Akcje tej spółki w ciągu ostatnich ok. 40 lat wzrosły o 18 000 000%, a to dla zobrazowania oznacza, że zainwestowane wtedy 1000 $ warte dzisiaj jest ponad 180 mln. $ (razem z dywidendami). Średnioroczna dynamika przychodów za ostatnie 10 lat spółki Brown & Brown wyniosła 12,5%, a zysków 14%. Akcje spółki praktycznie od momentu debiutu giełdowego 40 lat temu, zawsze dawały zarobić więcej niż szeroki rynek. Co widać na poniższych wykresach.

Tempo wzrostu akcji spółki Brown & Brown na tle indeksu S&P 500

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments