Ile naprawdę zarobisz inwestując w akcje? Cała prawda o inwestowaniu!

Ile NAPRAWDĘ Zarobisz Inwestując w Akcje? Cała Prawda o Inwestowaniu!

Ile tak naprawdę można zarobić inwestując w akcje? Na Youtube natkniesz się na masę różnych dziwnych nagrań, gdzie ktoś obiecuje Ci dziesiątki procent albo setki. Na Twitterze (IKSIE) co jakiś czas przy większych wzrostach będziesz widzieć zrzuty ekranu jak to ktoś inny robi z siebie Boga inwestycji.

Tylko, ile tak naprawdę możesz zarobić inwestując w akcje? Bez ściemniania i dziwnych wartości, które nie są możliwe do powtórzenia. W tym materiale pokażę Ci konkretne dane o tym, czego każdy może spodziewać się po rynku akcji i tym, ile faktycznie można na nim zarabiać.

Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Ile możesz zarobić inwestując w akcje?https://dnarynkow.pl/fundament-kazdego-inwestora-czyli-na-czym-polega-strategia-core-satellite/
Czy warto inwestować w akcje?https://dnarynkow.pl/peter-lynch-legenda-wall-street-ze-srednia-stopa-zwrotu-blisko-30-rocznie/
Ile można zyskać inwestując?https://dnarynkow.pl/czy-inwestowanie-w-spolki-dywidendowe-jest-dobre-nie-zawsze/

Wykorzystaj automatyczne plany inwestycyjne XTB i inwestuj już od 50 złotych!

Załóż konto na: https://link-pso.xtb.com/pso/aKgIe

Ile naprawdę zarobisz inwestując w akcje? Cała prawda o inwestowaniu!

Wyniki wybitnych inwestorów są trudne do osiągnięcia

Rzeczywiście są tacy inwestorzy, którzy okazują się wybitni i potrafią zarabiać latami średnio po nawet kilkadziesiąt procent rocznie. Słynny Warren Buffett zarabia średniorocznie koło 14%, ale robi to od ponad 55 lat.

Joel Greenblatt potrafił generować średniorocznie 30% przez 20 lat, a George Soros koło 16% przez 35 lat. Osiąganie więc tych kilkudziesięciu procent zwrotu rocznie na akcjach jest realne, ale niesamowicie trudne i tylko nieliczni, którzy mają talent, wytrwałość, robią to na pełny etat i dopisało im trochę szczęście będą w stanie powtarzać taki wynik przez wiele lat.


Przybliżona nadwyżka zwrotu w stosunku do indeksu S&P500 (z reinwestycją dywidend) najlepszych inwestorów

Przybliżona nadwyżka zwrotu w stosunku do indeksu S&P500 (z reinwestycją dywidend) najlepszych inwestorów

Jeśli więc inwestując w akcje oczekujesz takich kilkudziesięcioprocentowych stóp zwrotu rocznie, to warto być świadomym, że oczekujesz od siebie znalezienia się wśród najlepszego promila inwestorów na całym świecie w całej historii. Mało realne oczekiwanie.

Długoterminowe średnie stopy zwrotu dla przeciętnego inwestora

Większość z nas musi się zadowolić tym, co każdy może osiągnąć na rynkach akcji w długim terminie. Około 8% rocznie. Na tyle możesz średnio liczyć inwestując na rynkach akcji. Skąd wziąłem te 8% i czy to dużo czy mało? Sprawdźmy grzebiąc trochę w danych. W końcu obiecałem same konkrety.

Przede wszystkim będziemy patrzeć na rynek amerykański. Polski jest zwyczajnie jeszcze zbyt młody, żeby uzyskać wystarczająco dużo wiarygodnych danych. Spójrzmy na kroczącą 10-letnia stopa zwrotu z głównego amerykańskiego indeksu akcji S&P500 za lata 1926 – 2023.

Jak rozumieć ten miernik? Jeśli weszlibyśmy na rynek w dowolnym momencie w tym okresie i poczekali 10 lat, to jaką średnioroczną stopę zwrotu byśmy osiągali przez te 10 lat. Jeśli weszlibyśmy na rynek w 1940 roku, to na wykresie szukamy roku 1950 i widzimy, że średnioroczna stopa zwrotu wynosi około 10%, czyli ten kto zainwestował w 1940 roku i trzymał akcje przez 10 lat średnio każdego roku zarabiał na nich 10%.

Raz były lata lepsze, a raz gorsze, ale średnio właśnie tyle zarabiał inwestor przez te 10 lat. Problem w tym, że patrząc na taki wykres dalej widać, że można było mieć pecha i zainwestować np. w 1997 roku. Ten, kto zainwestował w 1997 i odczekał 10 lat osiągał średnioroczną stopę zwrotu około… minus 5%. Średnio każdego roku tracił po 5%.

10-letnie stopy zwrotu indeksu S&P500 (1926 – 2023)

10-letnie kroczące stopy zwrotu indeksu S&P500: 1926-2023

10 lat dla wielu inwestorów może wydawać się absurdalnie długim czasem, ale w przypadku rynków akcji wcale takim nie jest. Wszyscy najlepsi inwestorzy świata nie działali na rynku 10 lat. Nawet oni osiągając fenomenalne wyniki byli na nim obecni dłużej. 10 lat to po prostu za krótko, żeby zdążyły opaść wszystkie ewentualne szoki, jakie mogą nas po drodze spotkać.

W odpowiednim horyzoncie akcje zawsze zyskują

Nie będzie wielu okresów w historii, gdzie 10-letni czas inwestowania w akcje skończy się stratą, ale mogą takie wystąpić. Tak naprawdę (na bazie obecnych danych) 100% pewności zarabiania na rynku akcji mamy dopiero od obecności na nim ponad 18 lat.

Oczywiście 95% pewności zarabiania przy obecności na rynku przez 7 lat to i tak według mnie wystarczająco dużo, żeby nie panikować. Tym bardziej że mówimy tutaj o zainwestowaniu wszystkiego na starcie i czekaniu 18 lat bez ani jednego dokupienia akcji po drodze.

Jakie jest prawdopodobieństwo zysku na rynku akcji w różnych horyzontach? (miesięczne stopy zwrotu w latach 1926 – 2021)

Jakie jest prawdopodobieństwo zysku na rynku akcji w różnych horyzontach? (miesięczne stopy zwrotu w latach 1926 - 2021)

To raczej mało realne rozwiązanie. Wszyscy jesteśmy poniekąd skazani uśrednianie swojej ceny zakupu. Stosując regularne dokupowanie czas, w którym zyskujemy 100% „pewność” zysku na rynku skraca się z 18 lat do około 13. Inwestując regularnie przez około 13 lat, można być (na bazie historii) pewnym, że nie stracimy. To jednak jeszcze nie odpowiada jednak na pytanie „ile tak naprawdę możemy zarobić”.

Potencjalne zyski przy 30-letnim inwestowaniu

Spójrzmy tym razem na kroczącą 30-letnią stopa zwrotu z głównego amerykańskiego indeksu akcji S&P500 za lata 1926 – 2023. 30 lat inwestowania to wystarczająco dużo, żeby przeżyć krachy, hossy, bessy, wojny, napięcia, kryzysy, rozkwity, itd.

Każdy, kto ma mniej niż 50 lat, a większość z oglądających ten kanał ma mniej niż 50 lat jest w stanie inwestować przez co najmniej 30 lat. Jeśli weszlibyśmy na rynek w dowolnym momencie i poczekali 30 lat, to najgorsza średnioroczna stopa zwrotu, jaką byśmy osiągali wynosi około 8%.

Średnioroczna 30-letnia krocząca z indeksu S&P500 (1926 – 2023)

Średnioroczna 30-letnia krocząca z indeksu S&P500 (1926 - 2023)

Innymi słowy, gdybyś zainwestował wszystko co masz i trzymał 30 lat na rynku, to w najgorszym możliwym wypadku zarabiałbyś po 8% rocznie przez 30 lat, czyli powiększyłbyś swój kapitał ponad 9-krotnie.

Nikt nie zainwestuje wszystkiego na raz, bo przez te 30 lat przecież coś będziesz zarabiać. Efekt będzie taki, że realnie najgorsza do osiągnięcia średnioroczna stopa zwrotu przez te 30 lat byłaby jeszcze wyższa. Nie przeliczałem tego, ale sądzę, że zyskalibyśmy dodatkowo ten 1, max 2 punkty procentowe średniorocznie do wyniku.

Zresztą pamiętaj, że wspomniane średnioroczne 8%, to NAJGORSZY z możliwych wyników. Średnia średnioroczna stopa zwrotu dla 30-letniego okresu nawet bez uśredniania wynosiłaby około 10%.

Całkiem realne jest więc dla typowego długoterminowego inwestora liczenie na pomnożenie swojego pierwotnego kapitału o około 15-16x (1,1^30) w horyzoncie swojego inwestycyjnego życia.

Gdzie tu jest haczyk? Oczywiście przeszłe wyniki nie dają żadnej pewności, że przyszłość będzie porównywalna. Niemniej jednak rynki akcji są logicznie spójne z rozwojem gospodarki. Jeśli gospodarki się rozwijają, to spółki zwiększają przychody i zyski. Jeśli spółki zwiększają przychody i zyski, to kursy akcji w długim terminie rosną, a jeśli rosną kursy akcji to rosną i indeksy.

Dlaczego tak mało osób osiąga sukces?

Czemu w takim razie tak niewielu inwestorów przez lata osiąga sukces pomnożenia kapitału 15-16x bez realnie większego wysiłku? Bo, jak powtarzał Waren Buffett… nikt nie lubi bogacić się powoli.

Inwestor długoterminowy musi zaakceptować fakt, że efekty jego pracy będą realnie widoczne dopiero po… około 8-9 latach. Dopiero wtedy wykres twojego kapitału zacznie z liniowego zmieniać się w wykładniczy.

Problem polega na tym, że mało kto dociera w swoich postanowieniach w zakresie inwestowania do tych 8-9 lat i najczęściej rezygnuje po 2/3/4 latach zdenerwowany brakiem efektów, albo co gorsza postanawia „wziąć sprawy w swoje ręce” i przechodzi do prób łapania rynkowych górek i dołków. Efektem tych prób dla większości osób są już tylko straty. Nikt nie lubi bogacić się powoli… Szkoda, bo nikt jeszcze nie wymyślił równie łatwo dostępnego dla wszystkich sposobu.

Kiedy widać efekty długoterminowe inwestowania?

Inwestor długoterminowy musi zaakceptować fakt, że efekty jego pracy będą realnie widoczne dopiero po… około 8-9 latach


Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Wykorzystaj automatyczne plany inwestycyjne XTB i inwestuj już od 50 złotych!

Załóż konto na: https://link-pso.xtb.com/pso/aKgIe

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments