Fundament każdego inwestora, czyli na czym polega strategia Core-Satellite

strategia inwestycyjna

Strategia inwestycyjna Core Satellite to jeden z ciekawszych pomysłów na zarządzanie swoimi inwestycjami dla osób, które lubią zachowawcze podejście do swojego portfela. Dzięki niej możemy naprawdę spróbować pokonać rynek, a do tego ograniczymy będziemy ograniczymy ryzyko i zmienność całego portfela. Core Satellite jest też świetnym rozwiązaniem dla osób zaczynających inwestowanie.

Założenia strategii Core Satellite

Stworzona została przez dwóch amerykańskich ekonomistów: Blacka Fishera i Jacka Treynora, których skłoniła do tego hipoteza rynku efektywnego. Według niej inwestorzy nie są w stanie, w długim terminie wygrać z rynkiem. Ceny rynkowe mają bowiem za każdym razem odzwierciedlać wszystkie informacje cenotwórcze.

Black i Treynor uznali, że najważniejszą część portfela inwestycyjnego powinny stanowić bardzo zdywersyfikowane fundusze akcyjne. Wtedy nie istniały jeszcze fundusze pasywne. Dzisiaj spokojnie możemy postawić w tym miejscu odpowiednie fundusze ETF. To element portfela, który ma być pozostawiony sam sobie i nie wymaga poświęcania czasu na inwestycje. Rynek mamy próbować pokonać mniejszą częścią portfela. Core-Satellite składa się więc z dwóch części portfela, którymi są:

 • Element Core, a więc inwestycja podstawowa, która składa się ze wspomnianych pasywnie zarządzanych funduszy ETF. Jej celem jest uzyskanie wiernego odwzorowania głównych rynków finansowych przy bardzo niskich opłatach i bez aktywnego zarządzania. Segment Core można starać się zbudować również za pomocą innych instrumentów, ale jego główne założenia powinny pozostać takie same. Wysoka dywersyfikacja i jak najbliższe odwzorowanie stopy zwrotu z wybranego szerokiego rynku.

W praktyce komponent Core może różnić się dla każdego inwestora. Pod uwagę należy wziąć skłonność do ryzyka i zmienność. Jeżeli inwestor ekstremalnie boi się wahań kapitału, to element Core powinien zbudować dzieląc część kapitału na fundusze ETF akcyjne, a część na dłużne. Jeśli inwestor w ogóle nie boi się wahań i uwielbia inwestycje w technologie, to jako Core może wybrać wyłącznie fundusz ETF na Nasdaq. Ważne, żeby było pasywnie i mało angażująco.

 • Element Satellite , czyli inwestycje satelitarne. To nimi inwestor będzie starać się pobić w długim terminie szeroki rynek. W tym przypadku musimy już własnoręcznie wybrać aktywa do portfela. Do komponentu Satellite możemy wybrać dowolne aktywa. Mogą to być kryptowaluty, poszczególne akcje, fundusze ETF dedykowane na dany niszowy sektor, czy metale szlachetne. Satelity to jednocześnie inwestycje, które mogą być często zmieniane. Ich jedynym celem jest osiąganie w długim terminie stopy zwrotu wyższej niż szeroki rynek.

Core Satellite graficznie

Core Satellite graficznie

Ile Core, a ile Satellite w portfelu?

To jak wiele w naszym portfelu będzie komponentu Core, a ile Satellite zależy od inwestora, a dokładnie od jego tolerancji na ryzyko, horyzontu inwestycyjnego, czy doświadczenia inwestycyjnego. Zalecalibyśmy jednak, żeby Core nie stanowił mniej niż 70% całości. Im większy udział inwestycji satelitarnych, tym większa zmienność portfela, co wprost będzie przeczyło idei całego podejścia.

Doświadczeni inwestorzy, którzy jednocześnie mają sporo czasu na śledzenie swoich inwestycji mogą sukcesywnie zbijać element Core do poziomu nawet 50%, ale takie działanie powinno dotyczyć naprawdę doświadczonych zawodników. Większość w przypadku Core-Satellite stosuje rozdział 80% – 20% i to powinno Ci w zupełności wystarczyć.

Standardowy stosunek Core do Satellite dla przeciętnego inwestora


Zalety aktywnego i pasywnego inwestowania w jednym

Strategia Core Satellite jest świetnym balansem pomiędzy inwestowaniem pasywnym, a aktywnym. Dzięki niej można łatwo zmniejszyć zmienność portfela, która jest domeną inwestowania aktywnego, ale jednocześnie mocno ograniczyć czas zarządzania portfelem przy realnej szansie na jego pobicie w długim terminie. Potężna kombinacja, dzięki której inwestor będzie w stanie zawsze określić ryzyko swojego portfela. Długoterminowo inwestycje Satellite mogą okazać się kompletną katastrofą. W długim terminie jednak to jedynie one są potencjalnie narażone na bankructwo. Część pasywna oparta o szerokie indeksy będzie sobie pomimo zmienności w odpowiednim horyzoncie powoli rosła.

Zalety inwestowania pasywnego i aktywnego w jednym

Czy to podejście odpowiednie dla każdego? Oczywiście nie. Jeśli kompletnie nie chcesz poświęcać czasu na aktywne inwestowanie, to nie ma najmniejszego sensu w ogóle aktywować elementu Satellite w swoim portfelu.

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  59
  4
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  sxp
  sxp
  10 miesięcy temu

  Super wpis!

  W końcu trafiłem na strategię, która do mnie w 100% przemawia. Obejrzałem materiał na YouTube i zastanawiam się, czy część portfela inwestycyjnego „core” może obejmować inwestycje w ETF-y oraz polskie obligacje skarbowe. Czy jednak warto w ogóle rozważać zaangażowanie w obligacje?

  Przeczytaj również: