Fatalne Dane z Polski! | Wielkie Spadki Cen Gazu | Konkurencja Tesla z Problemami! #Finweek

FinWeek Fanalne dane GAZ

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze tygodnia. Wszystkie one mają znaczenie dla Twoich pieniędzy i nie usłyszysz o nich głównych mediach. FinWeek to cotygodniowa seria informacyjno-analityczna, gdzie podaję najważniejsze informacje ze świata gospodarek, finansów i światowych giełd. Zobacz, co było najważniejsze w tym ostatnim czasie i jak możesz na tym zarobić!

Najważniejsze wydarzenia tygodnia dla giełd i gospodarekPowiązane wpisy
Fatalne dane z polskiej produkcji!https://dnarynkow.pl/dobry-zagraniczny-broker-dla-kazdego-testujemy-platforme-freedom24-recenzja/
Wielkie załamanie cen gazuhttps://dnarynkow.pl/historia-tesli-lidera-aut-elektrycznych-ktory-byl-na-skraju-bankructwa/
Krach na akcjach konkurentów Tesli.https://dnarynkow.pl/polprzewodniki-z-ogromnym-potencjalem-na-dalsze-zwyzki-ten-sektor-bedzie-czarnym-koniem-dekady/
Nowe szczyty Nikkeihttps://dnarynkow.pl/sektor-cyberbezpieczenstwa-najciekawszy-temat-inwestycyjny-dekady/
Załamanie kursu Palo Altohttps://dnarynkow.pl/czy-nvidia-to-banka-akcje-urosly-800-w-mniej-niz-2-lata/
Rekordy Nvidia
Amazon w indeksie Dow Jones!

Załóż konto we Freedom24 i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 8,76% rocznie (bez limitu wpłat!)

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/freedom-dna-lp

Fatalne Dane z Polski! | Wielkie Spadki Cen Gazu | Konkurencja Tesla z Problemami! #Finweek

Fatalne dane z polskiej produkcji budowlanej. Czekają nas problemy?

Fatalne dane z produkcji budowlanej w Polsce! Po słabych odczytach dotyczących produkcji przemysłowej, które omawiałem przy okazji jednego z ostatnich odcinków, słabo zaprezentowała się również produkcja budowlana, która spadła o 6,1% r/r. Ten wynik powinien zaskoczyć nawet największych pesymistów, którzy oczekiwali spadku o 1,8% r/r.

Ogólne spowolnienie w polskim przemyśle w pewnym stopniu jest powiązane z kondycją naszego zachodniego sąsiada. Pierwsze odczyty koniunktury gospodarczej za luty przyniosły wyraźne odbicie nastrojów przemysłowców we Francji i ponownie fatalne dane dotyczące Niemiec.

Wskaźnik PMI dla sektora wytwórczego w Niemczech

Wskaźnik PMI dla sektora wytwórczego w Niemczech

Gospodarczego ratunki można szukać w silnym odbiciu w sprzedaży detalicznej. Polski konsument wrócił z dalekiej podróży, a sprzedaż w styczniu wzrosła o 3% r/r i okazała się lepsza od prognoz! To dobry wynik, ale… podobnie jak w przypadku produkcji przemysłowej, o której opowiadałem w ostatnim omówieniu tygodnia, trzeba na niego spojrzeć szerzej. Mieliśmy słaby grudzień i spadek sprzedaży i mocny styczeń ze wzrostem sprzedaży. Trudno w przypadku takich wahań jednoznacznie mówić o szaleństwie kupujących. Do tego jeszcze daleka droga.

Sprzedaż detaliczna w Polsce

Sprzedaż detaliczna w Polsce

Ciekawie wyglądają jednak szczegóły tej styczniowej sprzedaży. Beznadziejny wynik zaliczyła sprzedaż odzieży i obuwia, a zaskakująco dobry sprzedaż samochodów i motocykli. Silne wzrosty pokazała też kategoria „Pozostałe”, co często oznaczało wiele remontów w mieszkaniach.

Aktualizacja portfela Freedom24

Publiczny portfel Freedom24 możesz w każdej chwili podejrzeć pod linkiem: https://myfund.pl/index.php?raport=pokazPortfelPubliczny&portfel=122968, który znajdziesz w opisie tego nagrania znajdują się dziś akcje Pinterest, PayPal, Taiwan Semiconductor Manufacturing oraz fundusze ETF na sektor ochrony zdrowia w USA oraz chińskie spółki internetowe.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy, cały portfel zyskał solidne 6%. Tydzień wcześniej do portfela zostały dodane akcje spółki PayPal, co szerzej argumentowałem w ostatnim wpisie FinWeek, jeśli chcesz wiedzieć na ten temat więcej.

Obecnie w portfelu poza tymi pozycjami znajduje się około 200 euro i w ciągu ostatniego tygodnia nie zdecydowałem się na żadne dodatkowe zmiany. Żeby jednak te 200 euro się nie marnowało, to w tym samym czasie korzystam z planów oszczędnościowych, które Freedom ma w swojej ofercie.

To też dobra alternatywa dla każdego, kto czuje, że inwestowanie w akcje jest dla niego zbyt ryzykowne. Plany oszczędnościowe oferują oprocentowanie do 8,8% rocznie w euro i 6,4% w dolarach! Jeśli interesuje Cię taki pasywny przychód, to link do oferty znajdziesz tutaj: https://bit.ly/dna-freedom-oszczedzanie

Wielkie załamanie cen gazu. Surowiec jest najtańszy od lat! Skąd wzięła się taka przecena?

Cena gazu ziemnego szoruje po dnie! Ostatnio tak niskie ceny surowca na giełdzie były kilka lat temu. Od swoich szczytów z 2022 roku, rynkowe ceny gazu spadły o ponad 80%. Skąd takie wielkie spadki? Łagoda zima sprawiła, że popyt na surowiec jest relatywnie niewielki. Przez mniejsze zużycie gazu w trakcie zimy, zapasy zostają na podwyższonym poziomie, co też negatywnie oddziałuje na popyt.

Zapasy gazu w USA są o 11% wyższe niż rok wcześniej i o 16% wyższe od 5-letniej średniej. Słaby popyt i wysoka podaż to prosta kombinacja do silnej przeceny surowca. W cenach mocno spadł również gaz LNG.

Czy można spodziewać się, że producenci będą interweniować na rynku, na przykład poprzez ograniczenie produkcji, po to, aby cena wzrosła? W przypadku gazu sprawa nie jest taka prosta. Sporo gazu powstaje jako produkt uboczny przy rafinacji ropy naftowej. Wielu producentom, dla których głównym celem jest ropa, będzie się opłacało sprzedawać go po nawet minimalnej cenie.

Spadek cen gazu ziemnego w ostatnich miesiącach

Spadek cen LPG

Krach na akcjach konkurentów Tesli!

Dwa konkurenci Tesli, Rivian Automotive oraz Lucid Group, pokazały swoje wyniki finansowe i po raz kolejny… okazały się fatalne. Obie spółki pokazały także naprawdę beznadziejne prognozy na cały 2024 rok. Dalej generują one mocne straty finansowe i negatywne marże brutto.

Kiedy Lucid cztery lata temu wchodził na giełdę, powiedział inwestorom, że w 2023 roku sprzeda 49 tysięcy aut elektrycznych. Sprzedał ich 6 tysięcy. Na 2024 rok zakłada sprzedaż 9 tysięcy aut, a nie 22, jak jeszcze niedawno zakładali analitycy.

Zarząd mówił również inwestorom, że w 2023 spółka wygeneruje 5,3 miliarda dolarów przychodu. W rzeczywistości wygenerowała 595 milionów. Ciężka konkurencja w branży i wielka bańka spekulacyjna wokół producentów aut elektrycznych z 2021 roku zweryfikowały wszystkie te odważne prognozy.

W 2021 roku wiele spółek z było mocno przewartościowanych. Patrząc jednak z perspektywy czasu trudno znaleźć branżę, gdzie oczekiwania były aż tak absurdalnie wysokie, jak w przypadku samochodów elektrycznych.

Rivian Automotive osiągnął w szczycie wartość większą niż 100 miliardów dolarów, wyprzedzając chociażby Volkswagena. Wszystko przy minusowej marży brutto i przychodach równych 55 milionom dolarów. W 2021 roku notowany był więc po wskaźniku Cena / Sprzedaż…1700. Po ogłoszeniu tych wyników akcje Lucid straciły w ciągu jednej sesji 16%, a akcje Rivian aż 26%.

Nowy szczyt na japońskim Nikkei

Japoński indeks akcji Nikkei 225 osiągnął w tym tygodniu szczyt wszechczasów i dokonał tego po raz pierwszy od roku 1989!

Japoński rynek akcji trwał w bessie przez ponad 20 lat. W roku 2009 osiągnął dołek i od tamtej pory rozpoczął mozolną wspinaczkę, która przed kilkoma dniami została zwieńczona nowym szczytem po ponad 34 latach

W latach 80 ubiegłego wieku Japońska gospodarka jawiła się jako niezwykle silna. Jednak okres załamania indeksu z roku 89 odpowiada też okresowi załamania się japońskiej gospodarki, która przez kolejne lata odnotowywała wybitnie niski wzrost gospodarczy.

Przez wiele lat Japonii doskwierała deflacja, która ciążyła gospodarce i wynikom finansowym spółek. Od pewnego czasu jednak Japonia w końcu zaznała inflacji, na którą tak czekała. Jak bardzo Japonia pożądała inflacji widać najlepiej po zachowaniach jej bank centralnego.

To jeden z niewielu krajów na świecie, który w ostatnich latach nie podnosił stóp procentowych do walki z rosnącymi cenami. Główna stopa procentowa Banku Japonii cały czas utrzymuje się na ujemnym poziomie – 0,1%! Deflacja, czyli spadki cen w gospodarce dla wycen na giełdzie jest o wiele bardziej niszcząca niż inflacja. Uważaj więc czasem czego sobie życzysz!

Wielki spadek lidera cyberbezpieczeństwa

Palo Alto Networks, lider sektora cyberbezpieczeństwa zaliczył największy jednodniowy spadek akcji w swojej historii. Kurs spadł prawie 30% w ciągu dnia. W jeden dzień z Palo Alto wyparowało 30 miliardów dolarów kapitalizacji.

Spadek wynikał z gorszej od oczekiwań prognozy na 2024 rok. Zarząd spółki obniżył oczekiwany wzrost przychodów do 15% podczas gdy jeszcze na poprzedniej konferencji ochoczo mówił o poziomie nawet 19% wzrostu. To konsekwencja sporych zmiany w strategii firmy na najbliższy okres. Palo Alto przyznaje, że mocno odczuwa presję konkurencyjną i w celu podtrzymania wzrostu ilości klientów, chce rozpocząć rozdawanie wielu darmowych dodatków do swojej oferty.

Można to odczytywać jako poświęcenie krótkoterminowego wzrostu dla budowy lepszej pozycji na rynku w przyszłości. Inwestorzy muszą teraz uwierzyć, że w ciągu najbliższych miesięcy tempo wzrostu Palo Alto ustabilizuje się, a później powróci do szybszego wzrostu.

Zmiana strategii potrafi całkowicie odmienić firmę. Niestety dopiero po czasie wiadomo, w którą stronę. Gdy Adobe przechodziło na model subskrypcyjny, początkowo jego biznes również mocno ucierpiał. Początkowa zapaść w przychodach zwróciła się potem z nawiązką.

Roczny przychód Adobe Systems od 2004 do 2019 roku

Roczny przychód Adobe Systems od 2004 do 2019 roku

Spadek Palo Alto pociągnął w dół całą branżę cyberbezpieczeństwa, co nie wydaje się zbyt logiczne. Strategiczna zmiana w Palo Alto może równie dobrze oznaczać, że konkurencja, taka jak Crowdstrike, Fortinet czy Zscaler radzi sobie po prostu coraz lepiej.

Rekordowe wyniki Nvidia to bańka?

Nvidia się nie zatrzymuje i po raz kolejny publikuje świetne wyniki kwartalne podnosząc poprzeczkę samej sobie jeszcze wyżej. Przychody spółki wyniosły 22,1 miliarda dolarów i wzrosły o 265% w rok i wyraźnie pobiły oczekiwania analityków.

Przychody z centrów danych wyniosły 18.4 mld i wzrosły o 400% w rok. Zysk z kolei wzrósł o 769%. Oznacza to, że Nvidia zarabia dziś w kwartał więcej niż w cały rok…. zaledwie 5 kwartałów temu

Kurs w reakcji wzrósł o kolejne 16% zwiększając kapitalizacje firmy o wartość całego Netflixa. Wystrzał akcji Meta sprzed paru tygodni, nie jest już największym nominalnym wzrostem kapitalizacji w jeden dzień. Spółka Zuckerberga nie cieszyła się długo pierwszym miejscem.

Nvidia stała się warta na giełdzie więcej niż Amazon czy Google i została trzecią największą firmą amerykańską na świecie, po Apple i Microsoft.

CEO spółki Jensen Huang stwierdził w trakcie konferencji wynikowej, że popyt na moc obliczeniowa i generatywna sztuczna inteligencja osiągnęły punkt krytyczny. Nvidia spodziewa się, że baza obecnej infrastruktury warta dziś około biliona dolarów – podwoi się w ciągu najbliższych pięciu lat.

Większość dużych światowych branż już zaczyna zwiększać efektywność dzięki Nvidia. Firmy farmaceutyczne wykorzystują generatywną sztuczną inteligencję do wspomaganego komputerowo odkrywania leków a producenci samochodów wykorzystują ją do rozwijania technologii autonomicznej jazdy.

Czy Nvidia cały sektor sztucznej inteligencji jest dziś wielką spekulacyjną bańką? Na ten temat znajdziesz osobny materiał „Czy Nvidia to bańka? Akcje urosły 800% w mniej niż 2 lata!”. Żeby lepiej zrozumieć sytuację, w jakiej jesteśmy, polecam Ci go obejrzeć. Trudno nie podziwiać postępów i osiągnięć Nvidia. Inwestorzy ewidentnie myślą podobnie.

Minister Finansów chwali polski rynek

Minister finansów Andrzej Domański w rozmowie dla Bloomberga powiedział, że “Niedoważenie polskich aktywów to ryzykowna strategia”.

Domański podkreśla, że zamierza ożywić polską giełdę! Jak chce tego dokonać? Wymienia pobudzenie inwestycji w transformację energetyczną oraz zachęcenie spółek skarbu państwa do wypłaty większych dywidend.

Od kilku tygodni słyszy się również coraz więcej o tym, że nowy rząd zamierza zmienić obecną formę podatku belki na bardziej przystępną i zachęcająca do inwestowania.

Domański twierdzi, że giełda powinna być znaczącym motorem napędowym transformacji energetycznej, bo nie da się jej przeprowadzić tylko za pomocą środków publicznych. To bardzo pobudzające inwestorów poglądy. Tylko jak w takim wypadku rozumieć słowa premiera Tuska, który w odniesieniu do Orlenu zasugerował wywieranie nacisku na obniżki cen paliw?

“Do końca marca powinniśmy mieć wstępne odpowiedzi, jakie działania są możliwe w obrębie spółki, aby ceny paliwa były niższe niż w tej chwili”. 

Donald Tusk

Nie brzmi to jak zapowiedź wyzwolenia Orlenu spod buta polityków.

Amazon w indeksie Dow Jones!

Amazon w poniedziałek 26 lutego trafi do indeksu Dow Jones Industrial. To symbol całkowitej transformacji współczesnej gospodarki. Indeks Dow Jones jest jednym z najstarszych na świecie.

Stworzył go w 1896 roku Charlesa Dowa i Edwarda Jonesa, którzy wykorzystywali go do oceny sytuacji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych. Na podstawie przemyśleń autora indeksu Charlesa Dowa, powstała także teoria, która przez wielu jest uważana za początku analizy technicznej.

W momencie tworzenia indeksu, w jego skład wchodziły w zasadzie wyłącznie spółki przemysłowe, które dziś zalicza się już do kategorii “starej ekonomii”. Sto lat temu wiele z nich spółek było jednak przedstawicielami rewolucyjnych wówczas sektorów.

Dziś Dow Jones zmienił się diametralnie, a “przemysłowy” pozostaje tylko z nazwy i ze względu na swoje korzenie. W poniedziałek 26 lutego skład indeksu opuści spółka Walgreen Boots Alliance, która jest właścicielem sieci aptek, a jej miejsce zajmie technologiczny gigant e-commerce, Amazon.

To kolejny sygnał, który obrazuje, jak zmienia się amerykańska gospodarka, gdzie dominują dzisiaj podmioty technologiczne, a nie przemysłowe jak 100 lat temu.

Co ciekawe sprawcą tej wymiany w indeksie jest spółka Walmart, która w poniedziałek 26 lutego 2024 roku dokona podziału akcji 3:1. Oznacza to, że ilość akcji w obiegu się potroi, a ich cena spadnie trzykrotnie. Walmart tłumaczy chęcią, żeby każdego ich pracownika, było stać na kupowanie pełnych, a nie ułamkowych akcji. Ta zmiana wpłynie na wagę firmy w indeksie, a to z kolei doprowadzi do usunięcia Walgreen i wejścia Amazonu.

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Załóż konto we Freedom24 i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 8,76% rocznie (bez limitu wpłat!)

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/freedom-dna-lp

Pamiętaj, że przy inwestowaniu twój kapitał zawsze jest zagrożony. Prognozy i wyniki osiągane w przeszłości nie są wiarygodnymi wskaźnikami dla przyszłych wyników. Niezbędne jest przeprowadzenie własnej analizy przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji.

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments