Czy Nvidia to bańka? Akcje urosły 800% w mniej niż 2 lata!

Czy Nvidia to wielka bańka 2

Wielki krach i spadek o prawie 77% w zaledwie dwa i pół roku. Tak wyglądało pęknięcie bańki na technologicznym indeksie Nasdaq w okresie 2000 – 2002. Gdyby ta historia powtórzyła się dzisiaj, to Nasdaq z 16 000 punktów spadłby do około 3 500 punktów i cofnął do 2013 roku. Czy takie zagrożenie jest dziś realne, a Nvidia to początek wielkiej bańki?

Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Czy Nvidia to bańka finansowa?https://dnarynkow.pl/inwestowanie-w-sztuczna-inteligencje-najlepsze-fundusze-etf/
Czy największe spółki technologiczne są przewartościowane?https://dnarynkow.pl/sztuczna-inteligencja-to-inwestycyjny-hit-dekady/
Dlaczego https://dnarynkow.pl/ta-spolka-wygra-rewolucje-sztucznej-inteligencji-zapomnij-o-nvidia/
Jak inwestować w sztuczną inteligencję?https://dnarynkow.pl/te-spolki-zarobia-krocie-na-rozwoju-sztucznej-inteligencji-nie-stoj-obojetnie-obok/

Załóż konto we Freedom24 i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 8,76% rocznie (bez limitu wpłat!)

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/freedom-dna-lp

Czy Nvidia To Bańka? Akcje Rosną 800% w Mniej Niż 2 Lata!

Kurs Nvidia szybko rośnie

Wiele internetowych spółek przy okazji bańki internetowej upadło, biliony dolarów wyparowało, a indeks potrzebował piętnastu lat, żeby wrócić na swój dawny szczyt.

Indeks Nasdaq na przestrzeni lat

Indeks Nasdaq na przestrzeni lat 1994 - 2005, hossa i bessa

Internet zmienił cały świat nie do poznania, ale nie zmienił tego, jak na giełdzie tworzą się bańki spekulacyjne. Sztuczna inteligencja też zmieni świat nie do poznania, ale nawet ona nie zmieni tego, jak tworzą się bańki spekulacyjne.

Na ten moment spółka Nvidia jest czwartą największą na świecie. Wyprzedza ją dziś jedynie Microsoft, Apple i Saudi Aramco. Ta trzecia o tak niewiele, że być może Nvidia lada moment wskoczy na podium.

Liderzy w dziedzinie sztucznej inteligencji

Liderzy w dziedzinie sztucznej inteligencji

Jednak jeszcze w grudniu 2022, gdy świat pierwszy raz zobaczył ChatGPT, wartość Nvidia wynosiła „tylko” 365 miliardów dolarów. Lekko ponad rok później, rynek zaczął już wyceniać Nvidia na prawie dwa biliony dolarów, czyli dwa tysiące miliardów. Prawie siedem razy więcej, a minęło zaledwie kilkanaście miesięcy.

Szybki wzrost kapitalizacji rynkowej Nvidii w ostatnich latach

Szybki wzrost kapitalizacji rynkowej Nvidii w ostatnich latach 2001 2024

Jedni widząc takie wzrosty od razu pomyślą „bańka”. Drudzy zaczną zastanawiać się, czy da się pod ten trend jeszcze podłączyć, bo „może pociąg już odjechał”?!

Jak można zarabiać na Nvidia?

Niezależnie od tego, po której stronie będziesz na końcu tego wpisu, to aby zarabiać na Nvidia polecam korzystanie z Freedom24. To jedna z niewielu platform, gdzie można zarabiać zarówno na wzrostach, jak i spadkach amerykańskich spółek.

Jeśli nie jesteś gotowy na ryzyko związane z inwestowanie w akcje, to też nie ma problemu. Możesz skorzystać z planów oszczędnościowych, które oferują oprocentowanie do 8,8% rocznie w euro i 6,4% w dolarach!

Czy Nvidia to bańka?

Czy spadki na Nvidia faktycznie nadejdą? Oglądając wzrost w takim tempie, jak przed chwilą widziałeś na wykresie, skojarzenia z internetową bańką sprzed 25 lat nasuwają się same. Nvidia co chwilę porównywana jest z symbolem poprzedniej tamtego krachu – firmą Cisco.

Nikogo nie dziwiło w końcu, że spółki takie, jak pets.com, które realnie nie dawały żadnej wartości, zbankrutowały. Cisco było jednak wielką firmą, bez której Internet nie rozwijałby się w takim tempie. Inwestorów to nie obchodziło. Tymczasem akcje Cisco po pęknięciu bańki też spadły o ponad 80% od szczytu.

Wykresy zestawiające zachowanie kursów dzisiejszej Nvidia i dawnego Cisco stają się coraz popularniejsze. W końcu Cisco miało dla początków Internetu podobne znaczenie, co Nvidia dla świata początków AI. Tempo wzrostu jednej i drugiej spółki również zachwycało.

Porównanie kursów Cisco i Nividia w latach 1996-2024

Historia kapitalizacji rynkowej Cisco i Nividia w latach 1996-2024
Porównanie kursów Cisco i Nividia w latach 1996-2024

Nałożone na siebie wykresy Cisco i Nvidia faktycznie wyglądają podobnie. Tylko, że takie korelacje i zbieżności… nic nie znaczą. Ilość sera konsumowanego przez Amerykanów też jest mocno skorelowana z ceną akcji Google. Czy jeśli jutro cały świat obiegnie informacja, że USA zakazuje jedzenia sera, to rzucisz się do sprzedawania akcji Google?

Konsumpcja sera w USA a kurs akcji Alphabet (GOOGLE)

Konsumpcja sera w USA a kurs akcji Alphabet (GOOGLE)

Jak powstaje bańka finansowa?

„Sposobem na powstanie bańki jest sytuacja, gdy bardzo wysoki procent populacji uwierzy w jakieś oryginalnie i rozsądne założenie, które z biegiem czasu ulega mocnemu zniekształceniu, a ludzie zapominają o pierwotnym, rozsądnym założeniu i zaczynają skupiać się wyłącznie na akcji cenowej.”

Warren Buffett

Tak powstają spekulacyjne bańki według najsłynniejszego inwestora świata, Warrena Buffetta, a gość przeżył więcej baniek na rynku niż my za dzieciaka puszczaliśmy z płynu do naczyń. Raczej wie co mówi. Każda bańka zaczyna się od jakichś fundamentów albo wizji tych fundamentów.

Czy więc ostatnie wzrosty na Nvidia i innych spółkach technologicznych są oderwane od fundamentów? Zastanów się, co byś zrobił, gdyby nagle w ciągu roku:

 • Apple spadło o 30%
 • Amazon o prawie 60%
 • Meta, czyli Facebook o prawie 80%
 • Nvidia o prawie 70%

Zapewne mówiłbyś, że nastał wielki krach. Tylko, że… to już się stało. Od listopada 2021 do października 2022. Niewiele ponad rok temu. Pamiętasz jeszcze ten okres? Teraz sprawdźmy co wydarzyło się przez ten czas w realnym biznesie wśród największych spółek technologicznych.

Wielkie wzrosty tych spółek za ostatnie 12 miesięcy robią wrażenie, bo patrzymy na nie z perspektywy praktycznie „od dołka”. Spójrzmy jednak trochę szerzej. Nvidia jest notowana na giełdzie Nasdaq pod symbolem NVDA. Od stycznia 2022 roku do końcówki lutego 2024, a więc przez lekko ponad 2 lata cena akcji Nvidia urosła o około 130%. Sporo? Na pewno, ale zyski Nvidia urosły o 230%

Cena Amazona praktycznie się w tym okresie nie zmieniła, a jego zyski urosły o ponad 50%. Kurs Meta podrósł o 40%, tak samo, jak urosły zyski. Z kolei akcje Google nawet spadły, pomimo że zyski urosły o 20%.

Wzrosty kursu akcji wielkich spółek technologicznych miały pokrycie w fundamentach

Wzrosty kursu akcji wielkich spółek technologicznych miały pokrycie w fundamentach

Wzrosty na wielkich spółkach technologicznych nie działy się o oderwaniu od fundamentów! Realnie Nvidia jest dziś nawet połowę tańsza niż była w 2022 roku. Wskaźniki wyceny dla Nvidia w połowie 2022 były ponad dwukrotnie wyższe niż obecnie. Ciężko w takiej sytuacji mówić o bańce, która zaraz na pewno pęknie.

Zmiana cen akcji Nvidia i wskaźników jej wyceny

Zmiana cen akcji Nvidia i wskaźników jej wyceny

Cena akcji Nvidia w porównaniu do prognozowanych zysków na kolejne dwa lata po ostatnich gigantycznych wzrostach… znajduje się na dziesięcioletnich minimach.

Porównanie ceny akcji do prognozowanych zysków

Porównanie ceny akcji do prognozowanych zysków NIVIDIA

Rewolucja sztucznej inteligencji zmieniła Nvidia

Wzrosty kursu spółki, to gonienie kompletnej zmiany otoczenia. Nvidia zarabia dziś w jeden kwartał więcej niż przez cały rok… zaledwie 5 kwartałów temu, a o jej sile najlepiej świadczy zmiana prognoz wyników na kolejne 4 lata do przodu. W ciągu ostatnich 12 miesięcy (od lutego 2023) szacunki EBITDA na kolejne lata zmieniły się następująco:

Szacowana roczna EBITDA Nividia

Szacowana roczna EBITDA Nividii

Jeszcze 12 miesięcy temu roczna EBITDA za kolejne 12 miesięcy szacowana była na 14 mld dolarów. Dziś szacunek na kolejne 12 miesięcy wynosi… 63 miliardy dolarów.

Jeszcze 12 miesięcy temu roczna EBITDA za kolejne 2 lata szacowana była na 16 miliardów dolarów. Dziś ten sam szacunek to ponad 75 miliardów. Akcje Nvidia może i urosły o 700% od swojego własnego dołka z końca 2022 roku, ale… biznes Nvidia i jego perspektywy urosły w tym samym czasie cztero- a nawet 5-krotnie. Nie można przejść obok tego obojętnie i powtarzać tylko, że coś jest bańką „bo urosło”. W zasadzie to można prędzej powiedzieć, że Nvidia była bańką… na początku 2022.

Nvidia urosła, bo jesteśmy świadkami gigantycznej zmiany w świecie biznesu i całej gospodarki. Ostatnie szacunki mówią o tym, że w zależności od sektora, nawet 40% czasu pracy można zautomatyzować używając generatywnej sztucznej inteligencji.

Szacunkowy procent czasu pracy, który można zautomatyzować za pomocą generatywnego AI

Szacunkowy procent czasu pracy, który można zautomatyzować za pomocą generatywnego AI

Średnia dla wielu sektorów waha się około 33% czasu pracy. Czy to znaczy, że raptem 33% osób zostanie zwolnionych? Według mnie nie. To po prostu znaczy, że firmy będą działać o te 33% wydajniej, szybciej i efektywniej, a to przełożę się na ich zyski.

Każda bańka spekulacyjna zaczyna się od fundamentów albo wizji tych fundamentów. Tym razem nie jest inaczej, a Nvidia i cały segment technologiczny zyskał po prostu nowe gigantyczne fundamenty do wzrostów.

Silna zmiana produktywności

Produktywność w gospodarce zazwyczaj mocno wzrasta po recesjach. Tak było w 1990, 2009, czy 2020, ale to wszystko efekt bazy i silnych spadków produktywności w okresie recesji. W tym wypadku jednak, tym razem jest inaczej. Recesji nie było, a produktywność w amerykańskiej gospodarce wystrzeliła w górę.

Całkowita wydajność czynników: kwartalna w ujęciu rocznym

Całkowita wydajność czynników: kwartalna w ujęciu rocznym

Rewolucja AI dopiero się rozkręca i być może w przyszłości przerodzi się w nową spekulacyjną bańkę, ale to jeszcze nie jest ten moment. Jeśli jednak boisz się kupić akcje Nvidia, bo nie potrafisz poradzić sobie z kupnem czegoś, co urosło o 700% w rok, zawsze możesz sprawdzić inne możliwości inwestowania „pod AI”. Zapraszam do materiału, który o tym jak można inwestować w trend sztucznej inteligencji za pomocą czterech ciekawych funduszy ETF.

Załóż konto we Freedom24 i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 8,76% rocznie (bez limitu wpłat!)

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/freedom-dna-lp

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Pamiętaj, że przy inwestowaniu twój kapitał zawsze jest zagrożony. Prognozy i wyniki osiągane w przeszłości nie są wiarygodnymi wskaźnikami dla przyszłych wyników. Niezbędne jest przeprowadzenie własnej

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments