W co inwestować teraz na trzeci kwartał 2020?! | DNA Rynków #302

opublikowano: 25 czerwca 2020

W odcinku #301 DNA Rynków (kliknij tutaj, żeby go zobaczyć) poznałeś szereg argumentów za tym, że w pewnym stopniu warto teraz inwestować. Jeśli użyte tam argumenty Cię przekonały i jesteś skłonny wrzucić dziś trochę gotówki na rynek, to dokładnie w tym odcinku postaramy się podpowiedzieć Ci czym warto zainteresować się na trzeci kwartał 2020 roku.

Najważniejsze w tym odcinku DNA Rynków:

  • Portfel DNA z 17 marca stabilnie zyskuje 18,7% – portfel, który oficjalnie przedstawiliśmy 17 marca, a więc w szczycie rynkowej paniki stabilnie dal zarobić już prawie 20%.
  • Przegląd najciekawszych klas aktywów – szybka identyfikacja potencjalnego czarnego konia najbliższych miesięcy.
  • Modelowy portfel na trzeci kwartał 2020 – prezentujemy nowy modelowy portfel tym razem na trzeci kwartał 2020 roku! Znajdziesz go na samym dole wpisu!

Obejrzyj odcinek DNA Rynków #302

Portfel DNA z 17 marca stabilnie zyskuje 18,7%

Przez ostatnie półtora miesiąca widać u naszych czytelników i inwestorów jedną główną obawę. Czy hossa mi nie uciekła?! Czy po odbiciu od marca jest sens cokolwiek robić? Czy nie stracę wzrostów? Zanim odpowiedzi na te pytania to zróbmy przegląd efektów naszych porad z 17 marca. Dokładnie wtedy we wpisie: „Twój portfel inwestycyjny na czas kryzysu, czyli taktyczna alokacja portfela” – kliknij tutaj, aby go przeczytać – informowaliśmy o tym, jakimi dokładnie aktywami warto zainteresować się na trudne czasy.

Portfel skonstruowany dla nowych inwestorów, którzy niedługo potem zaczęli masowo napływać na rynek prezentował się tak, jak poniżej.

Modelowy portfel inwestycyjny, jeśli NIE inwestowałeś przed kryzysem

Twój modelowy portfel inwestycyjny, jeśli NIE inwestowałeś przed kryzysem
Opracowanie: DNA Rynków

Gdyby opisywane wtedy instrumenty, inwestor kupił dzień później, a więc 18 marca, co byłoby bez problemu możliwe z uwagi na wysoką płynność polecanych, to na dzień 23 czerwca przyniosłyby one dokładnie 18,67% zwrotu. To naprawdę dobry wynik jak na niecałe trzy miesiące inwestowanie i przypominam, że mówimy tu o zwrocie na całym portfelu, a nie na poszczególnym instrumencie.

Oczywiście nie mamy monopolu na same dobre inwestycje, część z nich jak dolar czy frank pomimo że w pewnym momencie generowały solidny zwrot, dziś po 3 miesiącach są na lekkich minusach i negatywnie wpływają na portfel, ale wszystko poza walutami działało dla inwestora na plus. Poniżej zobaczysz finalny wpływ konkretnych instrumentów na cały portfel po tych trzech miesiącach.

Sceptycy zaczną krzyczeć, że wystarczyło przecież cały portfel włożyć wyłącznie w indeks S&P500 i wynik byłby lepszy. To prawda. W tym przypadku wynik byłby lepszy. Nie jestem jednak zwolennikiem szalonego inwestowania, a odpowiedzialnego. Konia z rzędem dla tego, kto pokaże mi inwestora, który 100% swojego portfela włożył w połowie marca na rynek akcji 😉 Oczywiście pod warunkiem, że te 100% portfela nie oznacza kilku tysięcy złotych Ryzyko, jakie wygenerował cały portfel powyżej na przestrzeni tych 3 miesięcy, było stosunkowo niewielkie. Maximum Drawdown, które mówi o najsilniejszym obsunięciu kapitału od lokalnego szczytu do momentu, w którym trend ponownie odwróci się na wzrostowy, wynosiło jedynie 2,8% i wystąpiło w okresie 10.06 – 15.06. Taką zmienność raczej przeżyłby każdy, nawet najbardziej konserwatywny inwestor.

Efekty portfela prezentowanego 17 marca na DNA Rynków po prawie 100 dniach (3 miesiące)

Efekty portfela prezentowanego 17 marca na DNA Rynków po prawie 100 dniach (3 miesiące)
Opracowanie: DNA Rynków

Portfel w pełni spełnił więc swoje główne założenie, jakim było bezpieczne przepłynięcie przez mocno wzburzone morze, a przy okazji dał całkiem nieźle zarobić niesiony tymi falami. Można więc ogłosić sukces! To jednak już było więc dobrze sprawdzić, czym TERAZ warto się zainteresować na trzeci kwartał 2020 roku.

Przegląd najciekawszych klas aktywów

Amerykańskie indeksy szybko pokonały, a przynajmniej zapudrowały to, że dalej jesteśmy w świecie pandemii i to takiej, która nie zwalnia, a przyspiesza, bo dziś światowych przypadków mamy już ponad 10 milionów. Ta RobinHoodowa mini hossa trwa na razie w najlepsze, chociaż i ona nie jest wolna od absurdów (patrz wpis: Rynkowe szaleństwo – spółka Hertz bankrutuje, a Millenialsi podbijają cenę o 800% w trzy dni!). Szybkie i tanie inwestowanie przez specjalną aplikację przekonało do siebie rzeszę młodych Amerykanów, którzy dostając rządowe prezenty w postaci gotówki w kopertach, postanowili przerzucić ją na rynek.

Czy oznacza to, że jest super czas na inwestowanie w Stanach, bo jest tyle napływającego kapitału z ulicy? Nie do końca. Obecnie stosunek wartości akcji w USA do akcji poza USA jest bardzo, bardzo wysoki. Stany relatywnie do reszty świata są dziś rekordowo drogie, o wiele droższe niż przed kryzysem. Stosując portfel modelowy z 17 marca pozwoliły one zarobić kilkadziesiąt procent, ale obecne poziomy są już bardzo dalekie od korzystnych. Tylko że samo „jest drogo” wcale nie oznacza, że nie może być drożej. Miłośnicy CD Projektu wiedzą to najlepiej (zobacz też: Dlaczego nie kupię CD Projektu przynajmniej do końca 2020 roku).

Stosunek wartości akcji USA do akcji innych rozwiniętych rynków

Stosunek wartości akcji USA do akcji innych rozwiniętych rynków
Źródło: BofA Global Investment Strategy

Warto spojrzeć jeszcze jak wygląda rynek obligacji, gdzie niestety patrząc na bezpieczne aktywa, a więc obligacje rządowe widać, że 90% z nich dostępnych dziś na rynku nie da Ci zarobić. Oprocentowanie grubo poniżej 1%, przy obecnej inflacji wprost oznacza, że efektywnie będziemy notować straty. To raczej kapitałowy parking, a nie zarobek. W przeciągu najbliższych 5 lat to nie będą instrumenty, na które zwracać będą uwagę szukający zysków.

Podział obligacji rządowych na stopy zwrotu – ile % obligacji daje jakie stopy zwrotu

Podział obligacji rządowych na stopy zwrotu - ile % obligacji daje jakie stopy zwrotu
Źródło: Deutsche Bank Research

Są jednak na szczęście jeszcze obligacje korporacyjne! W poprzednim odcinku #301 (zobaczysz go tutaj) opowiadaliśmy, że przedsiębiorstwa z Europy mają pewną przewagę nad amerykańskimi i podczas tego kryzysu szansa na ich bankructwa jest o relatywnie niższa, co uzasadniałoby inwestycje w europejskie obligacje korporacyjne. Na tym rynku jednak stosunkowo łatwo trafić przypadkowo na bankruta, dlatego zachęcam zainteresowanie się nim za pośrednictwem globalnego funduszu ETF (zobacz, czym są i jak działają fundusze ETF w specjalnym cyklu „DNA Funduszy ETF” klikając tutaj).

Wartośc długu korporacyjnego w podziale na ratingu agencji S&P (w bln USD)

Wartośc długu korporacyjnego w podziale na ratingu agencji S&P
Źródło: Deutsche Bank Research

Spójrzmy jeszcze na rynki wschodzące. Nie na konkretny, ale na cały zbiór Polski, Rosji, Turcji, itp. Poniżej zobaczysz porównanie siły relatywnej rynków wschodzących do rozwiniętych od 2017 roku. Przez cały 2019 rok, rynki wschodzące były pod presją takich rynków jak Niemcy, Stany, czy Wielka Brytania. To one radziły sobie lepiej niż Polska, Turcja, Chiny czy Rosja. W czasach super płynności jaką zafundowały nam banki centralne, to może się jednak zmienić, a rynki wschodzące mogą stać się największym zwycięzcą problemów roku 2020.

Siłą relatywna rynków wschodzących do rozwiniętych od 2017 roku

Siłą relatywna rynków wschodzących do rozwiniętych od 2017 roku
Źródło: stooq.pl

Modelowy portfel na trzeci kwartał 2020

Zanim przejdziemy do konkretów modelowego portfela na trzeci kwartał 2020 roku – jeszcze jedno ważne zastrzeżenie. Przypominam, że oczywiście można było w ciągu ostatnich trzech miesięcy zarobić więcej niż 18,7% opisywane na początku, ale na DNA Rynków znajdziesz sposoby na skuteczne, ale zarazem odpowiedzialne sposoby na inwestowanie. Chcemy chronić twój kapitał i powoli, systematycznie dawać mu zarabiać. Jednorazowe złote strzały nie leżą w naszym zainteresowaniu, oczywiście czasem na nich zarobimy, ale umówmy się – jednorazowe strzały to w 99% przypadków po prostu szczęście. To nie jest sposób na długoterminowy sukces. Każdą większą inwestycję ponadto rozkładaj na transze zakupowe, stosując złotą zasadę – łyżeczką, a nie chochlą! Hossa nie zając, nie ucieknie.

Jak zatem wyglądać mógłby modelowy portfel na trzeci kwartał 2020? Dostęp po bezpłatnej rejestracji! 🙂

Zarejestruj się, aby przeczytać ten i pozostałe materiały premium!


Premium

Rejestracja w serwisie jest całkowicie bezpłatna

Zyskasz dostęp do niedostępnych materiałów!

Kliknij i zarejestruj sięDo zarobienia!
Paweł Cymcyk

Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym serwis DNA Rynków oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

17
1

Powiedz nam czy podobał Ci się ten materiał

17
1


Może Cię zainteresować również:

Ankieta

Co jest bardziej prawdopodobne w 2021 roku?

  • Bitcoin po 100 tys. USD
  • Złoto po 2 tys. USD
  • Nasdaq po 15000 pkt

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy: