Dlaczego nie kupię akcji CD Projekt? (przynajmniej do końca 2020 roku)

Rok 2020 będzie najważniejszym w historii CD Projekt. To dla niej rok rekordów: w pierwszym kwartale firma została największą firmą pod względem kapitalizacji na warszawskiej giełdzie, a w maju pod względem kapitalizacji stała się największym producentem giełdowym w Europie, prześcigając francuskiego giganta UbiSoft. Niejako przy okazji, CD Projekt stał się również najważniejszą spółką na GPW, której udział w WIGu sięgnął już niemal 12%. Dodatkowo w czwartek 21 maja 2020 akcjonariusze CD Projekt, których dopadła epidemia #Hot16Challenge2 mogli zarapować „Zmiana kodu, zmiana kodu, CD Projekt z czwórką z przodu.”. Skala wzrostu w ciągu ostatnich 5 lat robi kolosalne wrażenie. To 1700% zysku, które na wykresie prezentuje się okazałą 400-tką na końcu okresu. Wielkość firmy mierzona kapitalizacją to już blisko 40 mld złotych, czyli niemal 10 mld USD, a więc to duży podmiot nawet jak na światowe standardy. Na starcie powinieneś jeszcze wiedzieć, że nigdy nie byłem ani nie jestem posiadaczem akcji CDR, ale akcjonariuszom obecnym i przyszłym życzę powodzenia!

Cena CD Projekt od 2016 roku

Trzeba przyznać, że CD Projekt potrafi rozgrzewać nastroje inwestorów. To nazwę, którą kojarzą wszyscy. Od rynkowych wyjadaczy, po inwestorów, którzy dopiero zaczynają interesować się giełdą. Jej dotychczasowy sukces to w największym stopniu zasługa sagi Wiedźmina oraz… oczekiwań. Oczekiwań i nadziei na kolejną wielką produkcję CyberPunk 2077. Data premiery CyberPunk 2077 była planowana na 16 kwietnia 2020 roku. 16 kwietnia minął, a gra…obecnie zapowiadana jest na 17 września 2020. Sukces tego tytułu musi być światowy i spektakularny. To produkt, który musi zarobić miliardy, aby uzasadnić rynkową wycenę firmy. Ta bowiem, patrząc po obecnych wskaźnikach giełdowych jest w poziomach stratosfery. Cena do zysku (C/Z) to dziś blisko 220, a Cena do Wartości Księgowej (C/WK) blisko 34. To wyceny porównywalne jedynie z okresem szczytu bańki internetowej. Czy te oczekiwania uda się spełnić?

Kapitalizacja CD Projekt  porównana w czasie do kapitalizacji UbiSoft

Kapitalizacja CD Projekt  porównana w czasie do kapitalizacji UbiSoft
Źródło: Wojciech Białek, Macrobond

Jaki jest górny pułap ceny CD Projekt ?

Miłośnicy numerologii od razu zobaczą, że w dacie premiery CyberPunk2077 (17 września 2020) po dodaniu cyfr w niej zawartych otrzymujemy 21, a kiedy debiutował pierwszy Wiedźmin, cena wynosiła 24 PLN! Mnożąc te cyfry przez siebie (21*24) otrzymujemy 504 PLN, co od razu daje perspektywę do wzrostu o dalsze 26%!!! Czy to oznacza, że cena docelowa CDR to 504 PLN?! Nie bardzo. W zasadzie nie oznacza to nic, ale dobrze ilustruje podejście wielu inwestorów do tej firmy (błagam, zrozum, że to żarty 😉 ). Przy obecnych oczekiwaniach i nadziejach obecnie można wybrać dowolną liczbę i uznać ją za maksymalną cenę, która na dłuższy czas wyznaczy szczyt akcji CDR. Nadzieje, oczekiwania i wiarę trudno się wycenia.

Co łączy CD Projekt z największą firmą naftową świata?

Exxon Mobile to naftowy gigant, który przez kilka lat był największą firmą na świecie pod względem kapitalizacji. Wydawało się, że jego pozycja jest pewna i niepodważalna. Co więcej, w powszechnym przekonaniu inwestorów, rozwój gospodarczy powinien zwiększać popyt na ropę, a zatem jej cenę. W przypadku gospodarczych turbulencji powinno być odwrotnie. Zatem wydawało się, że Exxon będzie poruszał się jak rynek, a rynek jak Exxon, więc nic nie może mu zagrozić. A tymczasem jak możesz zobaczyć na wykresie poniżej, tak było do 2014 roku. Potem ta zależność się zepsuła. Teraz po 6 latach wiemy, że rewolucja łupkowa, na której oparty był gigant, okazała się jego przekleństwem, bo finalnie doprowadziła do gigantycznych spadków cen ropy.

Porównanie zachowania amerykańskiego rynku (SP500) z akcjami Exxon Mobile

Już czuję nosem te komentarze nawiązujące do tego, że przecież Apple, że przecież Amazon, że przecież Google też rosły i rosną dalej. Tak, zgadza się. Jest tylko jedno, małe, malutkie ale. To są biznesy niesamowicie zdywersyfikowane. Biznesy mające wiele produktów i źródeł przychodu, a dodatkowo mające pozycję niemal monopolisty w swoim segmencie. Zupełnie inna sytuacja niż Exxona i… CD Projekt.

Wiara w to, że król jest tylko jeden i że CD Projekt będzie nieprzerwanie kroczył w górę, jest możliwa, przy czym ja nie należę do jej wyznawców. I oczywiście mogę się mylić. Tym razem może być inaczej, bo sukces okaże się potężny i zaskoczy wszystkich, a kolejna produkcja okaże się jeszcze większym sukcesem. Jednak strategia inwestycyjna oparta na nadziei jest mi dość obca.

Co łączy CD Projekt z ubraniami i butami?

Jeżeli porównanie do Exxon Mobile jest dla Ciebie mało przekonujące, spójrzmy na lokalne przykłady. Marki CCC i LPP także są na giełdzie i także odniosły na niej spektakularne sukcesy. Akcje LPP w 2010 roku kosztowały 1350 PLN, a 5 lat później już 10.000 PLN. Akcje CCC w 2012 roku można było kupić po 40 PLN, a pięć lat później sprzedać po 300. Skala wzrostu w obu przypadkach jest podobnie stratosferyczna. To też byli liderzy w swojej branży o niekwestionowanych sukcesach. Przy rozwijającej się gospodarce, bogacącym się konsumencie i tanim kredycie wydawali się skazani na sukces. Patrząc na ich wykresy w kolejnych latach, w najlepszym przypadku jest stabilizacja (LPP), a w najgorszym widmo bankructwa (CCC).

Uprzedzając zbliżające się komentarze inwestycyjnych wyznawców CDR, podkreślę, że NIE spodziewam się bankructwa CD Projekt! Zwracam uwagę, że w swoim czasie te podmioty były otoczone podobnym przekonaniem, że ich akcje muszą zyskiwać, bo nie ma innej możliwości. Jednak okazało się, że inna możliwość jednak jest. Błędne decyzje managerskie, przeinwestowanie, nieoczekiwane problemy wizerunkowe, gwałtowny kryzys itp. w swojej masie sprawiły, że  także te firmy i ich akcje NIE uległy czterem najdroższym słowom świata – Tym razem będzie inaczej.

Dlaczego nie kupię CD Projekt?  

Podsumowując przemyślenia powyżej, czego spodziewam się po akcjach CD Projekt w okresie do 3 miesięcy po premierze CyberPunk2077?

Dalsze wzrosty bez górnej granicy (15% prawdopodobieństwa)

Wszystko pójdzie super dobrze. CyberPunk2077 będzie ekstremalnym sukcesem i sięgnie gigantycznej sprzedaży. Mimo że kurs będzie podatny na dużą zmienność cena może sięgać dowolnych poziomów. 500-1000 złotych? Nie ma sufitu. Jak do obecnej wiary zostaną dodane pieniądze z produktu, to inwestorzy będą kupowali akcje na wyścigi, a chętnych do sprzedaży będzie mało.

Wszystkie inne scenariusze (85% prawdopodobieństwa)

W tym punkcie mieści się każdy inny scenariusz poza super-pozytywnym. A pamiętaj, że obecna wycena zakłada, że będzie idealnie, bo inaczej będzie srogie rozczarowanie. Ten punkt zawiera wersje pozytywną jak (przy Exxon) i powolne odklejanie się od rynku, wersję neutralną (jak przy LPP) gdzie jest stabilizacja oraz wersję pesymistyczną (jak CCC).

Innymi słowy inwestowanie teraz w CD Projekt to godzenie się na duże ryzyko, że cokolwiek może pójść nie tak. A w gamingu jest sporo miejsc do potknięcia – wersja single-player, wersja multi-player, przyjęcie przez graczy, stopień szansy na powtórzenie sukcesu Wiedźmina, ryzyka regulacyjne, recesja gospodarcza, zubożenie konsumenta i wiele innych czynników.

Nie wiem czy inwestowanie w CD Projekt przyniesie Ci dużo zysków. Mimo wszystko mogę jednak Cię zapewnić, że inwestowanie w CD Projekt przyniesie Ci dużo emocji. Najchętniej kupiłbym teraz opcje na akcje CD Projekt. To dałoby szanse na zyski, a jednocześnie ograniczyło ryzyko strat do z góry założonego poziomu. Niestety opcji na akcje CD Projekt na giełdzie nie ma 😉

Do zarobienia!
Paweł Cymcyk

118
13
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Może Cię zainteresować również: