Czy czeka nas druga fala spadków?! | DNA Rynków #300

opublikowano: 25 maja 2020

Obecnie na rynkach wciąż utrzymuje się jako takie odbicie. Gdzieś mniejsze, gdzieś większe, ale na pewno odbicie. Pytania o to, czy czeka nas druga fala spadków zaczynają być coraz powszechniejsze i często trafiają również do nas. W całej ekonomii najważniejsze są dziś 4 litery alfabetu: L, U, V i W. Od tego jaki kształt przybiorą wykresy gospodarczego odbicia zależeć będzie również średnioterminowa kondycja wszystkich rynków. Czy będzie druga fala spadków? Odpowiedzi szukamy w tym odcinku DNA Rynków!

Najważniejsze w tym odcinku DNA Rynków:

  • Druga fala zachorowań – wiele wskazuje na to, że druga fala spadków powinna zbiec się z drugą falą zachorowań na COVID-19, a ta może nastąpić nawet wcześniej niż jesienią.
  • Topniejące oszczędności emerytalne – według badań połowa Amerykanów wycofała już część swojej gotówki z kont emerytalnych. Problem w tym, że w USA większość tej gotówki leży na rynku akcji.
  • Widmo fali bankructw – problemy narynku długu to potencjalne przedsiębiorców z pozyskaniem kapitału, a problemy z pozyskaniem kapitału zawsze przekładały się na problemy ze spłatą zadłużenia.
  • Ulica na zakupach – jak myslisz, kto dziś napędza odbicie akcyjnych indeksów? 🙂

Obejrzyj odcinek DNA Rynków #300

Druga fala zachorowań

Absolutną nowością na rynkach jest na pewno silna korelacja zmienności z nowymi przypadkami COVID-19. Na wykresie poniżej można zobaczyć zachowanie się indeksu VIX (zobacz również: „VIX ma wielkie oczy – czym jest indeks strachu?”) określającego rynkową zmienność oraz liczbę krajów, w których liczba zachorowań na koronawirusa rośnie. Jak widać, obecne zahamowanie dynamiki wzrostu zachorowań mocno zbiega się ze spadkiem rynkowej zmienności. Ogólnie, dla rynków powinna być to dobra informacja, ponieważ co do zasady niska zmienność towarzyszy wspinającym się do góry indeksom, a wysoka zmienność zbiega się najczęściej z szalejącymi na rynku niedźwiedziami. Prognoza drugiej fali spadków na rynkach powinna więc pokrywać się z prognozą… drugiej fali zachorowań.

Indeks VIX w zestawieniu ze wzrostem nowych przypadków COVID-19

Zarejestruj się, aby przeczytać ten i pozostałe materiały premium!


Premium

Rejestracja w serwisie jest całkowicie bezpłatna

Zyskasz dostęp do niedostępnych materiałów!

Kliknij i zarejestruj się

Do zarobienia!
Paweł Cymcyk

Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym serwis DNA Rynków oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

35
2

Powiedz nam czy podobał Ci się ten materiał

35
2


Może Cię zainteresować również:

Ankieta

Czy sądzisz, że Allegro przebije do końca 2020 cenę 100 zł?

  • Tak
  • Nie

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy: