Będą Spadki Na Giełdzie? | Dolar Będzie Tańszy! Glapiński Nie Obniży Stóp w 2024! #FinWeek

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze tygodnia. Wszystkie one mają znaczenie dla Twoich pieniędzy i nie usłyszysz o nich głównych mediach. FinWeek to cotygodniowa seria informacyjno-analityczna, gdzie podaję najważniejsze informacje ze świata gospodarek, finansów i światowych giełd. Zobacz, co było najważniejsze w tym ostatnim czasie i jak możesz na tym zarobić!

Najważniejsze wydarzenia tygodnia dla giełd i gospodarekPowiązane wpisy
Amerykańskie indeksy na nowych szczytach. Nadchodzi czas korekty?https://dnarynkow.pl/dobry-zagraniczny-broker-dla-kazdego-testujemy-platforme-freedom24-recenzja/
Stopy procentowe w Polsce nie zmienią się nawet do końca roku? Tak sugeruje Adam Glapińskihttps://dnarynkow.pl/analiza-premium-spolki-disney-sto-lat-historii-rozrywki/
Wielka wojna o czipy trwa! ARM Holdings rośnie prawie 50% w jeden dzieńhttps://dnarynkow.pl/polprzewodniki-z-ogromnym-potencjalem-na-dalsze-zwyzki-ten-sektor-bedzie-czarnym-koniem-dekady/
Disney wchodzi w świat gier komputerowych!https://dnarynkow.pl/chinskie-akcje-moga-zaskoczyc-kilka-powodow-dlaczego-warto-sie-nimi-zainteresowac/
Chińska interwencja na rynku akcji?

Będą Spadki Na Giełdzie? | Dolar Będzie Tańszy! Glapiński Nie Obniży Stóp w 2024! #finweek

Załóż konto we Freedom24 i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 8,76% rocznie (bez limitu wpłat!)

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/freedom-dna-lp

Najważniejsze dane gospodarcze tygodnia

Fatalna seria danych z niemieckiego przemysłu. Produkcja przemysłowa u naszych zachodnich sąsiadów spadła w grudniu po raz siódmy z rzędu. Tym razem spadek sięgnął 1,6% w ujęciu miesiąc do miesiąca. Gorsze wyniki były oczekiwane, ale w granicach spadku o 0,4%. W ujęciu rocznym ostatnie dane dają już spadek produkcji równy 3% w porównaniu z grudniem 2022.

Niemiecka produkcja przemysłowa

Niemiecka produkcja przemysłowa

Oczywiście trzeba pamiętać, że mówimy tutaj o przeszłości. W końcu to dane za grudzień, a mamy luty. Warto więc spojrzeć na dane o nowych zamówieniach za styczeń 2024. Te są z kolei są dobre, i niedobre jednocześnie. Dobre, bo wartość nowych zamówień wzrosła o 9% m/m. Słabe, bo po wyłączeniu pojedynczych dużych zamówień widać dalszy spadek.

Nie można zapominać o tym, że jednorazowe duże zamówienia od zawsze były ważne dla niemieckiej gospodarki i znajdą swoje odzwierciedlenie w PKB, ale trzeba też mieć świadomość, że to te mniejsze w swojej masie mówią o prawdziwej kondycji gospodarki. Ta niestety ma się kiepsko. Nadzieja pozostaje w coraz lepszych odczytach indeksów PMI, o których mówiłem w FinWeek z poprzedniego tygodnia. Lepiej radzi sobie sektor usług. Bezrobocie nie występuje dziś praktycznie nigdzie, a wraz ze spadającą inflacją, nastroje konsumentów mocno się poprawiają.

Zamówienia w niemieckim przetwórstwie

Zamówienia w niemieckim przetwórstwie

W niektórych miejscach świata inflacja spada nawet zbyt mocno. W Chinach ceny spadły o 0,8% rok do roku w styczniu 2024. To czwarty miesiąc spadków cen z rzędu. Najdłuższa seria od października 2009 roku. Ostatni odczyt ma w sobie jednak sporo efektu bazy, co oznaczałoby, że bez niesamowitych wydarzeń rynkowych w ciągu najbliższych dwóch miesięcy zobaczymy w Chinach powrót inflacji.

Inflacja w Chinach r/r

Inflacja w Chinach r/r

Aktualizacja portfela Freedom24

Publiczny portfel Freedom24 możesz w każdej chwili podejrzeć pod linkiem: https://myfund.pl/index.php?raport=pokazPortfelPubliczny&portfel=122968, który znajdziesz w opisie tego nagrania znajdują się dziś akcje Pinterest, Spotify, Taiwan Semiconductor Manufacturing oraz fundusze ETF na sektor ochrony zdrowia w USA oraz chińskie spółki internetowe.

Do portfela dopłaciłem ostatnio kolejne 600 euro, a całość radzi sobie naprawdę dobrze. W ciągu dwóch miesięcy, cały portfel zyskał ponad 6%. Obecnie zdecydowałem się na dokupienie za około 350 euro akcji spółki BYD. To chiński producent aut elektrycznych, o którym więcej opowiadałem w nagraniu o interesujących mnie dziś spółkach z Chin. Wykorzystałem również piątkową przecenę na akcjach Pinterest dokupując je za około 150 euro.

Szersze omówienie wyników Pinterest pojawi się bezpośrednio na stronie w wersji premium serwisu. Jeśli jednak chodzi o BYD, to jest to moje „kolejne” zagranie na Chiny. Pomijając fatalne nastroje inwestorów, ponowne pojawienie się inflacji zawsze dobrze działa na rynek akcji i w tym kontekście może dodatkowo wspierać wzrosty na tamtejszym rynku.

BYD tymczasem jest dziś mocno niedowartościowany względem konkurencji wśród pojazdów EV. Oczywiście sporo w jego wycenie jest ryzyka politycznego, ale dziś odrzucam je na bok. Nie spodziewam się, że Chiny i USA będą mocniej i bardziej otwarcie atakować się słownie.

Po tych zakupach pozostało mi w portfelu około 400 euro. Wolną gotówkę lokuję w planach oszczędnościowych dostępnych na Freedom24, które płacą nawet 8,8% rocznie odsetek. Jeśli więc nawet nic nie robię to i tak zarabiam. Może się wydawać, że to bardzo hojna oferta, ale tak naprawdę jest uzależniona od stawek EURIBOR i SOFR i nie będzie trwać wiecznie. Gdy stopy procentowe spadną, to oferta się pogorszy. Warto więc skorzystać jeszcze z jakiegoś czasu ponadprzeciętnie wysokich odsetek. Jeśli interesuje was taki zysk, to link do oferty znajdziesz tutaj: https://bit.ly/dna-freedom-oszczedzanie

Amerykańskie indeksy na nowych szczytach. Nadchodzi czas korekty?

Amerykański indeks S&P500 po raz pierwszy w historii przekroczył barierę 5000 punktów! Po bessie z 2022 roku nie ma już więc ani śladu. Rekordy pobił też indeks Nasdaq-100, a o krok od swoich jest również Nasdaq Composite. Hossa w USA trwa pomimo sceptycznego nastawienia inwestorów. Czy jest się czego bać i warto przygotować się na spadki?

Uwaga większość inwestorów kierowana jest na ewentualne obniżki stóp procentowych w USA. Według wielu analityków spadki na rynku miałyby zacząć się, gdy amerykański bank centralny obniży stopy procentowe. Dane pokazują jednak, że w sytuacji, gdy obniżka stóp procentowych wynikała jedynie z technicznego dostosowania poziomu stóp do zmian w inflacji, a nie z problemów gospodarczych, to indeks S&P500 nie odczuwał żadnych problemów i po samej obniżce w trzy miesiące wzrastał średnio po 10%.

Wpływ cięć stóp procentowych FED na wyniki spółek giełdowych

Wpływ cięć stóp procentowych FED na wyniki spółek giełdowych

Tymczasem nic nie wskazuje na obniżkę stóp wywołaną problemami gospodarczymi. Wszelkie prognozy dotyczące kondycji gospodarki i spółek na 2024 pozostają pozytywne. Globalny wzrost zysków na akcje według Bank of America ma wzrosnąć w ciągu najbliższych 12 miesięcy o nawet 8%.

Spodziewany globalny wzrost EPS o 8% w nadchodzącym roku

Spodziewany globalny wzrost EPS o 8% w nadchodzącym roku

Stopy procentowe w Polsce nie zmienią się nawet do końca roku? Tak sugeruje Adam Glapiński

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe w Polsce na tym samym poziomie. Podczas konferencji po decyzji, Prezes NBP Adam Glapiński zasugerował, że obniżek stóp w 2024 roku w ogóle może nie być. Jeszcze do niedawna rynek finansowy wyceniał nawet 5 obniżek stóp procentowych w Polsce do końca roku. Po konferencji Prezesa, oczekiwania przesunęły się na maksymalnie jedną obniżkę.

Jeśli naprawdę RPP nie zdecyduje się na obniżki stóp procentowych w 2024 roku, to może czekać nas solidne umocnienie złotego. Dziś rynek finansowy oczekuje nawet 3-4 obniżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. O trzech obniżkach mówił nawet sam przewodniczący Fed Jerome Powell.

Taki rozjazd w stopach procentowych nie przejdzie obojętnie kursów walut. W materiale Jak Skutecznie Prognozować Kursy Walut tłumaczyłem, że różnice w poziomach stóp procentowych są dla kursów kluczowe. W przypadku, gdyby RPP nie zdecydowała się na obniżki, a Fed zrealizował zapowiadane przez Powella trzy z nich, możemy zobaczyć dolara nawet po 3.80 zł.

Wielka wojna o czipy trwa! ARM Holdings rośnie prawie 50% w jeden dzień

Wielka wojna o chipy trwa. Półprzewodniki powoli stają się nową ropą naftową w kontekście znaczenia strategicznego. Zależy od nich rozwój technologiczny całego świata, a ich produkcja jest dziś uzależniona od zaledwie kilku firm i krajów. Bez nich nie będzie chociażby branży sztucznej inteligencji czy samochodów elektrycznych.

Spółka ARM, technologiczna firma zajmująca się projektowaniem czipów z siedzibą w Cambridge, opublikowała w czwartek imponujące wyniki finansowe. ARM wyraźnie podwyższył również mocno prognozy zysków na 2024 rok. Kurs w efekcie wzrósł o prawie 50% w jeden dzień!

Mimo rewelacyjnych fundamentów biznesu, wzrost wydaje się jednak lekko.. przesadzony. Wynikać on może poniekąd z bardzo niskiej liczby akcji w obiegu na rynku. Mimo debiutu spółki, który miał miejsce w przypadku Arm kilka miesięcy temu, nadal 90% akcji jest w posiadaniu Soft Banku.

Ewidentnie na giełdzie zabrakło w czwartek podaży akcji. W konsekwencji wycena wskaźnikowa ARM jest aktualnie najwyższa w całym sektorze półprzewodników, i przewyższa nawet spółkę Nvidia o 100%!

Model biznesowy brytyjskiej spółki jest jednak inny od Nvidia. W dużej mierze jest to firma licencjonująca technologię. Działalność ARM jest więc związana w dużej mierze z opłatami licencyjnymi. Kiedy powstają kolejne miliardy chipów każdego roku, to ARM zgarnia niewielką opłatę za korzystanie ze swojej udostępnianej architektury. Pasywnie zarabia więc na każdym wyprodukowanym chipie. Drugą gwiazdą hossy powiązanej ze sztuczną intelignecją jest firma o Super Micro Computer.

Wbrew pozorom nie sprzedaje ona super malutkich komputerów, tylko produkuje i dostarcza zaawansowane rozwiązania serwerowe. Jest dostawcą serwerów oferującym kompleksowe rozwiązania IT centrom danych czy dostawcom usług w chmurze. Mimo, że jest to bardzo niskomarżowy biznes, to spółka odnotowała nieprawdopodobny wzrost wyceny, rosnąc w ciągu ostatniego roku o 700% a w ciągu ostatniego miesiąca o ponad 100%.

Mimo 7-krotnego wzrostu w zaledwie rok, jeden z dyrektorów spółki zakupił ostatnio akcje za ponad milion dolarów. Super Micro Computer zaraportowalo fenomenalne wyniki finansowe, które przebiły oczekiwania analityków. W dużym stopniu wynikały one z wystrzału popytu na serwery i infrastrukturę do centrów danych przez bliską współpracę spółki z Nvidia.

Disney wchodzi w świat gier komputerowych!

Disney rozpoczyna nowy rozdział w swojej historii i wkracza na rynek gier komputerowych. Spółka zainwestowała 1,5 miliarda dolarów w udziały w spółkę Epic Games, która znana jest z produkcji Fortnite. Firmy mają już wcześniejsze wspólne doświadczenia. Disney współpracował z Epic Games przy wprowadzaniu do Fortnite postaci z Marvela czy Gwiezdnych Wojen.

Nie jest to więc nowa znajomość, ale bezpośrednio w udziały wcześniej nie inwestował. Informacja została podana podczas publikacji wyników kwartalnych, które mocno pobiły oczekiwania analityków. Zadeklarowała również podniesienie dywidendy o 50% i ogłosiła skup akcji własnych za 3 miliardy dolarów. Disney dalej konsekwentnie tnie również koszty i poprawia swoje wyniki.

Tylko w ostatnim kwartale osiągnęła ponad 500 mln USD oszczędności w zakresie sprzedaży, kosztów ogólnych i administracyjnych. Inwestorzy ten zestaw informacji odebrali bardzo pozytywnie. Spółka w konsekwencji odnotowała najwyższy jednodniowy wzrost kursu od 3 lat, rosnąc 11% w trakcie sesji.

Chińska interwencja na rynku akcji?

6 lutego chińskie indeksy wzrosły średnio po 8% ustanawiając historyczny rekord jednodniowego wzrostu. Wszystko dzięki temu, że Pekin uderzył pięścią w stół i zasugerował poważne interwencje na rynku. Fundusz państwowy ma pójść śladem Japonii i rozpocząć skup funduszy ETF.

Pierwsze głosy niezadowolenia spadkami na giełdzie ze strony Komunistycznej Partii Chin pojawiły się ponad miesiąc temu. Do tej pory chińskie władze nie za bardzo zajmowały się kwestiami rynku kapitałowego.  Ostrzejsze komunikaty pojawiły się jednak dopiero 5 lutego. Chińska Komisja Regulacji Papierów Wartościowych (CSRC) stwierdziła w oświadczeniu, że będzie nadal wprowadzać na rynek więcej funduszy wspólnego inwestowania w w celu przyciągnięcia świeżego kapitału i utrzymania stabilności rynku.

W minionym tygodniu urzędnicy zaostrzyli też ograniczenia w handlu, zakazując niektórym funduszom hedgingowym składania zleceń sprzedaży w celu powstrzymania dalszych spadków.

Oprócz nowych nakazów i zakazów nałożonych na rynek, eksperci prognozują iż chińskie władze postanowią ratować notowania indeksów giełdowych swojego państwa żywą gotówką. Przecieki dotyczące pakietu stabilizacyjnego pojawiły się już w styczniu. Miałby on sięgać równowartości 278 mld USD, a w ramach niego państwowe spółki kupowałyby akcje na giełdach w Shenzen i Szanghaju.

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Załóż konto we Freedom24 i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 8,76% rocznie (bez limitu wpłat!)

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/dna-freedom-oszczedzanie

Pamiętaj, że przy inwestowaniu twój kapitał zawsze jest zagrożony. Prognozy i wyniki osiągane w przeszłości nie są wiarygodnymi wskaźnikami dla przyszłych wyników. Niezbędne jest przeprowadzenie własnej analizy przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji.

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments