Jaki będzie kurs dolara, euro czy franka? Trzy proste triki na przewidzenie waluty!

Czy jeden dolar będzie po 10 złotych albo po 2 złote? Każdy scenariusz jest równie nieprawdopodobny! Na kursy walut mocno wpływa masa czynników i nie da się co prawda przewidzieć, ile dokładnie za miesiąc lub za tydzień będzie kosztowało jedno euro, czy jeden dolar. Da się jednak oszacować, w którą stronę i jak mocno kursy różnych walut mogą się zmienić! Ty również jesteś w stanie to zrobić!

Koniec z zastanawianiem się, czy to dobry moment na wymianę gotówki na wakacje lub czy to dobry czas na spłatę raty w kredycie walutowym!

W tym wpisie opowiem o kilku najważniejszych elementach, które wpływają na kursy walut oraz jak samodzielnie możesz je interpretować. Proste analizy to wszystko, co jest potrzebne do trafnych i realistycznych prognoz, które faktycznie się sprawdzają. 

Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Jak prognozować waluty?https://dnarynkow.pl/dolar-bedzie-po-3-zlote-oto-co-czeka-dalej-polska-walute-nasze-prognozy-dla-zlotego/
Co wpływa na kurs dolara czy eurohttps://dnarynkow.pl/czy-warto-kupowac-dolary-dzisiaj-to-koniec-wzrostow/
Kiedy złoty się umacnia, a kiedy osłabiahttps://dnarynkow.pl/czy-czeka-nas-upadek-amerykanskiego-dolara/

Jak przewidzieć kursy walut? Trzy proste triki!

Gdy wszyscy biegali do kantorów wymieniać złote na dolary, ostrzegałem was, że nie ma to sensu. Tak było w listopadzie 2022 roku, gdy przygotowywałem materiał, żeby zapomnieć o dolarze po 6 złotych. Niedługo później nastąpiło dynamiczne umocnienie złotego.

Kurs waluty USDPLN od 2021 roku

Pod koniec listopada 2023 roku twierdziłem z kolei, że największe umocnienie złotego już za nami. Po trzech miesiącach kurs złotego faktycznie… stał dalej w miejscu.

Kurs waluty USDPLN od listopada 2023

Oczywiście w każdym przypadku po drodze były jakieś wzrosty i spadki, bo nie da się oszacować idealnego kursu. Kierunek jednak to co innego!

Najważniejsze elementy, który wpływają na kurs każdej waluty, to:

 1. Różnice w stopach procentowych
 2. Obecna sytuacja gospodarcza kraju i geopolityczna w regionie i na świecie
 3. Napływy i odpływy kapitału, które mogą być niezależne lub być pochodną poprzednich punktów

Te trzy punkty mówią Ci o tym, co działa najmocniej na kursy waluty i to jedyne elementy, na które wystarczy zwracać uwagę.

Jak stopy procentowe wpływają na kursy walut?

Stopy procentowe wpływają na to, ile możesz zarobić na swoich oszczędnościach bez większego ryzyka. 

Wyobraź sobie, że masz dwa kraje, gdzie w jednym mamy stopy procentowe równe 5% (niech to będzie kraj A) a w innym 3% (niech to będzie kraj B). Jeśli kurs wymiany walut pomiędzy tymi krajami wynosiłby 1.00, to co by się stało?

Wszyscy rozsądni ludzie z kraju B wymieniliby swoje pieniądze na walutę A i ich oszczędności byłyby oprocentowane na 5%, a nie na 3%. Potem z powrotem zmieniliby walutę na swoją po kursie 1.00.

W rzeczywistości to nierealne. Gdyby faktycznie taka sytuacja miała miejsce, to mnóstwo osób sprzedawałoby walutę B i kupowało walutę A. Rynek walutowy, jak każdy inny opiera się na prawie popytu i podaży. Jeśli mamy więcej kupujących niż sprzedających, to cena się zmieni. W tym wypadku zmieni się kurs walutowy. 

Zobacz to na kilku prostych przykładach:

Wrzesień 2023 roku – Rada Polityki Pieniężnej niespodziewanie obniża mocno stopy procentowe w Polsce aż o 75 punktów bazowych. W efekcie mocno zmniejszyła się atrakcyjność złotego względem innych walut i dostaliśmy gigantyczną przecenę na polskiej walucie. Sięgnęła prawie 10% w zaledwie miesiąc. Jak na skalę rynku walutowego, to ogromny ruch. Na wykresie poniżej to ta seria zielonych świeczek w drugiej połowie 2023 roku.

Cały 2022 rok Amerykański Bank Centralny realizuje najszybszy cykl podwyżek stóp procentowych w całej swojej historii. Do października 2022 w zasadzie nie wiadomo, gdzie i kiedy ten cykl się zatrzyma. Efekt? Kolosalne umocnienie się amerykańskiego dolara względem praktycznie wszystkich walut świata. Nie tylko polski złoty mocno wówczas taniał, chociaż jemu mocno zaszkodziła jeszcze wojna.

Indeks dolara od 2020 roku. Widać silne umocnienie w okresie, gdy Fed mocno podnosił stopy

Indeks dolara od 2020 roku. Widać silne umocnienie w okresie, gdy Fed mocno podnosił stopy

Jeśli spodziewane są spadki lub wzrosty stóp procentowych, to będzie miało to silny wpływ na kursy walut. To bardzo dobra wskazówka do tego, jak będzie zachowywała się waluta, zwłaszcza w okresie, gdy banki centralne ingerują mocno w gospodarki.

Jak geopolityka wpływa na kursy walut?

Silny wpływ na kursy będzie też miała geopolityka. Głównie dotyczyć będzie to walut krajów rozwijających się, do których zalicza się również polski złoty. To jedno z najbardziej intuicyjnych i łatwych w analizie połączeń. Jeśli za naszą wschodnią granicą wybuchła wojna, to złoty naturalnie się osłabi.

Wzrost ryzyka tego typu sprawia, że rośnie ryzyko trzymania gotówki w danej walucie. Inwestorzy uciekają, a to prowadzi do wyprzedaży.

 1. Gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, to kurs złotego do dolara osłabił się w zaledwie trzy tygodnie o nawet 15%!
 2. Gdy w 2008 roku wybuchł globalny kryzys finansowy, to wystarczył niecały rok, żeby złoty osłabił się o prawie 100%! 
 3. Gdy w 2011 roku wybuchł kryzys zadłużeniowy w Unii Europejskiej, to złoty również dostał po głowie.

Każdy kryzys geopolityczny będzie prowadził albo do światowej, albo regionalnej ucieczki od walut bardziej ryzykownych (jak polski złoty, meksykańskie peso, czy brazylijski real), do walut uznawanych za bardziej bezpieczne (jak amerykański dolar, szwajcarski frank, czy euro). To wydarzenia, które dzieją się szybko i nagle. Najczęściej dynamika tego ruchu działa w tym wypadku tylko w jedną stronę. 

Praktycznie nie istnieje ryzyko geopolityczne, które działałoby w drugą stronę, tj. szybkiego umocnienia się walut z rynków wschodzących i osłabienia walut rynków rozwiniętych. Po czasie okazuje się, że sporo z tego potencjalnego ryzyka, które zostało wcześniej w odruchu pierwszej paniki uwzględnione i przestaje mieć znaczenie.

Dlatego też, jeśli słyszysz o tym, że za naszą granicą wybucha wojna, to kupowanie dolarów w pierwszym odruchu ma sens. W drugą stronę nie jest to już takie oczywiste. Gdy wojna się kończy, to odreagowanie na kursie nigdy nie jest tak silne. Po prostu było ono powolnie uwzględniane już wcześniej w zmianie kursu walutowego.

Klucz do zrozumienia walut

Wszystko sprowadza się tak naprawdę do napływów i odpływów kapitału, czyli ile „osób” chce akurat posiadać daną walutę. Jako indywidualny Kowalski nie masz na to żadnego wpływu. Najważniejszy jest napływ środków od różnych instytucji. 

Czy to jest coś, co da się przewidzieć? Częściowo jak najbardziej tak! Za takie napływy i odpływy gotówki będą odpowiadać cześciowo wspomniane wcześniej punkty, czyli różnice w poziomie stóp procentowych oraz ryzyka geopolityczne. To jednak nie wszystko.

Dochodzą tutaj czynniki specyficzne dla danego regionu oraz ogólna kondycja globalnej gospodarki. Jeśli np. spodziewany jest dodatkowy napływ środków unijnych do Polski, to taką gotówkę trzeba będzie wymienić na złote. To dodatkowo wzmocni naszą walutę.

Podobnie, jak gdy słyszysz o rosnących inwestycjach zagranicznych w Polsce. To również będzie działało na wzmocnienie złotego. 

Musisz przede wszystkim zrozumieć, że umacnianie i osłabianie się walut jest stosunkowo proste w analizie, dopóki dolar pozostaje najważniejszą walutą na świecie. Gdy światowa gospodarka znajduje się w stanie spowolnienia lub recesji, to dolar króluje na rynkach. Gdy światowa gospodarka wchodzi w stan ożywienia, to lepiej radzą sobie pozostałe waluty, w tym także polski złoty.

Wystarczy, że spojrzysz na wspominany już wcześniej indeks dolara i zestawisz go z indeksem ISM. ISM to indeks, który prognozuje, jak ma kształtować się kondycja amerykańskiej gospodarki. Nie jest istotne, czy będzie ona w recesji, czy w wielkim boomie. Chodzi wyłącznie o to, czy ma radzić sobie lepiej, czy gorzej.

Od tego w głównym stopniu zależy kurs dolara1

Dobrze widać, że gdy gospodarki spowalniają (żółta linia ISM spada), to dolar zyskuje na sile (niebieska linia indeksu dolara rośnie). Jeśli gospodarki przyspieszają, to dolar radzi sobie gorzej, a inne waluty zyskują moc. Dlaczego tak się dzieje? Napływy i odpływy kapitału! Gospodarki rozwijające się rosną szybciej niż gospodarka amerykańska. Jeśli więc wchodzimy w okres ogólnego ożywienia, to lepsze zyski można generować w szybciej rosnących gospodarkach. Pieniądze do nich napływają, a waluty się umacniają. Odwrotnie dzieje się, gdy gospodarki spowalniają. Wtedy kapitał ponownie ucieka do USA i do gospodarek bezpieczniejszych.

Wszystko sprowadza się do napływów kapitału

Analizowanie tego, co może wydarzyć się z kursami walut sprowadza się w zasadzie wyłącznie do zastanowienia się, czy na świecie będzie względnie stabilnie, a gospodarki będą miały się lepiej czy gorzej. Nie wymyślisz dzięki temu, ile będzie kosztował dolar czy euro jutro ani za tydzień, ale będziesz w stanie dobrze odczytać ogólny trend.

Zróbmy sobie mały test. Na bazie tych informacji spróbuj zaprognozować kurs USD/PLN na najbliższe pół roku. Nie musisz pisać konkretnego poziomu, ale zakres, np. „Myślę, że za pół roku USDPLN będzie w przedziale od X do Y”. Jak podasz argumenty, to na pewno do każdego się odniosę, a jeśli zbierzemy tutaj setkę komentarzy, to nagram specjalnego shorta o tym, co ja myślę na ten temat!

Największym problemem nie jest tutaj samo zastanowienie się, ale nieuleganie katastroficznym wizjom, na które będziesz natykać się w Internecie. Teorie spiskowe nigdy nie były i nie będą dobrym doradcą.

Dolar zaraz upadnie? Brazylia, Rosja i Chiny zrobią wspólną walutę, która wywróci stolik na świecie? Polska zaraz zbankrutuje? Zapomnij o tych głupotach i skup się na tym, co ważne i co naprawdę wpływa na kursy walut!

Gdzie najlepiej wymieniać waluty?

Uprzedzę pytanie z komentarzy „Gdzie Ty wymieniasz waluty?”. Ja sam przy wymianie walut na własne potrzeby korzystam z Walutomatu. Zresztą nie tylko ja, ale też w zasadzie cała moja rodzina. Dlaczego akurat tam? Trzy najważniejsze powody: 

 • są niskie prowizje – standardowa prowizja to 0,2% wartości wymiany, a możesz ją obniżyć o połowę, jeśli założysz konto przez ten link. To specjalna promocja od Walutomatu dla naszych czytelników 🙂
 • dostępność 24/7 – jeśli potrzebujesz wymienić walutę w sobotę o trzeciej w nocy, to nie ma problemu.
 • wysoka płynność – w zasadzie każdą kwotę, którą operują indywidualne osoby można bez problemu wymienić od ręki. 

Walutomat jest jednym z naszych partnerów, ale korzystałem z niego od dawna i nic by to nie zmienia. Naprawdę sądzę, że na rynku walutowym trudno o lepszą ofertę, a szybka platforma na pewno przyda się, gdy będziesz już sprawnie identyfikował możliwe ruchy na walutach.

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Arek
  Arek
  5 miesięcy temu

  Ciekawe podsumowanie czynników wpływających na kursy walut!
  Tutaj moja narracja dotycząca USD/PLN:

  • Spodziewam się spadku stóp procentowych w USA (nieźle radzą sobie z inflacją, a FED wydaje się zdeterminowany, żeby ją zdusić). Sprawi to, że trzymanie oszczędności w tej walucie stanie się mniej opłacalne
  • Spodziewam się utrzymania stóp procentowych w Polsce na obecnym poziomie przez dłuższy czas (tempo dezinflacji spada, RPP w obecnym kształcie może nie być chętna by pomagać obecnemu rządowi zaciągać tani dług)
  • Zakładam, że rok 2024 będzie rokiem odbicia gospodarczego, co będzie premiować rynki wschodzące

  Wobec tego obstawiam umocnienie się złotego i to, że kurs USD/PLN zawędruje w okolice 3.75