Kurs Meta Rośnie 20%! | Obajtek Odwołany | Wyniki Big Tech | Hamilton w Ferrari #FinWeek

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze tygodnia. Wszystkie one mają znaczenie dla Twoich pieniędzy i nie usłyszysz o nich głównych mediach. FinWeek to cotygodniowa seria informacyjno-analityczna, gdzie podaję najważniejsze informacje ze świata gospodarek, finansów i światowych giełd. Zobacz, co było najważniejsze w tym ostatnim czasie i jak możesz na tym zarobić!

Najważniejsze wydarzenia tygodnia dla giełd i gospodarekPowiązane wpisy
Wielki wzrost akcji Meta https://dnarynkow.pl/dobry-zagraniczny-broker-dla-kazdego-testujemy-platforme-freedom24-recenzja/
Wyniki technologicznych gigantówhttps://dnarynkow.pl/nowy-kryzys-bankowy-za-rogiem-czy-jest-sie-czego-bac-po-credit-suisse-oraz-svb/
Hamilton przechodzi do Ferrari, a kurs rośniehttps://dnarynkow.pl/najsilniejsza-strona-europejskiej-gospodarki-czy-warto-inwestowac-w-spolki-dobr-luksusowych/
Obajtek usunięty z Orlenuhttps://dnarynkow.pl/omowienie-wynikow-spolki-amazon-za-4q23/
Fed zapowiada obniżki stóp
New York Community Bank spada 40% po wynikach
Problemy japońskiego banku Aozora

Kurs Meta Rośnie 20%! | Obajtek Odwołany | Wyniki Big Tech | Hamilton w Ferrari #FinWeek

Załóż konto we Freedom24 i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 8,76% rocznie (bez limitu wpłat!)

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/dna-freedom-oszczedzanie

Najważniejsze dane gospodarcze tygodnia

Zachodni przemysł powoli wraca do funkcjonowania. W czwartek pierwszego lutego otrzymaliśmy szereg odczytów indeksów PMI dotyczących sektora przemysłowego. To indeksy, które prognozują, w jaką stronę zmierza wybrany sektor gospodarki. 

W przypadku przemysłu, te zaskoczenia były bardzo pozytywne. Lepsze od oczekiwanych wyniki pokazały Stany Zjednoczone, Niemcy, Włochy czy Hiszpania. W tej statystyce gorzej wypadła Polska. Indeks zamiast wzrosnąć do 48,2 pokazał wynik 47,1, co jest nawet gorszym wynikiem od zeszłego miesiąca. 

To jeszcze nie wygląda na powód do zmartwień, a lekką korektę w nastrojach, które w polskim przemyśle pomiędzy październikiem, a listopadem 2023 wystrzeliły w górę. Wskaźnik warty jest jednak dalszej obserwacji, bo jeśli oczekiwane ożywienie w przemyśle by nie nadeszło, to o silniejszych gospodarczych wzrostach w 2024 będzie można zapomnieć.

Utrzymujące się pewne znaki zapytania nad Europą, nie przeszkadzają w ogóle Amerykanom. Z każdym tygodniem Stany Zjednoczone potwierdzają, że nie bez powodu są najsilniejszą gospodarką świata. 

Comiesięczny raport o tamtejszym rynku pracy, który pokazał się w piątek drugiego lutego pokazał zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o plus 353 tysiące nowo powstałych miejsc pracy. Spodziewano się odczytów na poziomie 180 tysięcy. Do tego poprawiono odczyty za poprzedni miesiąc, które również okazały się o kilkadziesiąt procent lepsze od wstępnych. 

Silne dane gospodarcze są dziś niestety w mediach finansowych dalej utożsamiane z czymś „złym” dla rynku akcji. Przedstawiana jest logika, jak to dobre dane sprawią, że amerykański bank centralny będzie później obniżał stopy procentowe, a to z kolei woda na młyn dla spadków na rynku. 

Skończmy z tą dziwną narracją. Dobre dane z gospodarki, to dobre dane z gospodarki. Rynek akcji to spółki, a silna gospodarka, to mocne wyniki spółek. Nie jest odwrotnie.

Aktualizacja portfela Freedom24

Publiczny portfel Freedom24 możesz w każdej chwili podejrzeć pod tym linkiem: https://myfund.pl/index.php?raport=pokazPortfelPubliczny&portfel=122968. Znajdują się w nim dziś akcje Pinterest, Spotify, Taiwan Semiconductor Manufacturing oraz fundusze ETF na sektor ochrony zdrowia w USA oraz chińskie spółki internetowe. 

Jak na razie kiepski wynik osiągnął jedynie ETF na segment akcji chińskich, ale wszystkie pozostałe inwestycje radzą sobie bardzo dobre. Akcje Spotify zdążyły w niecałe dwa miesiące podrożeń o prawie 12%, a Pinterestu w półtorej miesiąca o prawie 8%. Nie komentuję wyniku Taiwan Semiconductor, bo jest ona w portfelu zaledwie kilka dni, więc ciężko jeszcze powiedzieć, czy okaże się to dobry zakup. 

W portfelu pozostaje na dziś około 250 euro i w tym tygodniu nie zrealizowałem żadnej transakcji. W kolejnym tygodniu będę realizował dopłatę 600 euro i to wtedy zdecyduję się na jakieś zmiany. Obecny poziom około 20% gotówki w portfelu mi nie przeszkadza. Po dopłacie będzie on jednak wynosić prawie 50%, a to dla mnie już zdecydowanie za dużo.

Na szczęście w przypadku portfela prowadzonego we Freedom24 niezainwestowana gotówka nie przeszkadza mocno, bo i tak procentuje! Freedom oferuje na swoich planach oszczędnościowych nawet 8,8% rocznie odsetek. 

Ta oferta nie jest ograniczona w czasie i nie ma limitu środków, a odsetki są uzależnione od stawek EURIBOR i SOFR. Te stawki zaczną oczywiście spadać, gdy banki centralne zaczną obniżać stopy procentowe. Warto więc skorzystać jeszcze z jakiegoś czasu ponadprzeciętnie wysokich odsetek.

Rekordowy wzrost Meta Platforma

Spółka Meta Platforms, czyli dawny Facebook, w jeden dzień zyskał ponad 205 miliardów dolarów kapitalizacji! Kurs wzrósł o ponad 20% dzięki opublikowanym wynikom za ostatni kwartał 2023 roku. To największy w historii nominalny wzrost kapitalizacji w jeden dzień. Spółka zwiększyła wartość na giełdzie o praktycznie całą wartość McDonalda.

Największy jednodniowy wzrost kapitalizacji

Największy jednodniowy wzrost kapitalizacji

Spółka pokazała wzrost kwartalnych przychodów o 25% do rekordowych 40 miliardów dolarów. Kwartalne zyski sięgnęły 14 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o ponad 200% w porównaniu z czwartym kwartałem 2023 roku.

Dodatkowo dywidendę i podniosła prognozy inwestycji w sprzęt AI Data Center o 2 mld dolarów. Facebook miał się kończyć, a tymczasem Facebook ma się lepiej niż kiedykolwiek w całej swojej historii. Wzrosty widać nawet w liczbie aktywnych dziennych użytkowników. Ze wszystkich platform społecznościowych Meta korzysta już każdego dnia 3.19 miliarda użytkowników.

Zysk netto Meta

Zysk netto Meta

Na giełdzie nie zrobiły wrażenia zeznania Marka Zuckerberga przez amerykańskim Senatem, gdzie zarzucano spółce Meta, że nie zrobiono wystarczająco dużo, aby chronić dzieci w Internecie. Podobne oskarżenia kierowano w stronę innych mediów społecznościowych. Senacka Komisja zapowiedziała, że będzie forsowała wdrożenie prawa, które umożliwi pozywanie spółek działających jako media społecznościowe w podobnych przypadkach w przyszłości. 

Wyniki spółek Big Tech napędzają Nasdaq

Swoje wyniki pokazali także pozostali giganci technologii: Apple, Amazon i Microsoft. Najgorzej z całej trójki zaprezentował się producent iPhone-ów, który zrealizował zaledwie 2% wzrost przychodów. To jednak nie tutaj inwestorzy upatrywali się największych problemów. Niewielki, ale wzrost sprzedaży w zaraportowanym kwartale, to i tak pierwszy taki wzrost od pięciu okresów. 

Największy problem Apple ma w Chinach. Sprzedaż iPhone w Państwie Środka odpowiada za około 20% ogólnej sprzedaży. Apple samo zaznacza jednak, że coraz trudniej walczyć mu z Huawei z uwagi na geopolityczne napięcia pomiędzy USA, a Chinami. Te trudności widać w wynikach. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż w Chinach sięgnie 23,5 miliarda dolarów. Tymczasem była prawie 3 miliardy niższa. 

Tych problemów nie ma Amazon ani Microsoft. Microsoft intensywnie rośnie dzięki wdrożeniom związanym z rozwojem sztucznej inteligencji. Wyniki najsłynniejszego twórcy oprogramowania zachwyciły zwłaszcza w segmencie usług chmurowych, za co odpowiada Microsoft Azure, gdzie spółka regularnie zdobywa udziały w rynku. 

Całościowo Microsoft zwiększył przychody o 17,7% do 62 miliardów dolarów (1,5% ponad oczekiwania). Zysk na akcje wyniósł o 5,5% więcej niż konsensus analityków. Komentarze zarządu wskazują, że wkład generatywnej sztucznej inteligencji pozostaje kluczowym czynnikiem do imponującego wzrostu firmy w ostatnich kwartałach.

Microsoft walczy o segment usług chmurowych głównie z Amazonem oraz jego AWS i faktycznie skutecznie odbiera Amazonowi udziały w rynku. Spółka Jeffa Bezosa nadrobiła jednak wynik wszystkimi pozostałymi segmentami. Silnie wzrosła sprzedaż e-commerce i przychody reklamowe. 

Cieszyć powinno inwestorów trwałe odbudowywanie marż w Ameryce Północnej. Poprawia się również marża międzynarodowa. Pozytywnie nastrajają również prognozy. Spółka oczekuje, że sprzedaż netto wyniesie od 138,0 mld USD do 143,5 mld USD. Oznacza to wzrost od 8% do 13% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2023 roku.

Lewis Hamilton przechodzi do Ferrari, a spółka wyznacza nowe szczyty

W czwartek świat Formuły 1 przeżył szok. Lewis Hamilton dołączy do Ferrari w 2025 roku na podstawie wieloletniego kontraktu. Zakończy to jego długą współpracę z Mercedesem po sezonie 2024. Przejście Hamiltona do Ferrari to największy ruch na rynku kierowców Formuły, od momentu, w którym ten sam Hamilton zdecydował się opuścić McLarena i przenieść się do Mercedesa. Miało to miejsce w 2012 roku. 

Włoskie media podają, że Hamilton będzie zarabiał 40 milionów euro za sezon. Umowa Hamiltona ma obowiązywać przez dwa sezony z opcją na trzeci rok. Po dodaniu premii siedmiokrotny mistrz świata będzie mógł z łatwością zarobić 100 milionów euro w dwa lata.

Transfer zbiegł się z imponującą publikacją wyników finansowych Ferrari. Na skutek obu informacji kurs urósł o ponad 10%, wybijając się na historyczne szczyty. 

Spółka prawdopodobnie już w 2024 roku osiągnie swoje cele, które ustanowiła dwa lata temu na rok… 2026! Ferrari to niebywała firma, którą obiektywnie można zaklasyfikować do grona najlepszych na całym świecie. Ciężko znaleźć biznes o podobnej sile do ustalania cen.

W czwartym kwartale spółka odnotowała spadek zamówień w ujęciu rocznym o 2,5% i jednoczesny wzrost zysku netto o 34%. Spółka należy de facto do segmentu spółek luksusowych. W związku nie powinno porównywać się jej do typowej branży motoryzacyjnej.

Daniel Obajtek odwołany. Nowy kandydat na Prezesa Orlenu

Rada nadzorcza odwołała Daniela Obajtka z funkcji prezesa Orlenu z dniem 5 lutego. Kto zajmie jego miejsce? Według doniesień nowym prezesem może zostać Krzysztof Zamasz, typowany wcześniej na szefa Polskiej Grupy Energetycznej. 

Aktualnie to członek zarządu firmy Veolia w Polsce. Za poprzednich rządów PO-PSL piastował kierownicze stanowiska w największych koncernach energetycznych w kraju. W latach 2012-2015 Zamasz był wiceprezesem Tauronu do spraw handlu, a później prezesem Enei. 

W Internecie pojawia się masa porównań wyników PKN Orlen z czasów przed Daniela Obajtka i obecnych. Trzeba jednak pamiętać, że te okresy są… kompletnie nieporównywalne. Orlen jako spółka wchłonął w ostatnich latach chociażby Lotos i PGNiG, co naturalnie oznacza, że jego przychody i zyski w porównaniu z latami dawnymi silnie wzrosły.

Inwestorom usunięcie Obajtka ewidentnie się jednak spodobało. Spółka od pierwszego lutego wzrosła na rynku o prawie 7%. Większość analityków zgodnie powtarza, że Orlen jest dziś mocno niedowartościowany.

Fed zapowiada obniżki stóp procentowych

Amerykański bank centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie i nie zaskoczył tym nikogo. Wskazywane są jednak spore zmiany w komunikacji Jerome Powella, który na konferencji zaznaczył, że wszyscy członkowie Fed opowiadają się za obniżkami stóp procentowych w USA w tym roku.

Do tej pory spodziewano się, że nastąpi to już w marcu na kolejnym posiedzeniu. Powell zdaje się jednak wykluczać ten termin i bardziej wskazuje na maj lub czerwiec. Skala obniżek jest jednak drugorzędna. Moje własne przemyślenia w tym temacie są bardzo proste i wydaje mi się, że większość inwestorów nie rozumie o obecnym rynku akcji jednej rzeczy.

Dzisiejszy rynek jest kompletnie inny niż ten w 2022 roku. Zmieniło się wszystko, co najważniejsze. Od czasu kryzysu finansowego w 2008/2009 Fed był mocno przyparty do ściany. Niskie stopy procentowe, a do tego trwające luzowanie ilościowe praktycznie uniemożliwiały jakiekolwiek sensowne działanie, gdyby „coś złego” się wydarzyło. 

Tego problemu już nie ma. Po raz pierwszy od dekady, Fed ma realnie masę narzędzi do przeciwdziałania potencjalnemu kryzysowi (ponownie). To kompletna zmiana rzeczywistości, którą widzieliśmy po kryzysie finansowym. Dziś amerykański bank wie, że w razie czego może obciąć stopy i może to zrobić mocno. Nie żyjemy już w świecie rynkowym z okresu 2009 – 2022, gdy Fed musiał „kombinować”.

Dziś wszystkie jego podstawowe narzędzia wróciły naprawione i można ich używać wedle uznania. Dlatego można według mnie (na razie) zapomnieć o jakimkolwiek kryzysie w najbliższym okresie.

Wielki spadek akcji New York Community Bank

Akcje regionalnego banku w USA New York Community Bank runęły na giełdzie o 40% po zaraportowaniu ponad 260 milionów dolarów straty. To właśnie ten bank przejął aktywa bankrutującego Signauture Bank podczas mini kryzysu bankowego, który miał miejsce w USA w 2023 roku.

W marcu 2023 roku, Signature Bank został oficjalnie zamknięty i tymczasowo przejęty przez rząd USA. Tydzień później NY Community Bank zaproponował, że odkupi niepowiązane z kryptowalutami depozyty i pożyczki. Już 20 marca Signature operował pod nową nazwą Flagstar Bank jako spółka córka NY Community.             

Spadek i fatalny wynik banku nie są jeszcze nową odsłoną kryzysu banków w USA, ale na pewno wymagają uwagi czy problemy mniejszych banków nie sięgają głębiej w gospodarkę. 

Problemy japońskiego banku Aozora

Japoński bank Aozora zaliczył spadek o ponad 20% w jedną sesję po tym, jak spółka ostrzegła inwestorów przed tym, aby spodziewali się strat w związku z ekspozycją banku na rynek nieruchomości komercyjnych w USA. Z uwagi na wyższe stopy procentowe i przenoszenie się pracowników częściowo do pracy zdalnej, rynek nieruchomości komercyjnych w USA ma spore problemy i pogarszającą się płynność.

Kurs Aozora Bank

Bank spodziewa się, że wraz z obniżkami stóp i stabilizacją nowego modelu pracy w świecie po pandemii koronawirusa, rynek nieruchomości komercyjnych ustabilizuje się za około 1-2 lata. Rynek nieruchomości komercyjnych w Stanach to jeden z największych przegranych ostatnich lat i segment, który wskazywany jest jako potencjalne źródło kryzysu.

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Załóż konto we Freedom24 i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 8,76% rocznie (bez limitu wpłat!)

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/dna-freedom-oszczedzanie

Pamiętaj, że przy inwestowaniu twój kapitał zawsze jest zagrożony. Prognozy i wyniki osiągane w przeszłości nie są wiarygodnymi wskaźnikami dla przyszłych wyników. Niezbędne jest przeprowadzenie własnej analizy przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji.

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments