Najważniejsze wydarzenia gospodarcze dekady 2010-2019 - DNA Rynków

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze dekady 2010-2019

Znane przysłowie mówi, że często przeceniamy co możemy zrobić w rok, a nie doceniamy tego co może zmienić się w 10 lat. Ostatnie dziesięć lat to dla giełd i gospodarek cała epoka. Chociaż chyba lepszym określeniem przeglądu wydarzeń tego okresu zamiast podróży w czasie byłaby podróż do innej galaktyki. Gdybyśmy poważnie rozważali 10 lat temu, coś co wydarzyło się w minionych latach naprawdę zostalibyśmy uznani za kosmitów lub szalonych. Przez niektórych pewnie nawet za szalonych kosmitów. Co takiego wydarzyło się w ciągu ostatniej dekady?

Rok 2010 – Flash Crash

6 maja 2010 na stałe zapisał się na kartach historii giełdowej. W ciągu zaledwie kilku chwil nastąpiła największa jednodniowa przecena i panika na amerykańskim rynku. Indeks całego rynku S&P500 jak i DowJones30 w niedługim czasie spadły o 10% i nikt tak na dobrą sprawę nie wie dlaczego tak się stało. Teorii jest oczywiście sporo. Od tzw. „tłustego palca” przez wpływ traderów HFT (więcej o handlu HFT możesz przeczytać tutaj) po teorie spiskowe. Pewne jest jednak, że ten dzień przypominał inwestorom o tym jak rynek potrafi czasem na krótko zwariować.

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze dekady Flash Crash

Rok 2011 – Obniżka ratingu USA

6 sierpnia 2011 stało się to, co wydawało się niemożliwe. Agencja ratingowa Standard&Poors (tak, ta sama która miała zapłacić 1,4 mld USD kary amerykańskim władzom za świadome zawyżanie prezentowanych im ocen walorów hipotecznych w czasach sprzed kryzysu 2008 roku) podniosła rękę na największą i najpotężniejszą gospodarkę na świecie. Obniżenie ratingu inwestycyjnego dla Stanów Zjednoczonych z najwyższego poziomu AAA do AA+ było dla inwestorów szokiem. To co prawda tylko szczebelek niżej i nadal bardzo wysoka ocena, ale po raz pierwszy ktoś śmiał publicznie podważać wiarygodność USA do spłacenia swoich długów.

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze dekady obniżka ratingu USA

Rok 2012 – Bankructwo Grecji

Proces pomocy finansowej tzw. bail-out zaczął się w przypadku Grecji w 2010 roku. Po długich perturbacjach, w końcu zakończył się umorzeniem… 100 mld euro długów przez Europejski Bank Centralny, Komisję Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Inwestorzy po raz pierwszy mogli zobaczyć obligacje kraju Strefy Euro o rentownościach przekraczających 35%, a Grecja oficjalnie zbankrutowała. Chichotem historii okazuje się, że dziś, zaledwie 8 lat po tej gospodarczej katastrofie rentowność greckich obligacji to… 1.4%. Jak widać łatwo odzyskać zaufanie na dzisiejszym przepełnionym gotówką rynku.

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze dekady bankructwo Grecji

Rok 2013 – Nacjonalizacja cypryjskich oszczędności

Rykoszetem w gigantycznym bankructwie Grecji oberwał malutki Cypr. Cypryjskie bankructwo było jednak bardziej wyjątkowe. W tej mikro-skali (bo Cypryjczyków jest niewiele ponad milion) przeprowadzono swoisty eksperyment społeczny utraty przez obywateli swoich oszczędności. Bankrutujące banki cypryjskie oddały im środki tylko do gwarantowanych 100 tys. euro. Wszystko powyżej tego pułapu zostało oficjalnie znacjonalizowane. Inwestorzy i obywatele zobaczyli, że określenie „pewne jak w banku” nie znaczy znowu aż tak wiele.

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze dekady nacjonalizacja cypru

Rok 2014 – spadek cen ropy o 50%

Nastająca rewolucja łupkowa przyczyniła się bezpośrednio do wysunięcia USA z powrotem na czołową pozycję w gronie największych na świecie producentów ropy naftowej i gazu ziemnego. Ropa z łupków jest tańsza, czystsza i łatwiejsza do przerobienia niż ropa o wysokiej zawartości siarki z Arabii Saudyjskiej, Iranu czy Wenezueli. W efekcie, tektonicznym zmianom ulegla również cena tego surowca, która w ciągu kilku miesięcy spadła poziomu 105 do 50 dolarów. To z kolei przełożyło się na falę deflacji na całym świecie i zmusiło w kolejnych latach banki centralne do jeszcze większego drukowania pieniędzy.

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze dekady spadek cen ropy o 50%

Rok 2015 – Chinageddon oraz europejskie drukowania pieniądza

Zaczęło się jak u Hitchoka – trzęsieniem ziemii w postaci stymulacji europejskiej gospodarki przez EBC gigantycznymi ilościami gotówki. Później było już tylko straszniej. W lato, chińska giełda po 100% wzroście doświadczyła nagłej 30-procentowej przeceny. To pokłosie dynamicznie rosnącej wśród Chińczyków mody na inwestowanie. W szczytowym okresie zainteresowania zakładali oni tygodniowo ponad 32 tysiące rachunków maklerskich. Po tych spadkach moda przeszła tak szybko jak tylko się pojawiła. 2015 rok to też Sąd Ostateczny nad niektórymi kredytami hipotecznymi Polaków. 15 stycznia Szwajcarski Bank Narodowy uwolnił kurs franka po tym jak sztucznie zaniżał jego wartość przez 4 lata. W wyniku tej nieoczekiwanej zmiany stanowiska frank, jedna z najpopularniejszych walut na świecie, przez ponad 30 minut… nie miała swojej ceny, bo nikt nie wiedział ile powinna kosztować. W krytycznym momencie trzeba było za niego zapłacić ponad 5 zł. Ze skutkami tej decyzji polska bankowość zmaga się do dziś i nic nie wskazuje na to, że szybko ten problem rozwiąże.

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze dekady drukowanie przez ebc

Rok 2016 – Referendum Brexit

24 czerwca, dzień po brytyjskim referendum nastąpiło wielkie niedowierzanie – Brytyjczycy zdecydowali, że chcą opuścić Unię Europejską. Rynkowa niepewność odnośnie dalszych losów europejskiej gospodarki oraz całkowite zaskoczenie sprawiły, że giełdy na całym kontynencie traciły po kilka procent przez kilka dni. W tym przypadku strach okazał się świętą okazją do zarobku, bo już po kwartale straty związane z tą paniką zostały odrobione. Nikt nie przypuszczał jednak, że tamtejsza decyzja Brytyjczyków doprowadzi do jednego z największych kryzysów brytyjskiego parlamentaryzmu, będzie kosztowała Wyspy setki miliardów, a wszystko to żeby po niemal 3,5 roku dalej być w strukturach Unii.

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze dekady referendum Brexit

Rok 2017 – Kryptowalutowa gorączka

To był rok kryptowalut. Szczególnie Bitcoin-a, który wykresem swojej ceny przyciągał uwagę przez wszystkich i wszędzie. Można było usłyszeć o nowej ekonomii, a nawet o rewolucji na skalę nowej rewolucji przemysłowej. Gdy w grudniu 2017 cena Bitcoina sięgała 20 tys. USD prognozy o cenie miliona dolarów słychać było dość powszechnie. Niestety skutki bańki na rynkach są zawsze takie same. Mnóstwo ludzi straciło jeszcze więcej pieniędzy, a kryptowalutowa gorączka przeszła ze stanu euforii do paniki zaledwie kilka miesięcy później. Rok później Bitcoin będzie już kosztować „zaledwie” ok. 3500 USD.

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze dekady powstanie kryptowalut

Rok 2018 – Kwartał bessy w USA

Amerykański rynek w ostatnim kwartale spadł o ponad 20% czym technicznie wszedł w obszar uznawany za bessę. Po 9 latach zwyżek mocno wystraszyło to większość inwestorów. Koniec drugiej największej hossy był już na wielu nagłówkach. Strach skończył się niemal równo z końcem roku, a byki odzyskały kontrolę nad sytuacją. W ciągu kolejnego roku amerykański rynek pobije swój rekord kilkadziesiąt razy i zakończy go na ponad 30% wzroście.

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze dekady zalążek bessy w usa

Rok 2019 – Wojna handlowa USA – Reszta Świata

Prezydent Stanów Zjednoczonych postanowił rzucić wyzwanie reszcie świata i zaczął nakładać cła na dotychczasowych partnerów handlowych. Źródłem obaw i niepokoju, a potem ulgi i wzrostów był w największym stopniu… twitter Donalda Trumpa, na którym ogłaszał co, komu, kiedy i jak zrobi. Po roku tych plemiennych walk zwycięzcy nadal nie ma. Cały czas efektem jest wyniszczający strony remis, ale chyba będzie to remis ze wskazaniem na Trumpa, który pomimo swojej agresywnej retoryki nadal pozostaje liderem tej „komunikacji”.

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze dekady wojna handlowa usa - chiny

Co jeszcze zapadło Wam w pamięć z mijającego 10-lecia?

Do zarobienia,
Piotr CymcykSkomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Piotr CymcykNazywam się Piotr Cymcyk. Finansami zajmuję się od 2012 roku. Pomogę Ci zrozumieć wszystko co w giełdach i gospodarkach jest najważniejsze dla Twoich pieniędzy, dowiedz się o mnie więcej...
Slider
Slider

Ankieta

Wybierz jeden nowy projekt DNA

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy

Array ( [0] => 94 )

Jak akcje stały się obligacjami, a obligacje akcjami?


5 wykresów pokazujących jak epidemia potrząsnęła gospodarkami


Wirusowe zapalenie rynków. Czy inwestorzy powinni bać się koronawirusa?


Rządowa Tarcza Antykryzysowa, na czym polega gospodarcza kroplówka i czy ochroni nas przez Korona-kryzysem?!


Z ziemi szwedzkiej do Polski! Jaka jest historia dzisiejszych banków centralnych?


Slider
Slider

Polecane wpisy

Rządowa Tarcza Antykryzysowa, na czym polega gospodarcza kroplówka i czy ochroni nas przez Korona-kryzysem?!


5 wykresów pokazujących jak epidemia potrząsnęła gospodarkami


Wirusowe zapalenie rynków. Czy inwestorzy powinni bać się koronawirusa?


Z ziemi szwedzkiej do Polski! Jaka jest historia dzisiejszych banków centralnych?


Jak akcje stały się obligacjami, a obligacje akcjami?


Obligacje zabezpieczone hamburgerami? Czemu nie!