Jak zbudować super portfel inwestycyjny?

W tym wpisie opowiem Ci o kilku elementach niezbędnych do zbudowania dla siebie idealnego portfela inwestycyjnego. Przy okazji omówimy sobie w jakich proporcjach warto rozdzielić swoją gotówkę dziś tworząc taki super portfel na najbliższe miesiące!

Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Jak zbudować własny portfel inwestycyjny?https://dnarynkow.pl/jak-zwiekszyc-zyski-optymalna-strategia-inwestycyjna-dla-inwestorow/
Na co zwracać uwagę tworząc strategię inwestowania?https://dnarynkow.pl/najwieksze-bledy-w-inwestowaniu-w-etf-moga-cie-kosztowac-fortune/

Otwórz konto w Portu i wykorzystaj możliwości, jakie daje automatyzacja inwestowania z robo-doradcą! Możesz zacząć już od 100 złotych!

Link do otwarcia konta: https://www.portu.pl/?reference=dnarynkow&a_box=hkr5k5wn

Jak Zbudować Super-Portfel Inwestycyjny? Moje Podejście!

Musisz to wiedzieć przed początkiem inwestowania!

Portfel inwestycyjny może składać się z masy różnych aktywów: akcje, obligacje, nieruchomości, kryptowaluty, czy surowce. Cel idealnego portfela inwestycyjnego jest prosty. Zdywersyfikowanie twoich środków tak, żeby zmniejszyć ryzyko podczas różnych faz cyklu rynkowego, które na pewno będą mieć miejsce. 

Odpowiednio zbudowany portfel pozwala na zarabianie na jednych rynkach, podczas gdy inne nie radzą sobie dobrze. Zanim podzielę się tym, jak sądzę, że dziś warto rozdzielić swoje środki do stworzenia takiego superportfela, to sam musisz sobie najpierw odpowiedzieć na kilka pytań:

  • jakie ryzyko akceptujesz?
  • jakie są twoje cele inwestycyjne?
  • jaki jest horyzont twojej inwestycji?

Bez tego nie da się daleko zajść, a odpowiedzi na każde z tych pytań będą ostatecznie zmieniać układ całego portfela. Z tych trzech pytań najważniejsze jest według mnie ostatnie. To, na jak długo możesz zamrozić gotówkę bezpośrednio wpłynie na pozostałe odpowiedzi. Im krótszy ten okres, tym mniejsze ryzyko jesteś w stanie przyjąć na klatę.

Musisz być świadomy, że trzeba będzie też co pewien czas sprawdzać efekty swoich inwestycji i w razie potrzeby dokonywać odpowiednich zmian w portfelu. Jeśli myślisz o inwestowaniu na poważnie, to nie ma takiego portfela, który będzie dobry dla każdego na całe życie

Sam fakt, że będziesz coraz starszy powinien wymuszać pewne zmiany portfela w przyszłości, a do tego dochodzą zmiany w samej wycenie portfela. W jednym z filmów omawiałem, jak powinien inwestować 30-latek, co może być dobrym punktem wyjścia do budowy swojego portfela. 

Różne typy portfeli inwestycyjnych.

Mamy trzy główne typy portfeli inwestycyjnych, które różnią się od siebie mocno celami. Pierwszy to typowy portfel dochodowy, który najczęściej składa się z obligacji i spółek dywidendowych. Jego celem jest przede wszystkim generowanie odpowiedniego strumienia gotówki dla inwestora. Nada się świetnie dla osób z długim horyzontem inwestycyjnym, które nie bardzo lubią ryzyko. Spółki dywidendowe mają o wiele mniejsze wahania. Może i mniej rosną podczas hossy, ale zdecydowanie mniej spadają w okresach bessy. Jeśli ktoś nie lubi ryzyka – powinien być zadowolony. 

Spółki dywidendowe to dobra alternatywa dla portfela

Spółki dywidendowe to dobra alternatywa dla portfela

Drugi to portfel zbalansowany. W takim również znajdują się akcje i obligacje. Akcje jednak nie są dedykowane pod spółki dywidendowe, a głównym celem portfela nie jest wypłacanie inwestorowi gotówki. Miks akcji i obligacji ma tutaj na celu bardziej zmniejszenie zmienności, niż generowanie gotówki. Zmniejszenie zmienności i balans można jednak osiągnąć również po prostu odpowiednio szeroko dobranymi akcjami. Obligacje nie są w tym wypadku kluczowe.

Ostatnim typem portfela będzie typowy portfel wzrostowy. Najczęściej składa się on z akcji podwyższonego ryzyka, gdzie celem inwestora jest wyłącznie zarabianie na wzroście wartości samych akcji. Czy da połączyć wszystkie te portfele? Tak i według mnie nawet należy!

Wyzwania super portfela inwestycyjnego

Mój osobisty portfel to de facto miks wszystkich trzech, co razem tworzy mój SUPERPORTFEL. Ma on jedno wielkie wyzwanie do zarządzania i takie samo wyzwanie ma zresztą każdy portfel, który jest rozbudowany. Odpowiedni rebalancing, czyli okresowe zmiany wagi różnych inwestycji.

Jeśli założę sobie, że akcje mają stanowić 50% mojego portfel i nie chcę więcej, a rynek akcyjny mocno wzrośnie, to okaże się, że udział akcji w moim portfelu również wzrośnie. Dla zachowania proporcji powinienem wtedy sprzedać część akcji i dokupić coś innego.

Analogicznie w przypadku spadku akcji, powinienem je dokupować dla zachowania proporcji. Tyle że łatwiej to wszystko powiedzieć, niż zrobić… Sam zresztą pewnie dobrze wiesz, jak trudno jest mentalnie dokupować akcje przy spadającym rynku. Jednak bez odpowiedniego rebalancingu cała wcześniej ułożona strategia mocno się rozjedzie.

Jeśli boisz się, że zabierze Ci on za dużo czasu, to możesz skorzystać z gotowych rozwiązań, które oferują dostępni na rynku robodoradcy. Robodoradcy po poznaniu twojego profilu i oczekiwań przygotowują dla Ciebie automatyczną propozycję portfela funduszy ETF, a następnie automatycznie zachowują w nim również odpowiednie proporcje. 

Jednym z nich jest Portu, której pełną recenzję znajdziesz tutaj. Zakładając konto w Portu nie musisz martwić się o wybór odpowiednich ETF i rebalancing, bo wszystko jest robione za Ciebie. Odpada też czas na poszukiwanie dobrych ETF na konkretne rynki. Gwarantuję, że prześwietliłem wszystkie, które Portu ma w swojej ofercie i należą one do jednych z najlepszych w swoich klasach. 

Jeśli chcesz spróbować swoich sił, to inwestowanie można zacząć już od 100 złotych miesięcznie. Konto możesz założyć tutaj: https://www.portu.pl/?reference=dnarynkow&a_box=hkr5k5wn

Na dostępnych w Portu funduszach ETF możesz spokojnie przygotować cały SUPERPORTFE, który teraz omówię.

Jak podzielić portfel?

Wspominając o swoim superportfelu pisałem, że wykorzystuję do jego budowy wszystkie trzy wspomniane bazowe portfele. Wszystkie swoje pieniądze podzieliłem na trzy koszyki. Nazwałem je:

  • Portfel bezpieczny
  • Portfel emerytalny
  • Portfel spekulacyjny

Portfel bezpieczny to sposób, w jaki lokuję swoją poduszkę finansową. Liczę tutaj na stopę zwrotu co najwyżej odpowiadającą inflacji lub lekko lepszą od niej. Stworzony jest on wyłącznie ze zbalansowanych funduszy ETF i odpowiada za około 25% całego mojego portfela.

Portfel emerytalny z kolei, to miejsce, gdzie inwestuję w szeroko zdywersyfikowany portfel pojedynczych akcji. Są tam zarówno spółki starej ekonomii, jak i nowoczesne podmioty technologiczne. Jest on zdywersyfikowany również po stronie geograficznej. Inwestuję w nim w akcje z Polski, Stanów Zjednoczonych, Chin i Europy. Portfel ten ma wybitnie długoterminowy horyzont i nie interesują mnie w tym wypadku krótkoterminowe wahania cen. Cały portfel emerytalny, to dziś mniej więcej 50% całego mojego majątku.

Portfel spekulacyjny, to już mój sposób na agresywne inwestycje, gdzie interesują mnie wyłącznie inwestycje krótkoterminowe. Ten portfel to ostatnie z 25% całego mojego majątku.

Mój super portfel inwestycyjny

Odwzorowując takie trzy-składnikowe podejście samodzielnie mógłbyś stworzyć sobie np. portfel, który składa się

  1. W 30% z 2-3 szerokich funduszy ETF, które będą odpowiednio automatycznie rebalansowane

Ten główny segment może składać się np. z takich ETF:

– Vanguard FTSE All-World UCITS ETF
– iShares Core S&P 500

  1. W około 30% z akcji spółek dywidendowych oraz / lub obligacji wypłacających kupony.

Ten segment może składać się np. z takich ETF:

– Vanguard FTSE All-World High Dividend Yield
– Invesco S&P 500 High Dividend Low Volatility UCITS ETF

  1. W około 20% ze spółek, które możemy zaliczyć do kategorii blue chips, chociaż tutaj bardziej myślałbym o największych spółkach zagranicznych, niż polskich.

Ten segment może składać się np. z takiego ETF jak: VanEck Morningstar Global Wide Moat UCITS ETF A (Acc)

  1. W ostatnich 20% z inwestycji typowo „wzrostowych”, gdzie inwestujesz głównie w pojedyncze akcje mniejszych spółek lub w sektorach, które określane są jako podwyższonego ryzyka.

Ten segment może składać się np. z takich ETF:

– First Trust NASDAQ Cybersecurity ETF
– Xtrackers Artificial Intelligence & Big Data

Przy taki zaproponowanym podziale zachowujesz jednocześnie ekspozycję na szeroki rynek, otrzymujesz pewne przepływy gotówki dla siebie, balansujesz ryzyko (bo nie posiadasz aż tak wiele spekulacyjnych inwestycji), a jednocześnie masz pole do inwestowania w pojedyncze spółki, które akurat rozpychają się w na rynku.

To trochę inne i bardziej złożone podejście, niż te, które omawiałem przy okazji strategii Core-Satellite. Wymaga ono trochę więcej czasu do poświęcania na co dzień, ale przy odpowiednim zaangażowaniu jest w stanie wygenerować lepszą stopę zwrotu. 

W moim przypadku sprawdza się doskonale, chociaż osobiście stosuję inne proporcje niż te, które widziałeś. Dla mnie są one mocniej przesunięte w stronę ryzyka, ale to również wpływ wieku. Gdy będę mieć 40 lat, to struktura procentowego rozkładu moich inwestycji z tych super ryzykownych przejdzie na pewno częściowo w stronę bezpieczniejszych.

Otwórz konto w Portu i wykorzystaj możliwości, jakie daje automatyzacja inwestowania z robo-doradcą! Możesz zacząć już od 100 złotych!

Link do otwarcia konta: https://www.portu.pl/?reference=dnarynkow&a_box=hkr5k5wn

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments