Strategia inwestycyjna na kryzys (i po nim)
Tak, z pewnością rozpoczyna się kryzys. Na razie wszystko wskazuje na to, że zarówno jego skala, szybkość postępowania, globalność oraz narzędzia jak i plany wdrażane do jego ograniczenia nie mają sobie równych w historii. Czy to jednak oznacza, że powinieneś powstrzymać się z inwestowaniem? Czy takie chwile warto przeczekać, czy może właśnie teraz wyciągnąć wszystkie dostępne środki i rozpocząć inwestycje, aby szybko je pomnożyć?
Cóż… inwestowanie to zawsze mnożenie pieniędzy. Niestety czasem przez liczbę mniejszą od 1. Problem z każdym kryzysem, niezależnie od jego rozmiaru, jest zawsze taki sam. Nie wiadomo kiedy się zacznie i jeszcze bardziej nie wiadomo kiedy się skończy. Dlatego też każdemu, kto pyta mnie o to, czy to dobry czas na rozpoczęcie inwestowania odpowiadam cytatem z książki „Giełda, wolność, pieniądze. Poradnik spekulanta.”, której autorem jest Van K Tharp: „Moment rozpoczęcia inwestycji ma drugorzędne znaczenie, najważniejsza jest decyzja o jej zakończeniu”.
Wniosek z takiego podejścia do inwestowania jest prosty i konkretny. Zawsze jest dobry moment na rozpoczęcie inwestowania! Tylko aby to inwestowanie było odpowiedzialne, musi być robione w zgodzie z wcześniej przygotowanym planem! Gdy już podzieliłeś aktywa zgodnie z zasadą Strategicznej Alokacji, o której pisałem w osobnym wpisie (przeczytasz go, klikając tutaj) oraz wybrałeś konkretne instrumenty, jakie pomogą Ci zrealizować twój cel (ten krok nazywałem Taktyczną Alokacją Portfela, przeczytasz o nim tutaj), pozostaje Ci ostatni krok każdego rozsądnego planu inwestowania w kryzysie, czyli dobór Strategii Inwestycyjnej. Strategia może być różna. Myśl o niej jak o stylu jazdy samochodem. Każdy doświadczony kierowca ma swój styl jazdy. Wszyscy początkujący jeżdżą jednak bardzo podobnie. Dopiero w miarę nabierania doświadczenia dostosowują go do warunków, sprzętu lub znajomości trasy.
Twoja strategia inwestycyjna na kryzys
Mimo że mamy obecnie szybkie i największe spadki w historii giełd, to uważam, że każdy czas na rozpoczęcie inwestowania jest dobry. Zwróć uwagę, że niezależnie od tego, kiedy zaczynasz, Twoja sytuacja jest taka sama. Nigdy nie wiesz, co będzie się działo na rynkach w przyszłości. Przeanalizowanie wszystkich gospodarczych scenariuszy lub przewidzenie reakcji rynków na nieznane wydarzenia jest… niemożliwe. Można jednak podejść do inwestycji inaczej. Nie wiesz, jak zachowa się twoja inwestycja w przyszłości, ale możesz już teraz ułożyć strategię, jak ty zachowasz się w każdej możliwej sytuacji. To twój inwestycyjny styl jazdy. Do jego przygotowania musisz zadać sobie trzy pytania przed rozpoczęciem inwestowania.
1. Ile procent mogę stracić?
To pytanie określające twój Próg Bólu (PB). Oznacza on utarty poziom, przy którym zakończysz daną inwestycję, jeżeli sprawy przybiorą zły obrót. Jak go wyznaczyć? Najprościej określić procentowo działaniem: (100% – Twój wiek). Jeżeli masz 40 lat, to twój próg bólu może wynosić 60%. Jeśli uważasz, że to za dużo – możesz zrobić korektę na Twój wiek = % progu bólu. W ten sposób 40-latek będzie miał 40% prób bólu. Pamiętaj, że dotyczy to konkretnej inwestycji, a nie całego Twojego portfela czy kapitału. Kiedy masz już zapięte te pasy bezpieczeństwa, możesz iść dalej.
2. Ile procent chcę zarobić?
To pytanie określające twój Poziom Chciwości (PC), czyli jaki zysk z tej inwestycji będzie dla Ciebie satysfakcjonujący. Uprzedzam, że odpowiedź: JAK NAJWIĘCEJ, jest bez sensu. To dlatego, że jak zysk sięgnie 30%, to dalej nie wiesz, czy to już dobry wynik. Jak byłoby 80% zysku to lepiej? To może 200%? Zobacz, że niezależnie od zysku Twój apetyt zawsze będzie większy. Musisz wiedzieć przed rozpoczęciem inwestycji, ile chciałbyś zarobić żeby wiedzieć jak blisko, lub jak daleko tego celu jesteś. Jak określić swój poziom chciwości? Najłatwiej mnożąc swój Próg Bólu przez 2, a przy dużej zmienności na rynkach, nawet przez 3. Jeżeli zatem Twoje 40 lat przełożyło się na 40% Próg Bólu (PB), to Poziom Chciwości może wynieść od 40*2 = 80% do 40*3=120%.
Ważne jest, aby ten mnożnik był większy od 1,5. Im bliżej będzie jedynki, tym większe ryzyko, że będziesz systematycznie tracił na swoich inwestycjach. Wracając porównaniem do stylu jazdy, będzie ona taka, jak gdybyś często łapał gumę.
3. Jak długo będzie trwać ta inwestycja?
Niezależnie od stylu jazdy, każda podróż musi się kiedyś skończyć. Przyjęta Strategia Inwestycyjna po określeniu Progu Bólu (PB) i Poziomu Chciwości (PC) musi mieć też termin przydatności. Będzie on określał, ile czasu chcesz pozostać w tej inwestycji. Nie możesz czekać w nieskończoność, aż dana inwestycja osiągnie PB lub PC, a okresy trendu bocznego potrafią być bardzo długie. Jaki termin najlepiej wybrać? Dodaj procenty z PB oraz PC, a otrzymasz liczbę, miesięcy jakie powinieneś dać na „pracę” swojej inwestycji. Wracając do naszego przykładu 40-latka: PB= 40%; PC = 80%, więc razem 40+80=120 miesięcy. Zatem ta inwestycja może trwać nawet 120 miesięcy, czyli 10 lat. Przy chęci 80% zwyżki oznacza to średniorocznie zysk na poziomie 6%. To naprawdę bardzo zdrowy zysk.
Dlaczego strategia inwestycyjna ma znacznie dla Twojego Portfela?
Te trzy pytania przygotowują twój portfel i twoją inwestycję na każdy rynkowy scenariusz. Nawet najprostsza strategia inwestycyjna jest lepsza niż jej brak. Bez niej twój inwestycyjny styl jazdy przypomina taką z zawiązanymi oczami. Może gdzieś dojedziesz, ale to raczej przez przypadek lub szczęśliwym zbiegiem okoliczności. Jednak w większości sytuacji, skończy się to mniejszym lub większym wypadkiem. W miarę nabierania doświadczenia możesz w miarę potrzeb rozbudowywać swoją strategię. Dzięki niej zawsze będziesz przygotowany na spadki i wzrosty, a dodatkowo będziesz wiedział, po jakim czasie powinna się ona zakończyć.
Na koniec przypomnę, że regularnie rozbudowujemy naszą bazę odpowiedzi, na pytania które zadajecie nam w związku z obecnym kryzysem. Znajdziesz je w osobnym wpisie: Wszystko, co musisz wiedzieć o kryzysie gospodarczym 2020 – odpowiadamy na pytania!
Do zarobienia!
Paweł Cymcyk
Nota prawna: Powyższy materiał, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Podsumowania Tygodnia, Analizy spółek oraz Portfel DNA Rynków jest jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.
Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.