Epidemia polskiej złotówki – dlaczego frank, euro i dolar są najdroższe od lat? - DNA Rynków
Zagraniczne waluty drożeją w oczach, złotówka jest najsłabsza do euro, dolara, franka od wielu lat. kryzys 2020

Epidemia polskiej złotówki – dlaczego frank, euro i dolar są najdroższe od lat?

Wirusowa epidemia po kolei zaraża i zamraża poszczególne gospodarki. Konsekwencje kwarantanny przekładają się mocno na przedsiębiorstwa i silnie uderzają w stan ich finansów. Na ratunek starają się wyjść rządy oferując, że przejmą trochę gospodarczego spowolnienia na swoje barki i uratują firmy przed bankructwami, a pracowników przed zwolnieniami. O planach polskiego rządu i propozycji Tarczy Antykryzysowej pisaliśmy w osobnym tekście, który znajdziesz tutaj.

Globalna pandemia żniwo wśród firm i pracowników dopiero zbierze. Zobaczymy je w drugim i trzecim kwartale 2020. Pierwsze ofiary gospodarczej pandemii widać już na rynku walutowym. Polski złoty jest:

 • najsłabszy do amerykańskiego dolara od 2016 roku
 • najsłabszy do szwajcarskiego franka od 2015 roku i słynnego Czarnego Czwartku (15.01.2015)
 • najsłabszy do Euro od czerwca 2009 roku (11 lat!)

Sam fakt, że polski złoty jest słaby lub nawet rekordowo słaby nie jest jeszcze żadną przełomową informacją. Istotne jest jednak to, w jakiej skali i jak szybko osłabił się w ostatnich tygodniach. Na pierwszy rzut oka widać, że coś jest nie tak, bo na wykresach wygląda to tak:

Kurs EUR/PLN w czasie kryzysu 2020

Kurs euro do złotówki w czasie kryzysu 2020. Gwałtowne osłabienie polskiej waluty

Źródło: opracowanie DNA Rynków

Kurs CHF/PLN w czasie kryzysu 2020

Kurs franka szwajcarskiego do złotówki w czasie kryzysu 2020. Gwałtowne osłabienie polskiej waluty

Źródło: opracowanie DNA Rynków

Kurs USD/PLN w czasie kryzysu 2020

Kurs dolara do złotówki w czasie kryzysu 2020. Gwałtowne osłabienie polskiej waluty

Źródło: opracowanie DNA Rynków

Co dzieje się z polską walutą?

Trwająca epidemia koronawirusa, a raczej próby jej przeciwdziałania i ograniczania, doprowadzają gospodarki do zatrzymania. Efektem jest gospodarczy kryzys. Niepewność co do tego jak długo potrwa i jak ciężki będzie oznacza, że instytucjonalni inwestorzy dla bezpieczeństwa uciekają z kapitałem za wszelką cenę. Oznacza to sprzedawanie wszystkiego, co może potencjalnie ucierpieć na koronawirusie. W pierwszej fazie takiej fali odwrotu sprzedawane jest wszystko z Rynków Wschodzących, bo są bardziej ryzykowne i mniej płynne. Zgodnie z danymi Międzynarodowego Funduszu Walutowego wirusowy kryzys wyciska rynki wschodzące ze wszystkiego co tylko można sprzedać. Skala przenoszenia gotówki jest trzy razy większa niż w poprzednich kryzysach.

Jak ucieka kapitał zagraniczny z rynków wschodzących podczas obecnego kryzysu

Co osłabia złotówkę przy kryzysie 2020 - jak odpływa kapitał z rynków wschodzących

Źródło: dane MFW

Wycofywanie gotówki w walucie lokalnej (np. złotym, rublu, peso czy lirze) wiąże się z tym, że trzeba walutę wymienić na dolary, euro lub franka. W konsekwencji waluta danego kraju traci wraz z giełdą która spada.

Druga faza ucieczki do bezpieczeństwa to spadki na rynkach rozwiniętych, gdzie co prawda zazwyczaj nie brakuje płynności, ale obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy. Zaczyna się więc sprzedażowy wyścig.

Trzecie element ociera się o panikę. Inwestorzy z lokalnych rynków widząc spadki na wszystkich giełdach i dodatkowo spadającą na wartości krajową walutę, reagują impulsywnie i przewalutowują swoje środki na waluty zagraniczne. W efekcie skala osłabienia jest i paniki jest napędzana.

Tę rosnącą kulę emocji i walutowej zmienności niemal zawsze przebija Bank Centralny. Wchodzi na rynek niczym rycerz na białym koniu z gigantycznym kapitałem gotów zatrzymać cały ruch. W przypadku wirusowego kryzysu, teraz w połowie marca jesteśmy w trakcie fazy drugiej.

Jak dalej zachowa się polski złoty? Czego się spodziewać?

Obecnie nikt nie wie jak, długo potrwa kryzys, ani jakie będą jego konsekwencje dla gospodarek. Jednak już wiadomo, że najbardziej zbliżony jest on do katastrofy naturalnej. Spowodował nagłe, niespodziewane zatrzymanie gospodarki, przy czym od innych katastrof wyróżnia się swoim globalnym zasięgiem. Zatem wywołuje globalny kryzys.

Przy globalnych kryzysach waluty krajów rozwijający się zawsze tracą na wartości przez opisywany wyżej proces wycofywanie kapitału. Porównując to od ostatniego kryzysu finansowego, złoty w 6 miesięcy stracił 50% wartości niemal do każdej „twardej” waluty.

Kurs EUR/PLN w czasie kryzysu finansowego z 2008 roku

Kurs euro do złotego w czasie kryzysu finansowego 2008. Czy podczas krachu w 2020 będzie inaczej?

Źródło: opracowanie DNA Rynków

Kurs CHF/PLN w czasie kryzysu finansowego z 2008 roku

Kurs franka szwajcarskiego do złotego w czasie kryzysu finansowego 2008. Czy podczas krachu w 2020 będzie inaczej?

Źródło: opracowanie DNA Rynków

Kurs USD/PLN w czasie kryzysu finansowego z 2008 roku

Kurs dolara do złotego w czasie kryzysu finansowego 2008. Czy podczas krachu w 2020 będzie inaczej?

Źródło: opracowanie DNA Rynków

Przyjmując, że wirusowy kryzys jest równie dotkliwy lub gorszy dla gospodarek niż kryzys finansowy zakładam, że należy się liczyć z osłabieniem złotego o podobnej skali. Jednak w przeciwieństwie do kryzysu finansowego z 2008 roku, obecnie banki centralne i rządy przystępują do działania o wiele szybciej. Skala ich działań i zapowiadanej stymulacji jest też większa niż kiedykolwiek wcześniej. Biorąc na to poprawkę zakładam, że osłabienie walut wschodzących byłoby o połowę słabsze, czyli” tylko” o 25%. Dorzucając do tego element zaskoczenia sytuacją dla całego świata można przyjąć dodatkowe 5% dyskonta, co w efekcie daje prognozę 30% osłabienia się polskiej złotówki w porównaniu do kursu z czasów przed kryzysem. W przypadku waluty euro zapowiedzi i działania Europejskiego Banku Centralnego dopiero się zaczynają, co osłabi pęd do europejskiej waluty, dlatego w tym przypadku łącznie prognozowałbym osłabienie o około 20%. Przekładałoby się to orientacyjnie na takie wartości:

 • USD/PLN -> 3,80 * 1,3 = 4,94
 • CHF/PLN -> 3,90 * 1,3 = 5,07
 • EUR/PLN -> 4,25 * 1,2 = 5,10

Na początku roku oczekiwanie takich kursów walutowych w perspektywie czerwca 2020 wydawałoby mi się abstrakcyjne i niemożliwe. W tej samej szufladzie „niemożliwe” był też jednak fakt, że wirus może zatrzymać całą światową gospodarkę. Jak widać w dynamicznych czasach trzeba dynamicznie dostosowywać poglądy.

Zaznaczę jeszcze, że to, co NIE jest uwzględnione w tych rozważaniach to możliwa interwencja walutowa Banku Centralnego. Czasu, skali i długości takiej interwencji przewidzieć się nie da, bo aby była ona skuteczna, Bank Centralny musi działać z zaskoczenia. Jeśli zareaguje to również moje oczekiwania, co do zmian walutowych mogą się zmienić.

Gdzie w tym wszystkim jest brytyjski funt?

Jest to pewna ciekawostka w zachowaniu się dziś rynku walutowego. W przypadku brytyjskiego funta, złotówka się… umacnia. Takie zachowanie sugeruje, że od brytyjskiej waluty jest jeszcze większa ucieczka niż od polskiego złotego. Skąd takie niespotykane zachowanie? Może to efekt Brexitu, który jest nowym czynnikiem? Obecnie jednak bardziej skłaniam się do wniosku, że brytyjska gospodarka ma z wirusowo-gospodarczymi kwestiami jakiś nieznany szerzej problem. Może chwieje się HSBC? Może Londyński Hub przesiadkowy dla globalnego kapitału nie jest już tak interesujący? Może brytyjski przemysł doświadcza nieoczekiwanych konsekwencji? Nie wiem co na pewno, przy czym na pewno coś tam nie gra. Nie jest to jednak jeszcze znane szerokiej publice.

Kurs GBP/PLN w czasie kryzysu 2020

Kurs funta do złotówki w czasie kryzysu 2020. Gwałtowne osłabienie polskiej waluty

Źródło: opracowanie DNA Rynków

Jakie to wszystko ma znaczenie dla Twojego portfela?

Bardzo duże! Tak istotne zmiany walutowe generują ogromne zmiany dla firm i ich zyskowności, a w skali państw wpływają na rentowności obligacji, a czasem nawet ich zdolność do spłaty długu. Na kryzysowe czasy warto mieć 10-15% portfela w twardych walutach. Pisałem o tym tym we wpisie o Strategicznej Alokacji Aktywów (SAA) na czas kryzysu oraz wpisie o Taktycznej Alokacji Portfela (TAP). Wiele razy mówiłem też w programie DNA Rynków.

Jeżeli zastanawiasz się co zrobić, teraz kiedy kursy waluty już trochę wzrosły to zwrócę uwagę, że czekanie aż spadnie, może być złą strategią. Im szybciej i mocniej będzie tracił złoty, tym trudniej będzie zacząć dywersyfikować portfel na kryzysowe czasy. Dlatego, mimo że obecne ceny nie są najniższe, to z perspektywy czasu mogą okazać się okazyjne. Pamiętaj o strategii łyżki! Do walutowej dywersyfikacji ona też się stosuje.

Do zarobienia
Paweł Cymcyk

Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym serwis DNA Rynków oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.


Komentarze

 1. Bardzo dobrze to ujęte. tylko z taką chorobą mamy pierwszy raz do czynienia od prawie 100 lat i nigdy nie nic nie wiadomo jak się zakończy. To nie jest zwykły kryzys

  1. Kryzysy zazwyczaj są dość podobne. Różne są ich przyczyny i ewentualnie początki, ale dalszy bieg kryzysowych wydarzeń jest dość przewidywalny. Wszystkie też łączy jeden element – o tym, że się kończył wiadomo dopiero po fakcie.

 2. Mi sie wydaje że NBP już dwa razy interweniował, tylko sie o tym nie mówi. Na wykresie to widać. USD/PLN 18 marca wieczorem i od rana 20 marca.

  1. Pat,
   Osobiście wątpię. W tych momentach złoty umacniał się o 2-3 grosze. Interwencja Banku Centralnego to nie delikatne drażnienie się z rynkiem. Gdy Bank wchodzi na rynek robi to z przytupem. Zazwyczaj, choć nie zawsze, jest to poprzedzone interwencją słowną, a gdy w ciągu 24 godzin ona nic nie daje Bank strzela z armaty.

 3. A co się dzieje z korona norweska. Ta waluta osłabia sie bardziej od naszej złotówki. Co bedzie dalej?

  1. Piter,
   Norweska korona to w mocno surowcowa waluta, bo silnie powiązana z zachowanie się ropy naftowej. Cena ropy naftowej od połowy lutego w miesiąc spadła o 50%. To potężny spadek podczas którego rynek ropy załamał się o 30% po braku porozumienia Rosji z OPEC. Nigdy nie posiadałem korony w portfelu i nie znam żadnych istotnych instrumentów wycenianych w NOK. Zatem traktowałbym norweską koronę jak złotówkę. Bym dywersyfikował zgodnie z wpisem, w którym pisałem o strategii: https://dnarynkow.pl/twoj-portfel-inwestycyjny-na-czas-kryzysu-czyli-taktyczna-alokacja-portfela/

 4. Witaj,
  Pytanie od amatora, zbiorcze z kilku Twoich artykułów, ale odnoszące się tak naprawdę tylko do interesującego mnie aktualnie kierunku inwestowania:
  Jeżeli $$ to taki pewnik w czasie kryzysu/paniki (co faktycznie pokazują historyczne wykresy), to dlaczego NAJBEZPIECZNIEJ nie byłoby zainwestować powiedzmy 70% oszczędności zamiast proponowanych przez Ciebie 20% ? Nie lepiej przeczekać „całe zło” na dolarach, zarabiając przy okazji te powiedzmy 30-40%, by potem wejść z przytupem np w zdołowany rynek akcji ? Zdaje się, że właśnie w punkcie zwrotnym kursu dolara w 2009, był także punkt zwrotny WIGu, tylko, że w przeciwne strony właśnie.
  Druga sprawa, czy nie ma to żadnego znaczenia, że przed kryzysem 2008 $/PLN był na minimach, a przed kryzysem 2020 jest na maksimach ? Czy jest tu nadal pole do wzrostów ?
  Trzecia sprawa jaki wpływ na parę $/PLN będzie miał gigantyczny dodruk $ ?
  pozdrawiam,

  1. Szymonie,
   poruszasz wiele kwestii w jednym wpisie. Po kolei:
   1) sytuacja w kryzysach jest zmienna, więc wybranie jednej inwestycji i władowanie tak tak dużej części portfela to spekulowanie. Nie mój styl i nie mój sposób podejścia do odpowiedzialnego pomnażania pieniędzy. Niektórym może odpowiadać, a nawet przynosić spore zyski. Jednak łączy się to z dużym ryzykiem błędu i straty.
   2) Nie ma żadnego znaczenia – takie porównania po takim czasie nie mają żadnego znaczenia. Spójrz na kursy liry tureckiej, rosyjskiego rubla lub randa południowo-afrykańskiego. One wszystkie w 2008 były w podobnej sytuacji co złoty. Teraz poziomy z tamtego okresu są prehistorią.
   3) Na razie żaden – w czasach kryzysu i niepewności dolary są skupowane w każdych ilościach. Ponadto zanim taki dodruk przesączy się do realnej gospodarki musi potrwać kilka lat. W takim okresie może to osłabiać dolara o ile inne waluty nie będą też dodrukowywane.

 5. Witam.
  Panie Pawle bardzo ciekawy artykuł.
  Chciałbym zapytać co Pan myśli o kursie dolara australijskiego względem złotówki w nadchodzącej perspektywie czasu?
  Pozdrawiam serdecznie

  1. Dziękuję Adamie.
   Niestety o tak egzotycznej parze walutowej nic konkretnego nie potrafię powiedzieć. Zupełnie nie zwracam na nią uwagi. Z gospodarczego i rynkowego punktu widzenia kurs dolara australijskiego do złotówki to to wypadkowa zachowania się kursów dolara australijskiego do dolara amerykańskiego oraz dolara amerykańskiego do złotego. Wymiana bezpośrednia australijskich dolarów na złotówki jest tak nieistotna, że pomijalna.

 6. Witam,.
  Bardzo ciekawy artykuł. Czy Pana zdaniem przy obecnym kursie (4,54) warto wymienić euro na złotówki? Czy lepiej pozostawić odłożone środki w twardej walucie.
  Pozdrawiam serdecznie

  1. Dawid,
   nie sposób odpowiedzieć odpowiedzialnie na Twoje pytanie. Nie wiedząc za ile kupiłeś i ile stanowią one w Twoim portfelu to rzut monetą może powiedzieć czy warto wymienić. Na pewno część twardej waluty na kryzysowe czasy warto mieć w portfelu.

 7. Dzień Dobry

  Szanowny Panie Pawle, chciałbym zapytać czy to dobra pora na rozpoczęcie zakupów USD strategią „łyżeczką a nie cholhą” ? Obecny Kurs pary USD/PLN w momencie gdy to piszę wynosi 4,09. Czy można spodziewać się więc wzrostów pomimo zapowiedzianych przez FED działań ?

  Z góry dziękuje za odpowiedź!
  Do zobaczenia do zarobienia 🙂

 8. Dobry wieczór

  Mam pytanie, czy w tym czasie (dzisiaj, jutro) jest jeszcze sens wymiany np. polowy oszczędności na walutę obcą ( i jaką – euro, dolar, frank) czy teraz to już tylko czekać, i przeczekać ten trudny czas?
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. Olu,
   czekanie to nie zadanie. Trudno mi jednoznacznie i odpowiedzialnie powiedzieć czy w Twoim przypadku jednorazowe wymienienie od razu połowy oszczędności jest sensowne. Zależy ile tych środków jest i kiedy będą potrzebne. Mogę zasugerować abyś przeczytała te dwa wpisy, które odpowiedzą na Twoje pytanie:
   1) czy teraz już tylko czekać? -> https://dnarynkow.pl/strategia-inwestycyjna-na-kryzys-i-po-nim/
   2) czy od razu wymieniać połowę -> https://dnarynkow.pl/twoj-portfel-inwestycyjny-na-czas-kryzysu-czyli-taktyczna-alokacja-portfela/
   Jak będziesz miała jakieś wątpliwości to pisz. Jak będę umiał pomogę.

 9. W dalszym ciągu nie rozumiem, dlaczego to, że rynek jest „wschodzący” (to tylko arbitralne określenie), ma mieć większe znaczenie niż to, że kryzys (czy to finansowy, czy wirusowy) na tym „wschodzącym” rynku ma przebieg DUŻO łagodniejszy niż na tym niby stabilnym Zachodzie…

  1. Slamazzar,
   patrzysz na problem ze strony medycznej, a nie ekonomicznej. Tam gdzie jest więcej kapitału tam zmiany odnośnie jego zainwestowania mają decydujące znaczenie dla poszczególnych gospodarek. Dla przykładu nawet jak w USA byłoby najwięcej ofiar, a w Polsce najmniej to i tak ogólne obawy o sytuację gospodarczą na świecie spowodują, że kapitał będzie wypływał z rynków wschodzących i płyną do bezpiecznego dolara i franka. Polski złoty nawet jakby u nas nikt nie zachorował także będzie tracił.


Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Paweł CymcykNazywam się Paweł Cymcyk. Finansami zajmuję się od 2007 roku. Pomogę Ci zrozumieć wszystko co w giełdach i gospodarkach jest najważniejsze dla Twoich pieniędzy. Dowiedz się o mnie więcej...
Slider
Slider

Ankieta

Wybierz jeden nowy projekt DNA

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy

Array ( [0] => 92 [1] => 90 )

W co NIE inwestować w czasie kryzysu?


W co INWESTOWAĆ w czasie kryzysu?


Jak kryzys wpłynie na rynek nieruchomości? Czy czekają nas dalsze wzrosty cen? Nie sądzę


10 cytatów wielkich inwestorów, które warto znać


Na co zwracać uwagę inwestując w fundusze inwestycyjne?


Twój portfel inwestycyjny na czas kryzysu, czyli taktyczna alokacja portfela


Slider
Slider

Polecane wpisy

Czy surowce to dziś dobra inwestycja? Różne scenariusze dla tego rynku!


Wysokoprocentowa inwestycja, czyli inwestowanie w alkohole


Strategia inwestycyjna na kryzys (i po nim)


Jak kryzys wpłynie na rynek nieruchomości? Czy czekają nas dalsze wzrosty cen? Nie sądzę


Wszystko, co musisz wiedzieć o kryzysie gospodarczym 2020 - odpowiadamy na pytania!


Twój portfel inwestycyjny na czas kryzysu, czyli taktyczna alokacja portfela