W co INWESTOWAĆ w czasie kryzysu?

W ostatnim wpisie specjalnym z okazji największego krachu w dziejach warszawskiej giełdy przestrzegałem Cię, w co NIE powinieneś inwestować w takich chwilach jak gospodarcze kryzysy i giełdowe krachy. Lista tego, w co NIE powinieneś inwestować, jest uniwersalna dla każdego kryzysu, przy czym na pewno nie jest kompletna. Dlaczego? Bo każdy kryzys jest trochę inny i ma własną specyfikę. Jednak podstawy tego, czego na pewno warto w takich chwilach unikać, powinny być początkiem decyzji inwestycyjnych każdego zainteresowanego. Drugim krokiem jest decyzja, czym warto się podczas giełdowego krachu zainteresować i jak przygotować swój portfel teraz na to, aby po powrocie do normalności mieć szansę na zyski. Takie podejście profesjonalnie nazywa się Strategiczną Alokacją Aktywów (SAA). Poniżej jasno opisuję jakie strategiczne podejście powinieneś zastosować w portfelu na czas kryzysu.
Przepis na Strategiczną Alokację Aktywów
Na początku jeszcze ważna uwaga. Wszystko, co opisuję poniżej, obejmuje zasada – Inwestuj Łyżeczką, Nie Chochlą! To tzw. „Strategia Łyżki”! Może nie brzmi tak dostojnie, jak SAA, ale często okazuje się nawet od niej ważniejsza. Oznacza to, że inwestycje powinny być rozłożone w czasie zgodnie z Twoim podejściem do ryzyka. Ponadto, całkowite inwestycje w czasie kryzysu nie powinny sięgać więcej niż 30% twojego dostępnego portfela. Musisz liczyć się z tym, że część z tych środków może nie być dostępna po zainwestowaniu oraz, że niektóre z inwestycji mogą okazać się stratne. Dodatkowo musisz wiedzieć, że posiadam i kupuje niektóre z poniższych instrumentów, więc weź pod uwagę, że moje spojrzenie jest subiektywne i obarczone efektem posiadania. Zacznijmy od inwestycji bezpośrednich, które możesz zrealizować jeżeli posiadasz rachunek maklerski lub konto w kantorze walutowym.
1. Akcje z segmentu bankowości – szczególnie PKO BP oraz Santander
Dlaczego? W czasie kryzysu po dużych spadkach warto wybierać największe instytucje finansowe. Po pierwsze, są one największymi beneficjentami ewentualnych rządowych programów pomocowych. Po drugie, stanowią duże i płynne podmioty na warszawskiej giełdzie. Dzięki temu pierwsze napływy kapitału na rynek skoncentrują się na tym segmencie.
Notowania PKO BP za ostatnie 36 miesięcy

2. Akcje z segmentu ubezpieczeń – szczególnie PZU
Dlaczego? Po pierwsze najwięksi ubezpieczyciele mają potężne portfele obligacji, w których przechowują składki ubezpieczeniowe. To stabilny i raczej nudny biznes generujący spore dywidendy w przyszłości. Mimo to, jest wyprzedawany w okresach paniki, gdy inwestorzy szaleńczo szukają płynności. Podobnie jak powyższe są również niezwykle płynne, co również wpływa na to, że pierwsze napływu kapitału trafiają właśnie tutaj.
Notowania PZU za ostatnie 36 miesięcy

3. Akcje z segmentu naftowego – szczególnie PKN Orlen
Dlaczego? Potężna przecena ropy naftowej o 50% w kilka tygodni oznacza taniejący surowiec. Taniejąca miedź to dla KGHM, jako producenta problem. Jednak dla dystrybutora produktu przy gwałtownej przecenie oznacza to wzrost marży. Ceny na stacjach nie spadają tak szybko, jak cena na rynku ropy. W efekcie spadająca ropa ma potencjał przełożyć się na zyski z dystrybucji i przerobu baryłki, na czym dokładnie zarabia Orlen. Dodatkowy argument o płynności, podobny do poprzednich również pozostaje w mocy.
Tak, wiem, że w powyższych spółkach większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa i najgorszym możliwym scenariuszem jest znaczące rozwodnienie akcjonariuszy kolejnymi emisjami lub nacjonalizacja firmy. Jednak zakładam, że mamy tylko kryzys, a nie koniec świata.
Notowania PKN Orlen za ostatnie 36 miesięcy

4. Amerykańskie dolary lub szwajcarskie franki
Dlaczego? Twarda waluta to na czas kryzysu dobre miejsce przechowania inwestycyjnej amunicji, która może się przydać, gdyby nadeszła druga kryzysowa fala lub gdy nagle pojawiła się ogromna inflacja. Pamiętasz, po ile był dolar pod koniec lipca 2008 roku? Odpowiadam: 2,05. Wiesz, za ile był niecałe 7 miesięcy później na początku marca 2009 roku? Odpowiadam: 3,69. W świecie walutowym taki wzrost jest kosmiczny. Idźmy dalej do inwestycji pośrednich, do których nie potrzebujesz rachunku maklerskiego.
5. Fundusz ETF na S&P500 lub fundusz inwestycyjny na amerykański lub globalny rynek (np. NN Globalny Spółek Dywidendowych)
Dlaczego? Krajowa giełda stanowi tylko mały wycinek globalnego rynku inwestycyjnego. Ożywienie gospodarcze przychodzące po kryzysie, pojawia się w wielu gospodarkach i nie sposób przewidzieć, gdzie będzie pierwsze, ani gdzie będzie największe. Należy zatem zdywersyfikować inwestycje dodając do portfela jak najszersze spektrum możliwości. Szerszego niż cały glob trudno będzie znaleźć.
Notowania NN Globalny Spółek Dywidendowych

6. Fundusz ETF lub fundusz inwestycyjny na rynek turecki (np. Investors Turcja)
Dlaczego? Turcja jest mocno uzależniona od importu dwóch elementów: ropy i dolarów. W sytuacji, gdy ropa tanieje o 50% w miesiąc, a dolary są zrzucane z helikoptera przez amerykański bank centralny, ożywienie gospodarcze na tym rynku powinno pojawić się w pierwszej kolejności.
Notowania Investor Turcja

7. Fundusz inwestycyjny będący substytutem gotówki (np. inPZU Inwestycji Ostrożnych)
Dlaczego? Żebyś miał środki, które są dostępne szybko, ale jednocześnie w pewnym stopniu chronione przed inflacją. To inwestycje najbardziej przypominające procentujący depozyt. Nawet najbardziej awersyjne do ryzyka osoby nie powinny mieć z nimi problemu. Takie ekwiwalenty gotówkowe są w czasie kryzysu szczególnie ważne.
Notowania inPZU Inwestycji Ostrożnych

UWAGA! To nie jest materiał oparty o żadną współpracę komercyjną. Żadna z wymienionych firm nie jest z nami powiązana. Nie ma tu linków afiliacyjnych ani żadnej umowy o współpracę. To produkty albo przykładowe, albo takie, z których korzystam.
Co powinieneś zrobić potem, gdy swoją Strategiczną Alokację Aktywów jest zakończona? Powinieneś zadać sobie pytanie, ile procent powinny stanowić dane inwestycje w Twoim portfelu. To już z kolei Taktyczna Alokacja Aktywów (TAA). Przeczytasz o niej więcej tutaj. Pamietaj, że jeżeli masz jakieś pytania o inwestycje, krach to tutaj znajdziesz kompendium odpowiedzi na najczętsze pytania jakie nam zadawaliście.
Uwaga! Ponieważ w czasach kryzysowych jest zawsze dużo, napięć informuję Cię, że powyższe nie jest żadną poradą inwestycyjną. Nie znam Twojej sytuacji finansowej i nie wiem jakie masz fundusze czy skłonność do ryzyka. Nie znam Twojego doświadczenia inwestycyjnego, a tym bardziej nie wiem, jakie instrumenty finansowe mogą być dla Ciebie właściwe. Publikuję ten wpis, aby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Do zarobienia!
Paweł Cymcyk
Nota prawna: Powyższy materiał, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Podsumowania Tygodnia, Analizy spółek oraz Portfel DNA Rynków jest jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.
Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.