Czas letniej hossy na GPW?
Marcowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków wskazuje na kontynuację ożywienia gospodarczego oraz na rosnącą jego dynamikę. W marcu zauważalnie poprawiła się bieżąca ocena sytuacji gospodarczej (oś pozioma), a także istotnie poprawiły się perspektywy na kolejne dwa kwartały (oś pionowa). Podkreślamy, że marcowy odczyt wskaźnika w części oceny perspektyw gospodarczych rośnie czwarty miesiąc z rzędu i jest już najwyższy od kwietnia 2018 roku.
Analiza poszczególnych składowych wskaźnika pokazuje, że największy pozytywny wpływ na jego odczyt miały dynamika krajowej produkcji przemysłowej oraz dynamika eksportu. Obie wartości zauważalnie przekroczyły oczekiwania rynkowe. Dodatkowo za wzrosty perspektyw gospodarczych odpowiada także zmiana zakresu inflacji, która w 2021 roku oczekiwana jest na poziomach blisko 3%, ale jednocześnie w opiniach przedsiębiorców nie jest uważana za ryzyko. Kolejnym pozytywnym czynnikiem na przyszłość są również nastroje przedsiębiorców, które naszym zdaniem wynikają z rosnących oczekiwań na skuteczność szczepionek i relatywną normalność w drugiej połowie roku. Stąd też zapewne wynika optymistyczne nastawienie przedsiębiorców na czwarty kwartał 2021 roku. Identyczny okres, jako kulminację ożywienia gospodarczego, sugeruje najnowszy odczyt naszego wskaźnika.
Negatywnie na odczyt wpływały głównie czynniki rynkowe, czyli wzrosty cen surowców oraz solidne wzrosty rentowności obligacji. Symbolicznymi przykładami tych sytuacji jest ropa naftowa, której cena wróciła do poziomów sprzed pandemii, oraz oprocentowanie obligacji USA na pułapie sprzed nagłych obniżek stóp w marcu 2020. Z krajowych czynników aspektem obniżającym wskaźnik była słaba sprzedaż detaliczna, której przyczyny należy upatrywać w efekcie lockdownu.
Po marcowym odczycie podtrzymujemy naszą ocenę sytuacji, że konsumenci ze swoimi wydatkami, a przedsiębiorcy ze swoimi planami przyjmują założenia, że sytuacja konsekwentnie wraca do normy. Jedni i drudzy oczekują solidnej realizacji efektu „odłożonego popytu”. W związku z tym bazowym scenariuszem pozostaje dla nas analogia w której którym Euro2012 = Pandemia2020. Oznacza to silną zwyżkę PKB w 2021 roku i stabilizację gospodarczą w 2022 roku.
Obecnie Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków sugeruje, że polska gospodarka w całym 2021 roku zanotuje wzrost PKB o 4,4% r/r i do końca 2021 roku wróci do stanu z początku 2020.
Zapowiadany dla warszawskiej giełdy przez Wskaźnik DNA trend boczny w odczycie z początku stycznia (Zobacz: „Nadchodzący trend boczny?”) oraz podtrzymany w odczycie z początku lutego (Zobacz: „Jeszcze będzie przepięknie, kiedyś”) trwa w najlepsze i wiele wskazuje na jego podtrzymanie przez co najmniej kolejny miesiąc. W średnim okresie jednak Wskaźnik jednoznacznie wskazuje, że warszawski parkiet wyjdzie z tej konsolidacji górą, co powinno skierować indeks WIG do poziomów ponad 62.000 punktów (7% wyżej niż obecnie) w ciągu kolejnych miesięcy. Poniżej podsumowanie Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków dla inwestorów:
W lutym 2021 na warszawskiej giełdzie w dalszym ciągu utrzymywał się trend boczny. Indeks WIG zaczyna jednak odczuwać pierwsze pozytywne efekty paniki z zeszłego roku. W skali 12 miesięcy znalazł się na 15% plusie. Ten pokrzepiający efekt bazy będzie wpływał na rynek jeszcze przez co najmniej 4 miesiące.
Marcowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków zmienia perspektywy zachowania się indeksu WIG w skali 6 miesięcy. Obecne odczyty dla inwestorów sugerują utrzymanie się trendu bocznego, z możliwym lekkim odbiciem w marcu/kwietniu. Następnie wskaźnik sugeruje schłodzenie nastrojów i powrót do wzrostów w lecie tego roku.
Estymowany przedział ruchu prezentuje poniższy wykres. Należy jednak wziąć pod uwagę, że od ścieżki bazowej można spodziewać się odchyleń w każdym kierunku. Podniesienie przez nas zakresu bazowego i zawężenie wahań sugerowane przez wskaźnik w porównaniu z poprzednimi odczytami zostało dokonane umyślnie. Zwykle poprzedzają one bowiem zmianę prognozowanego trendu konsolidacyjnego.”
Odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków, marzec 2021
Do zarobienia!
> Poznaj szczegóły Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków! <
Najnowszy odczyt Wskaźnika znajdziesz poniżej!Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.