Zaskakująca poprawa nastrojów w polskiej gospodarce

Styczniowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków zanotował wyraźną poprawę sytuacji gospodarczej. To pierwszy taki wzrost od 10 miesięcy, a jednocześnie największa poprawa od 3 lat! Wzrostowi uległa zarówno bieżąca ocena sytuacji gospodarczej (oś pozioma), jak i perspektywy na kolejne dwa kwartały (oś pionowa). Pomimo że skala tych zmian nie należy do istotnych, to jednak jest to pewne światło w gospodarczym tunelu. Biorąc jednak pod uwagę, że to obecne nastroje odnotowały większą poprawę niż przyszłe oczekiwania, wciąż może okazać się, że to nie tyle światło dnia, a inny nadjeżdżający pociąg.

Po niemal zerowej, grudniowej zmianie całego Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków początek tego roku przyniósł wyraźną poprawę niemal wszystkich elementów składowych. Takie rozpoczęcie 2020 roku zmniejsza szanse spadku dynamiki PKB i na ten moment pewne jest utrzymanie jego wzrostu powyżej 3% w kolejnych dwóch kwartałach.

Zgodnie z komentarzem z grudnia taki odczyt wspiera nasze założenie, że część inwestorów, przedsiębiorców i konsumentów postawiła na pozytywny scenariusz gospodarczy i jedynie lekkie spowolnienie w najbliższej perspektywie. Wygląda na to, że w grudniu to grono optymistów zauważalnie się powiększyło. Utrzymująca się recesja przemysłowa w Niemczech czy pewność Brexitu na koniec stycznia 2020 nie ma obecnie żadnego negatywnego przełożenia na polską gospodarkę.

Wszystko nadal wskazuje na klasyczne spowolnienie gospodarcze, którego skala może jednak być ograniczona.

Ułatwiając analizę wskaźnika inwestorom, naniesiono odczyty wskaźnika od grudnia 2005 roku na indeks WIG. Poniższy wykres jednoznacznie wskazuje, że w przeciągu najbliższych 6 miesięcy powinniśmy spodziewać się na naszym rynku spadków, których zakres może sięgnąć nawet 10%.

Wskaźnik Koniunktury DNA, styczeń 2020 w porównaniu z indeksem WIG
Źródło: DNA Rynków

Podsumowanie Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków: 

„Dla Inwestorów wskaźnik Koniunktury DNA Rynków prognozuje w ciągu 6 miesięcy na GPW korektę o skali ok. 10%, a więc mniejszej niż miesiąc temu (poprzednio 14% korekty w skali 6 miesięcy). Zgodnie z odczytami krótkoterminowa korekta może się jednak pogłębić. Jednocześnie podkreślamy, że dla inwestorów długoterminowych taki stan giełdy i gospodarki to idealny czas na regularnie powiększanie swojego portfela o tanie (lub tańsze) akcje, jednak wymaga to cierpliwego przynajmniej 3-letniego horyzontu inwestycyjnego.”.

Odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków, styczeń 2020

Wskaźnik Koniunktury DNA, styczeń 2020
Źródło: DNA Rynków

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Dowiedz się więcej!

> Poznaj szczegóły Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków! <

Najnowszy odczyt Wskaźnika znajdziesz poniżej!
  18

  Oceń materiał!

  18


  Może Cię zainteresować również:

  Ankieta

  Jakiego sektora analizę chciałbyś przeczytać najbardziej?

  • Drony
  • Druk 3D
  • Blockchain

  Zobacz wynik

  Loading ... Loading ...

  Najwyżej oceniane: