Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - styczeń 2020 - DNA Rynków

Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków – styczeń 2020

Zaskakująca poprawa nastrojów w polskiej gospodarce

Styczniowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków zanotował wyraźną poprawę sytuacji gospodarczej. To pierwszy taki wzrost od 10 miesięcy, a jednocześnie największa poprawa od 3 lat! Wzrostowi uległa zarówno bieżąca ocena sytuacji gospodarczej (oś pozioma), jak i perspektywy na kolejne dwa kwartały (oś pionowa). Pomimo, że skala tych zmian nie należy do istotnych to jednak jest to pewne światło w gospodarczym tunelu. Biorąc jednak pod uwagę, że to obecne nastroje odnotowały większą poprawę niż przyszłe oczekiwania wciąż może okazać się, że to nie tyle światło dnia, a inny nadjeżdżający pociąg.

Po niemal zerowej, grudniowej zmianie całego Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków początek tego roku przyniósł wyraźną poprawę niemal wszystkich elementów składowych. Takie rozpoczęcie 2020 roku zmniejsza szanse spadku dynamiki PKB i na ten moment pewne jest utrzymanie jego wzrostu powyżej 3% w kolejnych dwóch kwartałach.

Zgodnie z komentarzem z grudnia taki odczyt wspiera nasze założenie, że część inwestorów, przedsiębiorców i konsumentów postawiła na pozytywny scenariusz gospodarczy i jedynie lekkie spowolnienie w najbliższej perspektywie. Wygląda na to, że w grudniu to grono optymistów zauważalnie się powiększyło. Utrzymująca się recesja przemysłowa w Niemczech czy pewność Brexitu na koniec stycznia 2020 nie ma obecnie żadnego negatywnego przełożenia na polską gospodarkę.

Wszystko nadal wskazuje na klasyczne spowolnienie gospodarcze, którego skala może jednak być ograniczona.

Ułatwiając analizę wskaźnika inwestorom naniesiono odczyty wskaźnika od grudnia 2005 roku na indeks WIG. Poniższy wykres jednoznacznie wskazuje, że w przeciągu najbliższych 6 miesięcy powinniśmy spodziewać się na naszym rynku spadków, których zakres może sięgnąć nawet 10%.

Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków nałożony na indeks WIG, potencjalny zakres spadku WIG w okresie styczeń 2020 - czerwiec 2020 = spadek 10%

Podsumowanie Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków: „Dla Inwestorów wskaźnik Koniunktury DNA Rynków prognozuje w ciągu 6 miesięcy na GPW korektę o skali ok. 10%, a więc mniejszej niż miesiąc temu (poprzednio 14% korekty w skali 6 miesięcy). Zgodnie z odczytami krótkoterminowa korekta może się jednak pogłębić. Jednocześnie podkreślamy, że dla inwestorów długoterminowych taki stan giełdy i gospodarki to idealny czas na regularnie powiększanie swojego portfela o tanie (lub tańsze) akcje, jednak wymaga to cierpliwego przynajmniej 3-letniego horyzontu inwestycyjnego.”

Sprawdź założenia i dowiedz się czym jest Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków?

Obecny odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków, stałe spowolnienie polskiej gospodarki, styczeń 2020
Do zarobienia,
Piotr CymcykSkomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Piotr CymcykNazywam się Piotr Cymcyk. Finansami zajmuję się od 2012 roku. Pomogę Ci zrozumieć wszystko co w giełdach i gospodarkach jest najważniejsze dla Twoich pieniędzy, dowiedz się o mnie więcej...
Slider
Slider

Ankieta

Wybierz jeden nowy projekt DNA

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy

Array ( [0] => 86 [1] => 88 )

Tego jeszcze nie było, NBP luzuje monetarnego pasa. Co to oznacza?


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - marzec 2020


Szklana kula wgłąb amerykańskiej gospodarki. ISM, czyli indeks, który przewiduje przyszłość.


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - luty 2020


Slider
Slider

Polecane wpisy

Tego jeszcze nie było, NBP luzuje monetarnego pasa. Co to oznacza?


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - marzec 2020


Szklana kula wgłąb amerykańskiej gospodarki. ISM, czyli indeks, który przewiduje przyszłość.


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - luty 2020


26 najważniejszych wydarzeń 2019 roku


Indeks PMI - zobacz przyszłość gospodarki