Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - luty 2020 - DNA Rynków

Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków – luty 2020

Ostre hamowanie polskiej gospodarki

Lutowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków wskazuje jednoznacznie na pogorszenie się sytuacji gospodarczej i jest to jednocześnie najwyraźniejsza zapowiedź spowolnienia od lipca 2019 roku. Bez zmian pozostała bieżąca ocena sytuacji gospodarczej (oś pozioma), jednak perspektywy na kolejne dwa kwartały wyraźnie się pogorszyły (oś pionowa). Skala zmian wskazuje na to, że nasze ostrzeżenia i wątpliwości z ubiegłego miesiąca co do trwałości poprawy koniunktury znajdują potwierdzenie w tym odczycie wskaźnika. Ponadto, jednoznaczne oznaki spowolnienia wystąpiły tuż po noworocznej zwyżce wskaźnika, obecnei traktujemy ją jako fałszywy sygnał.

W porównaniu ze styczniem warto zauważyć, że niemal wszystkie elementy odpowiadające za polskie perspektywy gospodarcze uległy pogorszeniu. Słabsze były dane opisujące konsumpcje, produkcje oraz inwestycje. Poprawę odnotował jedynie popyt zagraniczny. To jednak za mało żeby patrzeć w przyszłość z nadzieją.

Zmiana oceny obecnej sytuacji gospodarczej na plus jest wręcz mikroskopijna. Wpisuje się to w najnowsze dane GUS o wzroście PKB w 2019 roku sięgającym 4%. Obiektywnie to wynik dobry. Relatywnie w porównaniu do oczekiwań zdecydowanie słabszy niż oczekiwania z połowy ubiegłego roku.

Jednocześnie podkreślamy, że w najnowszym odczycie nie są uwzględnione wpływy koronawirusa i jego możliwych konsekwencji, ponieważ pojawił się on w samej końcówce stycznia.

Obecnie Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków jest spójny ze spadkiem dynamiki PKB na 2,0% w kolejnych dwóch kwartałach. Wszystko nadal wskazuje na utrzymanie się klasycznego spowolnienia gospodarcze.

Ułatwiając analizę wskaźnika inwestorom naniesiono odczyty wskaźnika od stycznia 2006 roku na indeks WIG. Poniższy wykres jednoznacznie wskazuje, że w przeciągu najbliższych 6 miesięcy powinniśmy spodziewać się na naszym rynku spadków, których zakres może sięgnąć nawet 8%.

Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków wskazujący potencjalny spadek wartości indeksu WIG w okresie luty 2020 - lipiec 2020 o 8%

Podsumowanie Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków: „„Dla Inwestorów wskaźnik Koniunktury DNA Rynków prognozuje w ciągu 6 miesięcy na GPW korektę o skali ok. 8%, a więc mniejszej niż miesiąc temu (poprzednio 10% korekty w skali 6 miesięcy). Jednocześnie należy pamietać, że od ostatniego odczytu WIG spadł już o ok. 2%. Zgodnie z odczytami, krótkoterminowa korekta może się jednak pogłębić. Jednocześnie podkreślamy, że dla inwestorów długoterminowych taki stan giełdy i gospodarki to dobry czas na regularnie powiększanie swojego portfela o tanie (lub tańsze) akcje, jednak wymaga to cierpliwego przynajmniej 3-letniego horyzontu inwestycyjnego.”

Sprawdź założenia i dowiedz się czym jest Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków?

Obecny odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków, odczyt za luty 2020 wskazuje na ostre hamowanie w polskiej gospodarce
Do zarobienia,
Piotr CymcykSkomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Piotr CymcykNazywam się Piotr Cymcyk. Finansami zajmuję się od 2012 roku. Pomogę Ci zrozumieć wszystko co w giełdach i gospodarkach jest najważniejsze dla Twoich pieniędzy, dowiedz się o mnie więcej...
Slider
Slider

Ankieta

Wybierz jeden z tematów Inwestycyjnego Ringu!

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy

Array ( [0] => 86 [1] => 88 )

Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - grudzień 2019


26 najważniejszych wydarzeń 2019 roku


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - styczeń 2020


Indeks PMI - zobacz przyszłość gospodarki


Szklana kula wgłąb amerykańskiej gospodarki. ISM, czyli indeks, który przewiduje przyszłość.


Slider
Slider

Polecane wpisy

Szklana kula wgłąb amerykańskiej gospodarki. ISM, czyli indeks, który przewiduje przyszłość.


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - styczeń 2020


26 najważniejszych wydarzeń 2019 roku


Indeks PMI - zobacz przyszłość gospodarki


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - grudzień 2019


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - listopad 2019