Ostre hamowanie polskiej gospodarki

opublikowano: 04 lutego 2020

Lutowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków wskazuje jednoznacznie na pogorszenie się sytuacji gospodarczej i jest to jednocześnie najwyraźniejsza zapowiedź spowolnienia od lipca 2019 roku. Bez zmian pozostała bieżąca ocena sytuacji gospodarczej (oś pozioma), jednak perspektywy na kolejne dwa kwartały wyraźnie się pogorszyły (oś pionowa). Skala zmian wskazuje na to, że nasze ostrzeżenia i wątpliwości z ubiegłego miesiąca co do trwałości poprawy koniunktury znajdują potwierdzenie w tym odczycie wskaźnika. Ponadto, jednoznaczne oznaki spowolnienia wystąpiły tuż po noworocznej zwyżce wskaźnika, obecnie traktujemy ją jako fałszywy sygnał.

W porównaniu ze styczniem warto zauważyć, że niemal wszystkie elementy odpowiadające za polskie perspektywy gospodarcze uległy pogorszeniu. Słabsze były dane opisujące konsumpcje, produkcje oraz inwestycje. Poprawę odnotował jedynie popyt zagraniczny. To jednak za mało, żeby patrzeć w przyszłość z nadzieją.

Zmiana oceny obecnej sytuacji gospodarczej na plus jest wręcz mikroskopijna. Wpisuje się to w najnowsze dane GUS o wzroście PKB w 2019 roku sięgającym 4%. Obiektywnie to wynik dobry. Relatywnie w porównaniu do oczekiwań zdecydowanie słabszy niż oczekiwania z połowy ubiegłego roku.

Jednocześnie podkreślamy, że w najnowszym odczycie nie są uwzględnione wpływy koronawirusa i jego możliwych konsekwencji, ponieważ pojawił się on w samej końcówce stycznia.

Obecnie Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków jest spójny ze spadkiem dynamiki PKB na 2,0% w kolejnych dwóch kwartałach. Wszystko nadal wskazuje na utrzymanie się klasycznego spowolnienia gospodarcze.

Ułatwiając analizę wskaźnika inwestorom, naniesiono odczyty wskaźnika od stycznia 2006 roku na indeks WIG. Poniższy wykres jednoznacznie wskazuje, że w przeciągu najbliższych 6 miesięcy powinniśmy spodziewać się na naszym rynku spadków, których zakres może sięgnąć nawet 8%.

Wskaźnik Koniunktury DNA, luty 2020 w porównaniu z indeksem WIG
Źródło: DNA Rynków

Podsumowanie Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków: 

„Dla Inwestorów wskaźnik Koniunktury DNA Rynków prognozuje w ciągu 6 miesięcy na GPW korektę o skali ok. 8%, a więc mniejszej niż miesiąc temu (poprzednio 10% korekty w skali 6 miesięcy). Jednocześnie należy pamiętać, że od ostatniego odczytu WIG spadł już o ok. 2%. Zgodnie z odczytami, krótkoterminowa korekta może się jednak pogłębić. Jednocześnie podkreślamy, że dla inwestorów długoterminowych taki stan giełdy i gospodarki to dobry czas na regularnie powiększanie swojego portfela o tanie (lub tańsze) akcje, jednak wymaga to cierpliwego przynajmniej 3-letniego horyzontu inwestycyjnego.”.

Odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków, luty 2020

Wskaźnik Koniunktury DNA, luty 2020
Źródło: DNA Rynków

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Dowiedz się więcej!

> Poznaj szczegóły Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków! <

Najnowszy odczyt Wskaźnika znajdziesz poniżej!
  • Ożywienie słabsze od oczekiwań
    Październikowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków wskazuje na postępującą poprawę nastrojów w polskiej gospodarce. Nastąpiła zauważalna poprawa bieżącej oceny sytuacji gospodarczej (oś pozioma) oraz po […]
16

Powiedz nam czy podobał Ci się ten materiał

16
0


Może Cię zainteresować również:

Ankieta

Czy sądzisz, że Allegro przebije do końca 2020 cenę 100 zł?

  • Tak
  • Nie

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy: