Wpływy Rosji ze sprzedaży paliw spadły już ponad 50 procent

rosja

Niektórzy analitycy zajmujący się sprawami Rosji są przekonani co do tego, że kraj Putina jest w stanie z powodzeniem prowadzić wojnę na wyczerpanie. Uważają, że wojna może potrwać kilka lat, a Rosja i tak sobie z tym poradzi. Jeżeli nic się nie zmieni, to jak pisaliśmy w artykule „Problemy rosyjskiej gospodarki zaczynają być widoczne” problemy mogą się jednak pojawić dużo wcześniej. Śledząc dane z takich stron jak https://www.russiafossiltracker.com/ widać, ile Rosja codziennie zarabia na sprzedaży surowców energetycznych takich jak ropa, czy gaz ziemny. Obecnie jest to niemal 50% mniej niż rok temu.

Wartość dziennego eksportu surowców energetycznych z Rosji – dane w milionach Euro

Państwa Europy najbardziej ograniczyły import z Rosji

Przed wojną rosyjski budżet w połowie opierał się wyłącznie na zyskach ze sprzedaży surowców naturalnych. Wysokie ceny ropy i gazu pozwalały utrzymać stabilność finansów państwa. Te piękne czasy dla Rosjan minęły jednak na dobre. W tej chwili wpływy ze sprzedaży surowców naturalnych w ciągu zaledwie roku spadły o ponad 50%. W tym samym czasie wzrosły jednak budżetowe wydatki. Zabójcza kombinacja. Swoje zakupy najbardziej ograniczyły państwa Europy, co dobrze widać na poniższym wykresie.

Dzienne zakupy surowców energetycznych od Rosji przez poszczególne państwa – dane w tysiącach ton

Dzienne zakupy surowców energetycznych od Rosji przez poszczególne państwa – dane w tysiącach ton
Ibidem

Jedynym państwem, które w jakikolwiek sposób wspiera jeszcze Rosję, są Chiny. Tutaj od niemal dwóch lat widzimy rosnące zakupy. Jeszcze do niedawna mogliśmy w ten sam sposób mówić o Indiach. Jednak przybrały one zdecydowanie twardszą retorykę względem Putina po niedawnych spotkaniach przywódcy Indii z urzędnikami USA. Lista sojuszników Putina staje się coraz krótsza. Poza Chinami zostały mu już właściwie tylko kraje Afryki. Jednym z przykładów jest Republika Południowej Afryki jednak tak, jak pisaliśmy we wpisie „Od lidera Afryki po kraj Trzeciego Świata, czyli jak upadło RPA?” wynika to z ich fatalnej sytuacji finansowej.

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  55
  3
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments