Od lidera Afryki po kraj Trzeciego Świata, czyli jak upadło RPA?

rpa

W 1990 roku Republika Południowej Afryki była najbogatszym krajem afrykańskiego kontynentu. Miejscem, do którego zjeżdżali wykwalifikowani pracownicy ze świata. Kraj z lidera wzrostu stał się dziś państwem trzeciego świata. W rankingu najbogatszych krajów świata spadło z 52 miejsca na 86. Bezrobocie oscyluje wokół 30%, a średnia długość życia nie przekracza 65 lat.

Średnio co 10 samochód jest kradziony, a 10% mieszkańców cierpi na HIV. Historia RPA może być przestrogą dla inwestora. Szeroki indeks od 10 lat porusza się w trendzie spadkowym (w przeliczeniu na dolary). W ciągu ostatniej dekady inwestorzy stracili średnio 17%! Śledząc tamtejszą sytuację polityczną, można powiedzieć, że było to do przewidzenia.

Stopa bezrobocia w RPA

Koniec Apartheidu nie przyczynił się do wzrostu dobrobytu

Z upadkiem apartheidu w 1994 r. wiązano ogromne nadzieje. Zniesienie segregacji rasowej powinno dać nowy impuls rozwojowy. Potencjał intelektualny dużej części siły roboczej został w końcu uwolniony. Niestety nawet najbardziej szlachetne idea można skompromitować. Okazało się, że nieudolność nowej generacji polityków RPA była przytłaczająca.

Po wygraniu pierwszych, w pełni demokratycznych wyborów, Afrykański Kongres Narodowy (ANC) zdobył pełnię władzy, zgarniając ponad 60% głosów. Nowy rząd sam określający się jako socjalistyczny, zaczął powoli rozmontowywać gospodarkę wolnorynkową. Sytuacja była bardzo zbliżona do tej z Wenezueli (zobacz tekst „Historia hiperinflacji w Wenezueli”). Wydatki socjalne wzrosły w okresie 1996-97 o 13%, w roku 1998 zresztą tak samo. Rząd wprowadził dotacje do stypendiów, opłat dla dzieci i dla niepełnosprawnych oraz emerytur (które wcześniej były ustawione na różnych poziomach w zależności od grupy rasowej). W 1994 roku wprowadzono bezpłatną opiekę zdrowotną dla dzieci do lat sześciu i kobiet w ciąży. Możliwość korzystania ze służby rozszerzono do wszystkich mieszkańców w 1996 roku.

Kraj największych nierówności na świecie

Chociaż nowy rząd mocno zwiększył wydatki na opiekę socjalną, to nie przyniosły one żadnych pozytywnych skutków. Widać to dobrze po współczynniku Giniego w okresie 1990 – 2010. To dobry miernik nierówności społecznych. Im jego wartość jest wyższa, tym większe nierówności. Okazuje się, że po upadku apartheidu nierówności w RPA się zwiększyły. Dzięki korupcji polityków tylko niewielkiej elicie ciemnoskórych udało się zgromadzić ogromne fortuny, co jedynie utrwaliło przepaść majątkową wśród czarnoskórych. Dzisiaj Republika Południowej Afryki jest państwem o największych nierównościach ekonomicznych na świecie!

Wzrost nierówności w RPA, w latach 1994 – 2010 (współczynnik Giniego)

Utrwalająca się nierówność jest także wynikiem nieudolności rządu w edukacji najmłodszych obywateli. Mimo że na szkolnictwo przeznacza się aż 6% PKB, to w „Raporcie Konkurencyjności” World Economic Forum RPA zajmuje 127 miejsce pośród 140 krajów pod względem jakości kształcenia na poziomie podstawowym oraz ostatnie pod względem jakości kształcenia w zakresie nauk ścisłych i przyrodniczych.

Szkołę średnią kończy trzy czwarte białych uczniów, którzy podjęli naukę, jednak zaledwie jedna trzecia ciemnoskórych. Wyposażenie szkół jest bardzo słabe. Tylko 7,5% placówek posiada bibliotekę lub jakiekolwiek książki. Brakuje nauczycieli, szczególnie matematyki i nauk przyrodniczych. Związki zawodowe nauczycieli dbają o ochronę swoich przywilejów, a nikt nie skupia się na poprawie kompetencji pedagogów.

Jeden z wielu rabunków galerii handlowej w RPA

Jeden z wielu rabunków galerii handlowej w RPA

Wzrost PKB coraz wolniejszy

Tragiczna jakość edukacji negatywnie wpływa na potencjał gospodarczy. Żaden kraj na dłuższą metę nie poradzi sobie bez wykwalifikowanej siły roboczej. Jeszcze 20 lat temu gospodarka RPA rozwijała się w tempie zbliżonym do tempa rozwoju gospodarki globalnej. Sytuacja uległa jednak diametralnej zmianie. Po kryzysie gospodarczym z 2008 roku wiele biznesów nie wróciło do normalnej działalności. Gospodarkę dotknęły też spadki cen surowców naturalnych. Rozdmuchane wydatki socjalne zaczęły być obciążeniem dla budżetu. Wpływy z podatków spadły, ale rząd nie chciał obciąć wydatków. Zadłużenie względem PKB wzrosło z 25% w 2008 roku, do 71% obecnie!

Firmy masowo zwalniają pracowników, a te zwolnienia i rosnące niezadowolenie z rządu wyprowadziło ludzi na ulice. Od kilku lat RPA to ciągłe zamieszki i rabunki. Niektóre dzielnice miast wyglądają jak strefa wojny. Biali obywatele, czasem do spółki z czarnoskórymi organizują się w grupy i patrolują ulice próbując w ten sposób chronić swój dobytek. Niektóre z tych grup posiadają nawet transportery opancerzone i granatniki. Wojsko i policja jest w stanie rozkładu. Resztki kapitału zagranicznego i tak przymierzają się do ucieczki. RPA stało się praktycznie nieinwestowalne, a coraz większa grupa analityków określa ten kraj mianem „państwa trzeciego świata”.

Zadłużenie RPA w stosunku do PKB (w %)

Zadłużenie RPA w stosunku do PKB (w %)

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    16 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Just
    Just
    10 miesięcy temu

    Mój dziadek pomagał Afryce, mój ojciec pomagał Afryce, ja pomagam Afryce, moje dzieci będą pomagać Afryce, moje wnuki…

    neon
    neon
    10 miesięcy temu
    Reply to  Just

    i po co?

    Jola
    Jola
    10 miesięcy temu
    Reply to  Just

    To nie pomagaj

    do It
    do It
    10 miesięcy temu
    Reply to  Just

    no Polska akurat bardzo pomogła Afryce xD

    ncbr+
    ncbr+
    10 miesięcy temu
    Reply to  Just

    O widzisz a było zapisać się do PiSu to byś pomagał sobie fumglom znajomkom i szwagrom

    Marlon
    Marlon
    10 miesięcy temu
    Reply to  Just

    Mój dziadek nie pomagał Afryce, mój Ojciec nie pomagał Afryce, mój kot nie pomagał Afryce i ja też nie będę pomagał Afryce, a już na pewno nie krajom które popierają mordowanie cywilów na Ukrainie

    Marek
    Marek
    10 miesięcy temu

    Przecież wypisz wymaluj u Nas w Najjasniejszej jest to samo,rozdawnictwo socjalne sięga zenitu przyjaciele za wschodniej granicy maja sie tu jak w raju,cały Przemysł, Huty, fabryki, Kopalnie Stocznie zlikwidowano,rolnictwo chyli się ku upadkowi,a co mamy markety zachodnie,co druga wystawa do wynajęcia,a w co drugiej szmatexy z niemiecka odzieza urzywana,salony fryzjerskie,hurtownie z mydłem i powidłem,kwiat Narodu juz dawno opuscił ta zielona wyspę szczęśliwości,zyc nie umierać…

    Kral
    Kral
    10 miesięcy temu
    Reply to  Marek

    Przenieś się do Afrika

    oNN
    oNN
    10 miesięcy temu
    Reply to  Marek

    jak żyć ? tę biedę na lotniskach widać, jak ludzie uciekają na wakacje przed tą biedą, te tysiące samochodów (zapewne porzuconych) na lotniskowych parkingach

    Wrona
    Wrona
    10 miesięcy temu
    Reply to  Marek

    Ale u nas nie ma pigmentopozytywnych, czyli tych, wśród których ledwie 1 na 3 kończy szkole średnią (przy niskim poziomie edukacji). Jest rozwój, mimo rozdawnictwa. Nadmiernego imo.

    Andrew 9
    Andrew 9
    10 miesięcy temu

    To jest tak jak ” czarny” rządzi.

    Artman
    Artman
    10 miesięcy temu

    Ciekawe że z chwilą upadku apartheidu i uwolnieniu Mandeli świat przestał interesować się RPA. Ogromna przestępczość, rozkład gospodarki i ogólny upadek państwa nikogo nie obchodzi.

    Kral
    Kral
    10 miesięcy temu
    Reply to  Artman

    Jak to nie obchodzi, dopiero co urządzali manewry z nowymi friendami z Rosji i Chin.., W następnym etapie dynamicznego rozwoju nastąpi renesans afrykańskiego komunizmu a w kolejnym powrócą na plantacje bawełny…

    Tadeusz Michrowski
    Tadeusz Michrowski
    10 miesięcy temu

    Jak się na czymś nie znamy, to lepiej nie piszmy na ten temat. Piszę o RPA od lat i tylko prostowanie bzdur, które napisał tu autor, zajęłoby więcej niż ten artykuł.

    Piotr
    Piotr
    4 miesięcy temu

    Czarni przyjęli władzę i to jest rezultat, że RPA przoduje we wszystkich przestepstwach, morderstwa, gwałty, kradzieże. Do tego dramatyczne bezrobocie i ucieczka specjalistów. Co niby jest nie prawdą w tym artykule? Znawco…

    White
    White
    10 miesięcy temu

    Czarne przejęło stery i oto skutki