Sam możesz sprawdzić w co inwestują najwięksi inwestorzy

portfele inwestorów

Śledzenie ruchów inwestycyjnych najbogatszych i najbardziej wpływowych osób może być inspirujące. W dzisiejszym globalnym świecie, inwestycje najbardziej znanych inwestorów świata stały się tematem powszechnego zainteresowania. Dzięki dostępowi do różnych narzędzi i platform online, każdy z nas może teraz w pewnym stopniu podglądać portfele największych inwestorów.

Najwięksi inwestorzy, tacy jak Warren Buffett są zwykle wymieniani jako udziałowcy w publicznych spółkach. Większość z nich musi regularnie ujawniać swoich największych akcjonariuszy w dokumentach rejestrowych, takich jak raporty kwartalne i roczne. Dzięki tym wymogom każdy z nas może poznać portfolio gigantów.

Trzy strony gdzie można śledzić portfele największych inwestorów

Jedną z ciekawszych stron gdzie możemy śledzić portfele inwestorów, jest stockcircle. Można tam znaleźć wiele rożnych kategorii wyszukiwań. Możemy np. poszukać jak wyglądają portfele najbardziej popularnych funduszy i inwestorów. Nie powinniśmy być zdziwieni, jeżeli w tej kategorii ujrzymy takie podmioty jak Berkshire Hathaway należące do Warrena Buffetta, czy ARK Invest Holdings zarządzane przez Cathie Wood.

Oprócz najbardziej popularnych inwestorów znajdziemy również kategorie „inwestorzy growth” i „inwestorzy value”. Dzięki niej możemy znaleźć konkretne, najbardziej pasujące do nas portolio, którego stopa zwrotu robi najlepsze wrażenie. Jednak moim zdaniem podział na inwestorów growth i value jest sztuczny i najlepiej zrobimy jeżeli prześledzimy kategorie „best performance”, gdzie dostaniemy te portfele, których stopa zwrotu za ostatnie 12 miesięcy była największa.

Szybki rzut oka na portfele najlepiej performujących inwestorów przedstawionych na stronie stockcircle

Kolejną ciekawą stroną, dzięki której możemy śledzić portfolio najlepszych jest Dataroma. Tutaj również bez problemu sprawdzimy skład portfela najbardziej znanych funduszy inwestycyjnych świata. W tym ten należący do Charliego Mungera. Na tej stronie łatwo sprawdzimy, o ile ostatnio zmieniły się wagi poszczególnych spółek w portfelu poszczególnych funduszy. 

Ostatnią trzecią wartą uwagi stroną z naszego zestawienia jest hedgefollow. Na tej stronie również spokojnie znajdziemy wiele różnych ciekawych kategorii wyszukiwań, np. „największe zakupy”, „najlepsze fundusze ostatnich 3 lat”, czy nawet największe zakupy i sprzedaże insiderów.

Uważajmy na medialne ruchy inwestorów

Śledząc najbardziej medialne ruchy inwestorów, uważajmy jednak aby zachować zimną głowę. Nie wszystkie zagrania przedstawiane w prasie branżowej czy na portalach finansowych są tym, na co wyglądają. Jako przykład niech posłuży ostatni zakład Michaela Burry’ego, który nabył opcje sprzedaży o wartości 1,6 miliarda dolarów.

Dziennikarze od razu zinterpretowali ten ruch jako jednoznaczny zakład na wielką bessę. Jednak ta historia nie jest taka jednoznaczna. W końcu może to być po prostu zabezpieczenie jego pozycji długich. Warto podkreślić, że to nie jest tak, iż Burry położył 1,6 mld USD na szorta. Tyle „na papierze” jest warta jego pozycja, ale potrzebował do jej otwarcia o wiele mniej środków.

Co więcej, Burry nie otworzył tych pozycji teraz – raport dotyczy II kwartału, czyli okresu między kwietniem a czerwcem 2023. Czyli nawet jeżeli Burry rzeczywiście bardzo wierzył w spadki na amerykańskiej giełdzie kilka miesięcy temu, to teraz jego pogląd może być zupełnie inny. Niestety, ale w przypadku shortów i innych bardzo krótkoterminowych zagrań śledzenie portfeli inwestycyjnych „guru” ma znikomą wartość analityczną. Informacje, jakie otrzymujemy, są już w momencie publikacji opóźnione. Jednak w przypadku inwestorów długoterminowych śledzenie ich portfeli ma sens. W końcu uczenie się od najlepszych ma zawsze w sobie wartość dodaną. Szkoda jej nie wykorzystać.

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Daniel Michałkiewicz
    Daniel Michałkiewicz
    11 miesięcy temu

    A propos składów portfeli funduszy, na stronie ARK codziennie jest do pobrania PDF z całym składem portfela i datą z danego dnia. Orientujecie się może czy to jest aktualny skład aktualizowany codziennie?