Recesja nadejdzie w 2024 roku? Jak powinieneś się na to przygotować?

Recesja w 2024? Jak się przygotować?

Globalna recesja rozpocznie się w 2024 roku? Ostatnie dane mówią, że Strefa Euro po raz zaliczyła silny spadek produkcji przemysłowej. Ta czarna seria trwa już od niemal roku. Ponadto nowe zamówienia w niemieckim przemyśle również słabną z miesiąca na miesiąc. W Stanach Zjednoczonych z kolei odbiła w górę stopa bezrobocia, a w Polsce na pewno czeka nas wzrost inflacji w drugiej połowie roku. Globalne problemy gospodarcze miały według wielu przyjść już w 2023. Nic takiego się nie wydarzyło. Może to jednak nie jest dobry czas do świętowania, a problemy wybuchną nam prosto w twarz w 2024?! Jak można się na to przygotować i czy w takim razie mamy dobry czas do sprzedawania akcji?

Zamówienia w niemieckim przemyśle w latach 2011-2024

Zamówienia w niemieckim przemyśle w latach 2011-2024
Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Czy czeka nas recesja w 2024 roku?https://dnarynkow.pl/rok-2023-bedzie-dla-polski-gorszy-niz-2022/
Jak będzie wyglądał gospodarczo 2024 rok?https://dnarynkow.pl/recesja-czeka-nas-w-2023-roku-zapomnij-o-tym-w-koncu/

Wszystkie spółki możesz kupić za pomocą Freedom24!

Załóż konto i odbierz od 3 do 20 darmowych akcji o wartości nawet 800 dolarów każda!
Link do otwarcia konta: https://bit.ly/freedom-dna-free-stocks

Globalna RECESJA w 2024 Roku? Jak Się Przygotować?

Jak gospodarka wpływa na rynek akcji?

Gospodarka to klucz do zrozumienia zachowania się rynków akcji. Silna gospodarka, to silne przedsiębiorstwa. Silne przedsiębiorstwa to rosnące zyski, a rosnące zyski… to wzrostu kursów akcji. Chyba nic lepiej nie odda tego logicznego ciągu niż mój ulubiony wykres. Od 2013 do 2022 roku, czyli przez 10 lat indeks S&P500 wzrósł o trochę ponad 200%. Wielka bańka spekulacyjna? Bańka spekulacyjna to oderwanie się od fundamentów. Tymczasem w tym samym okresie zyski spółek z indeksu S&P500 wzrosły o niewiele poniżej 200%.

Wzrosty gospodarki idą w parze ze wzrostami rynku akcji

Wzrosty gospodarki idą w parze ze wzrostami rynku akcji

W takim układzie te 200% wzrostu nie wydają się już takie napompowane, prawda? Gospodarka wprost przekłada się na to, jak zachowują się rynki akcji. Nie widać tego jednak w krótkim okresie. Każdego inwestora, który nie zmienia portfela codziennie powinno w takim razie żywo interesować, czy faktycznie czeka nas zaraz recesja?

Dlaczego recesja nie pokazała się w 2023 roku?

Problem z recesjami jest dziś taki…, że naprawdę o nią trudno. Od 1857 roku Stany Zjednoczone przeżyły 34 recesje. Kiedyś były one jednak normą i wydarzały się regularnie. Po 1945 roku gospodarcza recesja jest coraz rzadszym zjawiskiem, a od 1980 roku nawet ekstremalnie rzadkim.

Kiedy recesja była obecna w USA?

Kiedy recesja była obecna w USA?

Janet Yellen, była szefowa Fed, a obecna Sekretarz Skarbu w USA powiedziała w 2017 roku, że według niej, nie zobaczymy już za naszego życia wielkiego kryzysu finansowego. Jak na razie miała rację. Można nie przepadać za bankierami centralnymi, ale nie można im odmówić jednego. Od pewnego czasu nauczyli się, jak kierować gospodarką w taki sposób, żeby minimalizować wahania cykli koniunkturalnych. Dlatego też recesje są coraz rzadsze.

Mój ulubiony inwestor Peter Lynch mawiał, w odniesieniu do spółek, w jakie inwestował, że jest naprawdę trudno zbankrutować, jeśli nie posiada się żadnego długu. Analogia gospodarcza będzie tutaj podobna. Jest naprawdę trudno wpaść w recesję, jeśli nie ma silnie rosnącego bezrobocia.

Brak bezrobocia, to konsumenci, którzy dalej mają pieniądze do wydawania. Ich wydatki napędzają zyski firm, a w efekcie zarówno gospodarka jak i giełda trzymają się nieźle. Nie powinien dziwić Cię brak recesji w 2023 roku, skoro sprzedaż detaliczna w gospodarkach się nie załamała. Dotyczy to zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i Polski. Przez cały 2023 rok sprzedaż detaliczna w USA rosła. Istotnie wolniej niż przez 2021 i 2022, gdzie widać było ostre odbicie po pandemii, ale mimo wszystko rosła.

Miesięczna sprzedaż detaliczna w USA w latach 2020-2024

Miesięczna sprzedaż detaliczna w USA w latach 2020-2024

Co jest najważniejsze w prognozowaniu recesji?

Nie powinno więc chyba za bardzo zaskakiwać, że amerykański rynek akcji radzi sobie od miesięcy tak dobrze i nie dotyczy to tylko spółek technologicznych. W Polsce dane były na pewno dużo bardziej zmienne, ale ogólny trend wzrostowy również został zachowany. Nie ma bezrobocia, to nie ma problemów z ogólnymi zakupami. Współczesne gospodarki zachodnie są oparte na wydatkach konsumenckich. Dopóki więc konsumenci mają się nieźle, to i gospodarki będą trzymać się dobrze.

Sprzedaż detaliczna w Polsce

Sprzedaż detaliczna w Polsce

Dlatego też kluczem do zrozumienia, czy zbliża się recesja, czy nie, jest przyglądanie się rynkowi pracy. Problemem jest jednak to, że rynek pracy to rynek, który reaguje na zmiany jako ostatni. Dopiero, gdy już wszystko inne się posypało, to efekty zaczynają być widoczne na rynku pracy.

W końcu rozwiązaniem dla chwilowo słabnącego biznesu nie jest wywalenie raptem połowy zespołu z pracy. Wyniki się zapewne wtedy poprawią, a firma przetrwa, ale co dalej? Za pół roku trzeba będzie z powrotem kogoś zatrudniać?

Czy stopy procentowe uderzą w biznes?

Wiele razy słyszałem, że firmy nie przejawiały problemów w 2023 roku, ale jeśli stopy procentowe utrzymają się dalej na podwyższonym poziomie, to te problemy zobaczymy w 2024 roku i dopiero wtedy zaczną się prawdziwe zwolnienia.

Spójrzmy w takim razie, jak wygląda struktura zadłużenia spółek w USA. Okazuje się, że spośród największych firm zaledwie 6% całego zadłużenia jest oprocentowane zmienną stopą, a ponadto połowa z tego zadłużenia zapada dopiero po 2030 roku.

Nawet wśród małych spółek struktura nie przechyla się na korzyść zmiennej stopy. W takiej sytuacji naprawdę ciężko jest oczekiwać, że okresowo podwyższone stopy procentowe przełożą się negatywnie na biznes.

Udział procentowy długu denominowanego w USD w zadłużeniu ogółem, z wyłączeniem sektora finansowego

Udział procentowy długu denominowanego w USD w zadłużeniu ogółem, z wyłączeniem sektora finansowego

Główny efekt podwyższonych stóp procentowych dla funkcjonujących już na zachodzie spółkach, to wzrost przychodów odsetkowych, który wziął się z lokowania nadwyżek gotówki w bezpieczne instrumenty.

Recesja tak naprawdę była w 2023 roku!

W kontekście całego okresu od połowy 2020 do końca 2023 i oczekiwanej przez wszystkich recesji śmieszy najbardziej śmieszy mnie fakt, że recesja tak naprawdę była, ale nikt jej nie zauważył! Poszczególne recesje dotykały każdego sektora gospodarczego po kolei. W tym jednak cyklu problemy te nie wystąpiły, jak dawniej, grupowo. To największy chichot tej recesji. Recesji, która niby była, ale jednak jej nie było. Wszystkie gospodarcze sektory w Stanach czy Polsce miały swoje problemy w różnym czasie przez lata 2020-2023.

Sektor turystyczno-rozrywkowo-hotelarski zaliczył dołek w 2020 roku. Przemysł miał problemy w połowie 2020 i ma je obecnie po drodze zaliczając spory rozwój. Sektor chemiczny miał największy problem około 2021 / 2022 roku. Sektor nieruchomości w USA dołek zaliczył w połowie 2022 roku, a półprzewodniki na przełomie 2022 i 2023.

Recesja tak naprawdę była w 2023 roku!

Recesja tak naprawdę była w 2023 roku!

Pod tym kątem, tym razem faktycznie było inaczej! Dlatego też od połowy 2022 i przez cały 2023 rok słyszałeś od znajomych z różnych branż po kolei, jak to jest im źle. Wszystko to prawda. Po prostu nie było im źle w jednym momencie. Gdy Jurek w połowie 2023 roku narzekał na swój biznes, to Marek, który narzekał 9 miesięcy wcześniej był już na fali wznoszącej. Recesja zrobiła wszystkich w konia. Niby każdy lekko ją odczuł, ale tak naprawdę nie miała wpływu na całą gospodarkę.

Czy recesja przyjdzie w 2024 roku?

Zwolnień dalej więc nie było i szczerze mówiąc nie sądzę, że pojawią się w najbliższym czasie. Dlaczego? Po pierwsze, według wielu analiz i danych żyjemy dzisiaj w świecie, gdzie co do zasady występują niedobory na rynku pracy i będą się one pogłębiać. Okresy tzw. labor shortage są obecne w globalnej gospodarce okresowo i teraz ponownie wchodzimy w ten trend. Jeśli co do zasady ludzi do pracy brakuje, to zwalnianie przez tymczasowe problemy firmy nie jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem.

Niedobór siły roboczej w Polsce – prognozy wzrostu populacji w wieku produkcyjnym

Niedobór siły roboczej w Polsce - prognozy wzrostu populacji w wieku produkcyjnym

W takich okresach do gry z reguły wchodzi jakaś rewolucja technologiczna. Sztuczna inteligencja zdecydowanie ma potencjał do tego, żeby silnie zwiększyć produktywność wielu firm, tak jak kiedyś zwiększył ją np. Internet. Szacunki mówią dziś o tym, że w zależności od sektorów gospodarki, sztuczna inteligencja może zautomatyzować od 30 do nawet 40% czasu pracy.

Potencjał automatyzacji z wykorzystaniem sztucznej inteligencji generatywnej w różnych branżach

Potencjał automatyzacji z wykorzystaniem sztucznej inteligencji generatywnej w różnych branżach

Te efekty już są widoczne. Produktywność w amerykańskiej gospodarce podskoczyła ostatnio najbardziej od lat, a takie wzrosty produktywności bez wcześniejszej recesji, czyli korzystania z efektu niskiej bazy, były widoczne głównie podczas dynamicznej adaptacji Internetu do rozwiązań biznesowych w latach 1995-2000.

Całkowita produktywność czynników (TFP) w Polsce – dynamika kwartalna z uwzględnieniem sezonowości

Całkowita produktywność czynników (TFP) w Polsce - dynamika kwartalna z uwzględnieniem sezonowości

Czy to z kolei oznacza, że czeka nas fala zwolnień spowodowanych zastępowaniem ludzi przez rozwiązania AI. Wątpię. Nie sądzę, że sztuczna inteligencja automatyzując nawet 30% czasu pracy w danej branży wygeneruje raptem wielką falę zwolnień. Ci ludzie dalej będą pracować. Po prostu te sektory będą o kilkadziesiąt procent bardziej wydajne.

Czas wielkich wzrostów technologii?

Swoją drogą, chociaż nie jest to zbyt wiarygodna statystyka, bo podobna sytuacja miała miejsce na razie dwa razy w historii, za każdym razem, gdy świat wchodził w długoterminową fazę niedoboru na rynku pracy, to sektor technologiczny na giełdzie miał tendencje do parabolicznego wzrostu.

Nie brzmi to totalnie bezsensownie. W końcu jeśli brakuje Ci ludzi, to szukasz sposobów na zastąpienie tych braków rozwiązaniami technologicznymi. Czy tak będzie i tym razem? Nie wiem, ale na pewno bliżej mi poglądami do takiego scenariusza, niż wielkiej katastrofy w najbliższym czasie.

Wydajność akcji technologicznych w USA w okresach niedoboru siły roboczej

Wydajność akcji technologicznych w USA w okresach niedoboru siły roboczej

Jeśli szukasz sposobu na podłączenie się pod ten technologiczny trend, to w tym materiale Inwestowanie w Sztuczną Inteligencję. Najlepsze fundusze ETF! omawiałem cztery naprawdę ciekawe fundusze ETF, które dają ekspozycję na rozwój szeroko rozumianego trendu sztucznej inteligencji.

Banki centralne kontrolują dziś recesję

Drugi powód obok ogólnego trendu braku rąk do pracy powrót na rynek tzw. Fed Put. Nie dotyczy to jednak jedynie amerykańskiego banku centralnego. Przez lata żyliśmy w świecie niskich stóp procentowych, co realnie utrudniało jakąkolwiek reakcję ze strony banków centralnych na jakiś większy kryzys. Ten problem już nie występuje. Weszliśmy z powrotem w świat wyższych stóp procentowych, a gospodarka i tak się rozwija.

Jeśli pojawią się problemy na horyzoncie, to praktycznie każdy z banków centralnych ma dziś realne narzędzia do tego, żeby szybko i dynamicznie pobudzić gospodarkę. W tak komfortowej sytuacji bankierzy nie byli od dawna, a to wprost oznacza, że szybko wielkiego kryzysu nie zobaczymy.

Nie sądzę więc, że w 2024 roku czeka nas recesja. Mało tego. Na początku 2023 roku nagrywałem materiał o tym, że gospodarczo rok 2023 będzie trudniejszy niż 2022. Okazało się to prawdą. Tym razem mógłbym powiedzieć, że rok 2024 będzie lepszy niż 2023. Sprawdzimy się za kilka miesięcy.

Jeśli obawiasz się dziś, czy to czas na uciekanie z rynku akcji, to oczywiście nie wykluczam jakichś korekt, ale nie spodziewałbym się katastrofy. Daj mi jednak znać, co Ty o tym sądzisz w komentarzu. Będzie ta recesja w 2024 roku, czy nie będzie?

Wszystkie spółki możesz kupić za pomocą Freedom24!

Załóż konto i odbierz od 3 do 20 darmowych akcji o wartości nawet 800 dolarów każda!
Link do otwarcia konta: https://bit.ly/freedom-dna-free-stocks

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  3 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Tomek
  Tomek
  1 miesiąc temu

  Ciekawy artykuł , ja jednak myślę że będzie niespotykaną recesja , zapomniał Pan o jednej rzeczy w tym artykule , banki centralne owszem są lekiem na recesję ale tylko chwilowym , zadłużenia krajów i obywateli tych krajow są rekordowe, że to wszystko nie zrobiło bum tak jednorazowo właśnie z tym jest związane. Oszukujemy się począwszy od Kowalskiego, przez samorządy , itd itd….dług rośnie, motor gospodarki słabnie( niski przyrost naturalny) , fatalne decyduje UE stawiające przemysł w wyjątkowo trudnym miejscu w położeniu globalnym i wyjątkowo sztuczne nabicie cen w różnych sektorach gospodarki dot. Samochodów i nieruchomości np. ten Balon w końcu strzeli …

  Piotr
  Piotr
  1 miesiąc temu

  Nie strasz, nie strasz, bo się zesrasz.

  Piotr Cymcyk
  Admin
  1 miesiąc temu
  Reply to  Piotr

  Szkoda, że przeczyłeś tylko tytuł xD