Inwestowanie w Sztuczną Inteligencję. Najlepsze fundusze ETF!

Szef Microsoftu, Satya Nadella porównuje sztuczną inteligencję do rewolucji na miarę powstania Internetu i twierdzi, że żadna firma w przyszłości nie będzie mogła sensownie funkcjonować bez jej wykorzystania. Z tego materiału dowiesz się jak inwestować w sztuczną inteligencję, żeby zarabiać na dalszym rozwoju tego trendu!

Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Najciekawsze fundusze ETF na trend AIhttps://dnarynkow.pl/sektor-cyberbezpieczenstwa-najciekawszy-temat-inwestycyjny-dekady/
Co zyska na rozwoju AIhttps://dnarynkow.pl/sztuczna-inteligencja-to-inwestycyjny-hit-dekady/
Które branże zarobią na sztucznej inteligencji?https://dnarynkow.pl/lubisz-inwestowanie-pasywne-te-piec-funduszy-etf-musisz-miec-w-swoim-portfelu/
Jak inwestować w sztuczną inteligencję?https://dnarynkow.pl/te-spolki-zarobia-krocie-na-rozwoju-sztucznej-inteligencji-nie-stoj-obojetnie-obok/

Załóż konto we Freedom24 i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 8,76% rocznie (bez limitu wpłat!)

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/freedom-dna-lp

Jak Inwestować w AI? Cztery Ciekawe Fundusze ETF!

Od czasu pokazania światu pierwszej wersji ChataGPT, to właśnie temat sztucznej inteligencji króluje wśród inwestorów. Rynek już na starcie zdecydował, że pierwszymi zwycięzcami w tej branży będą takie spółki, jak Nvidia czy Microsoft.

Tylko czy można być absolutnie pewnym, że to właśnie one utrzymają pozycje liderów? Nie jest to wcale takie oczywiste. Wystarczy przypomnieć sobie innych pierwszych liderów nowych technologii, którzy pojawiali się w przeszłości.

Kiedyś w świecie wyszukiwarek internetowych królowalo Yahoo. Wśród telefonów komórkowych dominowała Nokia, a media społecznościowe kojarzyły się z Myspace.

Dzisiaj każdej z tych firm daleko do pierwszego miejsca w swojej branży. To doświadczenia, które sugerują, że nie tak łatwo przewidzieć długoterminowego lidera w świecie nowych technologii. Dlatego właśnie inwestowanie bezpośrednio w konkretne spółki powiązane ze światem sztucznej inteligencji jest naprawdę trudne.

Są jednak takie sektory, które zyskiwać będą niezależnie od tego, kto na końcu zostanie prawdziwym wieloletnim liderem sztucznej inteligencji. Każdy inwestor może zainwestować w nie za pomocą prostych i szeroko dostępnych funduszy ETF, które pozwalają zainwestować w nawet kilkaset spółek z danej branży. Nie trzeba więc skupiać się na szukaniu tego, kto zostanie liderem.

Półprzewodniki napędzają sztuczną inteligencję

Pierwszy segmentem, który bez wątpienia będzie rosnąć na rozwoju sztucznej inteligencji są półprzewodniki. Stany Zjednoczone wydają setki miliardów dolarów, żeby zabezpieczać swoje łańcuchy dostaw czipów i zmniejszać ryzyko geopolityczne związane z tym, że większość z nich powstaje dziś na Tajwanie.

Istnieje nawet powiedzenie, że w ciągu najbliższej dekady to chipy staną się nową ropą naftową. Każda technologia niezbędna w rozwoju sztucznej inteligencji istnieje dziś właśnie dzięki półprzewodnikom.

Rosnący popyt na akceleratory do uczenia maszynowego czy na serwery i przełączniki sieciowe do centrów danych to automatycznie większy popyt na półprzewodniki. Cała branża będzie więc zyskiwać na rozwoju praktycznie każdej innowacji technologicznej, w tym na rozwoju sztucznej inteligencji. Współczesne zależności gospodarcze o półprzewodnikach są dobrze wyjaśnione w książce „Wielka wojna o czipy”.

W 2022 roku, cały rynek półprzewodników wykorzystywanych przy sztucznej inteligencji był warty niecałe 17 miliardów dolarów. Niewiele, ale rewolucja dopiero się zaczynała. Ten sam rynek w 2030 roku ma być już warty ponad 135 miliardów dolarów!

Rozmiar rynku chipów sztucznej inteligencji (AI), 2023-2032 (miliardy dolarów)

Rozmiar rynku chipów sztucznej inteligencji (AI), 2023-2032 (miliardy dolarów)

W cały sektor półprzewodników można zainwestować np. za pomocą funduszu ETF iShares MSCI Global Semiconductors UCITS ETF. Kod ISIN: IE000I8KRLL9

Gdzie kupić fundusze ETF?

Gdzie można kupić taki ETF? Nie jest to zbyt trudne. Większość z tych funduszy, o których opowiadam w tym materiale jest szeroko dostępna. Wystarczy mieć konto maklerskie z dostępem do odpowiednich rynków zagranicznych albo konto u dobrego brokera.

Ja korzystam z Freedom24. Znajdziesz tam wszystkie z omawianych w tym wpisie funduszy ETF, a do tego najlepszą na rynku ofertę zarabiania na niezainwestowanych środkach. Freedom24 oferuje na swoich planach oszczędnościowych nawet 8,8% odsetek w skali roku! Wszystko bez limitu środków do wpłat.

Gdy zachodnie banki centralne obniżą stopy procentowe, to odsetki będą niższe, ale do tego czasu to oferta naprawdę warta zainteresowania. Swoje konto możesz założyć na: https://bit.ly/freedom-dna-lp

Big Data niezbędna dla rozwoju AI

Drugi z segmentów, który również powinien według mnie zarabiać na rozwoju AI jest Big Data. Sztuczna inteligencja potrzebuje danych. Bez tych danych nie będzie w stanie odpowiednio funkcjonować i dobrze się rozwijać. Proces gromadzenia, przetwarzania i uporządkowania tych danych jest kluczowy do prawidłowego trenowania algorytmów.

Dlatego też im bardziej rozwijać będzie się sztuczna inteligencja, tym większe korzyści powinien odnosić sektor Big Data. AI staje się sprawniejsze i lepsze wraz z rozbudowywaniem i ulepszaniem swoich baz danych. Wymaga to również głębszej analizy ogromnych ilości tych danych, wykrywania wzorców, przewidywania na ich podstawie trendów oraz automatyzowania całego procesu analizy.

Spółki działające w tym sektorze będą doświadczać stale rosnącego rynku jeszcze przez wiele, wiele lat. Cały rynek Big Data już dziś rośnie w tempie ponad 30% rocznie i to on napędza dziś wyniki Microsoft, czy Amazona.

Tutaj szacunki są jeszcze bardziej imponujące niż przy półprzewodnikach. Rynek warty dziś około 60 miliardów dolarów, w 2030 roku ma być warty prawie 350 miliardów!

W cały sektor Big Data można zainwestować np. za pomocą funduszu ETF Xtrackers Artificial Intelligence & Big Data UCITS ETF 1C. Kod ISIN: IE00BGV5VN51

Rozmiar globalnego rynku Big Data jako usługi, 2023-2033 (miliardy dolarów)

Rozmiar globalnego rynku Big Data jako usługi, 2023-2033 (miliardy dolarów)

Cyberbezpieczeństwo ważniejsze niż kiedykolwiek!

Trzecim segmentem, który warto rozważyć jest cyberbezpieczeństwo. Im bardziej zaawansowane będzie AI, tym bardziej złożone i zaawansowane będą ataki hakerskie. Będzie ich też coraz więcej i będą coraz silniejsze.

Oczywiście zadziała to też w drugą stronę. Im bardziej zaawansowana sztuczna inteligencja, tym lepsza będzie skuteczność w odpieraniu tych ataków. Zabezpieczenia będą rozwijały się razem z hakerami, a to wszystko woda na młyn dla zysków spółek z sektora cyberbezpieczeństwa. Już dziś żadna poważna firma, nie może operować bez rozbudowanych systemów zabezpieczeń przed takimi atakami.

Całkowite koszty przestępstw cybernetycznych z roku na rok rosną. Już w 2020 roku globalnie wynosiły prawie bilion dolarów! Nic dziwnego, że spółki z branży cyberbezpieczeństwa potrafią rozwijać się po kilkadziesiąt procent rocznie od lat.

W przyszłości niewiele się zmieni w tym zakresie, a zapotrzebowanie na takie usługi tylko wzrośnie. W cały sektor cyberbezpieczeństwa można zainwestować np. za pomocą funduszu ETF: First Trust Nasdaq Cybersecurity ETF. Kod ISIN: IE00BF16M727

Globalny koszt cyberprzestępczości

Globalny koszt cyberprzestępczości

Automatyka i robotyzacja zyskają niezależnie od sukcesów AI

Ostatnim z wartych według mnie uwagi sektorów jest automatyka i robotyzacja. Rozwój robotów, humanoidów, samochodów autonomicznych czy przeróżnych systemów automatyzacji nabiera gigantycznego rozpędu. Te technologie nie są może w pierwszej kolejności kojarzone ze sztuczną inteligencją, ale w dużym stopniu są zależne od jej dalszego rozwoju.

Bez dobrej sztucznej inteligencji te projekty nie będą w stanie spełniać odpowiednio swojej funkcji. Nie będzie jednak miało dla nich znaczenia, kto zostanie liderem AI. Powinny więc zyskiwać niezależnie od tego, kto wygra w tym wyścigu.

Dlaczego? Bo w przypadku tych spółek kluczowy będzie sam rozwój możliwości, z których one są w stanie korzystać dla swoich produktów. Wszyscy dziś wiemy, że samochody autonomiczne zaczną powoli pojawiać się na kolejnych drogach. Jednak to w jakim tempie i zakresie zaczną się na tych drogach pojawiać będzie zależało od ich bezpieczeństwa. Im bardziej zaawansowana sztuczna inteligencja, tym bezpieczeństwo będzie większe, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w wycenie spółek.

Potencjalne wzrosty nie będą tutaj aż dynamiczne, jak w poprzednich sektorach, ale powinny być stabilniejsze. Spółki z tej branży będą w końcu sprawnie operować nawet gdyby okazało się, że ze sztucznej inteligencji nic nie wyjdzie. W cały sektor automatyzacji i robotyki można zainwestować np. za pomocą funduszu ETF: iShares Automation & Robotics UCITS ETF. Kod ISIN: IE00BYZK4552

Perspektywiczne szanse na rynku aktuatorów w dziedzinie robotyki i automatyzacji

Załóż konto we Freedom24 i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 8,76% rocznie (bez limitu wpłat!)

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/freedom-dna-lp

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Pamiętaj, że przy inwestowaniu twój kapitał zawsze jest zagrożony. Prognozy i wyniki osiągane w przeszłości nie są wiarygodnymi wskaźnikami dla przyszłych wyników. Niezbędne jest przeprowadzenie własnej

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments