Prawie 240 tysięcy nowych mieszkań oddano do użytkowania w 2022 w Polsce

rynek mieszkaniowy

W ostatnich 12 miesiącach według najnowszych danych GUS pobito rekord w liczbie lokali oddanych do użytkowania. W okresie styczeń – grudzień 2022 wyniosła ona 238,6 tys. Oznacza to wzrost o 1,7% względem poprzedniego rekordowego roku 2021. Jednym z przytaczanych przez zwolenników dalszych mocnych wzrostów cen nieruchomości jest potencjalny spadek podaży samych mieszkań. W 2022 nie miał on miejsca, chociaż na pewno będzie miał w 2023.

Liczba nowo rozpoczętych budów mocno spada

Sektor budownictwa mieszkaniowego dotknęło najpoważniejsze hamowanie koniunktury od kilkunastu lat. Efektem jest spadek liczby rozpoczynanych inwestycji o około 30 procent. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w 2022 r., spadła o 27,8 proc. r/r i wyniosła 200 288.

W samym grudniu ub.r. wartość ta wyniosła 9 844 i była mniejsza o 43,3 proc. r/r. Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, spadła o 12,8 proc. r/r do 297 416.

Statystyki dotyczące rynku nieruchomości w Polsce

Ruch budowlany w obszarze budownictwa mieszkaniowego w Polsce

Liderem województwo mazowieckie i Warszawa

Chociaż pogorszenie koniunktury widoczne jest w każdym województwie, to Mazowsze wciąż pozostaje niekwestionowanym liderem rynku. Cały czas oddawanych jest tam najwięcej mieszkań. Mówiąc województwo mazowieckie, trzeba myśleć przede wszystkim o Warszawie.

Stolica ściąga do siebie młodych ludzi z wielu miejsc Polski, a imigracja bardzo mocno napędza popyt na nowe nieruchomości. Sam popyt wewnętrzny Warszawiaków byłby zdecydowanie niewystarczający do podtrzymania tak dużych wolumenów sprzedaży. Ceny nie utrzymałyby się na obecnych bardzo wymagających poziomach. Chociaż te i tak w 2023 roku powinny spaść. Czy rynek nieruchomości w 2023 roku czeka katastrofa!? Spadki cen są raczej nieuchronne.

Ratunek być może przyjdzie ze strony funduszy zagranicznych. Ostatnio np. Deweloper, firma Marvipol, w sierpniu sprzedał pierwsze 146 lokali funduszowi Heimstaden Bostad. Jeśli jednak rząd, zgodnie ze swoimi ostatnimi zapowiedziami opodatkowałby dodatkowo takie transakcje, to i fundusze mogą stać się bardziej wstrzemięźliwe.

Ruch budowlany w obszarze budownictwa mieszkaniowego według województw (styczeń-grudzień 2022 r.)

Ruch budowlany w obszarze budownictwa mieszkaniowego według województw (styczeń-grudzień 2022 r.)
Ibidem

Do zarobienia,
Karol Badowski

59
4

Oceń materiał!

59
4


Przeczytaj również:

Ankieta

Ile razy FED podniesie stopy w roku 2022?

  • Max 2
  • 3-4
  • Ponad 4

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Najwyżej oceniane: