Prawie 240 tysięcy nowych mieszkań oddano do użytkowania w 2022 w Polsce
W ostatnich 12 miesiącach według najnowszych danych GUS pobito rekord w liczbie lokali oddanych do użytkowania. W okresie styczeń – grudzień 2022 wyniosła ona 238,6 tys. Oznacza to wzrost o 1,7% względem poprzedniego rekordowego roku 2021. Jednym z przytaczanych przez zwolenników dalszych mocnych wzrostów cen nieruchomości jest potencjalny spadek podaży samych mieszkań. W 2022 nie miał on miejsca, chociaż na pewno będzie miał w 2023.
Liczba nowo rozpoczętych budów mocno spada
Sektor budownictwa mieszkaniowego dotknęło najpoważniejsze hamowanie koniunktury od kilkunastu lat. Efektem jest spadek liczby rozpoczynanych inwestycji o około 30 procent. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w 2022 r., spadła o 27,8 proc. r/r i wyniosła 200 288.
W samym grudniu ub.r. wartość ta wyniosła 9 844 i była mniejsza o 43,3 proc. r/r. Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, spadła o 12,8 proc. r/r do 297 416.
Statystyki dotyczące rynku nieruchomości w Polsce
Ruch budowlany w obszarze budownictwa mieszkaniowego w Polsce
Liderem województwo mazowieckie i Warszawa
Chociaż pogorszenie koniunktury widoczne jest w każdym województwie, to Mazowsze wciąż pozostaje niekwestionowanym liderem rynku. Cały czas oddawanych jest tam najwięcej mieszkań. Mówiąc województwo mazowieckie, trzeba myśleć przede wszystkim o Warszawie.
Stolica ściąga do siebie młodych ludzi z wielu miejsc Polski, a imigracja bardzo mocno napędza popyt na nowe nieruchomości. Sam popyt wewnętrzny Warszawiaków byłby zdecydowanie niewystarczający do podtrzymania tak dużych wolumenów sprzedaży. Ceny nie utrzymałyby się na obecnych bardzo wymagających poziomach. Chociaż te i tak w 2023 roku powinny spaść. Czy rynek nieruchomości w 2023 roku czeka katastrofa!? Spadki cen są raczej nieuchronne.
Ratunek być może przyjdzie ze strony funduszy zagranicznych. Ostatnio np. Deweloper, firma Marvipol, w sierpniu sprzedał pierwsze 146 lokali funduszowi Heimstaden Bostad. Jeśli jednak rząd, zgodnie ze swoimi ostatnimi zapowiedziami opodatkowałby dodatkowo takie transakcje, to i fundusze mogą stać się bardziej wstrzemięźliwe.
Ruch budowlany w obszarze budownictwa mieszkaniowego według województw (styczeń-grudzień 2022 r.)
Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.