Polacy masowo kupują nieruchomości w Hiszpanii

nieruchomości w hiszpanii

Przy drożejących cenach nieruchomości w Polsce, rodacy coraz chętniej wychodzą ze swoimi zakupami za granicę. W szczególności upodobali sobie nieruchomości w Hiszpanii. Trend nasilił się jeszcze bardziej po wybuchu wojny na Ukrainie. Bojąc się szybkiego upadku Ukrainy i zapewne rozszerzenia wojny na Polskę postanowili uciec z kapitałem dalej. Hiszpania była dostatecznie daleko. Pogoda jest dobra, a ceny wcale nie takie wysokie.

Polacy kupują ponad 2000 hiszpańskich nieruchomości rocznie

W 2021 roku polskie transakcje odpowiadały za 1,9% wszystkich zakupów klientów zagranicznych. Rok 2022 dał nawet jeszcze lepszy rezultat. W ciągu trzech pierwszych kwartałów ubiegłego roku Polacy odpowiadali za aż 3,2% wszystkich transakcji zagranicznych nabywców. Na zakup mieszkań coraz częściej decydują się osoby poniżej 50. roku życia.

Liczba zakupionych mieszkań w Hiszpanii przez Polaków i udział Polaków wśród zagranicznych nabywców

Polacy kupują nieruchomości w Hiszpanii, których cena waha się od 100 do 150 tys. euro. Zwykle są to lokale w nieco starszych budynkach, które czasem wymagają drobnych remontów. Ogółem standard jest jednak naprawdę przyzwoity. Najpopularniejszą wśród Polaków lokacją kupna mieszkań jest śródziemnomorski region Costa Blanca. Polscy kupują tylko nieco mniej nieruchomości niż Norwegowie. Liderami są mieszkańcy Wielkiej Brytanii, kupujący średniorocznie aż 15 tys. mieszkań.

12-miesięczny średni wolumen zakupów hiszpańskich nieruchomości według narodowości

Dlaczego akurat Hiszpania?

Powodów, dla których Polacy kupują nieruchomości w Hiszpanii można znaleźć sporo. Jednym z nich jest zapewne wspomniana wcześniej chęć ochrony kapitału przed wojną. Dywersyfikacja geograficzna jest zawsze wskazana, więcej pisaliśmy o tym w artykule „Czego inwestora uczy rewolucja francuska?”.

Hiszpańskie wybrzeże to też bardzo dobra pogoda. Nie uświadczymy polskiej zimy, czy temperatury w lato, spadającej w dzień poniżej 16 stopni. Costa del Sol to 300 dni słonecznych w roku. Dla porównania w Polsce jest to 66 dni.

Hiszpański rynek jest też bardzo atrakcyjny cenowo. Koszt domu jednorodzinnego w Polsce o powierzchni 120 m2 wynosi około 174 tys. euro, taki sam dom w Hiszpanii kosztuje niewiele więcej, bo 189 tys. euro. W praktyce koszt nieruchomości jest taki sam w Polsce i w Hiszpanii.

Średnie ceny domów w UE

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    6 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Maciek Nitecki
    Maciek Nitecki
    1 rok temu

    Znam kilka osób które kupiły mieszkanie w Hiszpanii. Podobno największą motywacją do tej inwestycji jest szybki zwrot kosztów związany z wynajmem. Tak inwestycja średnio zwraca się po 5-8 latach. Czy można to jakoś zweryfikować? Też rozważam zakup mieszkania w Hiszpanii pod wynajem.

    Piotr Cymcyk
    Admin
    1 rok temu
    Reply to  Maciek Nitecki

    Nie znam tego od tej strony, ale brzmi ciekawie. Spróbuję podpytać 🙂

    Łukasz
    Łukasz
    1 rok temu
    Reply to  Maciek Nitecki

    Słowo klucz: Ocupas

    Piotr Cymcyk
    Admin
    1 rok temu
    Reply to  Łukasz

    Jest tam z tym aż taki problem?

    Aneta
    1 rok temu
    Reply to  Piotr Cymcyk

    Nie jest to problemem, jeżeli nie wynajmuje się mieszkań bez umowy. Tak, tak, bez umowy. Tzw. okupas to najczęściej lokator, który pozostaje w mieszkaniu i przestaje płacić. Sytuacje, w których ktoś się „wprowadza” do mieszkania bez zgody właściciela są naprawdę „minimalne”. Łatwą „ofiarą” są osoby nie posiadające licencji turystycznej i wynajmujące mieszkania dla turystów.

    andrew
    andrew
    7 miesięcy temu

    haha chore lewackie panstwo i chore prawo….

    Przeczytaj również: